Film Gravitácia balansuje medzi vesmírnou prázdnotou a hľadaním zmyslu života

Napísal Waerwulf 1 dňa 27 september 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Od vesmírnej katastrofy k transcendentnému zážitku

V rýchlo sa meniacom svete kinematografie, kde každý rok prichádza lavína nových titulov, je ľahké nechať sa unášať prúdom aktuálnych filmových hitov a zabudnúť na diela, ktoré nám už raz vzali dych. A práve medzi takýmito filmami, ktoré vzdorujú zabúdaniu a pretrvávajú v našom kolektívnom filmovom vedomí, patrí aj "Gravity". Možno ste ho videli pred niekoľkými rokmi a boli ste unesení jeho vizuálnou krásou a emocionálnym nábojom, čo potvrdzuje, že patrí k dielam, ktoré neztrácajú na svojej hĺbke a význame ani ak ho uvidíte opätovne. Nielenže objavíte nové nuansy a detaily, ktoré vám pri prvej projekcii mohli uniknúť, ale možno nájdete aj kúsok seba uprostred tohto nekonečného vesmírneho priestoru.

gravitacia film recenzia fb ikona 66557

Predslov

Doktorka Ryan Stoneová (Sandra Bullocková) bola na vesmírnu misiu prijatá vďaka svojim technickým znalostiam, nie vďaka skúsenostiam astronautky. Počas výstupu do vesmíru je nervózna a roztrasená, a tak ju sotva upokojí pokojné rozprávanie veterána Matta Kowalského (George Clooney), ktorý je tam hore s ňou. Potom sa stane niečo nepredstaviteľné. Vrazia do nich trosky zo zničeného ruského satelitu a obaja sú odrezaní od vesmírnej stanice aj od komunikácie so Zemou.

Pre Stoneovú a Kowalskeho, ktorí sa točia v prázdnote a sú k sebe pripútaní len tenkou šnúrou, je nemožné prežiť. Alebo sa to tak aspoň javí. Existuje nejaký spôsob, ako sa dostať na vzdialenú ruskú stanicu a nájsť cestu späť na Zem?

gravity film 65654 

Úvod (SPOILER)

Gravity sa začína intenzívne pomalým, tichým záberom na Zem z vesmíru. Veľký "modrý mramor" zavesený na pozadí bezodnej čiernej farby vyzerá fascinujúco a majestátne. Úctivý pokoj napokon preruší slabý zvuk ľudského rozprávania a do záberu sa ladne vkĺzne raketoplán. Keď sa kamera priblíži, vidíme astronautov, ktorí usilovne pracujú na jeho zložitej technológii. Po tom, čo sme boli ohromení prírodnými krásami, sme teraz vyzvaní, aby sme obdivovali obrovské skoky v ľudskej vynaliezavosti.

Vesmír však nebol úplne dobytý a hrozba nebezpečenstva stále pretrváva. Vesmírni chodci Kowalski a Stoneová tu nečelia mimozemskému nepriateľovi, ale sérii nešťastných udalostí. Stoneová s hrôzou zistí, že sa na nich rúti oblak vesmírnych trosiek. Zrazu sa rozpúta chaos. Trosky zničia raketoplán a v priebehu niekoľkých okamihov sú zničené výsledky veľkých technologických úspechov ľudstva.

Utrpenie (nudného života)

Keď sa raketoplán roztrhá na kusy, Stoneová je vymrštená do vesmíru. Jej myseľ sa ocitne v úplnej a okamžitej panike. "Čo mám robiť? Čo mám robiť?", kričí. "Nevidím nič! Nevidím nič!". Na svet, ako ho vidí Stoneová, sa pozeráme z jej klaustrofobickej a stiesnenej prilby, kde sa všetko točí v nechutne spomalenom zábere.

Takže keď sme začali globálnym pohľadom, rýchlo si priblížime reakcii jediného človeka. Na takomto strohom pozadí sa Stoneovej duševné utrpenie dostáva do ostrého svetla.

"Vesmír”, tvrdí Cuarón, "nie je nič iné ako metafora vnútorného priestoru." Prázdnota vesmíru je ozvenou Stoneovej vnútornej prázdnoty. Dozvedáme sa, že pri banálnej nehode prišla o dcéru a že jej smútok spôsobil, že sa stiahla do ústrania. Podľa Cuarónových slov je "obeťou vlastnej zotrvačnosti". Každý deň jej života je teraz rovnaký, hovorí Kowalskému: "Všetko, čo robím, je, že chodím do práce, a keď prídem domov, len šoférujem."

Prihlásenie sa na vesmírnu misiu je len logickým pokračovaním jej správania na Zemi, čím sa úplne odpútala od ostatných ľudí. Keď sa jej Kowalski spýta: "Čo sa ti na tomto mieste najviac páči?", jej odpoveď je okamžitá: "Ticho". Unášaná vo vesmíre je konfrontovaná s možnosťou skutočného ticha. Zrazu zúfalo túži po tom, aby sa jej niekto prihovoril, aby ju počul a oslovil. Doslova potrebuje niečo, čoho by sa mohla chytiť.

Ďalej to už nechám na filme, aby vám odhalil svoje skryté potencie. Úprimne? Neznášam spoilery. Poďme sa radšej pozrieť na to, aké má tento film kvality.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Režisérske okienko a cesta do transcendentna

Cuarón odmietol dať svojmu filmu jasné rozuzlenie, ale vysvetľuje, že sleduje konvenčný dejový oblúk: "Myslím si, že znovuzrodenie je v mnohých ohľadoch súčasťou cesty každého, nielen každého človeka na Zemi, ale je to aj cesta veľkých postáv. Veľké postavy v literatúre alebo vo filme prechádzajú etapami znovuzrodenia a nového pochopenia."

Samotná Stoneová sa dostáva do bodu bezbrannosti, ktorý jej umožňuje spoznať zázrak života na Zemi. Kritici pri písaní o filme poukazovali na viaceré postavy, ktoré prechádzajú podobnými cestami fyzického alebo metaforického znovuzrodenia, vrátane Odysea, Orfea, Osirida, Herma a Kristiána z Pokroku pútnika. Azda najpálčivejšie je, že Dante vo svojej Božskej komédii doslova zostupuje do pekla, než zistí, že jeho vnútorné túžby "otáča ako koleso, všetko jednou rýchlosťou, Láska, ktorá hýbe slnkom a ostatnými hviezdami".

Danteho záver, podobne ako všetky tieto príbehy, obsahuje implikáciu, že existuje niečo, čo presahuje fyzickú ľudskú realitu. Ak chceme nájsť vykúpenie mimo utrpenia, musíme uznať existenciu duchovnej sféry, ktorá je mocnejšia a odolnejšia než všetko, čo môže človek vytvoriť. Ganga, svätý Krištof, Budha a Stoneovej prízračný návštevník v príbehu Gravity sú náznakmi tejto transcendentnej možnosti.

Aj keď sa film neviaže na žiaden duchovný systém, je ťažké vyhnúť sa tomu, aby sa v ňom neozýval kresťanský príbeh.

Gravity 2013

Záver

Pre Stoneovú je to práve Kowalského obetavá smrť, ktorá jej umožňuje nájsť motiváciu znovu žiť. Obeť, ktorú Kristus priniesol v mene ľudstva, bola oveľa väčšia - navždy porazila smrť a ponúkla nám možnosť nájsť skutočnú komunikáciu a spoločenstvo. Možno teda nie je náhoda, že náš svet riadi gravitácia, sila, ktorá k sebe priťahuje telesá. Možno je to odraz jeho Stvoriteľa, ktorý nás túži pritiahnuť k sebe "Láskou, ktorá hýbe slnkom a ostatnými hviezdami".

Kde sledovať Gravitáciu na streame?

 

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu