Recenzia: Golden Interstar Alpha X 4K

Napísal Ivan 1 dňa 16 január 2023 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

4K linuxový satelitný prijímač s OS DENYS

V dnešnom článku Vám predstavíme linuxovú novinku od nemeckej firmy Golden Interstar, ktorá nesie názov Golden Interstar Alpha X 4K. Jedná sa o jednotunerový, UltraHD/4K, linuxový satelitný prijímač, určený pre príjem satelitnej a IPTV televízie v HD, SD a aj v Ultra HD/4k rozlíšení, aj s podporou príjmu v kompresiách Mpeg2, Mpeg4/H.264 a HEVC/H.265.

Prijímač má zabudovaný jeden DVB-S2 tuner, ktorý podporuje príjem satelitných staníc v normách DVB-S a DVB-S2, podporovaný je aj multistreamový príjem. Golden Interstar Alpha X 4K je adekvátna náhrada za populárny prijímač uClan Ustym 4K S2 OTT, ktorý aktuálne nie je dostupný. Narozdiel od uClanu Ustym 4K S2 OTT, má Golden Interstar Alpha X 4K zabudovaný aj interný DualBand (2,4/5Ghz) Wifi modul, pre bezdrôtové pripojenie prijímača k sieti a internetu.

Hardvér prijímača je zložený z 4-jadrového, 64-bitového ARM Cortex A53 procesora, pracujúceho s novým čipsetom Hisilicon Hi3798MV300, ako aj  z viacjadrového grafického procesoraPamäť RAM je o veľkosti 1 GB DDR3 RAM a k dispozícii je aj 4 GB eMMC Flash.

golden interstar alpha x 4k linux fb ikona 66559

Obsah

Balenie a výbava
Aktualizácia FW a nastavení prijíjmača
Funkcie operačného systému
Aplikácie
Webrozhranie

Prispôsobenie na Useragent inú aplikáciu
Záver

 

 

Technické údaje

Nový čipset HiSilicon Hi3798MV300
Štvorjadrový procesor ARM Cortex A53
1GB RAM DDR3 + 4GB eMMC pamäť
DVB-S2 s podporou multistreamu T2MI
Rozlíšenie 4K UHD @ 60 FPS
Farebný priestor Real-Life HDR (10 bitov) HDR10, HLG
Integrovaná WiFi (Dual Band: 2,4 GHz + 5,0 GHz)
LAN Ethernet (100 Mbps)
Čítačka kariet Conax
Unicable 1 a funkcia Blind scan
4-miestny 7-segmentový displej
Podpora nastavení DiSEqC1.0, 1.1, 1.2 + USALS
Stalker + Xtream s podporou IPTV, M3u, Multiple Playl.
Netflix, Kodi, Youtube, WebTV,  internetové rádio
WebIF a FTP prístup, podpora DLNA a Samba.
EPG (elektronický programový sprievodca), titulky a teletext
Diaľkové ovládanie s funkciou učenia
Externý IR senzor (súčasťou balenia)

Balenie a príslušenstvo

 golden interstar alpha x 4k 9

Balenie obsahuje

 • Prijímač Golden Interstar Alpha X 4K
 • Stručný manuál
 • Programovateľné diaľkové ovládanie
 • Napájací adaptér 12V/1.5A
 • Kábel HDMI
 • Infračervený prijímač (externé IR čidlo)
 • 2 x AAA batérie do DO

Predný panel

 golden interstar alpha x 4k linux 6 golden interstar alpha x 4k linux 1

Predný panel nemá žiadne ovládacie tlačidlá. Má zabudované interné IR čidlo pre komunikáciu prijímača a diaľkového ovládania. Pre zobrazovanie informácií, ako napr. čas a číslo programu je na prednom paneli zabudovaný 4-miestny, 7-segmentový displej bielej farby.

Pre zobrazenie stavu prijímača je na prednom paneli zabudovaná červená a zelená LED dióda.

Bočné panely

 Na pravej bočnej strane prijímača sa nachádza USB port 2.0 - USB port slúži pre pripojenie USB komponentov - a UNI čítačka dekódovacích kariet (karta sa vkladá čipom dopredu a nahor!).

golden interstar alpha x 4k 2

Čítačku je možné softvérovo nakonfigurovať pre karty rôznych satelitných providerov. K tomu slúžia softcamy THCAM, alebo plnohodný softcam OSCAM ( konfiguračné súbory oscamu sú v usr/local/oscam/). 

Po zasunutí karta vyčnieva z prijímača cca 2,5 cm. Prijímač s testovanou verziou softvéru plne spolupracuje s kartami Skylink IRDETO, Skylink ICE (oscam aj THcam dokážu preklopiť ICE kartu do Irdeto módu), Freesat ICE/Irdeto,  Antiksat, Fotelka TV a RTVS . 

Pokiaľ chcú majitelia Skylink ICE kariet sledovať stanice v kódovaní Irdeto, tak musia v nastavení softcamu THCAM (menu/nastavenie/SAT setting/CAM settingzapnúť položku FORCE Irdeto. Potom kartu znova vysunúť a zasunúť, alebo prepnúť na OScam a znova na THCAM.

Pozor, plná funkčnosť akejkoľvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.

Na ľavej bočnej strane nájdete 1x USB port 2.0  a jeden mini USB port (pre pripojenie externého IR čidla) a zapustené tlačidlo Recovery.

golden interstar alpha x 4k 5

Zadný panel

golden interstar alpha x 4k 4

 Zadný panel má tieto pripojenia:

 • LNB IN - konektor pre pripojenie satelitnej antény.
 • S/PDIF- Digitálny optický zvukový výstup - slúži pre pripojenie prijímača k AV receiveru, alebo domácemu kinu.
 • AV - audio video jack - analógový A/V výstup, slúži pre pripojenie k starším TV, alebo audio zosilňovačom
 • HDMI 2.0 konektor - slúži pre pripojenie prijímača k LCD, plazmovej a inej TV s HDMI vstupom.
 • Ethernet 10/100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača k internetu za pomoci LAN kábla. 
 • konektor pre pripojenie napájacieho adaptéra 12V/1,5A

Diaľkové ovládanie

golden interstar alpha x 4k 1

Diaľkové ovládanie je programovateľné aj pre ovládanie TV. Návod programovania diaľkového ovládania (učenia DO) je na jeho zadnej strane. Tlačidlá sú vhodne rozmiestnené a pri stláčaní vydávajú mierne pukavý zvuk. Smerovosť ovládania je dobrá. Prijímač je možné aj schovať napr. za TV, alebo do skrinky a ovládať ho za pomoci pripojeného externého IR čidla k prijímaču (je súčasťou balenia).

Ovládanie má možnosť naprogramovania základných funkcií Vášho televízora, takže ovládač od TV nebude potrebný a satelitný prijímač aj TV budete ovládať jednym diaľkovým ovládačom. Môžete si zároveň ešte nastaviť farebné tlačidlá  (F1-F4) - pre rýchle spustenie jednotlivých aplikácií prijímača. 

Aktualizácia FW a nastavení prijíjmača

Aktualizáciu firmware (továrenský softvér) je možné previesť aj online cez internet, prijímač Vás automaticky upozorní na novú verziu FW (pokiaľ je prijímač pripojený na internet), alebo môžete aktualizáciu previesť ručne - cez USB. Pozor, po aktualizácii nového (čistého) softvéru sa všetky nastavenia vrátia na pôvodné hodnoty.

Na USB je však možné zálohovať nastavenia prijímača, zoznam staníc, celkovú zálohu a iné nastavenia súčastí FW. 

Z USB môžete prijímač pomocou zálohy, kedykolvek za pár minút, obnoviť do pôvodného stavu.

20230109095832

Pre prijímače Golden Interstar Alpha X 4K má naša firma ELLANO.SK vytvorený vlastný aktualizačný server, z ktorého si môžete online inštalovať:

1. konfigurácie OScamu pre najpoužívanejšie CZ/SK karty (Skylink/FotelkaTV/Antiksat/RTVS/Freesat UPC)

2. settingy - zoznamy staníc (Fotelka TV/Skylink/Freesat UPC/Antiksat)

3. regionálne IPTV+ internetové rádiá

4. Firmware - obslužný softvér (čistý) prijímača

5. Kompletnú zálohu nami nakonfigurovaného systému (nový softvér, naladené stanice, nakonfigurované KODI+doplnky KODI, nahratý zoznam staníc IPTV a mnoho ďalšieho)

20230109095815  20230109095841

Postup online inštalácie FW a doplnkov z nášho serveru 

Vo videu uvidíte jednoduchú online inštaláciu linuxových prijímačov uClan DENYS (platí aj pre model Golden Interstar Alpha X 4K). Z nášho serveru si môžete pohodlne cez internet nainštalovať firmware (softvér) prijímača, zoznam staníc pre vybraného CZ/SK operátora (alebo viacerých súbežne), internetové regionálne TV + internetové CZ/SK rádiá a aj softcamy (plugin pre čítačku kariet) pre nastavenie čítania kariet CZ/SK operátorov - Skylink, Freesat, RTVS, FotelkaTV a Antiksat.

Veľmi prehľadný postup, ako si pohodlne a online nahrať novú verziu softvéru, v podobe kompletne nakonfigurovanej zálohy z nášho serveru, nájdete na stránke uclan.sk, kde nájdete aj dalšie užitočné návody a novinky, ktoré sa dajú uplatniť aj u tohto modelu od Golden Intestar. Jediný rozdiel pre update doplnkov, FW a zálohy FW je iná URL adresa aktualizačného serveru. URL adresu serveru Vám dáme pri kúpe tohto prijímača k dispozícii a aj Vám ju do prijímača nastavíme.

Funkcie operačného systému

Golden Interstar Alpha X 4K pracuje na linuxovom systéme DENYS (Define) a má podobné multimediálne možnosti ako prijímače značiek uClan a Octagon s OS DENYS. FW prijímača má viacjazyčnú podporu vrátane CZ aj SK jazyka. Grafické spracovanie menu je spracované formou ikon a popisom jednotlivých položiek. Prijímač sme testovali s aktuálne najnovším dostupným FW 1.05.06 .

20221222134757

Menu prijímača

Domovská obrazovka menu je tvorená tzv. Launcherom, ktorý pozostáva z jednotlivých položiek menu vo forme ikon. Niektoré položky menu (hlavne položky v sekcii aplikácie) sú variabilné a môžu sa v jednotlivých verziách softvéru líšiť. Menu si môžete upravovať presúvaním ikon aplikácii, alebo vymazaním položiek menu. Pre úpravu menu stlačte pri zobrazenom menu tlačidlo OPTION na diaľkovom ovládači.

20221222125038 

Infobar zobrazuje množstvo informácii, okrem bežných informácií zobrazuje aj aktuálne počasie pre mesto, ktoré si zadáte do aplikácie počasie.

20221222134454 20221222135843

Ak pri sledovaní stlačíte 2x tlačidlo info na diaľkovom ovládači, tak sa Vám zobrazí podrobný popis práve vysielanej relácie aj s parametrami kanála - sila a kvalita satelitného signálu daného TP, na ktorom vysiela práve sledovaný kanál.

20221222134526

EPG

Prijímač disponuje elektronickým programovým sprievodcom na 7 dní vopred. 

Pre zobrazenie TV programu staníc až naa 7 dní vopred, má prijímač k dispozícii EPG (elektronický programový sprievodca). EPG má zobrazenie pre jedu stanicu, alebo multi EPG pre viac staníc súbežne.

 20221222134534 20221222134547

Prostredníctvom EPG si môžete načasovať nahrávanie alebo pripomenutie požadovanej relácie. EPG sa načítava postupne, pri prepínaní staníc a dostupné je vždy len pre skupinu staníc (nie pre všetky stanice zo zoznamu). Diakritika EPG je dobrá.

20221222134603

Vyhľadávanie a príjem programov

Prijímač podporuje aj satelitný príjem z viacerých družíc, cez protokoly DiSEqC prepínačov 1.0 a 1.1 a aj cez pozicionér (motor) pomocou protokolov DiSEqC 1.2 a USALS.

20221222134658 20221222134705

Prijímač podporuje aj príjem s UNICABLE LNB konvertorom (viac prijímačov po jednom kábli).

Pre vyhľadávanie staníc môžete použiť automatické vyhľadávanie celej družice, ručné vyhľadávanie podľa TP, Blindscan (vyhľadá všetky dostupné TP vybranej družice a následne vyhľadá na nich všetky stanice), alebo rýchle vyhľadávanie Fastscan.

20221222135208 20221222135227

Fastscan podporuje aj CZ/ SK operátorov - Skylink (CZ/SK) a Freesat UPC (CZ/SK/HU). Pre ostatných CZ/SK operátorov stačí použiť pohodlné stiahnutie zoznamu staníc online, z nášho aktualizačného serveru.

20221222134644  20221222134648

Príjem vysielania Skylink, Freesat, Antiksat a aj Fotelka TV (s vysokým SR 45000) je bezproblémový a kvalita obrazu je veľmi dobrá, v tejto cenovej triede vysoko nadpriemerná.

20230109115759 20230109115739

Okrem satelitného vysielania je možný aj príjem multistreamového vysielania

 20230109115934 20230109120203

Pri ladení multistreamového vysielania musíte povoliť vyhľadávanie Multistreamu.

20230109120728 20230109121618

Vyhľadávanie programov a nastavenie antény nájdete v menu/Nastavenie/SATseting/SAT setting.

 

Zoznam staníc

Zoznam staníc sa dá v nastavení prepnúť do viacerých zobrazení. K dispozícii sú jednoduché jedno, dvoj a trojstĺpcové zobrazenia staníc. Zobrazenie vzhľadu si prepnete kedykoľvek pri zobrazenom zozname staníc, opakovaným stláčaním modrého tlačidla. 

 20221222135848 20221222134457

Zoznam staníc môžete priamo v menu jednoducho upravovať: premenovať, vymazať, zamknúť, presunúť, či pridať do FAV skupiny. Môžete si vytvoriť neobmedzené množstvo FAV skupín staníc, ktoré si ľubovoľne pomenujete a pridáte do nich Vaše obľúbené stanice. Editor pre PC zatiaľ dostupný nie je.

Editáciu programov nájdete v menu/nastavenie/SAT setting/Kanál/Uprava kanalov.

20221222134633

Nastavenia prijímača

Rozlíšenie obrazu je možné nastaviť od 480i až po ultra HD rozlíšenie 2160p/60hz.

V nastavení prijímača nechýbajú nastavenie ako: nastavenie audia, videa, nastavenie obrazu a nastavenie rodičovskej zámky. 

20221222125503 20221222125509

Pripojenie k internetovej sieti

Golden Interstar Alpha X 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou ethernetu 10/100Mbit a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou zabudovaného DualBand 2,4/5Ghz wifi adaptéra.

20230109101029 20230109101323

FTP pripojenie

Prijímač je možné pripojiť k FTP pripojeniu a telnetu. Pre funkčnosť tohto pripojenia musíte nastaviť v menu položku FTP server na "zap", ktorá je v menu/nastavenie/Nastavenie Misc

Login pre pripojenie je :

meno: root

heslo: root

FTP pripojenie je cez port 21, telnet cez port 23.

Nahrávanie

Prijímačom môžete nahrávať na USB kľúč, alebo USB HDD, formátov FAT32, NTFS, alebo EXT3/EXT4. Momentálne je možné nahrávať jednu (kódovanú, alebo nekódovanú) stanicu. Počas nahrávania nie je možné prepnúť na inú stanicu.

Nahrávanie je signalizované červenou ikonou v zozname staníc, hneď vedľa nahrávanej stanice.

20230109101228

Nahrávky sú nekódované, vo formáte TS a dajú sa prehrávať aj na PC, či iných zariadeniach, ktoré zvládajú prehrávanie formátu TS.

Už počas nahrávania je možné sledovať z USB práve nahrávaný kanál (aktuálnu nahrávku), alebo iné nahrávky. 

Nahrávky prehráte v menu/Applications PVR(REC).

20230109101406 20230109101417

Timeshift

Prijímač disponuje aj funkciou nahrávania s časovým posunom, tzv. Timeshift a aj automatickým timeshiftom. Pri manuálnom timeshifte sa vysielanie pozastaví tlačidlom Pauza a spustí tlačidlom Play. V časovom posune je možné pretáčať dopredu i dozadu. Pri automatickom timeshifte je automaticky nahrávaný práve sledovaný kanál. V časovom posune sa dá posúvať až do doby, kým neprepnete na iný kanál.

20230109101218

Trvanie timeshiftu sa dá nastaviť aj po dvojitom stlačení tlačidla nahrávania (REC) na ovládači.

Prehrávanie multimédií

Prehrávačom médií môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory, ako hudbu, fotky a videá. Prehrávať môžete z USB flash, USB HDD, alebo zo sieťového disku NAS.

,20230109101509 20230109101512

Cez USB prehrá plynulo aj 4K video Jelly fish o bitrate 140 mbps. 

Nižšie uvedený test video a audio formátov bol testovaný cez prehrávač KODI, ktorý odporúčame pre prehrávanie multimediálnych súborov:

Prehrá video: 3GP, TS, 4K HDR/HLG/jelly fish 140Mbit HDR 10bit, avi, divx, h264, h265, mkv, MP4, VOB, xvid, mov.

Neprehrá : FLV, AV1

Prehrá Audio:AAC, AC3, DTS, ac3, DD+, flac, waw, mp3

Multimédiá cez sieť 

Golden Interstart Alpha X 4k vie po sieti prehrávať mutimédiá zo sieťového disku cez protokol SAMBA, alebo DLNA

SAMBA

Nastavenie pripojenia k sieťovému disku cez SAMBA si musíte nastaviť manuálne, v menu/nastavenia/Načítanie siete. Tam zadáte IP adresu sieťového disku, adresár (názov pripojenia) a meno a heslo. V prípade, že nemáte zaheslovaný prístup na Váš NAS, napíšte meno aj heslo root. Pokiaľ ste všetko zadali správne, zobrazí sa Vám v stave pripojenia - pripojené.

20230109101702 20230109101711

Potom sa Vám obsah NAS disku zobrazí aj v prehrávači médií, odkiaľ môžete prehrávať multimediálne súbory uložené na NAS/sieťovom HDD.

20230109101726 20230109101843

DLNA

Cez aplikáciu prijímača DLNA a Bubleupnp nainštalovanú vo Vašom smartfóne, alebo tablete môžete si streamovať nahrávky Vašich obľúbených relácií, či uložených videí, ktoré sú na pripojenom USB disku (satelitného prijímača) priamo do Vášho telefónu, či tabletu. 

Stačí do mobilu (alebo tabletu, či Android TV boxu) nainštalovať z Google Store aplikáciu Bubleupnp, ktorá automaticky detekuje prijímač Golden Interstar Alpha X 4K vo Vašej domácej sieti a ponúkne Vám zobraziť obsah Vášho USB disku. Po označení nahrávky, či iného uloženého videa sa začne ihned prehrávať na Vašom Android zariadení.

Aplikácia okrem zobrazenia nahrávok a videí zobrazuje aj zložku Live, kde je zoznam staníc prijímača, avšak po zvolení stanice sa stream nespustí, takže na streamovanie živého vysielania do mobilu si ešte musíme počkať v niektorej z ďalších verzií softvéru.

20230109101915 20230109102314

Čo však funguje bezproblémovo je opačné streamovanie, teda z stream obrázkov a videa z Vášho mobilu do uClanu. Vaše fotky, či videá uložené v telefóne, alebo dokonca v cloude môžete bezproblémov zobrazovať priamo na Vašom televízore.

PICONY

Picony zatiaľ vo verzii FW 1.05.06 nefungujú.

Aplikácie

Golden Interstar Alpha X 4K disponuje veľkým množstvom doplnkových aplikácií, pomocou ktorých môžete sledovať IPTV a počúvať internetové rádiá. K funkčnosti týchto aplikácii musí byť prijímač pripojený k internetu káblom, alebo cez Wifi. Ikony jednotlivých aplikácii a doplnkov sú zobrazené v hlavnom menu a v menu/Applications.

20221222125051 20221222125057

Medzi množstvom aplikácii nájdete:

KODI 18.9 LEIA

20221222125126

Multimediálny prehrávač pre prehrávanie multimédií, IPTV a internetových rádií. KODI dodávame pri kúpe prijímača aj s nainštalovanými doplnkami a aj s PVR doplnkom SIMPLE IPTV.

20221222125156 20221222125209

Menu KODI je v rozlíšení 1080p a používa originál KODI prehrávač. V doplnku Stream Cinema nám plynulo prehralo aj 4K filmy do veľkosti cca 40 až 50 GB. 

NETFLIX

20221222125227

Populárna služba pre prehrávanie filmov a seriálov z plateného portálu NETFLIX (videá prehráva v HD rozlíšení 720p). Netflix je riešený cez web prehliadač, dá sa však takmer plnohondnotne ovládať diaľkovým ovládačom. Netflix je možné sledovať aj v KODI, cez doplnok NETFLIX. Samozrejme treba mať zaplatené predplatné.

20230109105205 20230109105302

YOUTUBE TV

Prehrávač videí z portálu Youtube. Jedná sa o veľmi dobre spracovaný doplnok pre Youtube TV, ktorý je aj súčasťou Enigmy vybraných linuxových prijímačov s OS Enigma 2  alebo softvéru Android TV a Smart TV.

20221222125352 20221222125441

Videá Youtube sú prehrávané max, v HD rozlíšení 720p.

20221222125451

Do Youtube TV je možné prihlásiť sa s Vašim Youtube účtom a sledovať Vaše obľúbené videá a kanály Youtube.

V aplikáciách sa nachádza aj aplikácia Youtube Kids, kde nájdete iba videá pre detského diváka. Táto aplikácia sa však dá zmeniť aj na sledovanie iných streamovacích služieb, napr. HBO Max, Disney+ a pod., viac sa o tejto funkcii dozviete v článku nižšie.

Online počasie

Po zadaní Vášho mesta si môžete zobraziť aktuálne počasie a počasie na ďalšie 4 dni dopredu.

 20221222125246

WEB TV

Na tomto mieste nájdete veľké množstvo rôznych VOD (video na požiadanie) portálov. Väčšina videí v portáloch je funkčná aj bez potreby prihlásenia. 

20221222125302 20221222125306

Nechýbajú ani eroticke portály ako Youporn, Redtube, Pornhub a Beeg.

20221222125310

IPTV START

Pomocou tejto aplikácie môžete prehrávať streamy z m3u playlistov. Jednotlivé playlisty sa dajú do prijímača nahrávať cez USB a aj z nášho serveru ONLINE.

20230109102508 20230109102521

V našej konfigurácii máte nainštalované IPTV streamy slovenských a českých regionálnych TV, webkamier a internetových SK a CZ rádií.

Autoget.m3u 

Prostredníctvom tejto aplikácie, môžete sledovať IPTV streamy uložené v m3u playlistoch, ktoré sú uložené na vzdialených serveroch.

IPTV, Xtream a STALKER 

Doplnky slúžia pre sledovanie internetovej TV od Vášho poskytovateľa IPTV.

20230109102432 20230109102446

Prostredníctvom týchto aplikácii, môžete sledovať IPTV streamy z platených IPTV služieb.

INTERNETOVÉ RÁDIÁ

20221222125254

Prostredníctvom týchto aplikácií môžete počúvať internetové rádiá, ktorých sú v aplikácii dostupné stovky a z celého sveta. Rádiá sú prehľadne zoradené a je ich možné triediť podľa hudobných žánrov, alebo priamo vyhľadávať podľa názvu.

WEB PORTAL

Prijímač má ešte niekoľko ďalších prémiových IPTV aplikácií a VOD portálov, ako Netflix, Prime video, Bein Connect, BluTV, TVNOW, D.Smart, Joyn, Digiturk play, Youtube kids a pluto TV. Opäť pripomíname, že platené služby nie sú funkčné bez riadneho predplatného.

20221222125109

Webrozhranie

Prijímač má aj vlastné webové rozhranie. Takže môžete niektoré nastavenia prijímača previesť aj z PC, či mobilu cez internetovú sieť. Stačí si v nastaveniach siete v prijímači zistiť IP adresu prijímača a napísať ju do adresného riadku v prehliadači (Chrome, Firefox,...) v PC, mobile, či tablete.

webrozhr

K dispozícii je množstvo nastavení prijímača a aplikácii, vrátane plnohodnotného ovládania, čo je výhodné napr. pre ovládanie prijímača cez mobil alebo PC v rámci domácej internetovej siete(takže môžete prijímač ovládať aj z iného miesta/izby).

K dispozícii je aj mód dotykovej plochy (touchpad), kde imitujete pohyb myši na obrazovke, čo ulahčí prácu s aplikáciami, ktoré sa lepšie ovládajú myšou (napr. web prehliadač), alebo aplikáciami, ktorých špecifické funkcie je možné vykonať len myšou (napr. výber audio stopy v Netflix a pod). Pre využívanie týchto funkcií je teda vhodné k prijímaču dokúpiť bezdrôtovú klávesicu s touchpadom, alebo Airmouse ovládač.

Prispôsobenie Youtube Kids na inú aplikáciu

Prijímač má medzi aplikáciami aj aplikáciu Youtube kids s rovnako pomenovanou ikonou. Táto aplikácia sa dá cez webrozhranie prijímača nastaviť na inú aplikáciu napr. webbrowser Chrome, Skylink LIVE, Disney+ či HBO MAX. Každá aplikácia má svoje špecifické nastavenie. Nastavenie je jednoduché a prevádza sa cez webrozhranie prijímača.

 1. Zadaním IP adresy prijímača do webbrowseru v PC sa Vám spustí webové rozhranie. V ňom kliknete myšou na položku IPTV setting.skyl1
 2. V ďalšom okne kliknete na úplne spodnú položku, v našom prípade má označenie Chrome (pomenovanie tohto doplnku je podľa toho, čo si do neho nastavíte, defaultne to bol Youtube kids).skyl2
 3. Otvorí sa Vám okno, kde zadáte tri parametre:skyl3

Server Name - sem zadáte ľubovoľný názov aplikácie, podľa toho ako ho chcete pomenovať

Server URL - sem zadáte skutočnú URL adresu internetovej stránky, ktorú po spustení táto aplikácia automaticky otvorí.

User Agent - je najdôležitejšia položka na funkčnosť danej aplikácie. User agentov je niekoľko, sú pevne dané a modifikujú zariadenie pre spustenie danej aplikácie.

Po zadaní všetkých troch položiek, kliknete v okne (obr. vyššie) na modré tlačidlo OK. Týmto sa Vám pôvodná aplikácia prestaví na novú a tú spustíte v menu prijímača (Aplikácie) cez ikonu Youtube KIDS (obr. nižšie).

20221222125057

Vzory pre nastavenie aplikácii pod ikonu Youtube KIDS

Vybranú aplikáciu zadáte podľa vyššie uvedeného postupu, teda nakopírovaním údajov niektorej z nižšie uvedených aplikácií.

Pre pohodlné ovládanie týchto aplikácii je nutné dokúpiť a pripojiť k prijímaču klávesnicu s touchpadom.


Internetový prehliadač Chrome

20221222125117

Server Name:   Chrome

Server URL:  http://google.sk

User Agent: Mozilla/5.0 (compatible; U; NETFLIX) AppleWebKit/533.3 (KHTML, like Gecko) Qt/4.7.0 Safari/533.3 Netflix/3.2 (DEVTYPE=RKU-42XXX-; CERTVER=0) QtWebKit/2.2, Roku 3/7.0 (Roku, 4200X, Wireless)


Skylink LIVE

20230109103026 20230109103125

Server Name: Skylink Live

Server URL: https://livetv.skylink.sk/

User Agent: Mozilla/5.0 (PLATFORM_DETAIL_ATV) Cobalt/19.lts.5.205289-gold (unlike Gecko) hardware Starboard/8, Android_ATV_gxl/205289 (Amlogic, clap4k, Wired)


HBO MAX

20230109103559 20230109103701

Server Name: HBO MAX

Server URL: https://play.hbomax.com/

User Agent: Mozilla/5.0 (compatible; U; NETFLIX) AppleWebKit/533.3 (KHTML, like Gecko) Qt/4.7.0 Safari/533.3 Netflix/3.2 (DEVTYPE=RKU-42XXX-; CERTVER=0) QtWebKit/2.2, Roku 3/7.0 (Roku, 4200X, Wireless)


Disney+

20230109104305 20230109104419

Server Name: Disney+

Server URL: https://www.disneyplus.com/

User Agent: Mozilla/5.0 (Linux; Tizen 2.3; SmartHub; SMART-TV; SmartTV; U; Maple2012) AppleWebKit/538.1+ (KHTML, like Gecko) TV Safari/538.1+


Záver

Plusy prijímača

 • výborný obraz a rýchle prepínanie staníc
 • pomer cena/kvalita/funkcie
 • výborná softvérová podpora
 • Multistream a stream multimédií z mobilu na obrazovku TV
 • Fastscan Skylink a Freesat UPC
 • veľké množstvo aplikácii pre sledovanie IPTV a počúvanie internetových rádií
 • náhrávanie+timeshift a nekódované nahrávky
 • prehrávač multimédií a prehrávanie po sieti
 • KODI/NETFLIX/Youtube TV/Xtream/Stalker
 • wifi pripojenie cez internú DualBand Wifi 2,4/5ghz
 • podpora DiseqC 1.0/1.1/1.2 a USALS, podpora Unicable LNB
 • jednoduchá aktualizácia FW, zálohy FW a nastavení priamo z nášho serveru
 • vhodný aj pre príjem s vysokou SR 45000 Fotelka TV

Mínusy prijímača

 • nemá CI slot
 • nenahráva na sieťový disk
 • nemá funkciu PIP (obraz v obraze)
 • nemá funkciu hybridnej TV - HbbTV
 • nefunguje streamovanie vysielania do PC aj smartfónu/tabletu s OS Android
 • nefungujú picony

Prijímač sa počas testovania neprehrieval, išiel bezproblémovo, FW bol stabilný, bez pádov a reštartov. Oceníte rýchlosti prepínania staníc, výborný obraz a množstvo nastavení systému. Napriek tomu je používanie prijímača veľmi jednoduché, vhodné aj pre laikov a vďaka Fastscanu je udržiavanie aktuálneho zoznamu staníc otázka pár sekúnd. Čo sa týka multimediálnych funkcií, tak v tejto cenovej triede takmer nemá konkurenciu.

Pokiaľ hľadáte kvalitný a cenovo dostupný 4K satelitný prijímač s vysokou multimediálnosťou, jednoduchým ovládaním a výbornou kvalitou obrazu, je prijímač Golden Interstar Alpha X 4K ako stvorený pre Vás.

Okrem satelitného príjmu až do 4K rozlíšenia Vám prijímač poskytuje nahrávanie, timeshift a prehrávanie multimediálnych súborov z USB aj z NAS sieťového disku. Multimedialitu tohto prijímača dopĺňa množstvo internetových aplikácií pre sledovanie IPTV, OTT a VOD služieb. Ako bonus je výhoda online inštalácie FW, zálohy FW a doplnkov z nášho serveru.  

Prijímač Golden Interstar Alpha X 4K si môžete zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v našom e-shope Ellano.sk za výhodnú cenu.

Veríme, že sa Vám článok páčil a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.  

Hodnotenie článku

4.8/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu