Ariel sa vracia: Moderný pohľad na nadčasovú rozprávku

Napísal misterz 1 dňa 10 november 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Ariel a jej nová éra: Recenzia remaku Malej morskej víly

Konečne sa dostal na rad aj remake rozprávky Malej morskej víly, ktorá sa týmto zaradila k takým Disneyovským legendám ako Leví kráľ alebo Kráska a zviera. Produkcia Disney preto nič nenechala na náhodu a zabezpečila si služby tvorcu Roba Marshalla, ktorý stál za réžiou Pirátov Karibiku 4 a viacerých úspešných muzikálov. Či sa toto stavenie na istotu vyplatilo, si povieme v našom článku.

mala morska vila recenzia 65654

Čo nám napovie prvý dojem?

Remake „Malej morskej víly“ už hneď na začiatku trpí istým handicapom. A síce, keďže ide o remake, niekto až príliš môže bazírovať na tom, do akej miery sa daný remake drží svojej predlohy. Tiež niekto možno remaky zo zásady nepozerá, pretože radšej uprednostní originálny obsah, ako stále dokola pozerať to isté, len v rôznych variantách. Ale samozrejme, je to len otázka vkusu.

Malá morská víla však už na prvý pohľad, v porovnaní s väčšinou remakov slávnych rozprávok poslednej doby (napríklad Pinocchio-2022), sa stáva lepšou voľbou. Áno, je tu pomerne dosť nového, ale zachováva vernosť tomu, čo deti zbožňovali na originálnom spracovaní Andersenovej rozprávky z roku 1989 a zároveň rozvíja príbeh a postavy očakávaným spôsobom.

mmv1

Prirodzene, pôvodný príbeh o morskej víle, ktorá riskuje všetko, aby objavila ľudský svet a našla pravú lásku, už môže byť v dnešnej dobe trochu zastaralý. No Ariel stále zostáva tou zvedavou a búrlivou tínedžerkou, čo väčšinu detí určite pritiahne k obrazovkám.

Navyše krásne klasické melódie od Howarda Ashmana a Alana Menkena, ktoré tvoria srdce a dušu tejto rozprávky, sú tu väčšinou zachované, a to vrátane nesmierne chytľavého a Oscarom oceneného „Under the Sea“. Čo je však najlepšie, v réžii Roba Marshalla sa postava Ariel stáva ešte komplexnejšou a hlbšou, a herečka, ktorá si ju zahrala (Halle Bailey), zvládla túto výzvu s prehľadom.

O čom to je?

Samozrejme, kto by už nepoznal túto slávnu, čarokrásnu rozprávku. No pre prípad, že by ste už na niečo z príbehu zabudli: Ariel, najmladšia zo siedmich dcér kráľa Tritona (Javier Bardem), už od mala túži navštíviť svet nad vodou a tam objavovať zázraky ľudského života. Jej otec to však vidí inak, pretože verí, že ľudia sú od prírody zlé bytosti. Ariel sa mu ale odváži vzoprieť a s pomocou svojho rybieho priateľa, zachráni mladého princa Erica (Jonah Hauer-King) pred búrkou.

Ako to už v živote chodí, Ariel sa do princa zahľadí a preto súhlasí s dohodou s morskou čarodejnicou Ursulou (Melissa McCarthy), že výmenou za svoj hlas získá pár ľudských nôh a príležitosť preskúmať ľudský svet. Ak ale Ariel nedostane bozk pravej lásky do západu slnka na tretí deň, bude navždy v moci Ursuly. To si však Ursula nechala pre seba, ako takú malú poistku…

(L-R): Jonah Hauer-King as Prince Eric and Halle Bailey as Ariel in Disney's live-action THE LITTLE MERMAID. Photo courtesy of Disney. © 2023 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Čo divák ocení?

V prvom rade určite herečku v hlavnej úlohe - Halle Bailey, ktorá tu žiari na všetky strany. Samozrejme, určite sa nájdu aj takí, ktorým casting nebude voňať. Dôležitejšie ale je, že na plátne je výrazná, plná energie a nekonečne sympatická, s kombináciou dievčenskej sladkosti a silnej ženskej osobnosti. Každej scéne dodáva jedinečnú charizmu.

Napríklad jej interpretácia skladby „Part of Your World“, piesne, ktorú sme všetci počuli nespočetnekrát, je naozaj veľmi pôsobivá. Halle Bailey tu zvláda všetky nároky tejto úlohy, a to či už ide o fyzický prejav alebo emócie.

Nesmierne pozitívne je tiež to, že tento remake prináša so sebou hlbší vývoj postáv Ariel i princa Erica. To dodáva ich vzťahu autenticitu, namiesto rýchlej, povrchnej príťažlivosti. Jednoducho autori približne o hodinu nadstavený čas oproti originálu využili dokonale.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Navyše scenár od Davida Mageeho tu vytvára paralely v tom, ako obaja bojujú proti očakávaniam svojich ochranárskych rodičov a snažia sa presadiť si svoju vlastnú identitu a ambície. Dokonca aj Eric dostal priestor na svoju vlastnú pieseň „I Want“, čím sa stáva viac než iba typickým, bezvýrazným princom z Disneyho sveta, ktorý usiluje o srdce svojej vyvolenej.

A čo ostatní herci? Ani v tomto smere to veru nie je najhoršie. Väčšina z nich dokázala dať svojim postavám živý prístup a originálnejšie poňatie. Mnohých určite očarí najmä Daveed Diggs, ktorý tu exceloval ako krab Sebastian, ktorému kráľ Triton zveril dohľad nad svojou dcérou. Aj Javier Bardem dokázal dodať kráľovi príťažlivosť a nežnosť, no u tohto herca jeho formátu sa ani nič iné nedalo čakať. Príjemne prekvapila aj Melissa McCarthy, ktorá dala svojej postave Ursuly svoju vlastnú výraznú interpretáciu.

mmv2

Čo mohlo byť lepšie?

Na druhú stranu, najväčšou slabinou filmu sú vizuálne efekty. Rob Marshall je síce majstrom v divadelnom muzikáli, o tom niet pochýb, no pohyb pod vodou tu často pôsobil plytko a umelo, čo vyslovene narúšalo dojem autentickosti. Problémom tu je aj rybí kamarát Ariel, ktorý sa zdá byť až príliš CGI vyčačkaný, čo má ale na diváka opačný efekt - postavička tu pôsobí dosť neohrabane a umelo. Jednoducho, dalo sa z nej vyťažiť podstatne viac.

Mnohým, hlavne tým najmladším divákom, môže tiež vadiť pomerne dlhá stopáž. Takže udržať pozornosť malých šarvancov po celý čas, bude určite pre mnohých rodičov doslova výzvou.

mmv3

Ako si viedli predošlé spracovania?

Určite bude zaujímavé sledovať, ako sa nový remake zaradí medzi svojich predchodcov. Ako ukazuje rebríček popularity od JustWatch, pôvodný originál "Malá morská víla" zostáva nesmrteľnou klasikou, ktorá si od svojho debutu v roku 1989 udržiava svoje čaro a obsadila prvé miesto nielen v rebríčku ale aj v srdciach divákov.

Hneď za nim je "Malá morská víla: Ako to všetko začalo" z roku 2008, ktorý priniesol nový pohľad na príbeh, zatiaľ čo tretie a štvrté miesto patrí remakom "Malá morská víla II: Návrat do mora" z roku 2000 a "Malá morská víla Live!" z roku 2019.

Všetky ponúkajú svoje jedinečné interpretácie a rozprávanie. Každé nové spracovanie poskytuje príležitosť zamilovať sa do príbehu znova a inak, a najnovší film nie je výnimkou. S úctou k originálu a odvahou ísť novou cestou, tento remake nám pripomína, že niektoré príbehy sú naozaj časom neotrasiteľné.

MALA MORSKA VILA REBRICEK VSETKYCH CASTI 6545

Záver

Remake „Malá morská víla“ prináša nový a svieži pohľad na dobre známu rozprávku. Jeho hlavným pozitívom je charizmatický výkon Halle Bailey v úlohe Ariel, ktorá dokáže okamžite viazať pozornosť. Toto spracovanie tiež prispieva k hlbšiemu vývoju postáv Ariel a Erica, čím sa tu medzi nimi vytvára autentickejší vzťah, než sme videli v pôvodnej verzii. Rozprávočka má síce svoje muchy, hlavne po vizuálnej stránke, no celkovo ide v porovnaní s inými Disney remakami poslednej doby o vydarený projekt.

Pre tých, ktorí si užívajú nový pohľad na starú klasiku a chcú vidieť moderné spracovanie,  je tento remake jasnou voľbou.

Kde sledovať Malá morská víla?

 

 


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.  

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu