Recenzia: Fantastické zvery - Tajomstvá Dumbledora

Napísal misterz 1 dňa 20 júl 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Je načase vymaniť Fantastické zvery z biedy

Na Harry Potterovi prakticky vyrástla celá jedna generácia a J. K. Rowling sa tak zaradila medzi najúspešnejšie spisovateľky posledných niekoľkých dekád. Vytvorila jeden z najviac fascinujúcich a do detailov prepracovaných fiktívnych svetov všetkých čias. Veď povážte, všetkých 8 filmov utŕžilo spolu viac ako 7,7 miliardy dolárov.

fantasticke zvery tajomstvo dumbledora poster

Zdroj: Warner Bros.

Aj profesor Dumbledore bol kedysi mladý

Bola by škoda celý tento svet mágie opustiť hneď po poslednej klapke Harryho Pottera. A preto vznikla séria Fantastické zvery. Tá sa odohráva viac ako polstoročie pred Harry Potterom, pričom jednotlivé jej filmy stoja na sympatickom protagonistovi Mlokovi Scamanderovi (Eddie Redmayne) a titulných fantastických zvieratách. Zároveň tu prišlo i na zaujímavý pohľad do duše mladšej verzie Albusa Dumbledora (Jude Law).

Celá séria by mala prirodzene vrcholiť epickou bitkou medzi Albusom Dumbledorom a jeho bývalou láskou Gellertom Grindelwaldom, ktorého v tretej časti série hrá Mads Mikkelsen. V druhej časti ho hral Johnny Depp.

K tejto zámene, ako všetci dobre vieme, prišlo po nešťastných udalostiach okolo osobného života Johnnyho Deppa, ktoré sa vyjasnili až tento rok. Ťažko povedať, či výmena splnila svoj účel a kto z nich stvárnil temného čarodejníka lepšie. Johnny Depp perfektne zvýraznil jeho šialený pohľad na svet muklov i čarodejníkov. Mads Mikkelsen zase vynikajúco vystihol jeho temnú stránku a dodal mu zaujímavý dramatický osobnostný charakter. Je len na divákovi, čo mu je milšie.

Vedeli ste, že...

...Johnny Depp stihol nakrútil jednu scénu predtým, ako ho požiadali, aby odišiel? Podľa rôznych správ z médií dostane vďaka svojej zmluve „pay or play“ celý plat 16 miliónov dolárov.

Réžia stavila na istotu

Od čias Harryho Pottera a Fénixovho rádu stále platí jedna vec. A síce, že David Yates ako režisér je veľmi schopný filmový remeselník. Aj v Tajomstvách Dumbledora sa mu podarilo udržať si dojem, že je vlastne dobre, že od Fénixovho rádu sa režisérskej stoličky nechopil iný režisér. Investované peniaze sú na filme rozhodne vidieť - výprava stále dokáže pôsobiť veľkolepo a triky sú stále na výbornej úrovni. No aj napriek tomu sú tu isté chybičky, ktoré pozornému oku diváka vadia.

Napríklad je to vytvorenie dojmu, že aj napriek dlhšej stopáži sa tu vlastne príbeh posunul iba o málo vpred. To znamená veľa pridaných scén, ktoré pre dej nie sú zásadné a v konečnom dôsledku len uberajú príbehu na dramatickej sile a pútavosti. Zvolené tempo sa tiež mnohým zdá príliš pomalé.

 


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


 

Scenár miestami kríva na jednu nohu

Už dlhšiu dobu je známe, že séria Fantastické zvieratá má byť pentalógiou. Piaty diel by mal  podľa plánu končiť v roku 1945 už zmieneným epickým súbojom. Prvé dva diely sa pritom odohrávajú v rokoch 1926-1927. Tretí diel už poskočil do 30. rokov, pričom na konci tohto dielu je jasné, že končí niečo ako 1. dejstvo. Avšak na tie zásadné a zaujímavé veci ešte stále nedošlo.

To znamená, že v posledných dvoch častiach sa toho bude musieť riešiť veľmi veľa. Existujú preto obavy, či sa dejová linka k záveru nebude uberať stále rýchlejším tempom, čo zákonite privodí pocit nekonzistentnosti príbehu a jeho presýtenosť. Čiže pôjde o úplný opak tejto tretej časti, čo pochopiteľne rovnako nie je dobré.

Fantastické zvery 3 sú pritom prvou časťou zo série, ktorú nepísala autorka Harryho Pottera sama. So scenárom jej tentoraz pomáhal Steve Kloves -  autor scenára ku všetkým filmovým častiam Harryho Pottera s výnimkou Fénixovho rádu. Najväčšia kritika na predchádzajúce dva diely pritom spočívala v tom, že scenáre J. K. Rowling nepôsobia dostatočne filmovo a lepšie by možno fungovali ako základ knižnej predlohy.

Prirodzene, môžeme o tom polemizovať. Avšak postáv a vedľajších dejových liniek je tu naozaj mnoho. Pritom tie najsľubnejšie, načrtnuté v druhej časti, tu v drvivej väčšine vyznievajú naprázdno.

Našťastie istotou stále zostáva podmanivý výkon Eddie Redmayne ako neuveriteľne sympatického Mloka Scamandera, ktorému aj v tretej časti perfektne sekunduje Dan Fogler ako Jacob Kowalski. Ich charaktery sa síce ani tu nikam závratne neposúvajú, no chémia medzi touto dvojicou ešte spoľahlivo funguje.

Vedeli ste, že...

...už mnoho postáv z filmovej ságy Harryho Pottera sa "vrátilo" vo svojej mladšej verzii do Fantastických zverov? Patrí medzi ne napr. Albus Dumbledore, Gellert Grindelwald, Aberforth Dumbledore, Ariana Dumbledore, Nagini a Minerva McGonagallová..

Pozitíva a negatíva

Tretia časť Fantastických zvierat charakterizuje istá rozpoltenosť. Na jednej strane príbeh výborne obohacujú humorné momenty s roztomilými zvieracími postavičkami a na strane druhej sa príbeh snaží o temné a osudové vyznenie udalostí, čo k sebe príliš nepasuje. Celý film sa tiež až príliš často točí okolo politického manipulovania, čo nemusí každého baviť. A to ani v tých emotívnejších dejových linkách.

O emotívnu stránku sa tu pritom stará hlavne romantická linka s Jacobom a Queenie (Alison Sudol), ktorej priebeh je však často zatienený už zmienenými humornými scénkami. Divák si tu viac všimne zábavný útek Scamandera a jeho brata Theseusa (Callum Turner) z väzenia plného krabích baletných tanečníkov. Naozaj originálny nápad, ktorý pobaví.

Pozitívom je aj hudba Jamesa Newtona Howarda, aj keď sa niekedy zdá, že tie silnejšie hudobné momenty sú tam, kde sa používa archívna hudba Johna Williamsa z prvých troch dielov Harryho Pottera. A konečne, pozitívom je i hádam najzaujímavejší a najlepší čarodejnícky duel od čias Dumbledora a Voldemorta vo Fénixovom ráde.

Záver

Fantastické zvery 3 na jednej strane nestagnuje a často mení miesta. Divák si tu pozrie New York, Čínu, Berlín či prostredím hádam najzaujímavejší Bhután. Rovnako je tu možnosť zábavy v podobe mnohých humorných scénok, predovšetkým v spojitosti s fantastickými zverami a komickým útekom z väzenia bratov Scamanderovcov.

Na strane druhej sa nemožno ubrániť pocitu z plytkosti deja, čo môže byť problémom hlavne v nasledujúcich dvoch častiach. A to z dôvodu, že tu tým pádom vznikajú obavy ohľadom až príliš udalosťami prehusteného finišu celého príbehu. Film však rozhodne stojí za pozretie.

Kde môžete sledovať Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora?

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu