Sci-fi žáner je v kurze: 10 super tipov

Napísal misterz 1 dňa 28 október 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Zaručené tipy s potenciálom zaujať aj náročnejšieho diváka

V poslednom čase sa na streamovacích platformách roztrhlo vrece so sci-fi filmami a seriálmi. Niektoré zaujmú svojím námetom či spracovaním, iné zase atmosférou a vykreslením dystopického sveta. A niekedy sa pri ich výbere aj sklameme. V článku vám preto prinášame 10 zaručených top tipov, ktoré majú rozhodne potenciál zaujať aj náročnejšieho diváka.

Dobrý sci-fi film alebo seriál by nemal divákovi ponúknuť iba zmysluplný dej, ale aj zaujímavé vykreslenie svetov budúcnosti. A k tomu samozrejme patrí aj vťahujúca atmosféra, ktorá naštartuje fantáziu diváka na plné obrátky. V tom prípade je o zábavu postarané. A pokiaľ sa bavíme o seriály, prinúti nás to pustiť si ďalší diel.

Samozrejme, každé sci-fíčko je zamerané na niečo iné. Niektoré sa zameriavajú na vesmír a let k neznámym svetom, či na boj s votrelcom. Ďalšie zase vykresľujú temný dystopický svet, pri ktorom si so zdesením uvedomíme, že veď to ani nemusí byť tak nereálne.

Iné projekty zase majú ambície divákovi popliesť hlavu - skoky v čase, časové slučky, fantastické vynálezy z ríše snov… Každý má možnosť vybrať si z tohto obrovského spektra nápadov pre seba to najzaujímavejšie. V článku sme sa vám snažili namiešať takú všehochuť.

Príbeh služobníčky (2017-2022)

Seriál je adaptáciou románu spisovateľky Margaret Atwood a rozpráva o živote v dystopickom Gileáde - totalitnej a cynickej spoločnosti na pôde bývalých Spojených štátov. Najväčším problémom v tomto svete je okrem ekologických katastrof aj strata ľudskej plodnosti. Gileád sa to snaží riešiť zvráteným fundamentalistickým režimom, ktorý stojí na biblických základoch.

Jednou z mála žien, ktoré sú ešte plodné, je Offred (Elisabeth Moss), ktorá sa stane služobníčkou (sexuálnou otrokyňou) v rodine Veliteľa. Jej hlavnou úlohou je porodiť mu dieťa. Offred má ale cieľ - nájsť svoju dcéru a spolu sa vrátiť k manželovi, ktorému sa podarilo ujsť do Kanady. Podarí sa jej to?

Najväčšou prednosťou seriálu Príbeh služobníčky je ťaživá, smutná a dystopicky pútavá atmosféra. Hrôza pomyslieť, kam až môže zájsť náboženský fanatizmus.

Kde sledovať Príbeh služobníčky?

Fringe - Hranice nemožného (2008-2013)

fringe

Seriál, ktorý silno odkazuje na éru seriálov ako napríklad Akty X či Twin Peaks, len pre moderného diváka. Projekt Hranice nemožného produkoval dnes už takmer legendárny sci-fi tvorca J. J. Abrams. Dejová linka vás vtiahne do sveta, v ktorom je pokrok nutný aj za cenu tisícov obetí. Fringe má obrovský potenciál zaujať svojou témou a celým univerzom, ktorý je pretkaný vysoko koncentrovanými prvkami sci-fi a mystérie.

Divák si tu užije všetko možné, čo len môže sci-fi žáner ponúknuť. Od cestovania časom, cez rôzne pokrokové technológie až po paralelné svety a všetky paradoxy, ktoré z toho plynú.

Kde sledovať Hranice nemožného?

Dark (2017-2020)

dark

foto: netflix

Mnohí Dark považujú za nemeckú odpoveď na Stranger Things, ale s týmto projektom to má spoločné len to, že ide o seriál. Dark sa síce zo začiatku tvári, že centrom príbehu je jedno klasické mestečko, kde sa dejú čudné veci a kde má každý nejaké to svoje tajomstvo. Postupne tu ale vychádza najavo, že všetko súvisí so všetkým, a to je vlastne mantra celého seriálu.

To najlepšie čo seriál ponúka divákovi je úžasná a tajomná sci-fi atmosféra, a to vo všetkých dejových linkách jednotlivých postáv. Čo je dôležité, je tu také množstvo časových paradoxov, ktoré vám zaručene pomotajú hlavu. A pritom všetko začína tak jednoducho - stratí sa dieťa, čo sa stane štartom k odkrývaniu tajomstiev, ktoré sa tiahnu naprieč celými generáciami.

Kde sledovať Dark?

Raised by Wolves - Vychovaní vlkmi (2020-2022)

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).

Seriál Vychovaní vlkmi vyšiel z dielne Ridleyho Scotta a rozpráva príbeh o dvoch androidoch - Otcovi a Matke, ktorí boli poverení výchovou ľudských detí na tajomnej panenskej, no temnej planéte. Avšak keď začne ich malý svet ohrozovať náboženská nejednotnosť, obaja androidi zistia, že viera je veľmi ošemetná vec a ovládať ju je nad ich sily…

Najväčšie plus pre diváka je rozhodne vťahujúca atmosféra neznámej a pomerne desivej planéty, kde nebezpečenstvo striehne na každom kroku. Atmosféru navyše dopĺňa priam až hypnotická hudba, pričom hneď od začiatku sa začnú na diváka sypať nezodpovedané otázky, ktoré dráždia zvedavosť.

Kde sledovať Vychovaní vlkmi?

Duna (2021)

Kto už by len nepočul o Dune? O kultovom sci-fi príbehu, ktorý sa venuje mocenským bojom vo vnútri galaktického Impéria? Hlavným cieľom je ovládnutie planéty Arrakis, ktorá má bohaté zdroje vzácneho korenia – melanže. Vďaka nej je možné cestovať vesmírom…

Divák si tu vychutná naozaj veľkolepé divadlo, a to vizuálne aj hudobne. Do atmosféry vás vtiahne aj výborné herecké obsadenie. Určite oceníte tiež fakt, že celý príbeh je prerozprávaný prehľadne a zrozumiteľne.

Viac o tomto skvelom filme sa dozviete v našej recenzii Duna Vás zmetie.

Kde sledovať Duna?


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Dual - Dvojník (2022)

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).

Kvalitné psychologické sci-fi, ktoré sa nápadne podobá na seriálový projekt Black Mirror. Príbeh akoby z tohto seriálu priamo vypadol. Len s tým rozdielom, že ide o celovečerný film. Dvojník Vám predostrie vám chladný svet blízkej budúcnosti, kde sa nechovajú bez emócií iba umelí dvojníci, ale aj ľudia samotní.

Dejová linka rozpráva príbeh o Sáre (Karen Gillan), ktorá je smrteľne chorá. Nechce však svojej rodine ublížiť svojou stratou. Riešenie jej problému nachádza v klonovaní samej seba. Klon potom začne trénovať, aby sa jej čo najviac podobal. Sára ale nepočíta so svojim zázračným uzdravením, ktoré ju dostáva do podobne bezvýchodiskovej situácie ako na začiatku. Podľa zákona totiž nemôže človek žiť dlhšie, než je časový limit jeho klonu. Podarí sa jej vyhrať svoj zápas o život?

Kde sledovať Dvojník?

Don't Look Up - K zemi hľaď (2021)

Dvaja astronómovia vyrážajú na veľké mediálne turné, aby oznámili ľudstvu desivú správu - k Zemi sa rúti obrovská kométa a zrážka je nevyhnutná. Zdá sa ale, že nikoho to nezaujíma, každý radšej rieši sociálne siete a celebrity. Najvyšší čas sa zamyslieť, čo poviete?

Satirických pohľadov na vrcholnú politiku a vplyv médií na verejnú mienku nie je zase až tak veľa. A konečne ide o projekt, ktorý má hlavu i pätu. Navyše je celý film presiaknutý inteligentným humorom, ktorý v niektorých situáciách zachádza až do tragikomédie. Herecké obsadenie K zemi hľaď je tiež výborné. Pre fanúšikov Leonarda DiCapria a Meryl Streepovej povinnosť.

Kde sledovať K zemi hľaď?

Archive 81 (2022)

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).

Pozoruhodná sci-fi hororová miniséria Archive 81, ktorá sa začína opatrným skúmaním tajuplných videopások a jemnými náznakmi akéhosi kozmického zla. To si však hľadá cestu do našej dimenzie a je na hlavnej postave, ako sa s touto hrozbou popasuje. Podarí sa mu zvíťaziť? Alebo to bude iba víťazstvo s príchuťou trpkej prehry?

Seriál má potenciál zaujať diváka hneď od začiatku, pretože úvod je príjemne zamotaný a plný záhad, ktoré dráždia zvedavosť. Aj pátranie po pravde dokáže priniesť zaujímavé momenty. Na svoje si tu príde i hororový divák, pretože občas niekde z rohu a nečakane vyskočí nejaký ten bubák.

Kde sledovať Archive 81?

disney banner 1400px

Lost in Space - Stratení vo vesmíre (2018-2021)

Máte radi sci-fi dobrodružstvo? Chceli by ste si jedno vychutnať spolu s rodinou? V tom prípade je Lost in Space ideálny kandidát. Aj Robinsonovci sú totiž bežnou rodinou, len s tým rozdielom, že práve pristáli na neznámej planéte. Navzdory rôznym prekážkam sa ale s vervou púšťajú do boja o svoju záchranu…

Určite si vychutnáte skvelé a nesmierne sympatické postavy, ktoré si tu zahrali typovo dokonale vybratí herci so vzájomnou charizmatickou a vtipnou interakciou. Poteší vás aj  výborná vizuálna stránka (výtvarne bohato stvárnené lode, kostýmy, planéty…) a rýchle, svižné, dynamické tempo. Nuda tu určite nehrozí.

Kde sledovať Stratení vo vesmíre?

Prey - Predátor: Korisť (2022)

prdator korist1

Myslíte si, že prvý stret človeka s predátorom bol v džungli v hlavnej úlohe s Arnoldom Schwarzeneggerom? Omyl. Už Komančovania v 18. storočí mali tú česť. Dejová linka sleduje príbeh mladej ženy (výbornej bojovníčky), ktorá sa zúfalo snaží ochrániť svoj ľud pred hroziacim nebezpečenstvom - Predátorom z vesmíru. Podarí sa jej to?

Film Predátor: Korisť je doslova nabitý akciou, ktorá je zasadená do prekrásnej prírody a prírodných scenérií. Nechýbajú ani napínavé súboje, napríklad s pumou alebo s medveďom. Finále má rozhodne tiež čo ponúknuť.

Našu recenziu na tento výborný film si môžete prečítať tu.

Kde sledovať Predátor: Korisť?

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu