Ako prehrávať IPTV streamy cez mediaplayer v E2?

Napísal Ivan 1 dňa 14 júl 2015 do kategórie Digitálna škola, Magazín

digitálna škola

V dnešnej časti digitálnej školy Vás oboznámim s možnosťou ako prehrať v linuxových prijímačoch internetové streamy cez plugin mediaplayer. Konkrétne 

tux

sa jedná o prijímače s operačným systémom Enigma2 s nainštalovaným pluginom Mediaplayer. Plugin mediaplayer je štandartne súčasťou takmer každej enigmy, no pokiaľ náhodou mediaplayer, alebo mediaplayer2 nainštalovaný v enigme nie je, môžete si ho doinštalovať z feedu E2, alebo ručnou inštaláciou. Návod pre inštaláciu pluginov nájdete TU.

Pokiaľ chcete prehrávať IPTV (internetové TV a streamy) musíte si vytvoriť, alebo upraviť playlist, v ktorom budú uvedené adresy jednotlivých streamov. Ja som pre Vás pripravil jednoduchý skušobný playlist, ktorý si môžete stiahnuť kliknutím na odkaz "Download" pod týmto článkom.

Playlist:

Súbor Playlistu môže mať rôzny názov, ale prípona súboru musí byť vždy .m3u, v mojom uvedenom prípade som použil playlist s názvom stream.m3u .

Do tohto playlistu si môžete dopĺňať ďalšie adresy streamov, je ich na internete veľa, stačí použiť internetový vyhľadávač napr. google a obrniť sa trpezlivosťou pri skúšaní ich funkčnosti.

Playlist môžete upraviť priamo v programe  DCC (dreambox center control), RCC ( Reelbox Control center) a to kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor s playlistom, kedy sa Vám zobrazí ponuka z ktorej vyberiete voľbu upraviť. Po upravení playlist uložíte modrou ikonkou diskety.

 20 21

Upravovať playlist môžete v PC aj pomocou textového editora, napr: Word. Kliknutím pravým tlačidlom myši sa otvorí ponuka v ktorej vyberiete "otvoriť programom" kde vyberiete daný editor, teda v mojom prípade Word. Po ukončení úpravy treba súbor uložiť rovnako ako u predchádzajúceho spôsobu úpravy, teda modrou ikonkou diskety v hornej lište Wordu.

 15 17

 

 

Pri úprave playlistu musíte zachovať jeho štylizáciu. Na obrázku vyššie sú farebne oddelené adresy jednotlivých streamov. Medzi jednotlivými adresami nie sú žiadne medzery.  Musíte dodržať takúto štylizáciu:

#EXTINF:0,názov streamu
http://adresa streamu

Červeno označené údaje sú nemenné a musí ho obsahovať každá adresa streamu, zelene označené údaje sú meniteľné, podľa názvu a adresy dopĺňaného streamu. 

#EXTINF:0,ITV 1
http://82.135.224.134:80/udp/239.100.3.6:1234

Vytvorený playlist môžete prehrať aj v PC pomocou VLC playeru, kde si môžete overovať aj funkčnosť playlistu a jednotlivých streamov. Otvorte si v PC prehrávač VLC player a v hornej lište si vyberiete voľbu Médium/ Otvoriť súbor, kde si vyhľadáte a otvoríte Váš playlist. Po načítaní playlistu sa spustí automaticky prvá adresa streamu v playliste. Klávesovou skratkou  ctrl+L si môžete zobraziť playlist a môžete prepínať medzi jednotlivými adresami streamov.

 23 24 26

 

 

Načítanie playlistu mediaplayerom: 

Pokiaľ je Váš playlist fukčný, môžete si ho nakopírovať priamo do flash pamäti prijímača, alebo na pripojiteľné pamäťové médium USB HDD / USB kľúč, alebo interný HDD a odtiaľ ho načítať pluginom mediaplayer.

Ja som v uvedenom príklade nakopíroval  playlist s názvom stream.m3u nakopíroval cez program RCC ( Reelbox Control center) na interný HDD prijímača, teda do priečinku prijímača media/hdd/iptv.

13

Po nakopírovaní, alebo pripojení média s playlistom si spustite mediaplayer, ktorý nájdete v linuxovom prijímači v menu/pluginy.

Po spustení mediaplayeru si vyhľadajte v ľavej časti mediaplayeru Váš playlist, podľa toho, kde ho máte umiestnený. Pokiaľ ho máte v internej flash pamäti prijímača, budete hľadať v priečinkoch položky internal flash , pokiaľ ho máte na HDD, alebo v inom médiu, budete hľadať tam (zobrazí sa Vam v pravej časti mediaplayeru názov pripojeného HDD, alebo USB). 

1 23

Po nájdení súboru playlistu naň nadídite a potvrďte ho tlačidlom OK na diaľkovom ovládači. Tým sa Vám v pravej časti časti medaplayeru načítajú názvy jednotlivých streamov. Tlačidlom CH- na diaľkovom ovládači sa prepnite do pravej časti obrazovky mediaplayeru, zvoľte si požadovaný stream a potvrďte ho tlačidlom OK. Stream sa začne načítavať a spustí sa po cca 10-15 sekundách. Jednotlivá dĺžka spustenie streamu závisí od dátového toku streamu, rýchlosti internetu, vyťaženosti a rýchlosti serveru a pod.

4 5 6

 

Pre prepínanie streamov používajte tlačidla šípka hore, šípka dole a potvrdzovacie tlačidlo daného streamu OK. Zobrazenie ovládacích tlačidel je aj na obrázku nižšie. Mediaplayerom si môžete aj viac playlistov musíte si ich však rozdielne pomenovať.

7 8 9

 

Popis tlačidiel pre ovládanie IPTV:

 

18

Vymazanie Playlistu v mediaplayeri: 

10 11 12

Pokiaľ budete chcieť vymazať playlist z pamäte mediaplayeru prevediete to nasledovným spôsobom:

- tlačidlom CH- sa presuňte do zoznamu streamov (pravá polovica mediaplaeru)

- stlačte tlačidlo menu na diaľkovom ovládači

- stlačte tlačidlo 2 na diaľkovom ovládači, alebo tlačidlom OK potvrďte položku Vymazať playlist (nevymaže sa Vám súbor playlistu, iba sa vymaže z pamäte mediaplayeru. Kedykoľvek si ho môžete opätovne z Vášho umiestnenia načítať) .tux2

 

Nezabúdajte na to, že streamovať platené televízne stanice je nelegálne. Tento plugin dôrazne odporúčame používať len na voľne šírené, neplatené stanice (FTA) a rádiá, ktoré bežne nie sú v ponuke satelitných operátorov.  

Verím, že Vám bude tento článok prospešný a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK. Teším sa na ďalšie pokračovanie našej digitálnej školy.

 

Stiahni súvisiaci súbor k článku

Download

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (13)

 • JohnCenaWWE

  JohnCenaWWE

  14 júl 2015 v 10:30 |
  Pekne napisane,ja pouzivam na IPTV samotny Channel list Bouquets/oblubene/ alebo AzIPTV ale ten kanalovy zoznam je najrychlejsi

  Odpovedať

  • Ivan.P

   Ivan.P

   14 júl 2015 v 11:21 |
   Ďakujem.
   Viem aj o takej možnosti streamovania aj k tomu sa dostaneme :).

   Odpovedať

 • JohnCenaWWE

  JohnCenaWWE

  14 júl 2015 v 12:24 |
  dik,pocuj ja som teraz skusal mediaplayer ide pekne ale pouzivam
  #EXTINF:-1,/nasiel som a nete ceske aj slovenske lokalne atd tv.../
  skusal som aj 0 a idu obydve

  Odpovedať

 • Lubo

  Lubo

  01 december 2015 v 15:48 |
  Ahoj, pojde mi IPTV ak v playliste je hodnota #EXTINF:-1,
  ?
  Dakujem, Lubo

  Odpovedať

 • Ivan.P

  Ivan.P

  01 december 2015 v 18:28 |
  Ide aj s parametrom -1 .

  Odpovedať

 • Lukas Zburin

  Lukas Zburin

  07 január 2016 v 12:08 |
  mňa by zaujímalo či si môžem pridať do bouquets live stream z mojej web kamery ktorú mám v lokálnej sieti a má adresu napríklad http://192.168.1.134:8081. Vo VLC keď si pridám stream http://192.168.1.134:8081/video tak to ide bez problémov. V enigme mi to nejako nechce ísť. Asi robím niekde chybu.

  Odpovedať

 • IvanP

  IvanP

  08 január 2016 v 11:07 |
  Online kamery určite idú prehrávať v lokálnej sieti som netestoval.

  Odpovedať

 • Lubos

  Lubos

  09 január 2017 v 14:02 |
  Dobry den,
  dokaze nejaky prehravac si zistit zo siete streamy ako vlc cez "Network Streams (SAP)" funkciu a prehrat to?

  Odpovedať

 • IvanP

  IvanP

  09 január 2017 v 20:09 |
  Dobrý deň.
  Ja osobne nepoznám žiadny taký plugin.

  Odpovedať

 • miro

  miro

  02 marec 2017 v 13:05 |
  Dobry den,skusam iptv cez mediaplayer 2 vdreamboxe820hd ide to v pohode len najhorsie ze mi to ide tak 30-40 sec a prepne in program a toak do okola co stym poradite

  Odpovedať

 • martin

  martin

  06 september 2017 v 06:49 |
  Zdravim chcem sa opitat na IPTV .Mam jednu linku a ked sa spusti cez vlc player na PC nabehnu pod nou kanaly cca 20.Ale na prijimaci vti enigma cez mediaplayer2 sa nespusti.Tam sa my spustia iba klasicke jedna linka jeden kanal diky

  Odpovedať

 • IvanP

  IvanP

  06 september 2017 v 14:12 |
  Dobrý deň.
  To zrejme v enigme nepôjde. Vy máte playlist s viacerými streamami. Tu musíte zadávať každý link streamu zvlášť.

  Odpovedať

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu