Ako plnohodnotne využiť FBC tunery s jedným káblom cez Unicable?

Napísal Torben N., Marian M. 1 dňa 27 júl 2018 do kategórie Magazín, Digitálna škola

nastavenie FBC tunerov s UNICABLE LNB

V dnešnej časti digitálnej školy si ozrejmíme problematiku nastavenia FBC tunerov s UNICABLE LNB konvertorom.

 tux_2017.jpg

Čo je FBC tuner?

FBC skratka znamená Full Band Capture, čiže tuner, ktorý dokáže zachytávať celé frekvenčné pásmo. V princípe to umožnuje sledovanie a a nahrávanie viacerých staníc súčasne, z rôznych frekvencií. Túto technológiu nájdeme aktuálne u satelitných prijímačov značiek Gigablue, VU+Dreambox. FBC tunery sú zatiaľ dodávané len v duálnej verzii, čiže ako dvojtuner, kde každý z fyzických FBC tunerov má dalšie tri virtuálne tunery. Virtuálne tunery sú v podstate dynamicky delené demodulátory, kde každý z nich dokáže demodulovať ďalší transpondér, alebo frekvenciu SCR. Spolu tak ide o osem plnohodnotných tunerov.

800px Unicable Jess 002

Zdroj: wiki.openpli.org

 

FBC tunery s klasickým LNB

Avšak slovko plnohodnotných, sa napĺňa až pri zapojení oboch fyzických tunerov dvomi samostatnými káblami od LNB konvertora. Pri takomto zapojení je možné z jednej družice súčasne nahrávať niekoľko staníc, prípadne na ďalšiu sa pozerať, alebo ešte ďalšiu si zobraziť v PIP (obraz v obraze), v rámci jednej družice, bez obmedzenia.

1 2

Pri zapojení len jedným káblom od klasického LNB, totiž prijímač umožňuje nahrávať viac staníc súčasne, dokonca aj z rôznych transpondérov (frekvencií), avšak obmedzenie vzniká na polarizáciu, čiže všetky súčasne nahrávané a sledované stanice musia byť na rovnakej polarizácii – vertikálnej, alebo horizontálnej. Takže obmedzenie sa týka približne polovice z celkových dostupných staníc na danej družici.


FBC tunery s Unicable I. LNB

Pokiaľ máte od paraboly do domu zvedený len jeden kábel, a druhý kábel nie je možné do objektu zaviesť z rôznych dôvodov, môžete situáciu vyriešiť pomocou Unicable I. LNB konvertoru. Takéto riešenie úspešne odporúčame našim zákazníkom už pár rokov, doteraz ich užívatelia spoľahlivo používajú pre svoje 2,3 a 4 tunerové prijímače s klasickými DVB-S2 tunermi. Viac o takomto zapojení a nastavení prijímača nájdete v našom článku článku ešte z roku 2013, avšak stále aktuálnom, o Unicable LNB Inverto.

Pri FBC tuneroch je možné zapojenie aj s takýmto Unicable I. LNB konvertorom, rovnakým spôsobom ako popisujeme v uvedenom článku, avšak kedže Unicable I. LNB majú dostupné len 4 užívateľské skupiny (kanály), obslúžiť môžete u FBC tunerov max. štyri tunery – 2 fyzické a 2 virtuálne. S takýmto zapojením získate možnosť súčasne nahrávať a pozerať stanice zo štyroch rôznych transpondérov, bez obmedzenia na polarizáciu

3

FBC tunery s Unicable II. LNB

Ak však chcete využívať všetkých osem tunerov prijímača, je potrebné zvoliť druhú generáciu Unicable technológie - Unicable II. Tieto typy konvertorov poskytujú 24 až 32 užívateľských skupín (kanálov), takže bez problémov poskytnú celé frekvenčné pásmo, pre všetky dostupné tunery satelitného prijímača s technológiou FBC. Pri tomto zapojení je možné súčasne nahrávať a pozerať stanice až z 8 rôznych transpondérov, bez obmedzenia polarizácie, v rámci jednej družice. A samozrejme použiť ho pre ďalšie satelitné prijímače v domácnosti.

10 11

Zdroj: inverto.tv

FBC tunery s Unicable multiprepínačom

Podobne neobmedzené využívanie FBC tunerov zaisťujú aj Unicable multiprepínače. Je možné ich zapojiť do systému spolu s Quatro LNB, alebo s Wideband LNB konvertormi.

Unicable I. multiprepínače sú však väčšinou riešené s interným zdrojom, ich umiestnenie nie je v exteriéri pri parabole možné, takže do vnútra domu je potrebné viesť aj tak štyri káble.

Unicable II. multiprepínače sú napájané pomocou extenderu po koaxiálnom kábli, sú malé, vodotesné, ich umiestnenie je možné aj v exteriéri, takže do domu stačí viesť jeden kábel.

 

 7 

9

 

Porovnanie, koľko kabeláže sa dá ušetriť pri doterajšom použití Quatro LNB s klasickým multiprepínačom a s Unicable II. Multiprepínačom, výborne deklaruje nasledujúci obrázok:

 

12

 

Zdroj: inverto.tv


Ak máte záujem o neobmedzený príjem s FBC tunermi, ale pre dve družice, po jednom kábli, odporúčam Vám prečítať si samostatný článok, v ktorom sa tejto téme venujeme. Alebo si rovno pozrite naše sety pre príjem dvoch družic po jednom kábli.

 

Zapojenie tunerov FBC

Do izby, v ktorej sa nachádza dvojtunerový FBC satelitný prijímač, stačí, aby bol vedený jeden kábel od Unicable LNB, alebo Unicable multiprepínača. Tento kábel nie je potrebné znovu v izbe rozbočovať, stačí ho pripojiť iba do prvého (prvý od kraja, alebo horný vstup) fyzického FBC tuneru. Výrobcovia týchto prijímačov totiž integrovali do softvéru funkciu, ktorou sa fyzické tunery vedia medzi sebou interne prepojiť.

DSC 0444

Pokiaľ máte v dome viac satelitných prijímačov, je už Unicable rozbočovač nutný. Podľa počtu izieb, v ktorých plánujete satelitný príjem, použijete rozbočovač so zodpovedajúcim počtom vetiev:

4 

5

Okrem vyššie uvedeného hviezdicového zapojenia môžete použiť aj sériové zapojenie, cez další rozbočovač, alebo cez LOOP výstup prijímača (pokiaľ ho prijímač má a je funkčný):

6

Ak Vás zaujímajú hraničné hodnoty dĺžky káblov, ktoré môžu byť použité pri tejto technológii, odporúčam prečítať si náš článok o Preverení funkcie Unicable.

 

Nastavenie FBC tunerov

Fyzický tuner A nastavujeme v rozšírenom konfiguračnom móde. Nastavíme prijímanú družicu, LNB pozíciu 1, LOF a unicable konfiguračný mód zvolíme Unicable LNB. Ak máme možnosť, zvolíme výrobcu a typ LNB, inak treba zvoliť volbu SCR Unicable/Jess/Užívatelsky definované. Následne je potrebné už len zvoliť kanál SCR1 a jeho frekvenciu. Voľbu Pripojené (connected) dáme u tohto tuneru na voľbu NIE

unicable II a

Tunery B – H nastavujeme obdobne, rozdielne sa nastavuje len kanál SCR a jeho frekvencia, čiže pre každý tuner bude iný kanál a aj jeho frekvencia. Dôležité je, aby ste nastavili, že tuner je Pripojený k tuneru A ("Connected to - Tuner A"). Prepojenie k tuneru A nastavujeme u všetkých tunerov (B-H), okrem tuneru A.

unicable II b

 

 

Pre úplnosť prikladám nastavenie tunerov v image od VTI, kde to vyzerá trochu inak, ale princíp nastavenia je rovnaký.

20180629132157

 

 20180629132243

 A nakoniec dôkaz nahrávania 8 kódovaných staníc súčasne na prijímači VU+ UNO 4K SE, každá stanica je z iného transpondéru s rôznymi polarizáciami, cez jeden kábel, pomocou Unicable II. LNB konvertoru:

unicable II

rec

Staníc je možné nahrávať aj viac, maximum 8 staníc je stanovených pre kódované stanice. Takže pokiaľ pridáte nahrávanie dalších nekódovaných staníc (FTA), spolu ich súčasne môžete nahrávať omnoho viac. Samozrejme za predpokladu, že je karta v internej čítačke, nie v dekódovacom module, ktorý nevie emulovať kartu pre viac, ako jeden tuner.  Emulovať kartu pre viac ako jeden tuner nevedia ani profi dekódovacie moduly.

Pokiaľ potrebujete pomôcť s návrhom Vášho rozvodu podľa Vašich požiadaviek, sme tu pre Vás, neváhajte nás kontaktovať.


Veríme, že uvedený článok Vám pomohol s riešením Vášho nového rozvodu v dome, penzióne, hoteli, alebo s jeho upgradom.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (9 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (13)

 • Todor

  Todor

  03 august 2018 v 08:16 |
  ďakujem za návod. Už sa pár týždňov chystá vymeniť LNB za Unicable, ale v týchto teplotách sa mi zatiaľ nechce liezť na strechu. Mám ešte jednu otázku.
  Keď mám LNB Unicable I. (štyri frekvencie), tak nastavím podľa návodu tunery A, B, C, D každý s priradenou frekvenciou a tunery E,F,G,H nechám nenakonfigorované, alebo, čo s nimi?
  Ešte raz ďakujem.
  • Ellano.sk

   Ellano.sk

   03 august 2018 v 12:01 |
   Správne, zvyšné tunery nekonfigurovať.
 • Svito1982

  Svito1982

  06 august 2018 v 08:37 |
  moja otázka nie je priamo k unicable ale týka sa zapojenia FBC Tunera.
  Mám zakúpený tento LNB ( https://satelity.ellano.sk/lnb-silver-sky-monoblock-quad_1193.html) a takto nastavený v OPEN ATV.

  Tuner A a B som nastavil na režim DiSEqC A/B - port A na Astra 19.2 a port B Astra 23.5. Ostatné tunery som nakonfiguroval. Je to správne takto?

  p.s.: tu je screen https://imgur.com/a/dJzXprI
  • Ellano.sk

   Ellano.sk

   07 august 2018 v 08:11 |
   Áno, správne.
 • Tom

  Tom

  28 december 2018 v 12:08 |
  Díky za super návod, jen se chci zeptat, co používáte za ten tmavý skin kde je na screenshotu History HD channel. Děkuji
  • IvanP

   IvanP

   28 december 2018 v 14:41 |
   Dobrý deň.
   To je defaultný skin E2 Openatv Mymetrix v kombinácii s pluginom infobartunerstate, ten zobrazuje info o nahrávaných programoch.
 • Marek

  Marek

  07 apríl 2019 v 10:06 |
  Dobry den,

  mam 2 prijimace, VU UNO a VU ULTIMO 4K (obidva zakupene u vas ;-) a planujem vymenit LNB za unicable a niesom si isty ci VU UNO zvlada pripojenie na unicable a na nete neviem nikde najst info o tejto vlastnosti. Viem ze je to starsi prijimac, ale funguje zatial bez problemov, takze rad by som ho vyuzil. Vdaka
 • fero11

  fero11

  11 marec 2020 v 11:04 |
  V prvej casti mate popisane citujem:

  FBC tunery s klasickým LNB

  Avšak slovko plnohodnotných, sa napĺňa až pri zapojení oboch fyzických tunerov dvomi samostatnými káblami od LNB konvertora. Pri takomto zapojení je možné z jednej družice súčasne nahrávať niekoľko staníc, prípadne na ďalšiu sa pozerať, alebo ešte ďalšiu si zobraziť v PIP (obraz v obraze), v rámci jednej družice, bez obmedzenia.
  -------------------

  Ja mam sice box qviart lunix3 4K a IMG OpenPLi. Priviedol som od LNB twin, 2 koaxialy do dualneho fbc tunera.
  Naladil som kanaly na oboch tuneroch (tuner A aj tuner B). Dalsie tunery (C,D,E,F,G,H) su nastavene na "Automaticky FBC"
  https://imgur.com/LR4gDz8
  Problem je v tom, ze ked sledujem kanal v TV a zacnem streamovat napr. v PC/NTB cez kodi, tak na TV sa obraz zastavi (nie vzdy, nesledoval som to v zavislosti od pasma a ani polarizacie).

  Ale predpokladam, ze ked mam zdroj z doch nezavislych LNB (Twin LNB) tak jeden LNB spacuva napr. dolne pasmo a polarizaciu H a duhy horne pasmo a polarizaciu V. Cize v kazdom pripade by mali fungovat kanaly z 8 TP sucasne. Mne sa to vsak nejako bije.
 • Ivan.P

  Ivan.P

  11 marec 2020 v 11:28 |
  Dobrý deň.
  Skúste enigmu OpenATV a nastavte iba tunery A a B. Ostatné tunery nenastavujte ani na nich nič nemeňte (nechajte ich tak ako su default nastavené).
 • fero11

  fero11

  13 marec 2020 v 16:25 |
  Nejak to stale blbne aj pri openatv.
  Kanaly streamujem cez kodi (prepinanie 7 sekund), ale to je zalezitost kodi, resp. pluginy vu+.
  Vo VLC je prepinanie 2-3 sekundy.
  Skusim este rozne nastavenia a dam vediet

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget