Ako zabezpečiť prístup do linuxového satelitného prijímača?

Napísal Ivan P. 1 dňa 17 január 2014 do kategórie Digitálna škola, Magazín

Zmena prístupového hesla

V dnešnej časti digitálnej školy si vysvetlíme, akým spôsobom si môžete zabezpečiť prístup do Vášho linuxového satelitného prijímača. V dnešnom svete nie je nič neobvyklé ak sa niekto, niekomu nabúra do internetovej siete a natux.pngrobí mu zbytočne starosti. Týmto problémom môžete predísť ak si zmeníte prístupové heslo pre FTP pripojenie do satelitného prijímača. Nakoľko takmer každa enigma má meno "root" a heslo "root" tak to nie je moc bezpečné! Výhodné je to najmä ak máte doma statickú IP adresu, vďaka ktorej môžete k webrozhraniu prijímača pristupovať odkiaľkolvek, čiže mimo Vašej domácej siete.

OBSAH:


Urobíme dve opatrenia :

1.nastavíme overovanie pripojenia do webového rozhrania heslom (heslo sa zadáva to isté ako pre FTP pripojenie).

2.zmeníme prihlasovacie heslo pre pripojenie do prijímača(prihlasovacie meno sa zmeniť nedá, to ostáva stále "root"). Toto heslo bude platné pre všetky pripojenia do prijímača: FTP,telnet aj webové rozhranie.

Nastavenie overovania prístupu cez webové rozhranie prijímača:

Vojdite do menu/moduly, vyberte a potvrďte plugin webového rozhrania a potvrďte ho tlačidlom OK na diaľkovom ovládači . Jedná sa o plugin Open Webif, alebo Webinterface záleží od typu enigmy.

Tým sa dostanete do nastavenia pluginu webového rozhrania prijímača, ktorým je možné ovládať cez internetovú sieť satelitný prijímač a taktiež pomocou tohto pluginu môžete streamovať satelitné vysielanie do PC, mobilu či tabletu.

Open Webif

89

Webinterface

1213

Po vstupe do nastavenia pluginu nadídite na riadok " Enable HTTP autenthication http" a voľbu nie zmeňte na ano. Natavenie uložte zeleným tlačidlom na diaľkovom ovládači. Zmeny sa prejavia až po reštarte enigmy, takže musíte reštartovať satelitný prijímač.

Po reštarte prijímača sa Vám po zadaní IP adresy do webového prehliadača zobrazí tabuľka, kde musíte zadať Vaše prístupové meno a heslo. 

Prístupové heslo záleží od Vášho nastavenia hesla vo Vašej enigme. Štandartne to väčšinou býva:

meno: root

heslo: root

10 11

Prístupové meno je vždy root a heslo je meniteľné. 

Samozrejmosťou je že ak chcete mať prístup zabezpečený, nesmiete si dať uložiť uložiť prístupové heslo webovým prehliadačom.

Ako zabezpečenie Vám to aj tak moc nepomôže, pokiaľ si nezmeníte prístupové heslo. Ako si zmeniť heslo nájdete TU.


Zmena prístupového hesla do linuxového satelitného prijímača:

Spustite program DCC(Dreambox control center), alebo RCC(Reelbox control center) a pripojte sa ním na Váš satelitný prijímač. Teda musíte zadať IP adresu Vášho prijímača a aktuálne prístupové meno a heslo. Stlačte tlačidlo reconect a mal by sa Vám prijímač pripojiť cez FTP aj telnet. Pripojenie je signalizované zeleným označením v spodnej lište a nápisom FTP connect a telnet connect v okne protokol.

1

Po pripojení prejdite v ľavej časti menu na položku telnet, tým si otvoríte okno telnetu.

2

Do tohto okna zadáte následovne príkazy:

passwd    a potvrdíte ho klávesou ENTER

zadáte nové heslo a potvrdíte ho klávesou ENTER (upozornenie:písané heslo nie je vidieť!)

zopakujete znovu nové heslo a potvrdíte ho klávesou ENTER

3 4

5

Pokiaľ sa nové hesla zhodujú tak nasleduje hláška "password changed" tým máte heslo zmenené.

Odteraz budete môcť pristupovať do Vášho prijímača iba vy, zadaním nového prístupového hesla. Nové prístupové heslo bude platiť pre prístup cez FTP,telnet aj webové rozhranie.

Verím že Vám článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.9/5 hodnotení (15 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (23)

 • miro

  miro

  23 január 2015 v 17:55 |
  zdravim,mne to heslo nejde zmenit,mam xtrend 7500,ked to v prijimaci zmenim tak potom sa nemozem v pocitaci prihlasit do OpenWebif,ked aj dam login root a heslo root,viete mi poradit kde zistim tie prihlasovacie udaje prijimaca?

  Odpovedať

 • Ivan.P

  Ivan.P

  24 január 2015 v 07:02 |
  1. Ak ste si menili heslo vyššie uvedeným spôsobom tak aj do OpenWebif webového rozhrania sa prihlasujete novým heslom aké ste si nastavili.
  Čiže zadate meno: root a heslo : nove nastavene heslo
  2. Da sa aj vynuť overovanie hesla Openwebif vojdete do menu/pluginy/Openwebif a tam v položku "Enable HTTP autenthication http" zmenite z ano na nie a uložite zelenym tlačidlom.

  Odpovedať

 • orim69

  orim69

  24 január 2015 v 09:35 |
  dakujem,uz som to zmenil,este by som chcel vediet ako sa napojim na box z vonkajsej siete?

  Odpovedať

  • ZdenekMi

   ZdenekMi

   24 január 2015 v 10:23 |
   Musíte mít přidělenou statickou adresu a nastavit si prostupy na routeru.

   Odpovedať

 • miro

  miro

  24 január 2015 v 18:17 |
  kde presne to mam nastavit v routri,mam dsl router TP Link td-w8901 od orange.staticku adresu som v boxe nastavil

  Odpovedať

  • ZdenekMi

   ZdenekMi

   24 január 2015 v 18:57 |
   Statickou pevnou adresu musíte mít přidělenou od vašeho providera, aby se dalo danou iP adresou přihlásit z internetu na váš router. V TP-Linku to pak bývá volba Forwarding/Virtual Servers. Servis port je dobré zvolit nějaký přemapovaný, třeba 8089. Internal port bude 80. A IP adresa je IP adresa přijímače. Takto si založíte nový virtual server nasměrovaný na STB. A pak se zvenku budete hlásit vaší statickou IP adresou a portem 8089. Takže třeba http://82.300.54.56:8089. Ta adresa 82.300.54.56 je jen příklad, tam zadáte tu vaši.

   Odpovedať

 • MartinŠ

  MartinŠ

  07 november 2015 v 17:29 |
  Ahoj,
  mám nastavenú autentifikáciu pre webinterface. Prihlasujem sa kontom "root" a heslo môžem použiť ľubovoľné. Kde je čo nastavené, že je to tak?
  Ďakujem, MartinŠ

  Odpovedať

  • IvanP

   IvanP

   08 november 2015 v 09:49 |
   Pokiaľ chcete používať zaheslovaný prístup, musíte si zmeniť heslo cez telnet ako je uvedene v tomto článku. Pokiaľ tak neučiníte pôjde prístup do webifnterface defaultným heslom root alebo bez hesla.

   Odpovedať

 • Kristian

  Kristian

  13 január 2016 v 15:55 |
  Ahojte,
  mam VU+, BH 2.17, mam zapnutu autentifikaciu, cez web rozhranie pyta meno a heslo.. len moj problem, je ze v pripade ze dam prehladavat siet, najdem si vu - mam k dispozicii aj hdd a aj configy a bez nutnosti zadania mena a hesla... kde sa to da osetrit? Dakujem

  Odpovedať

 • janor

  janor

  07 február 2016 v 17:23 |
  Dobrý deň,

  podľa návodu som zmenil v Open Webif enable autenthication na áno, potvrdil som to zel.tlač.ale po reštarte prijimača sa to zmenilo znova na nie.Pokial som prijimač nereštartoval tak to bolo o.k.a heslo fungovalo.
  Viete mi poradiť aby aj po reš.prij.to bolo zaheslované?

  Ďakujem

  Odpovedať

 • IvanP

  IvanP

  08 február 2016 v 17:29 |
  Dobrý deň.
  Pokiaľ ste uložil nastavenia zeleným tlačidlom tak by Vám to malo fungovať aj po reštarte prijímača. Vyskúšajte nejakú inú enigmu pre Váš typ prijímača.

  Odpovedať

 • pici

  pici

  19 marec 2016 v 20:53 |
  Dobrý.
  Mám OPTICUM HD X403p, zadávam meno, heslo root , root a nič ani názov prijímača ako píšete.
  Cez kábel to tiež nejde. Viete mi poradiť? Alebo mi viete poprípade dať firmware aj s heslom?
  Ďakujem.

  Odpovedať

 • pici

  pici

  20 marec 2016 v 09:02 |
  Ďakujem.
  Chcem sa spýtať, ako mám nastaviť údaje :
  Configuration file CCcam.cfg a
  Settings for MgCamd:
  var/keys/newcamd.list: or usr/keys/newcamd.list.
  Ďakujem.

  P.S.: z lacnejších prijímačov , ktorý by ste odporúčali.

  Odpovedať

 • Kamil

  Kamil

  23 január 2017 v 14:03 |
  Dobry den,
  Moj problem spociva v tom, ze ked idem podla vasho navodu, tak sa zastavim pri tom, ze heslo pre autentifikaciu nie je root a root(prijimac mam kupeny od ruky a neviem, ci niekto mohol zmenit heslo). Takze dostanem sa do openwebif iba cez lokalnu siet, ked je autorizacia vypnuta a ked ju zapnem, aby som sa mohol dostat do openwebif z vonkajsiej siete, lebo inak ako cez autorizaciu sa z vonkajsej siete pripojit neda, tak aj napriek tomu, ze mam v routeri spravne nastaveny port forwarding, akonahle ma pyta meno a heslo pre vstup do prijimaca, root a root nepasuje. Pokial skusam zmenit heslo cez putty, tak zadam login:root, normalne reaguje, ale po zadani prikazu passwd neskoci nic....ziadne ze mam zmenit heslo alebo napisat nove. Uz som nestastny, da sa to nejak spravit??Prijimac mam vu+uno

  Dakujem za Vas cas, Kamil

  Odpovedať

  • IvanP

   IvanP

   24 január 2017 v 08:31 |
   Dobrý deň.
   Pokiaľ máte enigmu VTI tak v nbej sa dá priamo zmeniť prístupové heslo do enigmy. Je tovo VTI panel/VTI-systémové nástroje/Nastaviť koreňové heslo/ tam si modrým tlač. zobrazíte virt. klávesnicu zadáte nové heslo a uložíte zeleným tlač. (Nastaviť heslo)

   Odpovedať

 • Most

  Most

  10 máj 2017 v 20:52 |
  Zdravím,nejde mi nastavit OpenWebif.
  Sat.přij.VU ZERO.Poprvé mi to šlo a pak už nikdy.Je tu prosím někdo, kdo mi poradí.

  Odpovedať

  • IvanP

   IvanP

   11 máj 2017 v 18:35 |
   Dobrý deň.
   Postupujte podľa návodu v tomto článku. Ak to nepôjde ani tak tak jediná možnosť je reinštalácia OpenWebif pluginu, alebo celej enigmy.

   Odpovedať

 • MrMaco

  MrMaco

  10 február 2018 v 19:44 |
  Dorý deň. Zmenil som heslo podľa Vami uvedeného návodu a všetko je v poriadku, prihlásim sa v telnet aj cez FTP v Total Commander, ale ak chcem ísť cez webové rozhranie v prehliadači vo výzve na meno (uvádzam" root) a heslo (píšem nové po zmene na RCC), prehliadač nereaguje a znovu pýta meno a heslo. Samozrejme ak v nastavení OpenWebif zmením položku "ano" na "nie" tak potom sa cez rozhranie dostanem do STB, ale zasa FTP a RCC ma nepustí. Robím niekde chybu? Ďakujem za reakciu.

  Odpovedať

 • Milan

  Milan

  02 apríl 2018 v 12:36 |
  Nenapsal by někdo clanek jak ochranit pristup pomovi VPN ?

  Odpovedať

 • Lubp

  Lubp

  07 september 2021 v 00:38 |
  Dobry den, ja som mal problem, ze po navoleni "Enable HTTP autenthication http" na ano mi nechvelo webove rozranie dovolit vstup do DB, napriek tomu, ze cez meno a heslo som sa cez FTP do DB dostal. Pomohlo hore uvedene a to, ze na DB som sa napojil cez DCC, nasledne volba Telnet a cez prikaz passwd som zadal rovnake heslo, ako som mal heslo pre FTP. Napodiv sa to rozbehlo. Upozornujem, ze rovnake heslo som zadaval este pred zmenou cez DCC a vtedy mi ho nechcelo brat....hlavne, ze to ide a mam box zabezpeceny aj cez webove rozhranie.
  Dakujem pekne za super clanok a navod.

  Odpovedať

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu