Ako vybrať certifikované multimediálne centrum v roku 2024: Kompletný sprievodca podľa HW parametrov

Napísal Torben 1 dňa 06 máj 2024 do kategórie Magazín, Multimediálne centrá, Android boxy, Špeciál

Dôležité HW faktory pri výbere vášho Android, alebo Google TV boxu

V súčasnej digitálnej dobe sa multimediálne centrá stávajú čoraz populárnejším riešením pre tých, ktorí hľadajú alternatívu k tradičnému televíznemu vysielaniu. V tomto článku sa zameriame na to, ako si vybrať také certifikované multimediálne centrum, ktoré splní vaše požiadavky na streamovanie multimédií, hranie hier alebo sledovanie internetovej televízie. Predstavíme vám kľúčové HW faktory pre výber toho najlepšieho a Googlom certifikovaného TV boxu pre Vás.

ako vybrat multimedialne centrum podla hw prvkov 657357

Ako už úvodník napovedá, nebudeme hovoriť o necertifikovaných Android boxoch, ale len o tých certifikovaných. Certifikované multimediálne centrá ponúkajú oficiálnu podporu pre prémiové VOD služby (Disney+, HBO MAX a pod), zaručujúcu ich správne fungovanie a aktualizácie, zatiaľ čo necertifikované boxy môžu naraziť na problémy s kompatibilitou. Ďalším kľúčovým faktorom certifikovaného multimediálneho centra je bezpečnosť. Necertifikované TV boxy totiž môžu prinášať riziká, ako sú bezpečnostné hrozby, obmedzená podpora a pochybná kvalita HW. V nasledujúcich kapitolách sa pozrieme na to, ako si vybrať správny certifikovaný Android TV, Google TV, alebo Fire TV box, projektor alebo stick, s dôrazom hardvérové aspekty - dizajn a prevedenie, typ chipsetu, veľkosť RAM a FLASH (pamäte) a verzia GPU (grafického čipu), ktoré by mali byť zohľadnené pri vašom rozhodovaní. 

Obsah:

Operačný systém
Dizajn a prevedenie
Chipset
Pamäť RAM
Úložisko Flash
Grafický čip GPU

Operačný systém

Pri výbere je dôležité porozumieť operačným systémom (ďalej len OS), ktoré sú v multimediálnych centrách nainštalované a definujú aké užívateľské rozhranie majú a a funkčnosť aplikácií. Už sme to na našich stránkach viac krát rozoberali, takže len v krátkosti:

OS Android TV je prispôsobený pre ovládanie TV a ponúka obmedzený výber aplikácií v Google Play, avšak plne prispôsobený pre veľké obrazovky a diaľkové ovládanie. Novšie Android TV boxy disponujú Androidom vo verzii 10, 11 a 12, staršie zariadenia, alebo menej prémiové disponujú staršími verziami 9 a nižším.

android tv boxy s android 9 10 5546 android tv boxy s android 10 11 12 5545

Google TV je novším systémom, preto aj boxov s týmto OS je ešte pomerne málo na trhu. Prichádza s moderným užívateľským rozhraním a lepšou integráciou služieb Google. Pre podrobnejší pohľad na rozdiely medzi Android TV a Google TV, odporúčame prečítať článok Android TV vs Google TV. Aktuálne tieto zariadenia disponujú operačným systémom Google TV na báze Android TV vo verziách 11 a 12.

google tv boxy 654654

Fire OS od Amazonu ponúka tiež prispôsobené užívateľské rozhranie a integráciu s Amazon službami (napr. Prime Video). Neexistujú lepšie zariadenia, ak plánujete využívať stremovaciu platformu Prime Video a dalšie služby Amazon, ako napr. hlasový asistent Alexa. Majú spoľahlivý HW a vyladený SW, môžu však byť obmedzené v dostupnosti niektorých aplikácií mimo ekosystému Amazon a nevýhodou je zatiaľ absencia slovenského menu.

amazon fire tv zariadenia 544254

 Dizajn a prevedenie

Dizajn a prevedenie sú dôležité faktory pri výbere multimediálneho centra, keďže ovplyvňujú nielen estetiku, ale aj funkčnosť zariadenia. 

Tradičné krabicové TV boxy

Poskytujú najlepší výkon, a aj najbohatšiu výbavu konektorov a niektoré majú aj integrovaný displej, čo môže byť príjemným doplnkom pre užívateľov, ktorí preferujú vizuálnu spätnú väzbu priamo na zariadení. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o 4K UHD zariadenia a niektoré boxy majú integrovaný TV tuner, alebo možnosť pripojiť externý TV tuner.

android tv boxy krabicove 154401 android tv boxy krabicove s diplejom 15444 android tv boxy krabicove s tv tunerom 154402 android tv boxy krabicove s usb tv tunerom 154402

TV Sticky

Označované aj ako HDMI sticky - sú ultra prenosné, diskrétne sa zapájajú priamo do HDMI portu televízora, takže ich nie je vôbec vidieť, väčšinou im postačuje napájanie z USB portu televízora. Majú však zásadne nižší výkon, ale aj nižšiu spotrebu, podporujú buď FullHD alebo 4K rozlíšenie a majú minimum konektorovej výbavy. Napriek tomu sa nájdu HDMI sticky, ktoré majú dodatočný USB port, alebo ethernet port. Apropo, vedeli ste, že ak Android TV stick nemá USB konektor, pomocou OTG káblu môžete k nemu pripojiť USB HDD, alebo USB kľúčik na prehrávanie audio a video obsahu?

4k uhd android hdmi stick 5443 fullhd android hdmi stick 5441 android hdmi stick s ethernet 5442 android hdmi stick s usb portom 5444

Multimediálne projektory

Kombinujú funkcie multimediálneho centra s možnosťou premietať obraz, čo je ideálne pre tých, ktorí potrebujú projektor a multimediálne centrum v jednom zariadení alebo prenosný projektor s pridanou hodnotou.

projektory s android tv 212554

Netradičné riešenia 

Ide napr. o zariadenia s integrovanými reproduktormi, ktoré poskytujú vynikajúcu zvukovú kvalitu a lepší prístupom k hlasovému asistentovi Google a Smart funkciám. Môže však ísť napr. aj o špeciálne webkamery, ktoré okrem multimediálnych funkcií umožňujú živo video hovory s Vašimi blízkymi.

soundbary s android tv 546574Chipset

Pri výbere Android TV boxu je výkon čipsetu jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje celkový užívateľský zážitok. Chipset je sada integrovaných obvodov (čipov), ktoré sú navrhnuté tak, aby spolupracovali a tvoria kľúčovú súčasť Android TV boxu, pretože koordinuje spracovanie dát, video a audio výstupy, a tiež riadi komunikáciu s ostatnými rozhraniami, vrátane procesora.

Porovnanie výkonu jednotlivých čipsetov je zložité, pretože každý z nich má špecifické technické charakteristiky, ktoré ovplyvňujú jeho výkonnosť v rôznych scenároch použitia. Výkon sa definuje najmä hodnotou DMIPS, čo je jednotka výkonu procesora, ktorá však berie do úvahy aj iné faktory, nie len frekvenciu procesora. Snažili sme sa Vám výber uľahčiť a preto prinášame porovnanie aktuálne najpoužívanejších chipsetov. 

chipsety android tv boxy multimedialne centra 365243

H313

Nižšia trieda chipsetov s 4-jadrovým CPU od výrobcu Allwinner. Ponúka 4K rozlíšenie, má základný výkon 12.400 DMIPS, vhodný pre nenáročné streamovanie a aplikácie.

S805X2, S805Y

Chipsety od Amlogic v nižšej triede, ale stále adekvátne pre základné funkcie. Podporujú max. FullHD a sú používané hlavne v HDMi stickoch, alebo lacných boxoch, kvôli nízkej spotrebe. 4-jadrá s výkonom 15.000 DMPIS (S805X2) a 13.800 DMIPS (S805Y). Podporu pre kódek AV1 má len S805X2.

Zobraziť TV boxy s nižšou triedou chipsetov


HiSilicon

Chipset od Huawei začína strednú triedu chipsetov, tento konkrétne je známy najmä zo satelitných prijímačov, má výborný obraz a podporuje 4K rozlíšenie. Silné multimediálne schopnosti v oblasti grafiky, 4-jadro, často sa nachádza v prémiových boxoch a disponuje s výkonom cez 15.000 DMIPS.

RTD1319

Chipset od firmy Realtek, stredná trieda, zvláda 4K rozlíšenie, 4-jadro a je známy vysokokvalitným audio výstupom. Tento chipset používajú aj v zahraničí známe boxy RokuTV. Podporuje kódek AV1 a má výkon 16.000 DMIPS

MT8696 a MTK8695

Výrobcom je Mediatek, zvláda 4K rozlíšenie a ide o strednú triedu čipsetov s dobrou podporou pre rôzne AV kódeky. Výkonovo sú takmer rovnaké (okolo 16.500 DMIPS), chipset 8695 je už staršieho dáta (2018).

S905Y2, S905Y4

Aj toto je stredná trieda od Amlogic, ale s podporou 4K rozlíšenia. Majú lepšiu energetickú efektivitu, používané sú teda hlavne v HDMi stickoch, alebo lacných boxoch. S905Y4 podporuje kódek AV1. Oba majú podobný výkon 16.500 DMIPS, S905Y2 je však už staršieho dáta (2018).

Zobraziť TV boxy so strednou triedou chipsetov


S905D3G, S905X2, S905X3, S905X4

Tu začína vyššia trieda, opäť všetky od Amlogicu, 4-jadrové, zvládajú 4K a ponúkajú vysoký výkon a dobrú efektivitu. S905X4 a S905D3G sú najvýkonnejšie z tejto série (cez 21.800 DMIPS), S905X4 je najnovší z nich, podporuje kódek AV1 a zvláda 4K až pri 120Hz. S905X3 je jeho predchodca, má výkon 21.600 DMIPS a S905X2 je staršieho dáta (2019) a má cez 18.400 DMPIS.

T962X, T972

Pomerne nové a veľmi výkonné čipsety od Amlogicu, používané najmä v zobrazovacích zariadeniach ako projektory. Disponujú pokročilými funkčnosťami zobrazovania, majú 4 jadrá, podporujú max. 4K a disponujú výkonom okolo 22.500 DMIPS.

POP1-G

Menej známy chipset od firmy Amlogic, za to ultra výkonný, 4K rozlíšenie, má až 8 jadier CPU a s výkonom cez 60.000 DMIPS sa radí medzi to nejlepšie na trhu.

Zobraziť TV boxy s najvyššou triedou chipsetovVeľkosť pamätí RAM

Pri certifikovaných Android TV a Google TV boxoch je výber pamäte RAM kritický pre optimálny výkon, napriek tomu že tieto OS majú nižšie nároky na RAM ako klasické Android boxy. RAM slúži ako pracovný priestor pre operačný systém a bežiace aplikácie. Je dôležitá pre udržanie plynulého a rýchleho výkonu pri multitaskingu a pri spúšťaní náročnejších aplikácií.

Vyššia kapacita RAM znamená, že zariadenie môže efektívne spracovávať viac úloh súčasne, čo je ideálne pre hranie hier, sledovanie obsahu vo vysokej kvalite alebo používanie náročných aplikácií. S nižšou kapacitou RAM môžu užívatelia zažiť pomalšiu odozvu a obmedzenia pri súčasnom používaní viacerých aplikácií. Na trhu sú aktuálne zariadenia v tomto segmente s veľkosťou RAM od 1 do 4 GB.

ram pamat android tv boxy multimedialne centra 365244

RAM 1-1.5 GB

Zariadenia s 1 GB sú vhodné len pre veľmi základné použitie a aj tak môžu mať problémy s plynulosťou pri multitaskingu alebo pri náročnejších aplikáciách. Modely s 1.5 GB poskytujú trochu viac manévrovacieho priestoru, ale hodnoty RAM 1 a 1,5GB odporúčame iba pre zariadenia s max. rozlíšením FullHD.

Takéto TV boxy a TV sticky majú však väčšinou nízku cenu, čo môže u niektorých užívateľov zavážiť, pretože za prijateľnú cenu môžu získať zariadenie na nenáročné používanie typu sledovania internetovej TV, alebo využívanie niektorých aplikácií pre streamovanie.

RAM 2 GB

Pre moderné aplikácie a stredne náročné hry je vhodnejšie siahnuť prístroji s 2 GB RAM, takéto zariadenia majú plynulý chod a hladký multitasking. Táto veľkosť pamäte RAM umožňuje bezproblémovú navigáciu v operačnom systéme, rýchle prepínanie medzi aplikáciami a dostatočnú rýchlosť pre väčšinu bežných aplikácií, ako sú streamovacie služby a jednoduché hry.

Okrem toho, 2 GB RAM zabezpečí, že zariadenie bude schopné zvládať aj budúce aktualizácie softvéru, ktoré môžu byť náročnejšie na systémové zdroje. V kombinácii s efektívnym správaním pamäte v operačnom systéme Android TV môžete očakávať, že vaše multimediálne zážitky budú hladké a bez zbytočných spomalení.

TV boxov s 2GB RAM je aktuálne na trhu najviac a je to tak preto, že ponúkajú najvyváženejší pomer výkonu a ceny

RAM 4 GB

Pre najlepší výkon nielen v náročných hrách, ale aj pre najdlhšiu morálnu výdrž zariadenia je samozrejme ideálne mať dostupných 4 GB RAM, tieto však už môžu mať vyššiu cenovku. Android TV boxy s 4 GB RAM predstavujú aktuálne špičku v kategórii certifikovaných multimediálnych centier. Umožňujú nielen bezproblémový chod najnovších a náročných hier, ale zároveň poskytujú dostatok pracovnej pamäte pre multitasking a spustenie viacerých aplikácií súčasne.

Vďaka väčšej kapacite RAM bude zariadenie schopné udržať si vysoký výkon aj počas dlhodobejšieho používania a s prípadnými budúcimi aktualizáciami softvéru. Aj keď investícia do 4 GB RAM prinesie vyššiu počiatočnú cenu, z dlhodobého hľadiska poskytuje lepšiu hodnotu za peniaze vďaka vyššej rýchlosti, lepšej odozve a dlhšej životnosti zariadenia.

Zobraziť TV boxy s 1-1.5GB RAM TV boxy s 2GB RAM TV boxy s 4GB RAMVeľkosť interného úložiska (Flash)

Flash pamäť v Android TV boxoch funguje ako primárne úložisko pre operačný systém, aplikácie a užívateľské dáta. Veľkosť flash pamäte priamo ovplyvňuje, koľko aplikácií, hier (plus ich dát) a mediálnych súborov môže užívateľ na zariadení uchovať. S vyššou kapacitou úložiska sa zvyšuje flexibilita pri sťahovaní a ukladaní veľkého množstva obsahu, zatiaľ čo menšia kapacita môže vyžadovať častejšiu správu úložiska alebo využívanie externých úložných riešení, ako sú USB disky alebo cloudové služby.

flash pamat android tv boxy multimedialne centra 365243

Flash 8GB

Zariadenia s 8GB vnútornou pamäťou flash sú vhodné pre základné použitie, ako je streamovanie obsahu z populárnych služieb, napríklad internetová TV alebo aplikácie ako YouTube, Netflix a pod. Ponúkajú dostatočný priestor na inštaláciu esenciálnych aplikácií ale takmer žiadne miesto pre Váš vlastný multimediálny obsah. Sú ideálne pre užívateľov, ktorí neplánujú ukladať veľa dát priamo na zariadenie a preferujú cloudové služby alebo streamovanie.

Flash 16GB

16GB flash pamäť je stredná cesta pre tých, ktorí chcú mať nainštalovaných viac aplikácií a uchovať viac súborov. Vhodné sú ako minimálna veľkosť pre tých, ktorí používajú náročnejšie aplikácie na užívateľské dáta, ako napr. prehrávač KODI. Táto kapacita umožňuje väčšiu flexibilitu pri sťahovaní obsahu pre offline použitie a poskytuje pohodlný priestor pre aktualizácie a stiahnutie nových aplikácií.

Flash 32GB

S 32GB vnútorným úložiskom flash sa už dostávame do kategórie, kde je možné ukladať množstvo aplikácií a rozsiahlejšie knižnice multimediálneho obsahu. Je to vhodné pre tých, ktorí radi sťahujú veľké množstvo aplikácií alebo hier, a zároveň chcú mať istotu, že nebudú musieť stále spravovať úložný priestor.

Flash 64GB

64GB flash pamäť je určená pre najnáročnejších užívateľov, ktorí chcú na zariadení uchovávať rozsiahle multimediálne zbierky alebo veľké aplikácie a hry. Toto množstvo pamäte je ideálne pre užívateľov, ktorí plánujú využívať svoje zariadenie na viac než len streamovanie, ako je napríklad hranie náročných hier alebo ukladanie veľkého množstva offline obsahu.

Ak by vám aj najväčšia ponúkaná kapacita 64 GB nebola dostatočná, existuje možnosť ďalšieho rozšírenia úložiska. To môžete ľahko zvýšiť pomocou USB kľúča alebo microSD karty, pokiaľ váš multimediálny box obsahuje slot pre TF karty.

Ak by vám aj najväčšia ponúkaná kapacita 64 GB nebola dostatočná, existuje možnosť ďalšieho rozšírenia úložiska. To môžete ľahko zvýšiť pomocou USB kľúča alebo microSD karty, pokiaľ váš multimediálny box bude obsahovať aj slot pre TF karty.Grafický čip GPU

GPU, čiže grafický procesor, je špecializovaný čip navrhnutý pre rýchle matematické výpočty, ktoré sú potrebné pre renderovanie obrázkov, videí a animácií na obrazovke. Táto špecializácia robí GPU neoceniteľným pri vytváraní vizuálnych efektov a textúr v hrách a pri dekódovaní a zobrazovaní videa vo vysokom rozlíšení. Výkon grafického procesora (GPU) je dôležitým faktorom nielen pre hranie hier na Android TV boxoch, ale tiež ovplyvňuje kvalitu streamovania videa, rýchlosť a plynulosť prehrávania multimediálneho obsahu. Je vyjadrený v gigaflops (GFLOPS), čo je miera schopnosti procesora vykonávať miliardy plávajúcich bodových operácií za sekundu.

graficky cip gpu android tv boxy multimedialne centra 365246

Mali G52 MP8, vyvinutý spoločnosťou ARM, je s výkonom 217 GFLOPS (Giga Floating Operations Per Second) z roku 2018 jedným z najvýkonnejších GPU dostupných na trhu pre Android TV boxy, čo ho predurčuje pre najnovšie a graficky najnáročnejšie hry. Na druhej strane, Mali G57, tiež od ARM, je relatívne novší s výkonom 121 GFLOPS, vydaný v roku 2022, a prináša vysokú efektivitu a podporu pre moderné herné tituly.

Pozrieť TV boxy s Mali G52 a G57

PowerVR Rogue CE8300 od spoločnosti Imagination Technologies, aj keď má nižší výkon 21 GFLOPS a je starší (2016), dokáže poskytnúť uspokojivé herné výsledky pre menej náročné tituly, Mali G31 MP2 je s obdobným výkonom 21 GFLOPS a je novší (2018) a ponúka takisto  dobrý kompromis medzi výkonom a cenou pre stredne náročné hry.

Pozrieť TV boxy s Mali G31 MP2 a CE8300

V nižšej strednej triede sú GPU ako GE9215, Mali-G31 MP1 a Mali-450, ktoré majú výkon okolo 20 GFLOPS, sú vhodné pre jednoduché hry a multimediálne úlohy. Mali-450 je jeden z najdlhšie používaných GPU v nižšej triede, čo svedčí o jeho spoľahlivosti a dostatočnej výkonnosti pre základnú multimediálnu spotrebu.

Pozrieť TV boxy s Mali G31, 450 a GE9215

Pri výbere GPU je zásadné zhodnotiť požiadavky hier, ktoré chcete hrať, a zvoliť GPU, ktoré bude zodpovedať týmto potrebám s ohľadom na grafickú kvalitu a plynulosť. Treba si však uvedomiť, že aj menej výkonné GPU sú adekvátne pre streamovanie obsahu vo vysokom rozlíšení, vrátane 4K, pretože proces streamovania nie je tak náročný na grafickú silu ako hranie hier. Pri streamovaní video obsahu je dôležitejšia podpora kodekov a efektívnosť spracovania videa, než čistý grafický výkon.

Pre plynulé hranie najnáročnejších hier je samozrejme ideálny GPU s výkonom nad 100 GFLOPS. Avšak, s ohľadom na budúcnosť, kde sa hranie hier bude postupne presúvať iba do cloudu, nebude potrebný nadmerný výkon lokálnej GPU. Cloud gaming totiž prevádza výpočtovú prácu na vzdialené servery, a tak zariadenie na užívateľovej strane slúži hlavne ako prijímač streamovaného herného obsahu. V prípade cloud gamingu sa teda investícia do vysoko výkonného GPU stáva menej dôležitou.Záver

Ak ste sa zatiaľ stále nerozhodli, ktorý certifikovaný Android TV alebo Google TV box je pre vás ten pravý, nechajte sa inšpirovať ostatnými a pozrite si v našom eshope najpredávanejšie Android TV boxy, alebo najlepšie hodnotené Android TV boxy, prípadne si ich môžete zoradiť ako najnovšie Android TV boxy.

A nezabudnite, že akékoľvek multimediálne centrum si u nás kúpite, dostanete ho zdarma kompletne nakonfigurované! To znamená s najnovším update softvéru a bezpečnostnými záplatami, nainštalovanými najpoužívanejšími aplikáciami pre streamovanie (SkyShowtime, HBO MAX, VOYO a ďalšie), sledovanie internetovej televízie (Skylink LIVE, AntikTV, sledovanie TV, atď.), ale aj ďalšie aplikácie ako napr. web prehliadač, súborový manažér, media player KODI, Stream Cinema a mnohé ďalšie.

Nech už hľadáte jednoduché riešenie pre príležitostné sledovanie televízie, alebo pokročilý systém pre náročné multimediálne použitie, v našom e-shope si určite vyberiete. 

Ukázať celú ponuku certifikovaných TV boxov

Ak hľadáte TV box s 8GB RAM, alebo s 128GB Flash, alebo s Android 13, ale nemusí byť Googlom certifikovaný, prípadne Vám postačuje lacnejší TV box len pre sledovanie Youtube videí, sledovanie bezplatných IPTV staníc, či používanie KODI prehrávača, pozrite si našu ponuku necertifikovaných Android boxov.

Ukázať celú ponuku NEcertifikovaných TV boxov


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

4.8/5 hodnotení (4 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu