uClan Ustym 4K S2 OTT X: Vylepšený dizajn, výkonnejší procesor a multibootová sloboda s Enigma 2

Napísal Ivan 1 dňa 19 jún 2023 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

4K linuxový prijímač s OS Enigma2 a OS DENYS

V dnešnej recenzii Vám predstavíme nový produkt od výrobcu uClan. Nový model uClan Ustym 4K S2 OTT X je nástupcom veľmi populárneho modelu uClan Ustym 4K S2 OTT, ktorý sme Vám už na našich stránkach predstavili. Predošlý model si popularitu vyslúžil svojím (na obsluhu) veľmi jednoduchým ovládaním (oper. systém DENYS), funkciami linuxových prístrojov, rýchlym nábehom a prepínaním, ale i veľmi dobrým obrazovým výstupom.

Jedná sa o UHD/4K jednotunerový satelitný prijímač, určený pre príjem satelitného vysielania v UHD/4K, HD a SD rozlíšení v kompresiách MPEG2/MPEG4/H.264 a HEVC/H.265 a nový model okrem vylepšeného HW prináša aj podporu Dualbootu (OS DENYS a OS Enigma2), Multibootu (4 images), Multistreamu (satelitného vysielania MIS a T2-MI)

DENYS ustym 4 s2 ott x ikona recenzia 1200px

OBSAH:

Popis prijímača

Od svojho predchodcu, modelu  uClan Ustym 4K S2 OTT sa líši novým dizajnom prijímača, novým chipsetom CPU a možnosťou multibootu 4x OS (OS Denys+ OS Enigma2). Pôvodne sa jednalo o prijímač iba s jedným operačným systémom (OS DENYS), avšak vďaka vývojarom softvéru je možné už do tohto prijímača nainštalovať Dualboot a Multiboot, v ktorom môžete mať 4 operačné systémy súbežne, napr. 1x OS DENYS+ 3x OS Enigma2. 

Najvačším plusom nového modelu je možnosť inštalácie operačného systému Enigma2, čím získate veľkú multimediálnosť prijímača (možnosť doinštalovania aplikácií ako Chromium2, Skylink LIVE, Disney+, Antik TV, Netflix, HBO MAX a pod.), HbbTV , stream TV vysielania a ďalšie vymoženosti OS Enigma2 ako multiboot systém OS Denys/Enigma2. Oba systémy sú teda nainštalované priamo vo Flash pamäti prístroja a Vy si medzi nimi jednoducho prepínate. Zároveň zostala zachovaná funkcia Multiboot, čo je možnosť inštalácie až štyroch rôznych images vo Flash.

uClan Ustym 4K S2 OTT X je poháňaný silným 64 bit štvorjadrovým ARM Cortex A53 procesorom (15000DMIPS), s novým chipsetom od Hisilicon Hi3798MV300 o frekvencii jadra až 1,6GHz, doplnený o operačnú pamäť o veľkosti 1GB RAM DDR3 a 4 GB flash pamäte, ktorá slúži pre uloženie až štyroch operačných systémov a ich doplnkov (pluginov, addonov a pod). 

Prijímač pracuje na overenom tzv. uzavretom linuxovom operačnom systéme OS Denys  a na Open source OS Enigma 2. Má zabudovaný jeden DVB-S2 tuner Satelitný tuner podporuje aj príjem satelitných programov multistreamového vysielania MIS a T2MI.

Prijímač má pasívne chladenie chladičom na procesore, nadbytočné teplo je samovoľne odvádzané otvormi bočnej časti krytu, prístroj sa neprehrieva. Napájanie je externým adaptérom 12V/1,5A/18W . 

Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD. Prijímač môžete  aj schovať (za TV , alebo do skrinky) nakoľko má v balení aj externé IR čidlo. 

Rozmery boxu sú pomerne malé (š 147 x v 25 x h 100 mm), HW výkon je však veľmi dobrý a v kombinácii s dobrou softvérovou podporou od výrobcu ide o podarený prístroj.

Vlastnosti a funkcie


- Softvér Denys_OS (založený na operačnom systéme Linux OS)
- Rozlíšenie: 4K / UHD (3840 x 2160), HDR10, HLG
- Pohodlné používateľské rozhranie [OSD MENU] vo FULLHD rozlíšení
- Viacstránkový launcher s 3 veľkosťami prispôsobiteľných ikon aplikácií
- Podpora OTT/IPTV playlistov .m3u, .m3u8 a ďalších
- Podpora pre portály Stalker a Xtream
- Prehliadač Chromium s podporou myši
- OTT Player a ďalšie IPTV aplikácie s EPG z internetu
- EPG – Elektronický programový sprievodca [DVB/INTERNET]
- Podpora log kanálov [picons]
- Nastavenie vlastných ikon pre aplikácie/zoznamy skladieb
- 4 programovateľné tlačidlá na učiacom sa diaľkovom ovládači (môžete priradiť spúšťanie aplikácií)
- Prístup k nastaveniam cez webové rozhranie
- FTP server 
- Internetové rádio
- YouTube
- Videoklub WebTV a VOD
- Portál s WEB zdrojmi
- Nahrávanie a časový posun
- Podpora pre USB-WiFi a 3G modemy cez USB porty
- Vstavaný prehrávač médií s podporou protokolu Samba
- DLNA prehrávač (DMS, DMR)
- Podpora pre Unicable, FastScan, Blindscan, DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS, Multistream, T2MI streamy
- Podpora titulkov a teletextu
- Online aktualizácia softvéru / používateľských nastavení
- Uloženie / obnovenie používateľských nastavení, výpis pamäte
- Import nastavenia z Enigmy2

+ ďalšie funkcie vďaka inštalácie multibootu a OS Enigma2: HbbTV, PIP, podpora pluginov a skinov, stream TV vysielania do PC smartfónu a pod.

Viac technických špecifikácií nájdete v našom eshope. 

Balenie a príslušenstvo

uclan ustym 4k s2 ott x 10

Balenie obsahuje:

- prijímač uClan USTYM 4K S2 OTT X
- diaľkový ovládač
- externé IR čidlo
- HDMI kábel
- napájací zdroj
- batérie

Predný a zadný panel

Na prednom paneli sa nachádza:

 V ľavej časti predného panela sa nachádza jedna signalizačná LED dióda (červeno - zelenej farby), indikujúca stav prijímača. V ľavej časti predného panela sa nachádza 4-miestny, 7-segmentový displej zobrazujúci aktuálny čas, číslo programu, alebo krátke popisky. Za predným panelom je ukrytý aj interný IR snímač pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládaním.

uclan usty 4k s2 ott x denysos 7uclan usty 4k s2 ott x denysos 1

Na zadnom paneli sa nachádza:

- vstup LNB tunera DVB-S2
- Konektor digitálneho zvuku (S / PDIF)
- AV - audio-video konektor - RCA konektor
- Výstup HDMI 2.0a
- Ethernet 10/100 Mbps
- napájanie DC-12V/1,5A

uclan usty 4k s2 ott x denysos 6

Bočné panely

Ľavá bočná strana:

- 1 x USB 2.0 port
- mini USB  pre LED / IR (externý IR prijímač)
- Recovery tlačítko

uclan ustym 4k s2 ott x 2 uclan ustym 4k s2 ott x 8 

Ľavá bočná strana:

- čítačka kariet CA (karta sa vkladá čipom dopredu a nahor!) - karta vyčnieva z prijímača po zasunutí do čítačky cca 2,5cm. Čítačka je univerzálna a dekóduje pomocou softcamov DENCAM, alebo OSCAM. Funkčnosť dekódovacích kariet (ako aj na ostatných prijímačoch s UNI číčkou nie je garantovaná pre žiadnu kartu) záleží od navolenia a nastavenia softcamu.

- 1 x USB 2.0 port

uclan ustym 4k s2 ott x 3 uclan ustym 4k s2 ott x 9

Diaľkové ovládanie

Diaľkový ovládač je vynovený typ, má takisto výbornú smerovosť, aj s použitím externého IR čidla a dosah 6-7 metrov. Má možnosť naprogramovania základných funkcií Vášho televízora, takže ovládač od televízora pri používaní s uClanom nebudete potrebovať. Má tichý chod, ergonomicky rozvrhnuté tlačidlá pre nahrávanie, prepínanie staníc a aj funkcie PVR, či multimediálne využitie. Môžete si naprogramovať klávesové skratky pre jednotlivé funkcie prijímača. Návod ako naprogramovať ovládač aj pre ovládanie televízora nájdete tu.

 uclan ustym 4k s2 ott x 1


OS DENYS

Menu prijímača sa skladá z viacerých častí. Hlavným rozcestníkom je tzv. Launcher - domovská obrazovka. Ide o niekoľko obrazoviek, vo forme ikon jednotlivých položiek menu, alebo aplikácií a je graficky pekne spracované. Hlavná obrazovka (obrázok dolu vľavo) a možnosť úplnej variability úpravy celého launcheru je však dostupná exkluzívne len u prijímačov uClan.

d1 d2

Menu si môžete upravovať presúvaním ikon aplikácii, alebo vymazaním položiek menu. Pre úpravu menu stlačte pri zobrazenom menu tlačidlo OPTION na diaľkovom ovládači. Vďaka launcheru máte možnosť prispôsobiť si aj štýl rozloženia menu, pridávať, alebo uberať jednotlivé jeho obrazovky a mať tak vždy po ruke tie skratky k aplikáciám, ktoré najčastejšie používate. 

d3

OS Denys je uzavretý linuxový operačný systém, ktorý poskytuje veľa možností. Okrem satelitného príjmu a nahrávania, môžete prijímačom prehrávať multimédia a taktiež môžete využívať na sledovanie videí, IPTV a rôzných streamov množstvo aplikácii ako IPTV, Netflix, Cinema Portal, Youtube TV, Stalker, Xtream, E2 TV, CHROME WEBBROWSER, KODI a množstvo ďalších aplikácii.

 r11 20230412112626

d6 d7

Okrem množstva aplikácií dodávame prijímač aj s KODI (vo verzii 18.9 LEIA) a nainštalovanými doplnkami.

d4 d5

FTP pripojenie

Prijímač je možné pripojiť k FTP pripojeniu a telnetu. Pre funkčnosť tohto pripojenia musíte nastaviť v menu položku FTP server na "zap", ktorá je v menu/nastavenie/Nastavenie Misc

Login pre pripojenie je :

meno: root

heslo: root

FTP pripojenie je cez port 21, telnet cez port 23.

Viac o funkciach OS DENYS si môžete prečítať v našej recenzii na prijímač uClan Ustym 4K S2 OTT.


 OS Enigma 2 ELLANO.SK

Firma ELLANO.SK vychádza v ústrety svojim zákazníkom a prijímač dodáva plne nakonfigurovaný, teda s nakonfigurovanou čítačkou kariet pre našich operátorov Skylink, Freesat UPC, Antiksat a RTVS. (Funkčnosť kariet nie je garantovaná!).

Aktuálne dodávaná konfigurácia:

Ako základ je použitá E2 OpenATV 7.3 postavená na pythone 3.11.2, s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.22.5, ktorý vylepšuje prehrávanie videí. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony a pod.

e1 e5

V enigme je defaultne nastavený skin MyMetrix.

e12 e13

Zoznam staníc

Zoznam staníc je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat, ANTIKSAT, nemecké stanice 19.2E a ďalšie stanice z dalších družíc. V zozname staníc, vo FAV skupine UHD/4K, sú uložené aj niektoré ultra HD 4K stanice, ktoré vysielajú na družiciach ASTRA 19,2E, 23,5E apod., a zobrazia Vám výnimočnosť a detaily obrazu tohto 4K prijímača.

Taktiež nájdete aj FAV skupinu Multistream, v ktorej sú naladené niektoré stanice multistreamového vysielania z družíc 4,8E, 9E, 5W a 12W .

e6 e7

V enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN, pre rýchle vyhľadávanie programov providera Skylink, Freesat UPC, Antiksat a ďalších providerov.

Pre online aktualizáciu zoznamu staníc môžete využiť aj nainštalovaný náš plugin Ellano setting, ktorý Vám nainštaluje náš najnovší zoznam staníc.

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 dní dopredu (dĺžka záleží od poskytovateľa EPG). Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť časové nahrávanie, alebo prepnutie požadovanej relácie v čase jej začiatku. 

e8 e9

V prijímači je nainštalovaný aj plugin EPG refresh, ktorý automaticky sťahuje informácie EPG k staniciam v zozname, takže informácie v EPG budete mať vždy aktuálne.

e11 

Pluginy

Archívy CZ/SK 2.3.3 , Infobartunerstate,, Mediaplayer, Pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, HbbTV, Chocholousek picons, Chromium2+ doplnky(Disney+, Netflix, Youtube TV, HBO MAX, Antik, Skylink LIVE, Sledovaní TV, O2 TV, Magio GO, Tidal, Voyo), Ellano setting v4, KODI 20.2, Openwebif a 

uclan OTTX plg1 uclan OTTX plg2

uclan OTTX plg3

Súčasťou našej zálohy e2 OpenATV7.3 je aj KODI 20.2 aj s nainštalovanými CZ a SK doplnkami.

kodi1 kodi2

kodi3KODI 20.2 plynulo prehrá aj 4K streamy cca 60Mbit.

kodi4 kodi5

Internetové rádia nájdete priamo v zoname programov rádií a sú v ňom SK aj CZ internetové rádia+ zahraničné rôznych žánrov.  HbbTV je funkčné na SK aj CZ programoch.

 e14

 

Funkcie prijímača v OS Enigma2

Okrem satelitného vysielania podporuje prijímač aj príjem satelitného multistreamu.

Príjem satelitného vysielania s vysokým SR so Symbol Rate 45000 je bezproblémový .

Nahrávanie je nekódované, vo formáte TS, nahrávky je možné prehrávať aj v PC. Okrem okamžitého a načasovaného nahrávania cez EPG je funkčný aj thimeshift (nahrávanie s časovým posunom). Nahrávať môžete na USB Flash, USB HDD alebo na sieťový NAS disk. Súbežne je možné nahrávať aj viac kódovaných/nekódovaných ale iba v rámci toho istého TP. 

Thimeshift - nahrávanie s časovým posunom je taktiež plne funkčné.

Streamovať vysielanie môžete súbežne na viac zariadení (v rámci jedného TP). 

Prijímač podporuje funkciu PIP (obraz v obraze) zvládne aj 2x 4K programy v PIP (v rámci jedného TP).

HbbTV je plne funkčné na SK aj CZ programoch.

KODI je v enigme OpenATV 7.3 vo verzii 20.2, používa KODI prehrávač, obsahuje PVR doplnky a rozhranie KODI je v 720p.

Ostatné funkcie prijímača, ako prehrávanie multimédii, rádio, HDMI CEC, TXT a pod., sú totožné s funkciami iných linuxových 4K prijímačov s OS enigma2.

Prijímač môžete pripojiť aj k wifi sieti za pomoci wifi USB adaptéra, tento wifi USB adaptér je funkčný v E2 a aj v OS DENYS .

HDMI CEC- súbežné vypínanie a zapínanie TV a prijímača je funkčné.

Multimédiá

VIDEO prehrá:GP3,4k HLG,4K HDR jelly fish140Mbit,avi,MKV,VOB,,h264,h265,MP4,MOV,XVID,DIVX.

AUDIO prehrá: FLAC,DTS,AAC,AC3,waw,MP3.

NEPREHRÁ VIDEO: FLV

Nastavenie Enigmy2 ELLANO.SK

Rozlíšenie je nastavené na 1080i.

Tuner A je nastavený na : družicu Astra23,5E

FTP meno a heslo: root

Nastavenie tlačidiel:

červené: infopanel alebo aktivácia HbbTV- na programoch vysielajúcich HbbTV

zelené:zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia


UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Pozor, plná funkčnosť akejkolvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.


Záver

Celkovo je uClan Ustym 4K S2 OTT X skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prijímač, ktorý kombinuje vysoký výkon s všestrannosťou a prispôsobiteľnosťou. Jeho jedinečné multibootové riešenie umožňuje používateľom mať až dva operačné systémy a štyri rôzne image naraz, čo zvyšuje jeho flexibilitu a užívateľskú prívetivosť.

Ďalším veľkým plusom je jeho výkonný procesor a podpora 4K/UHD rozlíšenia, ktoré zaručujú plynulé a vysoko kvalitné vysielanie. Spoľahlivosť, funkcia nahrávania a časového posunu, podpora pre USB-WiFi cez USB porty, rovnako ako prítomnosť množstva aplikácií a možnosti inštalácie pluginov, z neho robia skutočne multifunkčný prístroj.

Zároveň jeho kompaktné rozmery umožňujú ľahkú inštaláciu a schovanie za TV, alebo do skrinky, čo z neho robí ideálnu voľbu pre domácnosti s čistým dizajnom. 

Pomer cena/výkon/možnosti prijímača je perfektný, pretože za cenu 85€ môžete mať 4K linuxový multiboot prijímač (Enigma2 + OS DENYS) so širokou multimedialitou!

Prijímač uClan USTYM 4K S2 OTT X si môžete kúpiť v nakonfigurovanom stave za bezkonkurenčnú cenu, vzhľadom na konfiguráciu a podporu, v našom e-shope ELLANO.SK.

Veríme, že sa Vám článok páčil a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu