Prehrávanie IPTV cez zoznam staníc v Enigma 2

Napísal Ivan P. 1 dňa 11 júl 2018 do kategórie Magazín, Digitálna škola

prehrávanie streamov cez zoznam programov

V dnešnej časti digitálnej školy Vás oboznámime, ako prehrávať IPTV streamy cez zoznam staníc v linuxových prijímačoch s operačným systémom enigma 2 .

tux_2017.jpgellano_logo_hlavna.png

Už v minulosti sme Vám pripravili návod ako prehrávať IPTV streamy prostredníctvom m3u playlistu a mediaplayeru. Tentokrát sa však zameriame na možnosť pridania jednotlivých linkov IPTV streamov, či streamov kamier, do zoznamu staníc Vášho prijímača s OS Enigma 2. Tento spôsob je z hľadiska použiteľnosti samozrejme výhodu, avšak má aj nevýhodu.

Výhoda je taká, že môžete jednotlivé streamy prepínať rovnako ako medzi satelitnými stanicami, pričom pri prepínaní staníc ani nezaregistrujete, či sa jedná o IPTV, alebo satelitné vysielanie (pravdaže to závisí do veľkej miery od kvality streamu a rýchlosti Vášho internetu). Prepínanie jednotlivých straeamov je teda pri tomto spôsobe prehrávania streamov rýchlejšie.

Nevýhoda pri tomto spôsobe je, že musíte pri prvotnom nastavení zadávať jednotlivé streamy po jednom, nemožno načítať viacero streamov, ako je to pri spôsobe použitia streamu z m3u playlistu.

 

Preverenie funkčnosti streamu:

Ako prvé si musíte nájsť na internete funkčné internetové linky IPTV streamov, streamov rôznych kamier a pod. Skôr však ako začnete dané linky pridávať do zoznamu staníc Enigmy 2, je vhodné preveriť ich funkčnosť .

Funkčnosť linky prevediete v PC cez VLC player nasledovným postupom:

 • Spustite v PC prehrávač VLC . Pokiaľ ho nemáte v počítači, tak si ho stiahnite zo stránok VLC a nainštalujte si ho do Vášho PC.
 • Po spustení VLC playeru otvorte položku Medium/Otvoriť stream v sieti podľa obrázku nižšie

1

 • Po potvrdení voľby Medium/Otvoriť stream v sieti sa otvorí ďalšie okno zadajte prosím sieťovú adresu streamu, kde do tohto riadku zadáte celý link streamu a následne kliknete na spodné tlačidlo prehrať. Pokiaľ je stream funkčný, tak sa spustí video daného streamu, pokiaľ je však nefuknčný, tak sa Vám zobrazí chybová hláška a stream sa nespustí.

2 3

 • Funkčný link streamu je dobré skopírovať do nejakého textového dokumentu, kde budú nakopírované iba funkčné linky streamov.

 

Funkčné linky streamov máte pripravené, môžeme prejsť ku samotnej editácii zoznamu programov (settingu) a pridávaní linkov staníc IPTV, alebo streamov.

 

Postup pridávania jednotlivých sieťových streamov do zoznamu staníc:

1. Ako prvé si musíte stiahnuť prostredníctvom programu DreamboxEDIT, do Vášho počítača, zoznam staníc z Vášho prijímača s OS Enigma 2.

Pokiaľ neviete ako na to, tak návod na obsluhu programu Dreambox EDIT nájdete TU.

2, Spustite na počítači program Dreambox EDIT a otvorte v ňom Váš stiahnutý zoznam staníc, ktorý máte uložený v PC. 

Kliknite na FAV skupinu staníc (celkom pravý stĺpec programu), do ktorej chcete pridávať IPTV streamy ( v mojom prípade idem vkladať stream do FAV skupiny staníc slovenské ).

.4

3. V druhom stĺpci z pravej strany, označenom červenou farbou na obrázku nižšie, sa Vám zobrazia stanice uložené vo vybranej FAV skupine (v mojom prípade sa jedná o FAV skupinu staníc slovenské ). Kliknite v tomto stĺpci staníc na voľné miesto  pravým tlačidlom myši . Následne sa Vám zobrazí ponuka, ako je na obrázku nižšie.

Nadídite myšou na spodnú položku IPTV and other streaming services a ľavým tlačidlom myši potvrďte položku add .

 5

 

4. Následne sa Vám zobrazí okno do ktorého zadáte link s IPTV streamom.

Na položke stream type musí byť označená voľba non-TS.

Do okna Name zadáte názov IPTV stanice, ktorý sa Vám týmto označením zobrazí v zozname staníc.

Do okna URL zadáte/nakopírujete pripravený, overený link IPTV streamu.

Nakoniec kliknete na tlačidlo Pridať , program sa Vám pridá do zoznamu staníc.

6 7

 

Pre pridanie ďalších IPTV staníc do zoznamu, pokračujte bodmi 3 a 4 . 

Pokiaľ nechcete pridávať IPTV streamy do niektorej s existujúcich FAV skupiny staníc, tak si vytvorte novú FAV skupinu nazvanú napr. IPTV a streamy pridajte do tejto FAV skupiny. Novú FAV skupinu pridáte tak, že kliknete pravým tlačidlom myši do pravého stĺpca (Prehľady). Zobrazí sa Vám ponuka, kde ľavým tlačidlom myši kliknete na voľbu Vložiť nový prehľad. Novú Skupinu si premenujete a potvrdíte tlačidlom enter. Do tejto skupiny si môžete pridávať, alebo presúvať aj stanice z inej FAV skupiny. 

8 9  10

Po pridaní IPTV programov, alebo FAV skupín nezabudnite nakoniec upravený zoznam staníc uložiť ikonou diskety (druhá ikona zľava v ľavom hornom rohu programu)!

Následne upravený zoznam nahrajte programom DreamboxEDIT z PC do linuxového prijímača s OS enigma2 a vychutnávajte si ďalšie možnosti linuxových prijímačov. Pokiaľ neviete ako na to, tak návod na obsluhu programu Dreambox EDIT nájdete TU.

 

Ako previesť M3U8 / M3U playlist pre Enigmu 2

Ďalšou možnosťou prehrávania IPTV je previesť M3U, alebo M3U8 playlist na FAV skupinu settingu enigmy2.

Ako prvé si musíte do PC nainštalovať program Enigma-TV_IPTV_Generator na konverziu m3u súborov do formátu Dreambox (stiahnete ho TU) a už vyššie spomínaný program Dreambox EDIT.

Otvorte v tomto programe v položke m3u file chanels (kliknite na open File a vyhľadajte v pc Váš playlist) svoj M3U, alebo M3U8 playlist.

ip1 ip2 ip3

Po načítaní Vášho playlistu kliknite na Generate chanell list (obrázok naľavo nižšie). Program nezatvárajte ! Vygenerovaný súbor pre enigmu nájdete tam kde sa Vám nainštaloval program v C/EnigmaTV/IPTV_generator/Output.

ip4  ip4png ip5

 

Otvorte program Dreambox edit a v ňom otvorte Váš seeting uložený v PC a podľa obrázkov nižšie importujte vygenerovaný súbor do Vášho uloženého settingu v PC.

ip7 ip8 ip9

Nakoniec si uložte setting ikonou diskety.

ip10

Veríme, že Vám článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.5/5 hodnotení (11 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (6)

 • Pavel Polák

  Pavel Polák

  15 november 2018 v 12:34 |
  Prijímač s Enigmou 2 mám len krátku dobu, tak som z veľa vecí nadchnutý. Tento článok je super. Autorovi ďakujem. Ihneď ma napadlo, že si do zoznamu naládujem všetky obľúbené rádia. No podaril sa mi nájsť stream len na jedno rádio. S týmto streamom som všetko otestoval a funguje to presne tak, ako sa píše v článku. Chcem sa spýtať, ako zistím stream internetového rádia ? Myslel so si, že pustím rádio a skopírujem internetovú adresu, keď rádio hrá. No takto to nefunguje.
  Zaujímalo by ma, či sa dá získať stream aj rôznych web kamier, ktoré sú v lyžiarskych strediská po prípade umiestnené niekde v prírode. Napadlo ma aj to, či by sa takto dala do zoznamu pridať IP kamera umiestnená niekde v okolí domu.
 • IvanP

  IvanP

  18 november 2018 v 07:07 |
  Dobrý deň.

  Určite idú aj webkamery a pod. Tak isto existuje aj program na zistenie linku streamu webcamery a pod. Veľa návodov je na internete aj na Youtube.
 • mak

  mak

  20 január 2019 v 16:08 |
  Zdravím.Dá sa pridať aj logo stanice cez tento spôsob?
 • jozo

  jozo

  28 január 2020 v 12:42 |
  Dobry den,
  IPTV som naimporotval ale ide mi len zvuk ;) obraz nic.
  Neviete kde moze byt problem ?
  Prijimac: Dinobot 4k+, OpenATV 6.4
  Dakujem
  • Ivan.P

   Ivan.P

   28 január 2020 v 15:51 |
   Dobrý deň.
   Zrejme sa jedná o nepodporovaný video- kodek streamu.
   PS: OpenATv6.4 je BETA verzia stále, treba používať stable verziu 6.3, vyskúšajte to na tejto enigme.
 • zavaro

  zavaro

  15 marec 2020 v 05:16 |

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget