Disney+ na vlne úspechu: Rastie počet predplatiteľov, ale aj ceny

Napísal Torben 1 dňa 08 november 2023 do kategórie Správy, Magazín

Infografika s vývojom trhových podielov streamovacích platforiem za rok 2023

Aj v roku 2023 pokračoval boj o dominanciu na slovenskom trhu streamingových služieb. S rastúcim počtom internetových užívateľov a predplatiteľských služieb sa trh neustále mení, pričom niektoré platformy získavajú, zatiaľ čo iné stratia. V tomto období si Netflix udržal svoju pozíciu lídra s mierne zvýšeným podielom na trhu a prináša zaktraktívnenie najlacnejšieho predplatného s reklamou, zatiaľ čo Disney+ zaznamenal pozoruhodný rast. Naopak, AppleTV+ čelil poklesu svojho podielu. Tento článok poskytuje podrobný pohľad na dynamiku trhu streamingových služieb na Slovensku v prvej polovici roku 2023, a porovnáva aktuálne údaje s predchádzajúcimi obdobiami.

Vyvoj podielov stremingovych platforiem 2023 6548323

Podiely streamovacích platforiem 2023

Na Slovensku vedie v oblasti streamingových služieb opäť Netflix s 29% podielom na trhu, nasledovaný je službami Prime Video (22%), HBO Max (16%) a Voyo (12%). Úspech týchto platforiem môže byť spojený najmä s ich cenovými stratégiami, produkciou originálnych titulov, ktoré sa v iných platformách nenachádzajú a ich lokalizáciou do slovenského, či českého jazyka.

Uvedené grafy treba brať s rezervou, nejde o presné štatistiky, zobrazujú len správanie sa užívateľov služby Justwatch v rámci Slovenska.

vyvoj podielu stremovacich sluzieb na slovensku 2 2023 1

Porovnanie vývoja trhových podielov z roku 2022  a podielov do prvej polovice 2023 ukazuje, že najväčší hráči si zachovali svoj podiel v porovnaní s min. rokom. Napriek ich stabilným výsledkom však predsa dochádza k určitej dynamike trhu. Disney+ totiž zaznamenal výnamný nárast, ktorý môže signalizovať jeho ďalšie posilňovanie na slovenskom trhu. Naopak, AppleTV+ čelil poklesu, čo môže byť dôsledkom konkurencie alebo zmeny spotrebiteľských preferencií. 


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Ak sa však pozrieme na podrobný na vývoj podielov za rok 2023 na grafe nižšie, je vidieť, že aj najväčší hráči si prechádzali v priebehu obdobia svojimi vrcholmi a pádmi, aj ked sa dostali späť na pôvodné pozície. 

vyvoj podielu stremovacich sluzieb na slovensku 2 2023

Pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že Netflix v zahraničí už viac ako rok ponúka lacnejšie predplatné s reklamou ako alternatívu k svojim bežným tarifom. Tento krok prilákal už 15 miliónov zákazníkov a tak sa tento tarif rozhodol ešte viac zaktraktívniť.

Súčasťou vylepšení s týmto reklamným predplatným je prístup k Full HD rozlíšeniu a možnosť sledovania na dvoch zariadeniach súčasne. Navyše, po sledovaní troch dielov seriálu môžu diváci pozrieť štvrtý diel bez prerušenia reklamami. Kedy tento tarif bude dostupný aj na Slovensku zatiaľ nie je známe.

Čo stojí za úspechom Disney+?

Bližší pohľad si zaslúži Disney+, ktorý sa vyznačoval rastom až o 3% na slovenskom trhu streamingových služieb, avšak dochádza k nemu aj k zdražovaniu v cenníku.

Disney+ je atraktívny pre divákov nielen kvôli svojmu repertoáru animovaných klasík, ale aj kvôli širokej škále obsahu z rôznych spoluprác Disney s Lucasfilm, 20th Century Studios, Pixar a Marvel Entertainment v priebehu posledných rokov, čo ho pripravilo na úspech u divákov všetkých vekových skupín.

Napriek tomu, že Disney+ je na Slovensku len cca 1 rok, už sa ukázalo, že platforma pritiahla pozornosť slovenských divákov rôznorodým výberom filmov a seriálov. Medzi najobľúbenejšie filmy sa zaradili tituly ako "Prey", "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" a "Menu", ktoré boli pridané na platformu po úspešnom uvedení v kinách. K dominancii platformy prispela aj série Star Wars, pričom seriály "The Mandalorian" a spin-off "Andor" sa stali obľúbenými medzi fanúšikmi tohto žánru, čím potvrdili silnú pozíciu Disney+ v segmente sci-fi a fantasy.

Nižšie nájdte rebríčky TOP 10 najsledovanejších filmov a seriálov z Disney+ za prvý rok svojho pôsobenia na Slovensku.

12333 12334

A teraz k tej nepríjemnejšej správe - zvýšenie cien. Od 1. novembra 2023 zdražel Disney+ svoje služby na Slovensku, mesačné predplatné sa zvýšilo z 7,99€ na 9,99€ a ročné predplatné zo 79,90€ na 99,90€. Toto zvýšenie cien môže byť reakciou na rastúce náklady na produkciu alebo snahou zlepšiť finančnú bilanciu platformy. 

Disney+ môžete sledovať takmer na všetkých zariadeniach Apple a Samsung (vrátane tabletov, smartfónov a smart TV), certifikovaných Android TV boxoch a Google TV boxoch. Disney+ je možné sledovať aj pomocou HDMI stickov Amazon Fire TV, alebo na televízoroch s Android TV.

Pokles AppleTV+

V prvom polroku 2023 zaznamenal AppleTV+ na slovenskom trhu pokles o 2%, čo je významný prepad z hľadiska jeho stabilného podielu okolo 6% za minulé roky. Medzi možnými príčinami môžu byť často spomínané technické problémy so službou, nedostatok exkluzívneho obsahu v porovnaní s konkurenciou, a vnímaná hodnota služby vzhľadom na cenu. Ekonomické faktory, ako napríklad zvýšenie nákladov na živobytie, mohli tiež ovplyvniť rozhodovanie používateľov o tom, kde míňajú svoje peniaze, čo sa odrazilo na poklese počtu predplatiteľov tohto poskytovateľa. 

Nedávno oznámená dohoda medzi Apple a Canal+ však prináša nádej, že pre predplatiteľov novej streamovacej platformy Canal+ sa bez ďalších nákladov rozšíri prístup k filmom a seriálom AppleTV+ na Slovensku a v Českej republike.Tieto tituly sa však v Canal+ ešte nenachádzajú a nie je oznámený ani presný termín spustenia.


Tieto štatistiky Vám prinášame v spolupráci so službou JustWatch, ktorá je medzinárodným sprievodcom streamovaním a ktorá pomáha viac ako 20 miliónom používateľov mesačne nájsť niečo skvelé na pozeranie na stránkach Netflix, Prime Video, Disney+ atď. až v 84 krajinách. Viac informácií o tejto službe čítaje v našom článku

Vďaka tejto službe na našich stránkach, pravidelne každý mesiac, zverejňujeme rebríčky top najsledovanejších seriálov a filmov v rámci Slovenska.

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu