DreamPlex

Napísal Ivan P. 1 dňa 11 február 2015 do kategórie Magazín, Digitálna škola

pluginy OS enigma 2

 

V dnešnej časti digitálnej školy Vás oboznámim s pluginom Dreamplex, ktorý je možné používať v linuxových tux.pngsatelitných/combo prijímačoch, pracujúcich na operačnom systéme Enigma 2. Plugin Dreamplex slúži ako klient pre pripojenie k už jestvujúcemu Plex serveru. 

Čo je to Plexserver?images.jpg

Plexserver je multimediálny server , ktorý zdieľa multimediálne súbory cez internetovú sieť pomocou protokolu DLNA. Exkluzivita tohto typu serveru spočíva v automatickom zoradení hudobných súborov uložených na HDD (PC, alebo NAS) podľa názvu interpreta, s priradením obrázkov skupiny, albumu a pod. Pri filmových súboroch Vám plexserver načíta z internetovej filmovej databázy aj popis filmu s hodnotením (v angličtine), aj s obrázkami.

Plexserver môže tvoriť PC, alebo  NAS (sieťový disk) s nainštalovanou a nakonfigurovanou aplikáciou Plex Media Server .

Plex Media Media  ma podporu na PC pre operačné systémy Windows. MAC, FreeBSD a Linux (Ubuntu/Fedora/CentOS) .

NAS sieťové disky sú podporované od výrobcov : Thecus, Synology, Qnap, Asustor, Netgear, Drobo a UnRAID.

Na obrázkoch nižšie je ukážka webového rozhrania NAS disku Thecus a pluginu Plexserver:

16 17 18

19  21 22

Na takto vytvorený Plex media server sa môžete pripojiť všetkými zariadeniami podporujúcimi protokol DLNA klient. Vtedy sa Vám zobrazia iba priečinky so súbormi. Pokiaľ ale chcete zdielať mediálne súbory z Plex serveru aj s popisom a obrázkami musíte použiť k tomu kompatibilné zariadenia s aplikáciou Plex (klient). Plex aplikáciu podporujú niektoré Smart TV , mobilné telefóny/tablety s OS Android IOS a Windows, Plex domáce kiná.

Dreamplex

Mimo týchto zariadení už majú podporu pripojenia aj linuxové prijímače s OS Enigma 2 a to nainštalovaním pluginu Dreamplex, ktorý si môžete nainštalovať priamo z feedu E2.

Nainštalovanie tohto pluginu prevediete v menu/pluginy zalené tlačidlo, načíta sa Vám zoznam skupiny pluginov umiestnených na serveri E2. Vojdete do skupiny extensions a tam vyberiete a nainštalujete Dreamplex. Po nainštalovaní reštartujte E2. Po reštarte sa Vám zobrazí plugin Dreamplex v hlavnom menu enigmy a aj v menu/pluginy.

1 2

Po nainštalovaní pluginu ho musíte po spustení nastaviť ,aby sa pripojil ku Plex serveru a načítal z neho údaje. Po spustení pluginu vojdite do Systém/Server, kdestlačíte zelené tlačidlo (pridať) na dialkovom ovládači .

3 4 6

V otvorenom okne choďte na položku IP , kde zadáte IP adresu už spusteného, funkčného Plex serveru. Nastavenia uložíte zeleným tlačidlom.

7

Po uložení nastavení musíte Plugin Dreamplex zatvoriť a znovu spustiť, tým sa Vám prijímač spojí a načíta údaje z Plex serveru.

Pri ďalšom spustení Dreamplex serveru sa zmení aj štruktúra menu tohto pluginu.

8 9  10

V menu pluginu Plex server/Movies/Filmy sa Vám zobrazia Filmy uložené na serveri aj s popisom a fotkami.

23 24 25

Filmy môžete následne prehrávať, pretáčať a pod. Výhoda Plex serveru spočíva aj v tom, že si môžete nastaviť aj kvalitu zobrazovania filmov a aj dátovy tok, čiže môžete si nastaviť tzv. transcoding pre plynulé prehrávanie po sieti, pokiaľ Vaša sieť nestíha.

14 15

V menu pluginu Plex server/Music/Hudba sa Vám zobrazí hudba uložená na serveri aj s popisom a fotkami.

27 28 29

Zo zobrazeného zoznamu interpretov si vyberiete požadovaného interpreta/album/pieseň, ktorú následne môžete spustiť.

Plugin Dreamplex rozšíri multimediálnosť Vášho linuxového prijímača, získate ním efektne zobrazenú databázu filmov a hudby. Funkčnosť pluginu samozrejme závisí aj od vyladenosti s danou enigmou. napr. v E2 open PLI často plugin padal, ale v Open ATV enigme išiel stabilne.

Verím, že sa Vám článok páčil a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (11 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (18)

 • Lukas

  Lukas

  12 február 2015 v 07:16 |
  Nainštaloval som si plex server na debian ale vo feede VTi pe VU+ Zero nemôžem nájsť plugin Dreamplex. A nejako ho nemôžem nájsť ani na nete. Neviete mi nejako pomôcť? A ešte jedna vec. Na HDD mi plex vytvoril adresár Library. Mám tam nejaké filmy a hudbu na tom HDD. Musia byť súbory v tej knižnici alebo si to plex vytvorí sám? Ďakujem
 • Ivan.P

  Ivan.P

  12 február 2015 v 08:25 |
  Plexserver obsahuje nastavenia, kde si namapujete priečinky kde je umiestnená hudba a kde filmy.
  • Lukas

   Lukas

   12 február 2015 v 08:44 |
   Asi som slepý ale nikde také nastavenie nevidím. Môžete ma prosím nakopnúť? Ale silno a presne :D A má to aj podporu pre Google chromecast. Len nemôžem vyskúšať lebo tam nemám obsah :)
   • Lukas

    Lukas

    12 február 2015 v 08:48 |
    už máááám, Netreba. Bolo to také malé plusko + nalavo. ;)
 • Ivan.P

  Ivan.P

  12 február 2015 v 08:28 |
 • Lukas

  Lukas

  12 február 2015 v 08:31 |
  Plugin som už našiel a nainštaloval ;) Idem sa teraz pohrať s tou knižnicou.Každopádne ďakujem.
 • Peter K.

  Peter K.

  21 február 2015 v 14:15 |
  Zdravim, funguju Vam titulky? Mne nefunguje ani stahovanie cez opensubtitles.org a ani lokalne titulky
 • Peter K.

  Peter K.

  21 február 2015 v 14:21 |
  EDIT: titulky som rozchodil (treba ich zvolit pred spustenim filmu cez tlacitko TEXT) - len neviem zmenit ich velkost
 • Ivo

  Ivo

  08 január 2016 v 11:03 |
  Dobrý den,prosím vás o radu,jak nastavit DreamPlex,mám IPBox 9000HD usb verzi PKT Hyperion 5.1 a nainstaloval jsem poslední verzi DreamPlex 2.1.3,udělal jsem vše podle přítomného návodu a ne a ne to rozjet,když zmáčknu PlexServer,zobrazí se FILM,HUDBA,SERIÁLY ale po zadání napíše none,zkoušel jsem různá nastavení ale už jsem se v tom tak zamotal,že nevím už ani co jsem dělal a jak nastavoval,touto cestou vás prosím o potrobné informace,předem moc děkuji,Ivo.
  • IvanP

   IvanP

   08 január 2016 v 17:33 |
   Dobrý deň.
   Máte vytvorený nejaký PLEX server ku čomu sa IPBOX pripája?
   Máte správne nastavenia pre pripojenie ku serveru(IP adresu a pod?).
   Môže byť aj chyba v plugine. Ja som to skúšal iba na mipsel prijímačoch a E2 OpenATV. Nemám možnosť to otestovať na VAšom type prijímača.
   • Ivo

    Ivo

    08 január 2016 v 18:03 |
    Děkuji za vaší reakci,právě že zřejmě nemám vytvořený žádný PLEX server a to nastavení k serveru s IP adresou asi také ne.Myslel jsem si,že když podle návodu přidat,potvrdit IP 192.168.0.1 uložit,vyjít úplně z menu a znovu najet na Plexserver,že to bude stačit ale zřejmě ne,prosím o radu,kde a jak uložit IP adresu a odkud,opravdu se v tom nemůžu vyznat.
 • IvanP

  IvanP

  09 január 2016 v 07:57 |
  V úvode tohto článku máte vysvetlené že Dreamplex server môže tvoriť aj PC v ktorom musí byť nainštalovaný program Plex Media Server . V tomto programe Plex MEDIA SERVER na PC si musíte nastaviť cesty ku súborom /filmy/hudba/ . PC ktoré teda bude s týmto nastaveným programom spustené a tvorí Dreamplex Server má svoju IP adresu, ktorú zadáte do pluginu Dreamplex v IPBOXE. Ten Vám potom zobrazí VAše uložené súbory ktoré máte v PC a doplní ich o rozšírené informácie a ovrázky ktoré stiahne z netu.
 • Ivo

  Ivo

  09 január 2016 v 10:01 |
  Děkuji vám za informace v tom právě dělám chybu,že nemám nainstalovaný DreamPlex v notebooku,prostuduji to,vyzkouším a dám vědět,jak jsem na tom.Prosím vás,chci se ještě zeptat,dá se v DreamPlexu nastavit cesta,který je v IPBoxu k mým filmům,které mám na HDD,tak abych si je mohl přehrávat a ne jen z Notebooku?
 • Ivo

  Ivo

  10 január 2016 v 14:45 |
  Tak připojení k notebooku mám ale stále nemůžu připojit DreamPlex co je v IPBoxu k serveru DPlex,tedy pokud to jde,na notebooku mám vše potřebné nainstalované.
  Jdou vůbec stáhnou do IPBOxu nějaké pluginy v DreamPlexu,nebo slouží jen jako DNS mezi Boxem a PC?
  Prosím,mějte se mnou trpělivost,jelikož se takováto věc mi dostala do rukou poprvé,předem moc děkuji.
  • Ivan.P

   Ivan.P

   11 január 2016 v 14:10 |
   Ano ide Dreamplex server aj na PC. Postup pripojenia je v tomto článku vyššie.
   Možno očakávate niečo iné ako plugin poskytuje-neda sa sťahovať nič v plugine dreamplex. IPBOX slúži vo Vašom prípade iba ako klent DREAMPLEX serveru spustenemu v PC a prenáša informácie o súboroch a umožní och prehrávanie.
 • Marian.B

  Marian.B

  28 apríl 2017 v 08:53 |
  Mam DM900 a na nom Dreamplex 2.1.3. Vsetko funguje ako ma akurat ked prehravam filmy s titulkami tak sa mi titulky zle zobrazuju. Su spravne nacasovane podla deja no chvilu sa nezobrazuju vobec, potom sa zobrazia titulky - napriklad dve vety ktore prave vtedy herci hovoria no iba na kratky okamih za ktory nestihnem precitat cele dve vety a potom znova dlhsie nic. Herci povedia niekedy aj styri a viac viet kym sa zobrazia znova titulky a znova iba na kratky okamih.
  Skusal som pozerat ten isty film na notebooku cez web rozhranie plex a tam sa zobrazuju titulky spravne na dlhsi cas a pri kazdej vete ktoru hovoria herci - skratka tak ako som zvyknuty z inych prehravacov...
  Kde mam hladat pricinu? Ako to nastavim?
  Dakujem...
  • IvanP

   IvanP

   29 apríl 2017 v 10:25 |
   Dobrý deň.
   To je otázka pre tvorcu tohto pluginu a danej enigmy.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget