Recenzia: AB PULSe 4K Mini

Napísal Ivan 1 dňa 20 október 2021 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

nástupca vu+zero4k?

Už o pár dní bude na našom trhu dostupná ďalšia novinka od firmy AB COM, ktorá doplňuje novú modelovú radu tohto výrobcu - AB PULSE 4K. Nový model nesie názov AB PULSe 4K Mini a je to menší brat nami už recenzovaného prijímača AB PULSe 4K a prináša zaujímavé oživenie v triede HiSilicon prijímačov s CI slotom, keďže takýchto prijímačov je ako šafranu.

AB PULSe 4K mini je Ultra HD jednotunerový linuxový satelitný prijímač, určený pre príjem satelitného vysielania v UltraHD, HD a SD rozlíšení, v komprimáciách Mpeg2, Mpeg4/h.264 a HEVC/h.265.

Prijímač rozmerovo a výzorovo veľmi pripomína populárny prijímač VU+Zero 4K, čo je od distribútora prijímačov VU+ viac ako odvážne, avšak AB PULSe 4K Mini je na tom výkonnostne a aj vybavením oveľa lepšie, ako spomínané VU+Zero 4K, ku ktorému sme Vám prednedávnom predstavili alternatívu. Ani AB PULSE 4K MINI sa však nedal v testoch zahanbiť, pozrime sa teda na neho bližšie.

LOGOELLANO2018GLOW.png

pulsemini.jpg

Srdcom prijímača AB PULSe 4K mini je až 4-jadrový (4x1,6Ghz) procesor ARM Cortex A53 (15000DMIPS), s čipsetom hi3798mv200 (pre porovnanie vo VU+ZERO 4K je použitý iba dvojjadrový CPU, ktorý nemá podporu PIP a prehrávania AVI súborov).

O grafiku sa stará grafický čip MALI450. Prijímač disponuje s 1 GB DDR4 operačnej pamäte, ktorá zabezpečuje dostatočnú rýchlosť a plynulý chod prijímača. Flash pamäť má až 8 GB eMMC a je v nej dostatok miesta pre uloženie až piatich operačných systémov a ich doplnkov.

O chod prijímača sa stará overený linuxový operačný systém Enigma 2.

Prijímač má podporu multibootu (viac images vo flash pamäti prijímača), a to až 4x OS Enigma2 a 1x OS Android. OS Android však zatiaľ nie je dostupný pre tento prijímač.

Prijímač má pre príjem vysielania jeden "napevno" zabudovaný satelitný tuner, v prevedení DVB-S2X. 

Okrem DVB-S a DVB-S2 vysielania teda podporuje aj príjem staníc v novej norme DVB-S2X a má aj podporu multistreamového satelitného vysielania MIS.

Pre príjem kódovaného vysielania má k dispozícii jednu programovateľnú UNI čítačku dekódovacích kariet a jeden CI slot pre vloženie dekódovacích CI modulov.

Technické špecifikácie

1x Tuner DVB-S2X
Procesor: QUAD CORE, 15 000 DMIPS
Flash: 8GB EMMC
RAM: 1GB DDR4
1x čítačka karier
1x CI slot
1x HDMI 2.0a
1x slot pre microSD kartu 
1x USB 2.0
1x USB 3.0
Video decoding: 4K x 2K@60 10-bit decoding, 1920 x 1080, 1280 x 720, 720 x 480, 720 x 576
HDR/HDR10 a HLG
Transcoding: Multi transcoding a Multiroom podpora
Displej: nemá
Ethernet RJ45: 10/100 Mbps
S/PDIF optický digitálny audio výstup
IR extender pre IR oko (nachádza sa v balení)
Video Format: 4:3 Letter Box, 4:3 Pan Scan, 16:9
Video Decoding: MPEG1, MPEG2, H264, H265 HEVC, CAVS, VP8, VP9
Audio Decoding: MPEG-1 layer I/II, PCB downmix, IEC958 SPDIF Left / Right / Stereo / Mono
Rozmery:14,5 x 10,96 x 4,6 cm

Balenie a príslušenstvo

 IMG 3589 IMG 3591

Balenie obsahuje

 • prijímač Pulse 4k mini
 • napájací externý zdroj 240/12V /2A
 • diaľkové ovládanie
 • návod na použitie (viacjazyčný - vrátane SK a CZ jazyka)
 • kábel HDMI
 • 2x batérie AA do diaľkového
 • extrený IR senzor + obojstranná nálepka pre nalepenie čidla 

Predný panel

Prijímač je malých rozmerov, má iba 14,5 x 10,96 x 4,6 cm. Predný panel obsahuje zabudované interné IR čidlo pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládaním a obsahuje aj jedno dotykové tlačidlo Power, pre zapnutie a vynutie prijímača.

 IMG 3594 IMG 3595

Dotykové tlačidlo Power je v tvare loga značky a je podsvietené. V pracovnom režime svieti modrou a vo vypnutom stave červenou farbou.

IMG 3600 IMG 3601

Predný panel je z väčšej časti z čierneho, dekorovaného, matného plastu, kde je umiestnený aj názov prijímača a v časti okolo tlačidla Power je lesklý, čierny plast.

IMG 3596 IMG 3597

Zadný panel

Konektory prijímača na zadnom paneli sú podobne rozmiestnené ako u prijímača VU+Zero 4k, prijímač AB PULSe 4k mini má však o jeden USB port navyše a to aj vo vyššej verzii USB 3.0.

 IMG 3598 IMG 3599

Na zadnom paneli sa nachádza

1x UNI čítačka dekódovacích kariet - čítačka aktuálne spolupracuje (po nakonfigurovaní príslušného softcamu) s týmito kartami: Skylink Irdeto (staršie karty bez UNI bloku), Skylink ICE, RTVS, Plustelka, Fotelka, Orange TV, Antiksat, Freesat ICE a Freesat Irdeto. Karta sa vkladá s čipom nadol a dopredu. Po zasunutí karty do čítačky, karta prečnieva cca 2 cm. 

1x CI slot pre vloženie dekódovacích CI/CI+ modulov. Vo vloženom CA module Skylink Irdeto môžete v prijímači prevádzkovať aj nové karty Skylink Irdeto M7 s vyšším zabezpečením, alebo karty iných operátorov, ktoré vyžadujú použitie modulu (napr. niektoré zahraničné karty, moduly Tivusat, moduly Skylink CAM701, moduly pre Fotelka, či moduly od DIGI). Po zasunutí CA modulu do CI slotu, prečnieva CA modul cca 2,5 cm.

LNB IN (pevný sat tuner) - vstup tuneru pre pripojenie satelitnej antény.

S/PDIF - optický zvukový výstup, slúži pre pripojenie prijímača k domácemu kinu, alebo AV recieveru.

Čítačka micro SD pamäťovej karty - slúži pre prehrávanie multimédií, alebo pre nahrávanie a pod.

EXT IR  - jack konektor pre pripojenie externého IR čidla. Prijímač je možné po pripojení externého IR čidla schovať a prijímač ovládať cez externé IR čidlo, ktoré bude prilepené na viditeľnom mieste.

HDMI 2.0a - slúži pre pripojenie prijímača k LCD, alebo plazmovej TV pomocou HDMI kábla.

LAN - 10/100Mbit - ethernet slúži pre pripojenie prijímača k internetu pomocou LAN kábla.

USB 2.0 - USB port slúži pre pripojenie USB zariadení, ako napr. USB kľúč, USB HDD, USB wifi adaptér a pod.

USB 3.0 - USB port slúži pre pripojenie USB zariadení, ako napr. USB kľúč, USB HDD, USB wifi adaptér a pod.

Jack 12V DC - konektor pre pripojenie externého napájacieho adptéra 12V/3A. 

Kolískový vypínač

Diaľkové ovládanie

IMG 3592 IMG 3593

Prijímač používa diaľkové ovládanie V2 CryptoBox, ktoré je kompatibilné aj s prijímačmi AB Cryptobox a AB Tereboxtakže ak máte v tej istej izbe aj jeden z týchto modelov, nebude to práve vhodná kombinácia. Slúži iba na ovládanie prijímača (nie je programovateľné). Smerovosť ovládania je dobrá. Ešte viac sa dá smerovosť vylepšiť, ak si pripojíte externé IR čidlo, ktoré je súčasťou balenia a umiestnite ho na viditeľné miesto. Tlačidla sú pogumované a pri stláčaní vydávajú mierne pukavý zvuk.

Hardvér prijímača

Prijímač je napájaný externým napájacím zdrojom, čím sa eliminuje vznik nadbytočného tepla v prijímači. Pulse 4k má iba pasívne chladenie, vlastným chladičom na procesore, teplo sa samovoľne uvoľňuje vetracími otvormi krytu prijímača. Do prijímača  nie je možné zabudovať interný HDD.

Postup nahratia softvéru

1. Na naformátovaný USB kľúč nakopírujete čistý image, alebo zálohu E2, tak ako ju stiahnete, teda v komprimovanom stave - v ZIP formáte.

 fl1

2. Zasuňte USB kľúč s image/zálohou do USB portu prijímača.

3. Stlačte a držte stlačené tlačidlo Power na diaľkovom ovládači a súčasne zapnite kolískový vypínač napájania na zadnom paneli. Po cca 10 sekundách sa na obrazovke TV zobrazí Recovery menu, vtedy môžete tlačidlo POWER pustiť.

4. V zobrazenom menu prejdite na položku BootMenu a potvrďte ju tlačidlom OK.

fl2 

5. V ďalšej ponuke potvrdíte tlačidlom "OK" voľbu Flash local image.

fl3

6. Následne sa Vám zobrazí pripojené pamäťové zariadenie (USB kľúč s image E2), na ktorom vyhľadáte a potvrdíte (tlačidlom OK) súbor s image E2.

fl3 2 fl4

7. Vyberiete, do ktorej partície chcete nainštalovať daný image E2 - LINUX1 až LINUX4. Ak nemáte obsadené ďalšie pozície, odporúčame inštaláciu do LINUX1.

fl5

8. Následne sa spustí inštalácia image do vybranej partície. Priebeh inštalácie sa zobrazuje na TV. Inštalácia sa ukončí nápisom Flashing completed.

fl6

9. Po nainštalovaní image spustíte požadovaný image v hlavnom menu BOOTMENU, potvrdením požadovaného image.

fl7

Verzie enigmy

Pre prijímač PULSe 4k mini sú zatiaľ dostupné tieto images Enigma 2 :

OpenATV 6.4

OpenATV 7.0

OpenPLI 8.x

 Tieto image sa dajú nainštalovať aj cez sieť, pomocou nástroja Online flash v BOOT MENU.

Konfigurácia ELLANO.SK

Naša firma ELLANO.SK, tradične vychádza v ústrety našim zákazníkom a prijímač dodáva plne nakonfigurovaný, a teda s nakonfigurovanou čítačkou kariet pre našich operátorov Skylink (staršie karty bez unibloku), Freesat UPC, Antiksat, OrangeTV, Fotelka TV, Plustelka a RTVS (Funkčnosť kariet nie je garantovaná!), predladenými stanicami prehľadne zoradenými vo FAV skupinách, nainštalovanými najpoužívanejšími pluginmi a prednastaveným systémom.

Aktuálne dodávaná konfigurácia

Ako základ je použitý image OpenATV 6.4 z 24.09/2021, s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.17.0, ktorý vylepšuje prehrávanie videí. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony, skiny a pod.

 infoe2 ram

Menu a Infobar

V enigme je štandartne predvolený skin MyMetrix.  Menu prijímača je prehľadné a má vzhľad podľa navoleného skinu.

Infobar obsahuje množstvo informácií, vrátane názvu kanálu, pikony kanálu, EPG, času, družice a pod.

 infb menu

Tento skin má množstvo nastavení, prispôsobenia vzhľadu a má aj možnosť zobrazenia online počasia pre Vaše mesto.

Taktiež sme do našej konfigurácie doinštalovali aj obľúbené pluginy a skin HDGlass 17.

hdg1 hdg2

Zoznam staníc

Zoznam staníc je v našej konifgurácii nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat UPC, ANTIKSAT, OrangeTV,  FOTELKA TV, nemecké programy 19.2E a množstvo ďalších staníc z rôznych družíc. Zoznam staníc je prehľadne zoradený vo favoritných skupinách (buketoch). 

Vo FAV skupine UHD/4K, sú uložené aj niektoré ultra HD programy, ktoré vysielajú na družiciach ASTRA 19,2E, 23,5E atď., a zobrazia Vám výnimočnosť a detaily obrazu príjmu v rozlíšení 2160p. Taktiež tu nájdete aj FAV skupinu Multistream, v ktorej sú naladené niektoré programy multistreamového vysielania z družíc 4,8E, 9E, 5W a 12W.

 zp1 zp2

V enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN, pre rýchle vyhľadávanie staníc providera Skylink, Freesat UPC a ďalších zahraničných providerov. Fastscan má aj možnosť automatickej aktualizácie staníc daných providerov. Fastscan Vám v priebehu pár sekúnd naladí programy vybraného providera a uloží ich logicky zoradené do FAV skupiny staníc, ktorá má názov daného operátora.

Pre aktualizáciu zoznamu staníc môžete využiť aj nainštalovaný  plugin Ellano setting v2, ktorý Vám nainštaluje online náš kompletný najnovší zoznam staníc, alebo vybranú/é FAV skupiny programov .

20211001083106

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 dní dopredu (dĺžka záleží od poskytovateľa EPG). Prijímač má k dispozícii viac druhov zobrazenia EPG a to pre jeden program, alebo multi EPG pre viac staníc súčasne. K dispozícii je aj grafické zobrazenie EPG a stĺpcové zobrazenie EPG.

epg2 epg4

Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť časové nahrávanie, alebo prepnutie požadovanej relácie v čase jej začiatku.

Pre prehľadnejšie zobrazovanie EPG sme Vám doinštalovali plugin COOL TV GUIDE, ktorý má množstvo možností zobrazenia EPG a aj výkonné funkcie vyhľadávania.

epg1 epg3

V prijímači je nainštalovaný aj plugin EPG refresh, ktorý automaticky sťahuje informácie EPG k staniciam v zozname, takže informácie v EPG budete mať vždy aktuálne.

Nastavenia prijímača

Rozlíšenie obrazu prijímača je možné nastaviť od 480/576/720/1080 až po 2160p. Najvyššie rozlíšenie 2160p si samozrejme vychutnáte iba na 4K  UHD TV. Pri HD televízoroch je možné zobrazenie rozlíšenia prijímača do 1080p (UHD 4K satelitné programy Vám pôjdu aj pri tomto rozlíšení, ale nie v plnej kvalite, ako cez UHD TV). Napriek tomu už pri zobrazení rozlíšením 1080p má prijímač veľmi pekný obraz na SD, HD aj na UHD/4k. Prijímač podporuje aj 4K formáty HDR 10 aj HLG. V prijímači nefunguje automatická detekcia HDR formátu. V nastaveniach videa je možné však manuálne prepínať medzi režimami SDR, HDR a HLG.

20211001080614

V nastaveniach ladenia sa nachádza jeden zabudovaný Tuner A (satelitný DVB-S2X).

Pre naladenie staníc môžete použiť ručné, automatické ladenie, alebo rýchle ladenie FASTSCAN. V enigme je nainštalovaný aj plugin FastScan, pre rýchle vyhľadávanie staníc aj pre našich providerov Skylink, Freesat a iných zahraničných satelitných operátorov. Prijímač má aj hardvérový blindscan, tento však momentálne nepracuje správne.

20211001082450 20211001082457

Samozrejmosťou je u linuxových prijímačov aj možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu staníc z PC do prijímača, a naopak cez internetovú sieť cez webové rozhranie, alebo cez program Dreambox Edit, či Dreamset. 

Prijímač PULSe 4K mini podporuje aj príjem z viacerých družíc protokolom DiSEqC 1.0,  DiSEqC 1.1 a pre motor protokolom DiSEqC1.2, alebo USALS.

AB PULSe 4K mini nemá problém ani s príjmom operátora FOTELKA TV na družici Belinterstart 51,5E, ktorý používa vysokú Symbolovú rýchlosť až 45000 až pri 120Mbit. Mnoho prijímačov má problém s príjmom tohto operátora, čo však nie je problém tohto modelu od AB.

V našom e-shope si môžete zakúpiť dekódovaciu kartu Fotelka TV, alebo dekodovací modul Fotelka, a aj predplatné balíčka Fotelka TV.

Multistream

Prijímač PULSe 4k podporuje aj príjem tzv. multistreamu (MIS)ktorý sa používa na vybraných družiciach na distribúciu signálov staníc pre pozemné vysielače, alebo pre káblové rozvody. Stanice sú cez satelit šírené v rovnakej podobe, aké sú k dispozícii domácnostiam na klasickú pozemnú anténu, alebo káblovú TV.  Mnohé z nich sú k dispozícii v režime FTA, teda voľne šíriteľné a nie je potrebné na ich príjem používať kartu.

 20211001081340 20211001081403

Stanice vo viacnásobnom multiplexe Multistream sa nachádzajú momentálne na satelitoch 45 ° E, 13 ° E, 10 ° E, 9 ° E, 4,8 ° E, 5 ° W, 12,5 ° W a 30 ° W. MultiStream MIS umožňuje šíriť v jednom satelitnom multiplexe niekoľko samostatných transportných streamov - každý môže zodpovedať jednému terestriálnemu multiplexu.

DVB-S2X

Plne funkčný je aj satelitný príjem v novej satelitnej norme DVB-S2X. V tejto norme vysielajú zatiaľ iba stanice TF1 suisse, TFX Susse a TMC Suisse na družici 33E.

 20211001081705

Nahrávanie

Prijímačom AB PULSe 4K mini môžete nahrávať na sieťový NAS disk, USB HDD, USB kľúč, alebo micro SD pamäťovú kartu, formátu EXT3/EXT4, EXFAT, FAT32, alebo NTFS.

Nahrávky prijímača sú nekódované, vo formáte TS, takže ich môžete prehrávať aj v PC.

Prijímač umožňuje súbežné nahrávanie viacerých kódovaných a nekódovaných staníc. Pri testovaní sme dokázali nahrať v rámci jedného transpondéru až 5 kódovaných staníc (s použitím dekódovacej karty v internej čítačke kariet). Viac staníc súbežne už prijímač neodkódoval.

20211001085306 20211001085312

Nahrávanie je signalizované blikaním ikony REC v infobare na obrazovke TV. Nahrávané stanice sú v zozname staníc zobrazené červenou farbou, bielou sú vyfarbené stanice, ktoré sú na rovnakom transpondéri (frekvencii), ako nahrávaný program a šedým vyfarbením sú označené stanice, pre ktoré už nie je voľný tuner, čiže sú na inom TP, z akého sa práve stanice nahrávajú.

Nahrávanie sme testovali na externý USB HDD, micro SD kartu a aj na sieťový NAS disk, všetky nahrávky boli v poriadku.

20211001085403 20211001085534

Thimeshift

Nahrávanie s časovým posunom, tzv. timeshift pracuje správne. Tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači si živé vysielanie programu pozastavíte a prijímač automaticky začne reláciu, od miesta pozastavenia nahrávať. Opätovným stlačením tlačidla pauza/play, si spustíte reláciu od miesta pozastavenia. Thimeshift sa deaktivuje tlačidlom stop. V danom časovom posune sa môžete posúvať dopredu i dozadu.

20211001084704 20211001084711

Spolupráca dekódovacích kariet s čítačkou kariet

Čítačka v našej nakonfigurovanej enigme spolupracuje s kartami týchto operátorov: Skylink Irdeto (starší typ kariet bez unibloku), Skylink ICE, Freesat UPC ICE, Freesat UPC Irdeto, OrangeTV, Antiksat, RTVS a PlustelkaPrijímač je od nás nastavený na čítanie všetkých týchto typov kariet. U karty Skylink ICE nechýba možnosť čítania karty v Irdeto móde, takže funkčné sú aj novo pridávané stanice ako Prima Krimi, Slager 2, Travel XP a pod. 

Pozor, plná funkčnosť akejkolvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.

Spolupráca s CI modulmi

Testovali sme prijímač s modulmi Smit Irdeto so Skylink, Orange, freeSAT a Fotelka kartou a aj s bezkartovým modulom CAM 701 Skylink Viacess.

U modulu CAM701 je funkčná aj funkcia Dualdecrypt, čiže duálne dekódovanie dvoch staníc súčasne (v rámci jedného transpondéru). 

Funkčná je aj karta Fotelka Irdeto v module SMIT Irdeto, čo mnohé iné prijímače s Ci slotom nezvládajú kvôli vysokému bitrate, ktorý tento operátor používa.

Pripojenie prijímača k internetu

PULSe 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou ethernetu a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra s chipsetom rallink.

20211001080928 20211001080938

PIP

K dispozícii je aj funkcia PIP (obraz v obraze). Ten je možné zobrazovať na SD, HD a aj na UHD/4K staniciach.  QuadPIP (mozaika 4 staníc) tento model nemá, prijímače s QPIP sú stále ojedinelé.

Zobrazovanie PIP aktivujete dlhým stlačením modrého tlačidla diaľkového ovládača (dostanete sa do Rozšírení) a následným výberom voľby PIP - obraz v obraze. Zobrazenie môžete použiť klasický PIP (malé okno vo veľkom), alebo aj PAP (okná vedľa okna). Meniť sa dá veľkosť aj pozícia malého okna.

20211001080424

Prehrávanie

Prehrávačom médií, alebo pluginom Mediaplayer 2 môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory, ako hudbu, obrázky a videá. Prijímačom môžete prehrávať z USB kľúča , USB HDD, micro SD karty, alebo zo sieťového disku NAS, a to protokolmi DLNA alebo SAMBA.

20211001083727 20211001083715

Prijímač prehral tieto formáty:

VIDEO: 3GP,4k Jelly fish 140Mbps 10bit, AVI, VOB, MKV, FLV, H264, H265, Xvid, MOV, MP4, TS

Neprehrá DIVX

AUDIO: FLAC,DTS,AAC,AC3,WAW,MP3

Spolupráca so sieťovým NAS diskom

Pri testoch s NAS sieťovým diskom sme nezaznamenali žiadne problémy. Na sieťový NAS disk môžete nahrávať, alebo môžete z neho prehrávať multimediálne súbory hudbu, fotky, alebo videá.

20211001084517 20211001084632

Nerobí mu problém prehrávať zo sieťového disku aj 4K / UHD 2160p videá s bitrate cca 80 Mbps (video s bitrate 120Mbps už sekalo). To aké kvalitné video dokáže prijímač po sieti prehrať je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej siete. Mount sieťového disku bol takisto bezproblémov.

Webrozhranie a streamovanie

Prijímač má aj webové rozhranie, ktoré slúži na zmenu nastavení prijímača, ovládanie prijímača cez internetovú sieť, streamovanie vysielania, alebo načasovanie nahrávania cez internetovú sieť.

Cez webové rozhranie je možné aj upravovať zoznam staníc uložený v prijímači, zálohovať a obnoviť do prijímača uložený zoznam programov. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android, či Android TV boxu je samozrejmosťou a funguje spoľahlivo. Prijímačom môžete jednu stanicu sledovať na obrazovke TV (cez PIP aj dva) a ďalšie stanice v rámci toho istého transpondéru môžete streamovať do PC, smartfónu, tabletu, alebo do iného linuxového prijímača.

  ebr3 ebr2

Prijímač fungoval stabilne, aj keď som jednu stanicu sledoval na TV, druhú streamoval do PC a tretiu (v rámci toho istého TP) streamoval do smartfónu a to bez nejakého spomalenia prijímača. Streamovanie je do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej internetovej siete, takže odporúčame prijímač pripojiť k sieti káblom cez ethernet konektor. Streamovanie UHD, HD aj SD staníc je bezproblémové.  

Transcoding

Pomocou nastavenia úpravy streamu cez transcoding, si môžete upraviť dátový tok, kodek, rozlíšenie a rýchlosť FPS tak, aby Vám prijímač plynulo streamoval aj vysielanie s vysokým dátovým tokom. Toto je výhodné pri pomalšej internetovej sieti, alebo ak máte zariadenia pripojené cez WIFI, prípadne ak je koncové zariadenie so slabším HW, ktorý nestíha dekódovať stream v plnej kvalite. Nastavenia transcodingu upravíte v menu/pluginy/multi transcoding setup. Upravený transcodovaný stream spustíte vo webrozhraní ikonkou mobilu.

Pomocou transcodingu je možné streamovať až do dvoch zariadení súbežne, a to vďaka funkcii Multi transcoding, ktorou disponuje.

 20211001083743 ebr2

Pomocou upraveného streamu cez transcoding je možné streamovať aj ultra HD/4K stanice. Podmienkou je zachovanie formátu streamu v kódeku h.265/HEVC, takže aj klientske prijímacie zariadenie musí podporovať tento kódek.

V nastaveniach Transcodingu môžete meniť nasledovné vlastnosti streamu:

Bitrate od 100kbps až do 5Mbps

Framerate od 23,976 až po 30 fps

Rozlíšenie 480p/576p/720p

Video codec H.264 alebo H.265

Pluginy

V našej konfigurácii nájdete nainštalované a nakonfigurované tieto pluginy: ArchívyCZ/SK 1.3.8, Infobartunerstate, Cool TV Guide 7.7.0, Mediaplayer2, Pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, HbbTV, KODI 18.9, Chocholousek picons, Ellano setting, Openwebif a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádii WebradioFS. Nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádiá.

plg1 plg2

Youtube nie je vo verzii TV, ale len v mobilnej verzii a plugin Netflix nie je dostupný pre tento prijímač.

KODI

Nainštalované KODI 18.9 LEIA má v našej konfigurácii doinštalovaný aj PVR doplnok PVR IPTV SIMPLE (štandartne nemá KODI predinštalované žiadne PVR doplnky). Doplnok je potrebný pre prehrávanie niektorých streamovacích služieb.

20211001083811 20211001083859

Pre prehrávanie médii z HDD aj pre prehrávanie IPTV doplnkov používa KODI vlastný prehrávač HIplayer. KODI má menu v rozlíšení 720p, bezproblémov však prehráva aj 4K obsah v UHD rozlíšení.

kodi1 kodi2

V novšej verzii OpenATV 7.0 je dostupný aj KODI 19. Tento image je však vo verzii Beta (nie je odporúčaný) a pracuje v novej verzii Python 3, pre ktoré je mnoho aktuálnych pluginov ešte nefunkčných. Kto chce, môže si ho experimentálne doinštalovať do dalšieho slotu v Multiboote.

HbbTV

Prijímač podporuje aj príjem hybridnej televízie HbbTV, čo je spojenie TV vysielania a interaktívnych funkcií cez internet. HbbTV si zobrazíte stlačením červeného tlačidla na diaľkovom ovládači, iba na staniciach vysielajúcich HbbTV, ako napr. stanice Skylinku na družici Astra 23,5E- STV1, STV2, stanice skupiny Markíza a JOJ, české, prípadne nemecké TV na družici Astra19,2E a pod. 

20211001093700 20211001093719

Prostredníctvom HbbTV si môžete zobraziť interaktívne informácie, teletext, spustiť relácie uložené v archíve danej TV a pod.

20211001093726 20211001093733

Hbbtv je plne funkčné, vrátane prehrávania videí z archívov TV a to aj na CZ programoch ako NOVA, PRIMA a pod., kde sa už využíva vyššia verzia HbbTV.

Webbrowser, teletext a rádio

OS Enigma 2 nemá u tohto modelu k dispozícii internetový prehliadač. 

K dispozícii je však teletext v plnej funkcionalite. V teletexte je možné po načítaní prepínať aj podstránky teletextu.

20211001085950

Môžete prehrávať aj satelitné rádiá (aj CZ/SK).

20211001085913 20211001085917

Multiboot

Táto funkcia umožňuje inštaláciu až piatich operačných systémov do flash pamäti prijímača súčasne. Z toho môže byť 4 x OS Enigma 2 a 1 x OS Aadroid (ten však ešte nie je k dispozícii pre tento prijímač).

Prepínanie medzi nainštalovanými images Enigmy je možné v menu - Vypnúť /Reštart - Volič image pre multiboot, alebo pri štarte prijímača cez bootmenu.

20211001091023 fl7

Rýchlosti prijímača

 • nábeh prístroja z vypnutého stavu po nábeh obrazu FTA stanice : cca 34 sek. 
 • nábeh prístroja z pohotovostného režimu : cca 3,5 sek.
 • rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca 3 sek.
 • reštart E2: 14 sek.
 • rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca 1,5 sek.

Plusy:

+ výkonný HW 
+ možnosť príjmu DVBS2X a multistreamu
+ rýchlosť prijímača a výborný obraz
+ prehrávanie multimédii, IPTV a streamov, vrátane AVI a XVID
+ prehrávanie a nahrávanie po sieti (SAMBA, DLNA)
+ čítačka microSD kariet 
+ Multi transcoding a streamovanie aj UHD staníc
+ PIP funkčný aj u UHD staníc
+ multiboot
+ Fastscan pre Skylink aj pre freeSAT
+ má CI slot + jednu UNI čítačku
+ v balení má aj externé IR čidlo
+ má malé rozmery

Mínusy:

- nemá gigabitový ethernet
- neprehrá DIVX a chýba Netflix plugin
- staršie Recovery Menu
- nefunkčný Blindscan a niekomu môže chýbať displej

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Záver

AB Pulse 4k mini je jednotunerový lunuxový satelitný prijímač, síce malých rozmerov, ale s výkonným HW. Je určený pre sledovanie satelitnej TV v UHD, HD a SD rozlíšení. Prijímač podporuje príjem multistreamového vysielania a príjem satelitného vysielania v novej norme DVB-S2X. AB PULSe 4K mini sa počas testovania neprehrieval a išiel stabilne

Nespornou výhodou tohto boxu je zabudovaný CI slot, pre použitie karty v dekódovacom module, aj ked funkcie nahrávania, PIP, či streamovania sú v tomto prípade dosť obmedzené, za čo prijímač samozrejme nemôže - je to obmedzenie modulu.

Mnohí uvítajú, vzhľadom na jeho veľkosť a pribalené externé IR čidlo, možnosť schovania prijímača za TV, alebo do skrinky a možnosť nahrávania na rôzne typy úložísk -  micro SD kartu, USB HDD, USB flash a sieťový disk.

V multiboote prijímača môžete mať až 4 rôzne image Enigmy, takže môžete skúšať a testovať iné enigmy. Výborné by bolo, ak by bol dostupný pre tento prijímač aj Android (ideálne taký, aký má nedávno predstavená Zgemma H9.2H SE), čo by výrazne zvýšilo multimediálnosť tohto prijímača.

Prijímač AB PULSe 4K mini si môžete zakúpiť v našom eshope v plne nakonfigurovanom stave a s budúcou podporou v cene.

Veríme, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.4/5 hodnotení (8 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (4)

 • Urban

  Urban

  03 jún 2022 v 10:37 |
  Funguje v tomto prijímači aj najnovší Nagra modul CAM803?

  Odpovedať

  • Ivan.P

   Ivan.P

   03 jún 2022 v 13:58 |
   Dobrý deň.
   Áno funguje.

   Odpovedať

 • Pavel

  Pavel

  27 október 2022 v 10:03 |
  Dostanu se přes LAN na připojený USB disk s nahrávkami? Abych je mohl stáhnout do PC, sestříhat a poslat na NAS?

  Odpovedať

 • Ivan

  Ivan

  27 október 2022 v 13:55 |
  Dobrý deň.

  Áno dostanete sa cez FTP na všetky zariadenia ktoré máte pripojené a moutnuté(USBkľúč, micro SD karta, USB HDD).

  Odpovedať

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu