DLNA v Enigme2

Napísal Ivan P. 1 dňa 04 december 2013 do kategórie Magazín, Digitálna škola

Dlna server a Dlna klient

tux.pngdlna-connect-and-enjoy---light-text.png

V dnešnom článku digitálnej školy Vás oboznámim čo je to DLNA, na čo slúži a ako ju použiť v linuxovom operačnom systéme enigme2.

Čo vlastne DLNA (Digital Living Network Alliance), alebo aj inak označované UPnP je?

Je to medzinárodná aliancia členov (firiem), ktorí spoločne pracujú na káblovo, ale hlavne bezdrôtovo spojených sieťach elektronických zariadení v rámci domácnosti pre zdieľanie rôzneho obsahu (fotografií, videí, hudby...). Aktuálne dokáže DLNA prepojiť mobilné telefóny, tlačiarne, počítače, satelitné prijímače a podobné zariadenia.

Pomocou tejto technológie dokážete v rámci domácej siete pozerať videá, obrázky, alebo počúvať hudbu v ľubovoľnom zariadení podporujúce túto technológiu. Tzn. že môžete napr.  video, hudbu, obrázky uložené na HDD satelitného prijímača prehrať v PC, TV,  mobile, alebo zariadení ktoré podporuje DLNA.

Jednoducho povedané dlna pracuje na jednoduchom princípe, ak si vytvoríte dlna server napr. z PC alebo satelitného prijímača ku ktorému je pripojený harddisk s multimediálnymi súbormi, tak sa na tento server môžete pripojiť s ľubovoľným zariadením obsahujúcim aplikáciu dlna klient. Následne môžete prezerať a prehrávať  súbory  uložené na dlna servere. Tu je príklad využívania dlna serveru, kde PC je dlna server a ako dlna klienti sú dve televízie podporujúce dlna(všetky tieto zariadenia musia byť pripojené do domácej internetovej siete).

dlna-scheme.jpg

 

V tomto článku sa však budem prioritne venovať zdielaniu súborov prostredníctvom dlna a nakonfigurovaniu dlna v linuxových satelitných prijímačov.

V prvom rade si vytvoríme prvým prijímačom dlna server a potom sa naň pripojíme s druhým prijímačom nastaveným na dlna klienta.

 

DLNA server:

Ako dlna server som použil satelitný prijímač VU+UNO v ktorom mám enigmu 2 VTI 6.0.0 a 500GB sata HDD a v ňom uložené nahrávky.

Ako prvé si musíte stiahnúť(nainštalovať)plugin s názvom dlna server, ktorý je umiestnený vo feede enigmy.

Nainštalujete ho nasledovne:

Vojdete do menu/moduly a stlačíte zelené tlačidlo na diaľkovom ovládači po chvíľke sa Vám načíta zoznam pluginov umiestnených na servery danej enigmy. Tam si ho vyhľadáte v sekcii extensions a potvrdíte  plugin dlna server tlačidlom OK na diaľkovom ovládači. Plugin sa Vám po chvíľke nainštaluje. Po nainštalovaní bude plugin vyžadovať reštart enigmy2.

15 16


Po reštarte nájdete nainštalovaný plugin dlna server v menu/moduly.

Po vstupe do menu/moduly spustite plugin Dlna Server(mini dlna). Zobrazia sa Vám nastavenia ako je zobrazené na obrázku napravo/nižšie.

17 18

Server name    "tu si zadáte ako sa bude pomenovaný Váš dlna server"

Video directory  "tu si zadáte cestu, kde budú uložené video súbory v mojom prípade to je media/hdd/movie, tam mi priímač aj ukladá nahrávky."

Music directory "tu si zadáte cestu, kde budú uložené uložené Vaše hudobné súbory"

Picture directory   "tu si zadáte cestu, kde budú uložené Vaše obrázky"

Enable loggin "tu som nastavil voľbu na nie nakoľkoko si myslím že nie je potrebné v domácej sieti zadávať na pripojenie klienta meno a heslo"

Enable autostart for Dlna Server "voľbou ano som potvrdil automatický štart pluginu Dlna Server"

Nakoniec nastavenia musíte uložiť stlačením žltého tlačidla a spustiť dlna server zeleným tlačidlom  na diaľkovom ovládači.

Týmto nastavením je dlna server nakonfigurovaný a je aj spustené zdieľanie súborov.

V druhej časti článku si nastavíme dlna klienta.

 

Dlna Klient:

Ako dlna klienta som použil satelitný prijímač Xpeed XL2 s enigmou2 OpenATV 3.0.

V prvom rade ak sa chcete pripojiť na dlna server, tak si musíte nainštalovať plugin dlna browser, ktorý slúži ako dlna klient.

Tento plugin si stlahnete(nainštalujete) z feedu enigmy a to nasledovným spôsobom:

Vojdete do menu/moduly a stlačíte zelené tlačidlo na diaľkovom ovládači. Po chvíľke sa Vám načíta zoznam pluginov a  v sekcii extensions nájdete plugin dlnabrowser, ktorý potvrdením tohoto pluginu tlačidlom OK nainštalujete. Tento plugin po nainštalovaní nevyžadoval reštart prijímača. Po nainštalovaní nájdete plugin DLNA/uPnP browser v menu/moduly.

1 2

Po spustení pluginu DLNA/uPnP browser, Vám prijímač automaticky vyhľadá všetky DLNA serveri v sieti.

Mne vyhľadal mnou nakonfigurovaný UNO Dlna Server a router TP-LINK TLWR842ND, ktorý taktiež podporuje funkciu DLNA Server a má aj USB port pre pripojenie USB pamäťového média.

3 4

Po otvorení položky UNO Dlna Server sa zobrazili zložky ako sme ich nakonfigurovali pre video, hudbu a obrázky. Je tam ešte položka Browse Folders , v ktorej sa dajú prehliadať všetky súbory.

5 6

Po vstupe do položky Video/All video sa zobrazili všetky nahrávky uložené na HDD VUUNO.

Stačí už iba vybrať a prehrať požadovanú nahrávku, alebo video súbor. Takýmto spôsobom môžete zdielať aj hudbu a obrázky, alebo fotografie.

Video súbory a nahrávky si môžete vyhľadať aj priamo v mediaplayeri a to v položke Internal flash/media/upnp , kde sa Vám zobrazí dlna server.

7 8 9

10 11 12

Stačí už iba vyhľadať požadovaný súbor a spustiť.

13 14

Takto môžete pozerať napr. nahrávky uložené na HDD satelitného prijímača v televízore podporujúcom funkciu DLNA bez toho aby ste museli satelitný prijímač prenášať , alebo pripájať ku danému televízoru. Podmienka ale je, aby boli dané zariadenia pripojené v jednej internetovej sieti.

Myslím že DLNA je veľmi užitočná funkcia a je aj čoraz viacej zariadení, ktoré podporujú funkciu DLNA.

Verím že Vám článok pomohol oboznámiť sa s touto problematikou.

Dúfam že zostanete aj naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (10 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (34)

 • satmann

  satmann

  24 január 2014 v 14:15 |
  Podmienka ale je, aby boli dané zariadenia pripojené v jednej internetovej sieti

  toto celkom nie je pravda, staci domaca siet tcp/ip, nemusi byt vobec internetova :)
 • macko

  macko

  15 február 2014 v 15:23 |
  a co DLNA server z domaceho pocitaca kde bezi windows kde mam diskove pole z filmami a chcem mat sat ako prijmac - taketo zapojenie nikto nepotrebuje? aky server DLNA pre win doporucujete?
  • jaydoo

   jaydoo

   10 marec 2014 v 20:12 |
   Server na Pc sa da pouzit hociktory, mam dojem ze ja windows media player to može byť.
   A celkom dobre mi fungoval SERVIIO .
   Len ja neviem spirstupnit satelit ako prijimac /XT4000/
 • macko

  macko

  16 február 2014 v 07:42 |
  bohuzial DLNA klient nejde nainstalovat na Xtrend ET4000 vypise nejaku chyby takze som dost z tohoto prijmaca sklamany :(
 • Ivan P.

  Ivan P.

  16 február 2014 v 12:18 |
  Aku verziu E2 máte? Netsretol som sa s tým, že by nešiel nainštalovať z feedu E2 na Xtrende plugin dlna klient.
 • macko

  macko

  19 február 2014 v 16:09 |
  neviem kde to presne zistim ale image je tu od ellana aktualny: Openpli4 kernel: 3.8.7 Enigma: 2014-02-13
 • peter

  peter

  16 apríl 2014 v 15:32 |
  Pekny navod. Mna by zaujimalo ako je to s dlna renderer na enigma2. Nejake skusenosti s niecim?

  Chcem pouzit satbox ako renderer aby som si mohol pustit hudbu z NAS na SATBOX z mobilu a pritom nezapinat TV :)
  • Substance242

   Substance242

   25 december 2017 v 00:36 |
   Hmm, tak sa to asi neodoslalo, čiže skúsim ešte raz ale stručnejšie - presne toto som chcel a podarilo sa mi to s ručnou inštaláciou COCY UPNP RENDERER na Xtrend E6500 s OpenATV 5.3. Prípadne sa spýtajte mailom.
 • Ivan P.

  Ivan P.

  16 apríl 2014 v 16:53 |
  Pokiaľ bude k satu mountnutý NAS disk a nastvené priečinky na zdielanie v plugine DLNA Server a v mobile bude apka Dlna klient nevidím dôvod prečo by to nemalo fungovať, Mobilom sa vyhľadá Dlna server čo bude SAT a spustí sa hudba alebo film z disku. TV nie je treba po nastavení určite zapínať:)
 • rasto

  rasto

  17 máj 2014 v 20:54 |
  Ako vám funguje DLNA client. Server mám Xtrend ET6500 a klient GI XSPEED LX1 ale nevidím všetky video súbory. Cez tablet aj pc vidím všetko. Klienta mám DLNA browser z pluginov aj som skúšal iný z netu ale bezo zmeny. Server vidím pripojím sa ale vidím len zlomok súborov
  • Rombor

   Rombor

   19 február 2018 v 11:36 |
   zdravim, mam podobny problem - vidim len zopar suborov z mojho NAS (Synology) .. vyriesili ste to nejako ? ... mam VU+ Solo2 (OpenATV 6.1)
   • IvanP

    IvanP

    19 február 2018 v 18:22 |
    Dobrý deň.
    Treba prehrávať v protokole SAMBA /CIFS tam nie je problém.
 • Yco

  Yco

  27 október 2014 v 07:26 |
  Ja som mal DLNA server na Enigme 2 nainštalovaný raz. Ale TV mi videá neprehral, lebo boli v pre neho nezrozumiteľnom formáte: *.ts, ak sa nemýlim... Takže to má svoje obmedzenia. :(

  DLNA client -a vyskúšam, keď bude čas. Len sa obávam, že narazím na rovnaký problém... Box neprehrá nič, čo nie je *.ts (?)
 • David

  David

  29 január 2016 v 07:44 |
  Zdravím jo možné pře DLNA i přenášet soubory? například nahrávky z boxu přetáhnout do PC?
  díky za odpověď
 • IvanP

  IvanP

  29 január 2016 v 14:16 |
  Dobrý deň.
  Nie nie je možný presun nahrávok z prijímača do PC cez DLNA slúži to iba na prehrávanie medii po sieti. Neviem aký máte prijímač ale v linuxových prijímačov je možný presun cez FTP(file transport) alebo skopírovať z interného HDD na USB ako je uvedené v článku:
  https://digitalne.ellano.sk/magazin-7/rady-a-tipy/digitalna-kola/item/ako-kopirovat-nahravky-v-enigme-2-z-interneho-hdd-na-usb-medium-bez-pouzitia-pc
  • Tomáš

   Tomáš

   21 február 2019 v 13:23 |
   Cez DLNA mi ide aj kopírovanie. Mám v enigme2 DLNA server s diskom a v telke v usb mám druhý disk a priamo v menu telky je taká možnosť, že si dokážem odoslať film na ten disk v usb. Samozrejme opačne to možné nie je. Ale súčasne mám v enigme2 aj sambu, čiže to rieši celý problém.
 • juzer

  juzer

  18 december 2016 v 14:15 |
  dlna funguje pekne, len horsie je to s podporou od vyrobcov..napriklad
  aktualizovany firmwer na TV samsungu /6000 rady/ subor vidi, ale odmieta prehrat aj obycajny transport stream nekodovany ts subor nahrany napriklad vu+ ....
 • Dušan

  Dušan

  13 máj 2017 v 19:38 |
  Pekný večer,

  mám VU ULTIMO4K s HDD ako DLNA server a klienta VU ZERO. Prepojenie je cez kábel. Na VU ZERO som si vybral DLNA server cez DLNA/uPnP browser a dostanem sa k nahraným (programom cez Video Player/Video Player2 bez problémov. Keď si chcem vybraný program (HD) prehrať tak sa mi nechce spustiť. Podarilo sa mi raz prehrávanie spustiť ale po pár sekundách sa obraz zastavil a nič.
  DLNA server som si spustil aby som si na klientovi mohol okrem TV (tá funguje bez problémov) prehrávať i nahrané programy na VU ULTIMO4K.
  Poradíte mi kde je problém, že sa neprehrávajú uložené záznamy?

  Dušan
 • Petr

  Petr

  09 december 2017 v 19:00 |
  Dobrý den,
  Mám Xtrend ET7000. Nainstalovaný plugin DLNABrowser z dnešního dne.
  Plugin se spustí, síť vidí a nalezne PC i DLNA serwer Serviio. Na Serviiu nalezne adresáře Videos a Music. Sdílený adresář Pictures nenalezne????
  Při pokusu otevření jakéhokoli adresáře se vrátí hlášení „nic není připojeno“.
  Co s tím. Serviivo na AB Cryproboxu fungoval.

  Děkuji za rady.

  Petr
 • IvanP

  IvanP

  10 december 2017 v 15:57 |
  Dobrý deň.
  Zrejme máte niečo zle nastavené malo by fungovať aj prezeranie obrázkov cez DLNA, prezeráte obrázky v enigme cez prehrávač obrázkov?
 • Petr

  Petr

  10 december 2017 v 17:39 |
  Dobrý den,
  Jestliže to nefunguje pak mám určitě něco špatně nastaveno, otázkou je co. Přes DLNA kromě sdílené hudby nemohu prohlížet nic. Ani obrázky ani videa. Prohlížeč obrázků mi neumožňuje procházet síť. Pouze interní a externí flasch.
  Díky
  Petr
 • Rombor

  Rombor

  19 február 2018 v 11:39 |
  Dobry den
  chcem sa opytat na problem s DLNA pripojenim. Pred par dnami som konecne nahradil svoj stary HD Box za VU+ Solo2 (+ OpenATV 6.1). Mam doma instalovany Synology NAS s databazov "X" videosuborov. Doteraz som prehraval subory priamo v TV, kedze ten si pohodlne cez DLNA nasiel moj Synology a bezalo to ukazkovo. Po odpojejni TV z ethernetu a pripojeni VU+ (bohuzail mam len jeden connect) som to chcel cele preniest na tuto masinku. Instaloval som Dlna Server aj DLNA/uPnP browser, po kratkom odkusani mi browser nasiel moje NASko, nasiel aj adresare so subormi - ale vidim ich tam tak jednu desatinu. Vascinu suborov mi vobec neukaze. Viete mi prosim poradit kde moze byt problem ? Podla navodu by to malo fungovat. Dakujem
 • IvanP

  IvanP

  19 február 2018 v 18:26 |
  Dobrý deň.
  Plugin DLNA je dielom tretích strán nie všetko funguje. Treba prehrávať v protokole SAMBA /CIFS tam nie je problém.
 • Vladimír

  Vladimír

  12 február 2019 v 17:09 |
  Neviete prečo mi pri niektorych mkv suboroch ukazuje koncovku m3u ? playlist ?!
  • Ivan.P

   Ivan.P

   12 február 2019 v 17:55 |
   Dobrý deň.
   Ťažko povedať čo máte zle nastavené keď Vám to tak ukazuje.
   • Vladimír

    Vladimír

    15 február 2019 v 15:29 |
    Ukazuje to len pri niektorých súborov. Veľa mkv suborov funguje uplne v poriadku. Iba pri niektorých je pripona m3u
 • Vladimír

  Vladimír

  15 február 2019 v 16:17 |
  Na PC aj na všetkých iných zariadeniach funguje všetko rak ako má.
 • Vladimír

  Vladimír

  15 február 2019 v 17:25 |
  Takto to vyzerá v konzole. Čiže to že by to robil player môžem vylúčiť.


  root@amikomini:/mnt/upnp/dlink-62DB95/Video/Folders/Volume_1/Torrent/complete/Filmy# ls
  Den.pote.avi Mlcanie.jahniat.avi Snowboardaci.mkv.m3u
  Denik Bridget Jonesovej 2.avi Na.ostri.noze.avi.m3u Snowbordaci.oprava.avi
  Denik Bridget Jonesovej.mkv Pad Bileho domu.avi.m3u The Shining.mkv.m3u
  Dum za vsechny penize (1986) CZ dabing Komedie.avi Perinbaba.avi Van Helsing - Van Helsing 2004.avi.m3u
  Dvanact.do.tuctu.mkv Po cem muzi touzi.mkv Zrodila sa hviezda.mkv
  Dvanact.do.tuctu2.mkv Pobav Me.mkv venom.avi
  IT-1990.mkv.m3u Raftaci.avi
  Midnight.Sun.2018.BDRip.x264.CZ-TreZzoR.mkv Rolnicky.kam.se.podivas.mkv.m3u

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget