Unicable LNB Inverto

Napísal Ivan P. 1 dňa 28 október 2013 do kategórie Recenzie, LNB konvertory, Komponenty

Nastavenie satelitného príjmu pre viac prijímačov po jednom kábli

V dnešnom článku Vám predstavím produkt pomocou, ktorého si pripojíte po jednunic.jpgom kábli až 4 satelitné prijímače. Tzn. že všetky prijímače môžu prijímať signál z rozdielnych transpordérov danej družice.

Dnes Vám predstavím konkrétne LNB Inverto Unicable IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP.

Jedná sa o špeciálny satelitný konvertor, určený na príjem satelitného signálu pre 4 prijímače cez jeden koaxiálny kábel + dve samostatné pripojenia pre ďalšie dva prijímače.

Popis funkcie UNICABLE:

Jedným z najzaujímavejších vlastností satelitného vysielania je obrovská veľkosť šírky pásma. Umožňuje súčasný prenos tisícok video a audio programov do spotrebiteľských domovov. Preprava tohto pásma od paraboly do viacerých prijímačov v jednom rodinnom dome, alebo byte doteraz vyžadovali často zložitú inštaláciu pomocou viacerých koaxiálnych káblov z 2-8 výstupového LNB(twin/quad/quatro/octo), alebo distribučnej jednotky (tzv. multi-switchu) ku každému prijímaču zvlášť.


Ešte zložitejšia situácia nastáva pri viactunerových satelitných (PVR) prijímačoch , ktoré majú viac  LNB vstupov. Kôli tomu musia byť pripojené dva, alebo dokonca viac koaxiálných káblov ku každému viactunerovému prijímaču . Za účelom zjednodušenia inštalácie  satelitného príjmu, priemyselné konzorcium pod vedením spoločnosti SES ASTRA vyvinula nový štandard pre distribúciu satelitných signálov cez jediný koaxiálny kábel s názvom UNICABLE.

Nižšie uvedené príklady ilustrujú výhody jednokáblových rozvodov versus tradičné zariadenia.


Nový priemyselný štandard CENELEC prEN50494 uľahčuje dodávku vysielania programov cez jeden koaxiálny kábel pre viac užívateľov, a tým prispieť k odstráneniu početných koaxiálnych káblov, ktoré boli predtým vyžadované pre pripojenie satelitných PVR a ďalších high-end set-top boxov
.

diagram  scenarios1

Tieto komponenty umožnia spotrebiteľom upgrade a rozšírenie existujúcich zariadení, napríklad pri pridaní nového prijímača do inej miestnosti, alebo výmena štandardného prijímača za dvoj-tunerový PVR prijímač.
 
Pripojenie pomocou jediného distribučného kábla v konfigurácii môže výrazne znížiť zložitosť inštalácie a ušetriť značné náklady na prácu a materiál.

Ako to funguje?
 
Požadovaný satelitný transpondér je prevedený do "používateľských skupín", ktoré sú pridelené na konkrétny satelitný prijímač . Takýto prevod transpondérov sa uskutoční  v Low-Noise Block konvertore (LNB), alebo v rozvádzači (multi-switch) a je umožnený pomocou špeciálnych polovodičových čipov. Satelitný prijímač prenáša špecifické príkazy do LNB alebo multiswitchu a ten musí poskytnúť požadovaný satelitný transpondér pre vlastné používateľské skupiny.Unicable table

 

Inak povedané že každý unicable LNB konvertor má vyhradené svoje prenosové frekvenčné pásma. Tieto pásma má zobrazené každý unicable LNB na svojom obale, alebo v príbalovom letáku.

Výhody UNICABLE pripojenia:

-Štandardizovaná "plug and play" technológia
-Jednoduchšia inštalácia nových dual-tuner PVR prijímačov vyžaduje iba jediný prívodný kábel
-Prístup ku všetkým polarizáciam a pásiem jedného alebo dvoch orbitálnych pozícií pomocou jediného kábla
-Úplné pokrytie celého satelitného IF pásma (žiadne kanály nie sú vynechané)
-Až 8 rôznych satelitných prijímačov (tunerov) na jednom kábli
-Plne transparentné, pokiaľ ide o vysielané signály (analógové, digitálne, HDTV, atď)
-Nákladovo efektívne pripojenie viacerých prijímačov v domácnosti pomocou jediného kábla
-Významné úspory nákladov pre nové zariadenia a modernizáciu
-Umožňuje použitie existujúcich káblov pôvodnej inštalácie
-Unicable príslušenstvo - bezporuchové a efektívne zariadenie

Možnosti zapojenia UNICABLE LNB:

Podmienka pre funkčnosť tejto technológie je priama podpora satelitného prijímača.

Možnosti pripojenia unicable LNB sú dve a to:

1.Sériove zapojenie prijímačov:

Toto zapojenie spočíva v tom, že hlavný prívodný kábel z unicable LNB pripojíte do prijímača č.1. V tomto prijímači nastavíte prvé frekvenčné pásmo pre prenos signálu v prípade konvertoru Inverto je to 1210Mhz.

Do prijímača č.2 napojíte satelitný signál z LOOP výstupu LNB prijímača č.1. V prijímači č.2 nastavíte frekvenčné pásmo 2 a to v prípade LNB Inverto je 1420Mhz. Takýmto spôsobom pripojíte aj zvyšné dva prijímača a na nich nastavíte zvyšné dve frekvencie a to 1680Mhz pre prijímač č.3 a 2040Mhz pre prijímač č.4.

2.Zapojenie prijímačov pomocou unicable splitterov(rozbočovačov):

Ide o takmer rovnaké zapojenie, iba stým rozdielom že prijímače sú zapojené pomocou unicable rozbočovačov a nie je nutný pri zapojení ďalších prijímačov LNB loop výstup  tuneru(nie každý prijímač  má LNB loop výstup a preto je vhodné toto zapojenie). LNB UNICABLE sme testovali aj s klasickým satelitným rozbočovačom s frekvenčnéným rozsahom 5-2300Mhz a LNB bezproblémovo spolupracoval aj s týmto rozbočovačom. K dipozícii sú aj špeciálne Unicable rozbočovače.

LNB Inverto Unicable IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP

Ide o unicable Quad + Twin vystupový konvertor so šumovým číslom 0,2dB. Požíva sa v prípadoch keď je nutné zapojiť 4 nezávislé satelitné prijímače od paraboly a je dostupný iba 1 koaxiálny kábel. Navyše má tento konvertor aj dva UNI výstupy (ako Twin konvertor) takže celkovo je možné k tomuto konvertoru pripojiť až 6 nezávisle pracujúcich satelitných prijímačov. Súčasťou je aj 1ks unicable rozbočovač 1/2.

Balenie:

IMG 1183 IMG 1186

Konvertor aj spríslušenstvom je balený v žlto čiernej krabici. Na bočnej strane krabice sú zobrazené 4 frekvenčné pásma určené na prenos satelitného signálu pre jednotlivé prijímače.(viď. obrázok napravo vyššie).

IMG 1197  IMG 1193
Konvertor má tri výstupy.

Prvý výstup z prava unicable je zlatej farby a nad ním je zobrazené logo unicable(slúži na pripojenie až štyroch prijímačov technólgiou unicable).

Druhý a tretí výstup má označenie L2 a L1, sú striebornej farby  a slúžia na samostatné pripojenie ďalších dvoch prijímačov(twin konvertor). Takže celkovo sa dá pripojiť cez tento konvertor až 6 prijímačov.

Konvertor má aj vysúvací kryt na ochranu pripojených F-konektov pred poveternostnými vplyvmi.

V balení sa nachádza:

1 x unicable LNB

1x unicable splitter 1/2 (rozbočovač)

1x príbalový leták

IMG 1188 IMG 1192

Splitter 2/1 (rozbočovač signálu):

Unicable rozbočovače obojsmerné, čo znamená že umožňujú obojsmernú distribúciu DC a RF signálu k tomu, aby boli prevedené príkazy z prijímača do LNB, rovnako ako z LNB do prijímača. Tieto vysoko kvalitné rozbočovače majú útlm menší než 2 dB a umožňujú väčšiu flexibilitu pri inštalácii . Prostredníctvom jedného dlhého kábla z jedného prijímača na druhý rozdeľovač umožňuje rozdelenie signálu na centrálnom mieste (tj. v podkroví strechy) a natiahnuť samostatný kábel vo vnútri domu, ku každému prijímaču. Pokiaľ budete potrebovať zapojiť viac rozbočovačov alebo 1/4 rozbočovač môžete si zakúpiť Unicable rozbočovače.
 

Test a nastavenie pripojenia dvoch prijímačov pomocou unicable LNB Inverto:

Na test som použil ako prvý prijímač Xtrend ET9500 a ako druhý prijímač Xtrend ET4000.

Nastavenie prvého prijímača:

Prijímač Xtrend ET 9500 som najskôr testoval s E2 XTA z cca 07/2013, v ktorej pripojenie unicable LNB nefungovalo. Preto som použil pre test najnovšiu verziu E2 XTA z 25.10.2013, kde už pripojenie unicable LNB fungovalo. Preto je dôležité mať v prijímači najnovšiu verziu softvéru, nakoľko výrobcovia prijímačov túto technológiu pridávajú ako funkcionalitu do svojich výrobkov dodatočne (ak teda nie je už v základnom FW od kúpy).

Nastavenie unicable som previedol v menu/nastavenia/service searching/nastavenie tunera

1 2

3 4

V nastavení tuneru som previedol nasledovné nastavenia:

Configuration mode: rozšírené5

Satelit: Astra 23,5E "nastavíte Vašu požadovanú družicu"

LNB: LNB1

Priorita: auto

LOF: Unicable "túto voľbu musíte mať na unicable"

Unicable configuration mode: Unicable LNB

Výrobca: Inverto "v tejto voľbe si šípkou na diaľkovom ovládači vyberiete výrobcu Vašeho unicable LNB podporované sú v tejto E2 výrobcovia:Kathrein, Kreiling, Radix, Wisi, G-Star, Humax, Inverto"

Typ:"vyberiete typ LNB z prednastavených typov daného výrobcu"

Stanica: SCR1

Kmitočet: 1210 " je prvá frekvencia unicable LNB Inverto"

Pripojené: nie "voľba pre pripojenie na druhý tuner v prijímači"

Režim DISEqC: žiadne "voľba sa používa v prípade pripojenia unicable LNB cez DISEqC prepínač, tým sa zobrazia ďalšie nastavenia pre DISEqC prepínač"

 

Nastavenie druhého prijímača:

V druhom prijímači som musel použiť najnovšiu verziu E2 tentokrát som použil v prijímači Xtrend ET4000, E2 OpenATV 3.0 tiež z 25.10.2013. S touto verziou enigmy prijímač prijímač pracoval s unicable zapojením správne. Takže  pre funkčnosť unicable musíte použiť novú verziu E2 kde už je spolupráca s unicable LNB vyladená.

Nastavenie v tejto enigme prevediete v : menu/nastavenia/service searching/nastavenie tunera/

 13 14

15 16

Pre tento tuner použijete obdobné nastavenie len stým rozdielom, že mu priradíte v položke kmitočet ďalšiu neobsadenú zo štyroch frekvencii unicable LNB. Tzn. že som mu priradil frekvenciu 1420Mhz.

V nastavení tuneru som previedol nasledovné nastavenia:

Configuration mode: rozšírené

Satelit: Astra 23,5E "nastavíte Vašu požadovanú družicu"

LNB: LNB1

Priorita: auto

LOF: Unicable "túto voľbu musíte mať na unicable"

Unicable configuration mode: Unicable LNB

Výrobca: Inverto "v tejto voľbe si šípkou na diaľkovom ovládači vyberiete výrobcu Vašeho unicable LNB podporované sú v tejto E2 výrobcovia:Kathrein, Kreiling, Radix, Wisi, G-Star, Humax, Inverto"

Typ:"vyberiete typ LNB z prednastavených typov daného výrobcu"

Stanica: SCR2

Kmitočet: 1420 " je druhá frekvencia unicable LNB Inverto, túto frekvenciu mi pridelilo automaticky vzhľadom na typ LNB po nastavení položky stanica na SCR2"

Režim DISEqC: žiadne "voľba sa používa v prípade pripojenia unicable LNB cez DISEqC prepínač, tým sa zobrazia ďalšie nastavenia pre DISEqC prepínač"

17 20

Pre ďalšie prijímače, alebo tunery prijímačov Vám zostanú ešte dve voľné frekvencie pre stanicu SCR3 je to 1680Mhz a pre SCR4 je to 2040Mhz.

18 19

Na obrázku nižšie sú zobrazené dva rozdieľné programy na dvoch rozdieľných transpordéroch testovaných prijímačov Xtrend ET9500 a Xtrend ET 4000 s nastavením unicable LNB. Zobrazenie na obrázkoch nižšie je na jednom TV pomocou funkcie PAP.

 IMG 1199 IMG 1202

Unicable pripojenie bezproblémovo fungovalo v zapojení zo spitterom i bez neho, prepojením Xtrendu ET4000 z loop výstupu LNB prijímača Xtrend ET 9500. Pri oboch typoch zapojenia (sériového i so splitterom) sú nastavenia tunerov rovnaké ako som popisoval.

Ďalšie testy pripojenia unicable som urobil z prijímačom Xpeed LX2  E2 Open ATV 3.0 a s prijímačom VU+UNO a E2 VTI 6.0.0, kde pripojenie pracovalo úplne bezproblémovo.

Na záver musím ešte podotknúť, že kvalita signálu unicable LNB sa neodlišuje od kvality sily klasického LNB, dokonca ho prevyšuje, pozrite si naše testy Unicable LNB konvertora.

IMG 1201 IMG 1203

Aktuálne sú dostupné už aj Unicable II. LNB konvertory, ktoré umožňujú po jednom kábli pripojenie až 24-32 prijímačov/tunerov, čo je vhodné aj pre majiteľov satelitných prijímačov s FBC tunermi.

Ak Vás zaujíma ako nastaviť FBC tuner pre Unicable II. LNB, prečítajte si tento článok.

Ak Vás zaujíma súčasný príjem dvoch družíc cez Unicable, prečítajte si článok, v ktorom sa tomuto venujeme, ale si rovno pozrite naše sety pre príjem dvoch družíc po jednom kábli.

Verím, že tento článok ozrejmí a pomôže nastaviť viacerým prívržencom satelitnej techniky zapojenie UNICABLE LNB konvertoru. Toto zapojenie je jednoduchším riešením ako ťahať ďalšie káble od paraboly po prijímač. Unicable LNB Inverto, ako aj ďalšie typy unicable LNB si môžete zakúpiť v eshope ELLANO.SK.

Tak isto verím že zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (10 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (19)

 • Tomáš

  Tomáš

  01 február 2015 v 21:01 |
  Funguje správne na AMIKO STHD 8820 a LG TV 47LB650V 28m kábla zo strechy 7-poschodového na 4. patro
 • peter

  peter

  31 máj 2015 v 13:29 |
  Dobry den,

  rad by som sa opytal ake bude nastavenie LNB ked idem pouzint tento UNICABLE LNB na 2 tunerovy STB. ( xtrend ET 8000)

  V sekci PRIPOJENE mam dat "ano"?

  A druhy TunnerB (v tom istom STB) mam nastavit presne ako ste pisali hore vclanku?

  TUNNER A
  #############

  LNB: LNB1
  Priorita: auto
  LOF: Unicable "túto voľbu musíte mať na unicable"
  Unicable configuration mode: Unicable LNB
  Výrobca: Inverto
  Typ:"vyberiete typ LNB z prednastavených typov daného výrobcu"
  Stanica: SCR1
  Kmitočet: 1210
  Pripojené: ano =>>> otazne ??
  Režim DISEqC: žiadne

  TUNNER B
  #############
  LNB: LNB1
  Priorita: auto
  LOF: Unicable
  Unicable configuration mode: Unicable LNB
  Výrobca: Inverto
  Typ:"vyberiete typ LNB z prednastavených typov daného výrobcu"
  Stanica: SCR2
  Kmitočet: 1420
  Pripojené: ano =>> otazne ??
  Režim DISEqC: žiadne


  PS: vystup z TuneraA mam pichnut do vstupu TuneraB??

  Dakujem za rady.
  Peter.
  • Ivan.P

   Ivan.P

   02 jún 2015 v 15:05 |
   Ano presne ako popisujete. Dôležité je navolenie správneho modelu so správnym nadstavením frekvencii daneho Unicable LNB.
  • Vilo

   Vilo

   10 september 2015 v 12:39 |
   Ahoj Peter,

   mam tu istu zostavu a ten isty problem:
   Pripojené: ano =>> otazne ??
   PS: vystup z TuneraA mam pichnut do vstupu TuneraB??

   Podarilo sa ti to nejako nastavit ?

   vadaka za kazdu radu
   • IvanP

    IvanP

    10 september 2015 v 18:48 |
    Ano výstup z tuneru A prepojte LOOP káblom do vstupu tuneru B.
    Tuner B musí mať v nastaveniach tuneru a UNICABLE LNB iné frekvenčné pásmo ako má tuner A.
 • robert

  robert

  04 november 2015 v 08:10 |
  Dobry den, mam tento LNB napojene na 2 prijimace vu solo4k a vu solo2 . Na streche mam 5LNB a 1UNICABLE cez DISEq a dole ide 1 kabel ten je dole rozdeleny cez org. Splitter 2/1 jeden ide do vu solo2 a druhy do rozbocovaca a nasledne do 2 tunerov vusolo4k< 6 LNB>. Mam ho nastaveny na Skylink vtedy ide vsetko super ale ak prepnem na inu druzicu obraz sa zacne zasekavat,prepnem na skylink a uz musim restartovat lebo obraz zmyzol. Vdaka za radu
  • IvanP

   IvanP

   04 november 2015 v 09:02 |
   Podľa mńa problém bude v zapojení , pretože UNIcable LNB ( vo VAšom prípade určený pre Skylink)využívajú oba boxy.
   Ostatné LNB nemáte UNICABLE a máte to cez DiSeqC .
   Pokiaľ vy navolíte na jednom prijímače iný LNB ako ten UNIcable ,DiSEqC prepínač sa prepne na inú družicu a logicky musí prepnúť na iný LNB čím odpojí UNICABLE LNB a nebude z neho možný príjem ani na jednom prijímači.
 • Jozed

  Jozed

  30 december 2015 v 23:18 |
  Dobry den. Chcel by som sa opytat ci je mozne spojit 2x unicable LNB (prijem z dvoch druzic) a nasledne to poslat jednym kablom do viacerych primacov (rezdelit pomocou splittra) tak aby bolo mozne sledovat rozne druzice na roznych primacoch.
 • IvanP

  IvanP

  31 december 2015 v 07:16 |
  Dobrý deň.
  Nie takáto kombinácia nie je funkčná testovali sme takúto možnosť, Žiaľ zapojenie s DiSEqC prepínačom je nefunkčné.
  • Jozed

   Jozed

   31 december 2015 v 13:22 |
   Dakujem za info :)
 • peter

  peter

  21 apríl 2017 v 06:29 |
  Celkom zaujivava tema. Chcel by som sa spytat ako sa da zapojit unicable ked by som chcel prijem z dvoch druzic 19.2 a 23,5? Mam vu solo2 s VTI11.
  • IvanP

   IvanP

   21 apríl 2017 v 09:13 |
   Dobrý deň.
   UNicable LNB nemožno použiť v kombinácii s DiseqC prepínačom a ani s motorom.
 • Schram

  Schram

  03 január 2019 v 08:36 |
  Dobry den,
  mate perfektni vysvetleni problematiky Unicable I,II a FBC na Webu. Uz dost jsem pochopil. Dosud instaluji sam vse - antenu i tuner.
  Moje konfigurace je 4 druzice pres multiswitch a jeden kabel do domu pro jeden HD receiver Technisat S2 (nicht FCB) a jeden TV prijimac Samsung.
  Protoze chci soucasne nekdy nahravat a divat se na jiny kanal, uvazuji o koupi FBC receiveru VU+.
  Moje otazka:
  1. Kdyz vsechno necham jak je a zapojim kabel do FBC tuneru, budu mit moznost nahravat a divat se na jiny kanal sice asi omezenou jen na urcite respondery a polarizaci, ale lepsi jak ted?
  2. Kdybych chtel vsechny kanaly ze vsech 4 druzic neomezene vyuzit, musim mit Unicable I nebo II, coz je pro jeden tuner a jeden TV prijimac velmi drahe reseni.
  Existuje nejake jednodussi reseni? Vami popisovane reseni se vztahuje na vice tuneru a vicero TV prijimacu v domech s vicero uzivateli. Pro single uzivatele neexistuje neco jineho, jednodussiho?
  Dekuji za info. predem.
 • benda

  benda

  02 október 2019 v 20:46 |
  Poradili by ste ako spojazdniť unicable na VU+ DUO4K so sat. motorom_
  Neviem ako ť a kde nastaviť, povoliť motor.
 • Luboš

  Luboš

  25 marec 2020 v 09:41 |
  Dobrý den, bude mi fungovat FBC tuner s Unicable 2 LNB, i když mám v cestě na koax. kabelu zapojen slučovač tv a sat. signálu? Bude se jednat nejspíše o slučovač s 12 výstupy, bydlím v panelovém domě s 12 byty. Myslím, že svoje LNB jsem schopný k parabole přidat, novou anténu dávat nechci.
  Děkuji za odpověď
 • Ivan.P

  Ivan.P

  25 marec 2020 v 14:17 |
  Dobrý deň.
  Ak máte, iba zlučovač sat+dvb-t tak by UNICABLE mohlo prejsť, ak však máte multiprepínač (čo tomu nasvedčuje) ,tak tam určite nepôjde unicable.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget