Preview: Amiko Viper 4K51

Napísal Ivan P. 1 dňa 15 október 2019 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

Reinkarnovaný Xtrend?

Po prvom 4K linuxovom prijímači s OS Enigma 2 - Amiko Viper 4K, prichádza firma AMIKO na trh s ďalším 4K modelom - AMIKO Viper 4K51, tentokrát však nie na chipsete HiSilicon, ale s osvedčeným čipom od americkej firmy Bradcom. Takže prijímač obsahuje aj často požadované CI rozhranie, pre vloženie CI/CI+ dekódovacieho modulu. Priaznivcov satelitnej techniky na prvý pohľad zaujme cena tohto prijímača, ktorá  sa pohybuje pod hranicou 90€, čo je za 4K linuxový prijímač s OS Enigma 2 a CI slotom veľmi dobrá cena! Cena však nie je to jediné, čo box môže ponúknuť, tých prekvapení je omnoho viac.

Prijímač Amiko Viper 4K51 je jednotunerový, linuxový, satelitný prijímač, určený pre príjem SD, HD a UHD/4K FTA a kódovaného satelitného DVB-S/S2 vysielania, v kompresiách MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. 

LOGOELLANO2018GLOW.png

amiko-viper-4k51-front-rgb-300dpi-jpg.jpg

Prijímač Amiko Viper 4K51 Vám vzhľadovo môže pripomínať populárne prijímače Xtrend, ktoré vynikali svojou obrazovou kvalitou, konkrétne modelom ET7000, ET6500, ET7500. Asi to nie je náhoda, pretože Amiko Viper 4K51 má v informáciach o prijímači napísanú verziu prijímača OEM Xtrend 1x000, takže sa malo pravdepodobne pôvodne jednať o jeden z pripravovaných 4K modelov od Xtrendu. Firma Xtrend žiaľ ukončila svoje pôsobenie na trhu, mnohí si iste spomínate na posledné zverejnené informácie o novom 4K modeli, takže takúto jednorazovú reinkarnáciu tejto značky určite mnohí privítajú.

Prijímač poháňa dvojjadrový procesor BCM7251s, o výkone až 10000 DMIPS, pri taktovacej frekvencii až 1700 MHz, doplnený o rýchlu DDR3 RAM pamäť o veľkosti 1GB RAM a 4GB úložiskom Flash eMMC, pre inštaláciu pluginov, doplnkov, image a dalších vymožeností linuxového systému. O chod prijímača  sa stará overený linuxový operačný systém Enigma 2. Prijímač podporuje príjem z viacerých družíc pomocou protokolov prepínačov DiSEqC 1.0 a 1.1 a pozicionéra DiSEqC 1.2 a USALS. Taktiež podporuje príjem za pomoci UNICABLE LNB.

Pre pripojenie externých uložísk sú k dispozícii až dva USB porty vo verzii 3.0. Pre príjem platenej televízie je k dispozícii programovatelná čítačka kariet a aj CI slot pre vloženie dekodovacieho modulu.

Pripojiť k internetu môžete prijímač až Gigabitovým ethernet portom za pomoci LAN káblu, alebo k wifi sieti kompatibilným wifi USB adaptérom. Nie je vylúčená možnosť ani pripojenia internetu za pomoci kompatibilného 3G modemu.

Výrobca uvádza v popise že sa jedná o gigabitový ethernet, avšak detekcia v enigme je ako 100Mbit: 

lan4k51

Pripojili sme teda Amiko Viper 4K51 ku Gbitovému switchu, na ktorý sme pripojili aj PC. Následne sme otestovali prenos súborov z USB 3.0 Flash kľúča, pripojeného k Amiku do PC, cez FTP. Rýchlosti downloadu boli na úrovni rýchlostí, ktoré dosahuje Gbit ethernet port, takže sa jedná pravdepodobne len o zlú detekciu Enigmy.

4k51

HDMI port je vo verzii 1.4, čo síce stačí na prenášanie UHD rozlíšenia 4K, ale na podporu HDR už nie. V HDR však zatiaľ SK a CZ stanice nemáme, takže toto mnohým vadiť nebude. Obrazová kvalita je veľmi dobrá.

Balenie a príslušenstvo:

amiko viper 4k51 8

 

V balení sa nachádza:

 • prijímač Amiko Viper 4K51
 • diaľkové ovládanie
 • 2x AAA batérie do diaľkového ovládania
 • HDMI kábel
 • stručný manuál ku zapojeniu prijímača EN
 • napájací adptér 12V/2A

Prijímač Amiko Viper 4K51 je stredných rozmerov 220mm x 180mm x 40mm a váhou 1,2kg. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

Predný panel:

Na prednom paneli prijímača nájdete jedno ovládacie tlačidlo Power, pre zapnutie a vypnutie prijímača. Pre zobrazovanie informácií ako čas, číslo programu a kráke informačné nápisy, je zabudovaný v prijímači 4-miestny, 7-segmentový, numerický displej s bledomodrým podsvietením. Pre komunikáciu prijímača a diaľkového vládania je zabudované za predným panelom IR čidlo.

amiko viper 4k51 5 amiko viper 4k51 1,

V pravej časti predného panela sa nachádza odklopná časť, pod ktorou nájdete jeden vysokorýchlostný USB port 3.0 pre pripojenie USB komponentov a jednu softvérovo upraviteľnú univerzálnu čítačku dekódovacích kariet (karta sa vkladá čipom dopredu a nadol). Čítačka kariet v nami nakonfigurovanej enigme spolupracuje s kartami Skylink Irdeto (staršie bez unibloku),Skylink ICE, Freesat ICE, Antiksat, RTVS, Plustelka a Orange TV. Čítačka kariet nespolupracuje s novými kartami Skylink Irdeto M7!.  Nové karty Skylink Irdeto M7 sa musia prevádzkovať vložené v Skylink ready module.

amiko viper 4k51 4

 

Zadný panel:

amiko viper 4k51 3 

Zadný panel obsahuje tieto pripojenia:

 • CI slot - slúži pre vloženie CI/CI+ dekódovacieho modulu.
 • tuner RF IN - konektor pre pripojenie satelitnej antény.
 • S/PDIF - digitálny audio výstup pre pripojenie prijímača optickým káblom ku AV receiveru, alebo domácemu kinu.
 • Ethernet - slúži pre pripojenie prijímača ku internetu za pomoci LAN kábla.  
 • HDMI port 1.4 - slúži pre pripojenie prijímača ku LCD, OLED, QLED alebo plazmovej TV HDMI káblom. HDMI port sa nachádza dosť neprakticky umiestnený tesne pod ethernetom.
 • DC IN- konektor pre pripojenie napájacieho adptéra 12V/2A.
 • tlačidlový vypínač - slúži na vyp. a zap. prijímača.

Diaľkové ovládanie:

Diaľkové ovládanie je určené iba pre ovládanie prijímača Amiko Viper 4K51 (nie je programovateľné aj pre ovládanie TV). Má dobrú smerovosť a tichý chod tlačidiel. Tlačidla sú vhodne rozmiestnené. Vzhľadom je identické s ovládačom od Xtrend ET7500:

amiko viper 4k51 7 do7500

 

Enigma2 OpenATV6.3 ELLANO.SK

Prijímač dodávame s nasledovnou konfiguráciou enigmy2 OpenATV 6.3:

Ako základ je použitá najnovšia verzia enigmy2 a to OpenTV 6.3 z 10/2019, s najnovšími drivermi a s novým gstreamerom 1.17.0 a v nej sú doinštalované tie najlepšie pluginy, softcamy, picony a pod.

infoe2

 

 V enigme nájdete štandartný skin OpenATV - MyMetrix.

menu

 

Taktiež sme Vám doinštalovali a nakonfigurovali aj skin HDGlass17, stačí si ho navoliť v menu/nastavenia/Používanie & GUI/Nastavenie vzhľadu/HDGlass17 .

hdg1 hdg2 hdg3

Softcamy:

Sú nastavené pre čítanie kariet Skylink Irdeto aj ICE (okrem kariet Skylink Irdeto standart M7 s ktorými prijímač nespolupracuje), UPC Freesat ICE a RTVS, Antiksat, OrangeTV a Plustelka. Nastavili sme aj oscam Skylink ice-irdeto , ktorý bude dekódovať ice kartu Skylink v irdeto móde a tým Vám umožní sledovanie nových programov, ktoré sú už iba v kódovaní irdeto.

Zoznam programov:

Zoznam programov je nainštalovaný pre Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Orange TV, Astra19.2E a iné. V enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN pre rýchle vyhľadávanie programov providera Skylink, Freesat, Antiksat, OrangeTV a iné.

zp1 zp2

Pluginy: 

Archívy CZ/SK 1.2.2, Infobartunerstate, CSFD 12.50, Cool TV guide, Mediaplayer2, HbbTV, pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, OpenwebIf, správca súborov a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádií WebradioFS. Nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádia.  

plg1 plg2

Ďalšie vlastnosti a funkcie prijímača:

Prijímačom môžete súbežne nahrávať na USB kľúč, USB HDD, alebo na sieťový disk NAS.

Taktiež môžete používať aj nahrávanie s časovým posunom - timeshift.

Prijímač prehrá nasledovné multimediálne súbory:

Video: TS,4K HDR (do 80Mbps, vyššie už mierne seká),HLG,h265,h264,FLV,DIVX,VOB,MOV,MKV,3GP,XVID,MP4,AVI, prehrá aj SRT titulky cez mediaplayer2.

Audo:waw,flac,mp3,AC3,AAC

Neprehrá formát: DTS a nefunguje dobre automatická detekcia 4K HDR formátu.

Prehrávačom obrázkov si môžete zobraziť  Vaše obrázky a fotografie na obrazovke TV.

Dalšie funkcie ako : EPG na 7dní, teletext, streamovanie vysielania do PC, tabletu, smartfónu, rádio atď sú rovnaké ako u iných linuxových prijímačov.

Prijímač má aj funkciu PIP obraz v obraze, funguje pri SD a Full HD programoch. Pri 4K programoch PIP nefunguje.

Prijímač Amiko Viper 4k51 nemá podporu transkoding, nemá možnosť inštalácie KODI a nepodporuje príjem multistreamového satelitného príjmu.

 

Nastavenie Enigmy2 ELLANO.SK: 

Rozlíšenie je nastavené na 720p.

Tuner A je nastavený na : družicu Astra23,5E

FTP meno a heslo: root

 

Nastavenie tlačidiel:

červené: infopanel

zelené:zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

 

Odporúčanie pred flashovaním novej zálohy E2:

Pred inštaláciou tejto enigmy si zálohujte potrebné dáta z prijímača, prípadne si urobte kompletnú zálohu Vášho systému!

 

Postup inštalácie enigmy 2 do prijímača Amko Viper 4K51

 

1.Na naformátovaný USB kľúč formátom FAT32, nakopírujte zložku et1x000  v ktorej sa nachádzajú inštalačné súbory enigmy.

2.Vypnite prijímač zadným vypínačom.

3.3.Zasuňte USB kľúč s enigmou do USB portu prijímača (ostatné USB porty musia byť voľné!).

4.Zapnirte prijímač zadným vypínačom

5.Pri štarte prijímač detekuje na USB inštaláciu enigmy a na displeji prijímača zobrazí nápis pres.. v tom okamihu stlačte tlačidlo power na prednom paneli prijímačaNásledne sa spustí inštalácia. 

6.Inštaláciu neprerušujte, prijímač sa po nainštalovaní enigmy reštartuje a nabootuje s novou enigmou. Inštalácia full nakonfigurovanej enigmy trvá cca 2minúty.

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

 

Táto nakonfigurovaná enigma je k dispozícii pri kúpe nového prijímača Amiko Viper 4K51, tzn. že prijímač je pri kúpe plne nakonfigurovaný. 

Pokiaľ ste u nás Váš prijímač Amiko Viper 4K51 nekúpili a máte záujem o túto nakonfigurovanú verziu enigmy, môžete si ju zakúpiť v eshope ELLANO.SK.

Verím, že aj vďaka takejto podpore firmy ELLANO.SK, zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

4.7/5 hodnotení (7 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (1)

 • Petrenko

  Petrenko

  15 október 2019 v 06:59 |
  Vzdy som si hovoril, ze ked vyjde ET11000, tak si ho kupim a rovno aj novu 4K telku. Xtrend (ET9500) mam dodnes, sluzi mi uz siedmy rok bezproblemov., tak uvidime :)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget