Invalid: Hrdinská cesta Laca za pomstou i novým začiatkom

Napísal misterz 1 dňa 06 október 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Výborná čierna komédia, ktorá spája v sebe niekoľko žánrov a nemá priamočiary dej.

Ak sa pozrieme na súčasnú filmovú scénu, často sa stretávame s rôznymi žánrami, ktoré nám ponúkajú pohľad na svet z rôznych uhlov. Ale čo keď sa stretneme s filmom, ktorý nás zavedie do komédie tak odlišnej, že sa stáva temným a absurdným zážitkom zároveň? Takým je aj „Invalid“, dielo režiséra Jonáša Karáska. V jeho najnovšej tvorbe sa stretávame s čiernou komédiou, žánrom, ktorý nás síce rozosmeje, ale tiež nás núti zamyslieť sa nad hĺbkou jeho posolstva. V našom článku si o tom povieme viac.

invalid film fb banner 654654

Základom je perfektná réžia

Režisér Jonáš Karásek nám už v minulosti dokázal, že točiť filmy rozhodne vie. Divácky úspešné projekty ako Kandidát (2013) alebo Amnestia (2019) sú toho jasným dôkazom. Jeho tvorba sa vyznačuje originálnym a často nekonvenčným prístupom k rozprávaniu príbehov, a to nielen v rámci Slovenska, ale aj medzinárodne.

Karásek je tiež známy svojím talentom na prelínanie rôznych žánrov a experimentálneho prístupu k vizuálnym či naratívnym aspektom svojich diel. A presne toto sa naplnilo aj v jeho najnovšom diele „Invalid“. Konkrétne, v tomto prípade ide o ukážku jeho unikátneho prístupu k rodinným vzťahom a vážnym spoločenským témam, ako korupcia v politike či rasové predsudky.

invalid2

Jazyk a symbolika: Zrkadlo nášho času

Nezvyčajný prístup Karáska a jeho tímu je vidieť aj v jazyku filmu. Dialógy sú plné slovných hračiek, nečakaných zvratov a štipľavého humoru. Tento jazykový akrobatický výkon dotvára celkovú atmosféru absurdity a nesúrodnosti postáv s ich okolím. Film tak poukazuje na nedokonalosť a chaotickosť nášho reálneho sveta.

Symbolika, ktorou je „Invalid“ pretkaný, dodáva filmu ešte hlbší rozmer. Od názvov postáv po vizuálne motívy, všetko tu má svoj význam. Každý detail, či už ide o konkrétnu scénu alebo drobnosť v pozadí, nesie nejakú výpovednú hodnotu. Táto zaujímavá hra so symbolikou zanecháva priestor na rôzne interpretácie, čo umožňuje divákovi vnímať film z rôznych uhlov.

A nič na tom nemení fakt, že vo filme sú šťavnaté vulgarizmy rovnako časté, ako záber na hlavné postavy. V tomto prípade to však môžeme bez problémov považovať za nástroj, ktorý tu imituje reč kriminálnej spodiny z 90. rokov. A všetci dobre vieme, aké to tu bolo divoké.

O čom to je?

Hneď v prvej scéne sme svedakmi strašlivého masakru, ktorý sa odohral v múzeu. Ako sa na začiatku zdá, prežil iba jediný  - róm oblečený do nacistickej uniformy Gabo (Zdeněk Godla). Prípadu sa ujmú dvaja vyšetrovatelia (Ivo Gogál a Daniel Fischer), ktorí tak začnú postupne prostredníctvom nešťastníka Gaba rozmotávať, čo sa tu vlastne stalo.

Ako sa hneď ukáže, ústrednou postavou všetkých udalostí je údržbár Lacko (Gregor Hološka), ktorý v dôsledku brutálnej hádky so synom čelí ťažkým životným zmenám. Na uzmierenie sa rozhodne kúpiť synovi darček, no natrafí na podvodníkov, ktorí ho nielenže okradnú, ale ešte aj z neho urobia invalida.

Dobráčisko Gabo sa ho ujme a spolu sa vydajú na temnú cestu pomsty, ktorej vyvrcholením je už zmienený masaker v múzeu. Verte, nudiť sa rozhodne nebudete!


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Čo divák ocení?

V prvom rade hlavne humor, ktorý sa tu mieša s absurditou, pričom výsledkom toho je originálna a vtipná kriminálna jazda. Režisér si v tomto diele dovolil dávkovať humor aj štýlové pasáže a zvládol pohyb na tenkej hranici medzi úspechom a možným prepadákom.

Určite tiež oceníte, že príbeh dokáže odbočovať od hlavného dejového motívu, podobne ako Švejk odbočuje od svojho nosného príbehu. Táto štruktúra, ktorá niekoho môže iritovať, sa nakoniec stáva prínosom. Film sa totiž rozvíja cez anekdoty a odbočky, ktoré postupne tvoria komplexný príbeh. Karásek sa v tomto filme snaží o transformáciu príbehu a postáv, pričom ich podnecuje až ku katarzii.

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na herecké umenie aktérov, ktorí stvárnili hlavné postavy. Tie hneď od začiatku vstupujú do príbehu s presvedčivou autenticitou. Nie sú len nositeľmi komických momentov, ale aj nositeľmi hlbšej, často až melancholickej vrstvy príbehu. Z tejto kombinácie vzniká silný kontrast, ktorý tu rezonuje na viacerých úrovniach.

Film „Invalid“ je tak nielen zbesilou komédiou s tarantinovskou kadenciou, ale aj zrkadlom našej doby. S nadsázkou a humorom nám predkladá spoločnosť, ktorá je skorumpovaná, rasistická a bezohľadná. Táto temná stránka je premiešaná s témami súdržnosti, bratskosti a rovnosti, ktoré sa v dnešnom svete stávajú vzácnosťou.

A v neposlednom rade oceníte fakt, že kvôli zaujímavo pospájaným prvkom čiernej komédie s absurditou a komplexným príbehom, sa film stáva nielen zábavným, ale aj intelektuálne náročnejším zážitkom.

invalid 1

Čo mohlo byť lepšie?

V tomto filmovom diele je len ťažko nájsť niečo, čo by sa dalo vytknúť. Ale keďže sme ako ľudia rozdielni, a to aj čo sa filmového vkusu týka, jediná hlavná výčitka smeruje paradoxne k hlavnému pozitívu filmu - roztrieštenosť deja do mozaikovej štruktúry v štýle Ricci či Tarantino. To nie vždy a nie každému sadne a nie každý si z toho dokáže poskladať  výsledný a zrozumiteľný obraz. To je ale vážne iba otázka vkusu. Prirodzene, nie každý sa tiež prenesie cez to more vulgarizmov.

Záver

„Invalid“ je film, ktorý určite mnohých príjemne prekvapí. Jonáš Karásek sa odvážil pustiť do projektu, ktorý je náročný, pretože spája v sebe niekoľko žánrov a nemá priamočiary dej. No jeho umenie a kreativita sa ukázali ako skutočne výnimočné. Film kombinuje komédiu, absurditu, dramatiku a sociálnu reflexiu do jedinečného celku, ktorý si zaslúži pozornosť.

Kde sledovať film Invalid?

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu