Čo robiť ak nejde nafleshovať záloha Enigmy 2?

Napísal Ivan P. 1 dňa 26 máj 2017 do kategórie Magazín, Digitálna škola

lokálna inštalácia E2

V dnešnej časti digitálnej školy Vás oboznámim čo zapríčiňuje, že Vám  v niektorých prípadoch nejde nainštalovať záloha enigmy 2 a čo urobiť aby ste zálohu enigmy dostali do Vášho prijímača. Tento článok sme sa rozhodli vytvoriť na základe problémov niektorích užívateľov s nafleshovaním zálohy OS enigma2.

ellano_logo_hlavna.pngtux_2017.jpg

Prečo nenainštaluje zálohu enigmy 2?

Každý prijímač má v sebe bootloader ktorý umožňuje nainštalovať iba obmedzenú veľkosť zálohy OS enigma2.

V prijímačoch sú už rôzne verzie bootloadera, ktoré podporujú nafleshovanie rôznej veľkosti zálohy OS enigma2. Skôr zakúpené prijímače toho istého modelu majú (ak ste ho nemenili) starší bootloader podporujúci menšiu veľkosť zálohy ako prijímače toho istého modelu ktoré sú predávané v súčasnosti a sú od výrobcu dodávané už s novším bootloaderom podporujúcim nafleshovanie väčšej veľkosti zálohy.

Zálohy robíme na aktuálnych modeloch prijímača a preto sa môže stať že i napriek tomu že funkčnosť zálohy preveríme, nepôjde nafleshovať na prijímači so starším bootloaderom.

Riešenie problému je aktualizovať najnovší bootloader v prijímači. Do prijímača sa môže inštalovať iba bootloader určený pre daný prijímač a musí byť dodržaný postup pre nafleshovanie bootloadera , ktorý sa môže však líšiť od postupu fleshovania enigmy2 napr:pri flashovaní enigmy sa používa tlačidlo na prednom paneli prijímača CH+ a pre fleshovanie bootloadera sa môže použiť tlaťidlo na prednom paneli prijímača CH- . Záleži to od modelu prijímača, preto si treba vyhľadať na stránkach výrobcu daného prijímača aktuálny bootloader a aj postup inštalácie pre daný prijímač!

Tu nájdete napr. bootloader aj s postupom flashovania pre prijímače Xtrend ET 7x00.

 

Ako nainštalujem zálohu i napriek ponechaniu starého bootloadera?

Niektorí užívatelia si nemusia trúfnuť na zmenu bootloadera v prijímači no i napriek tomu existujú možnosť ako nafleshovať zálohu bez zmeny bootloadera ato prostredníctvom lokálnej inštalácie enigmy.

Tento postup je určený pre lokálnu inštaláciu enigmy2 v enigme OpenATV. Niektoré iné enigmy ako VTI, Black Hole a pod. môžu mať podobný postup lokálnej inštalácie a niektoré nemusia mať vôbec zakomponované v enigme možnosť lokálnej inštalácie.

Postup pre lokálne fleshovanie enigmy 2 do linuxového prijímača s enigmou OpenATV:

1.Na zasunutom USB kľúči v USB porte prijímača musíte mať súbory so zálohou enigmy2, kde nesmú chýbať okrem iných súborov zálohy ani súbory kernel.bin a rootfs.tar (pozri obrázok nižšie), v rôznych images sa môže počet súborov, alebo ich názov líšiť).

fls1

2. Stlačte modré tlačidlo na diaľkovom ovládači , čím sa Vám zobrazí panel rýchleho nastavenia. V ňom prejdite na položku Software Manager / Flash Online a potvrďte ju tlačidlom OK.

1 2

 

3. V ďalšom kroku na obrazovke  naľavo nižšie stlačte modré tlačidlo (Local).

3 4

4. Následne stlačte žlté tlačidlo (Zariadenia) kde sa Vám zobrazia všetky pamäťové zariadenia pripojené ku prijímaču (ako je na obrázku nižšie naľavo). V mojom prípade sa tam zobrazil internal flash (čo je interná flesh pamäť prijímača) a USB flash na ktorom mám zálohu enigmy USB FLASH DRIVE. Vyberiete si teda zariadenie kde máte uloženú zálohu enigmy2 v mojom prípade je to USB FLASH drive  a potvrdíte ho tlačidlom OK .

 5. Súbory so zálohou na USB sú v mojom prípade v zložke gigablue tak nadídete na zložku v ktorej máte zálohu pre Váš model prijímača a potvrdíte ju tlačidlom OK (obr. napravo nižšie). 

5 6

Po potvrdení sa Vám zobrazia inštalačné súbory enigmy umiestnené vo vybranej zložke so zálohou enigmy ako je na obrázku  naľavo nižšie.  Nadíďte šípkami diaľkového ovladania na jeden zo zobrazených súborov a následne spustite inštaláciu stlačením zeleného tlačidla (Flash).

7 8

 

Priebeh inštallácie sa Vám bude zobrazovať v okne, ako je na obrázku napravo vyššie. Po nainštalovaní zálohy sa prijímač sám reštartuje a nabootuje s nakonfigurovanou zálohou enigmy2.

Pozor! Pokiaľ máte v prijímači novšiu Enigmu ako z 05/2019, musíte nahrať Enigmu novším spôsobom, ktorý nájdete tu.

Verím že zostanete aj naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK a že Vám článok dostatočne ozrejmil danú problematiku pri fleshovaní záloh enigmy2 a pomôže Vám pri ďalších experimentoch s prijímačmi s OS ENIGMA 2.

Video k článku

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (18 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (9)

 • Jan Hučín

  Jan Hučín

  17 február 2019 v 08:57 |
  Zdravim.Mam problem s fleshem ze zalohy podle Vaseho navodu.Ve slozce,kde mate rootfs.tar a kernel.bin se mizobrazi jen kernel a rootfs tam je,ale nezobrazi se.Zaloha ho popsala jako rootf.tar.bz2.Zkusil jsem prepsat na jenom tar a stale stejne.Prepsal jsem na bin,probehla instalace ale pristroj nenabehl.Delam to sousedovi,ktery pristroj koupil u vas a nejak ho umrtvil.Jmeno Jan Zvolanek,koupil to u vas cca v Prosinci.Ted tam mam cistou enigmu,stazenou pres Octagona,ale nefachci mi tam hbbtv a Kodi.
 • Ivan.P

  Ivan.P

  19 február 2019 v 06:48 |
  Dobrý deň.
  Názvy inštalačných súborov sa môžu odlišovať v závislosti od typu prijímača. Žiadne súbory nemiete premenovať! Nakopírujte zálohu so zložlou na USB a dodržte vyššie uvedený postup s tým že nadídete na zobrazeý súbor i keď sa bude volať inak ako je v článku a stlačíte zelené tlačidlo na DO tým sa po chvíľke spustí inštalácia.
  Musíte byť trpezlivý a dodržať postup.
 • R.M.

  R.M.

  28 máj 2019 v 17:57 |
  flash - flesh ...jak to je teda :-)
 • Jaroslav B.

  Jaroslav B.

  12 november 2019 v 07:26 |
  Dobrý den !
  Zálohu image i nastavení jsem vytvořil na připojený HDD. Ztratila se mi však volba Panelu rychlé volby. Po zmáčknutí modrého tlačítka se neobjeví nic. Zkoušel jsem volbu Tovární nastavení. Po ní se po zmáčknutí modrého tlačítka opět nic neobjeví. Nevíte, jak "probudit" modré tlačítko, aby se po jeho zmáčknutí objevil panel rychlé volby?
  Děkuji za odpověď.
  • Ivan.P

   Ivan.P

   12 november 2019 v 13:34 |
   Dobrý deň.
   Choďte do menu/nastavenia/používanie a gui/Nastavenie tlačidiel a tam skúste nastaviť na modre tlačidlo - rýchle menu.
   Ak to nepôjde tak choďte do menu/nastavenia/používanie a gui/Nastvenie tlačidiel.skr.voľby ,. potom stlačte modré tlačidlo na DO (budete nastavovať funkčnosť modreho tlač.), prejdite v zozname na PLUGINS a stlačte OK na DO , na konci nájdete rýchle menu , potvrďte ho tlačidlom OK a uložte zeleným tlačidlom.
 • Jaroslav B.

  Jaroslav B.

  14 november 2019 v 06:43 |
  Dobrý den - obě rady jsem zkoušel, ale po rozkliknutí GUI mám volby jen Pozice OSD, Vstupní zařízení a Klávesnice. Nastavení tlačítek tam už není, i když si vybavuji, že tam byla tato volba, ale to mi fungovalo ještě i modré tlačítko. :-(
 • Jaroslav B.

  Jaroslav B.

  15 november 2019 v 10:57 |
  Nainstaloval jsem si tedy listopadovou verzi OpenATV 6.3 a obnovil zálohované nastavení. Modré tlačítko zase funguje, jak má. Děkuji za předchozí poradu.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget