Recenzia: AB PULSe 4K

Napísal Ivan 1 dňa 02 september 2021 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

Nová vlajková loď značky AB

V tejto recenzii Vám predstavíme horúcu novinku od firmy ABCOM, ktorá so svojou značkou AB nie je žiadnym nováčikom na poli (nielen) satelitných prijímačov. Aktuálne síce dominujú v jej portfóliu jednoduché nelinuxové prijímače AB Cryptobox, avšak v minulosti priniesla na trh aj pomerne známe linuxové prístroje AB IPBox, či netradičný model AB Prismcube Ruby s operačným systémom XBMC (KODI).

Dnes Vám predstavíme jeden z prijímačov novej modelov rady AB Pulse, ktorú tvoria zatial dva modely - AB Pulse 4K, o ktorom bude dnešná recenzia a pripravovaný model AB Pulse 4K Mini. Prijímač nesie názov AB PULSE 4K a je vyrábaný v Číne. Jedná sa o ultra HD linuxový (satelitný, alebo combo) prijímač, pracujúci na linuxovom operačnom systéme Enigma 2.

LOGOELLANO2018GLOW.pngab-pulse-4k-jl_2.jpgSrdcom prijímača je výkonný, až 4-jadrový (4x1,6Ghz) procesor ARM Cortex A53 (15000DMIPS), s čipsetom hi3798mv200, doplnený o grafický čip MALI450. Veľká, až 2GB DDR4 operačná pamäť zabezpečuje dostatočnú rýchlosť a plynulý chod prijímača. Flash pamäť má až 8GB eMMC a je v nej dostatok miesta pre uloženie až piatich operačných systémov a ich doplnkov.

Prijímač má podporu multibootu (viac images vo flash pamäti prijímača), a to až 4x OS Enigma2 a 1x OS Android. OS Android však zatiaľ nie je dostupný pre tento prijímač.

Prijímač má pre príjem vysielania jeden "napevno" zabudovaný satelitný tuner, v prevedení DVB-S2X a má aj jeden voľný tunerový slot, do ktorého môžete vložiť druhý vymeniteľný tuner, v prevedení satelitný DVB-S2X, alebo hybridný terestriálny a káblový  DVB-T2/C. Prostredníctvom tohto prijímača môžete prijímať kódované aj nekódované satelitné vysielanie v SD, HD a ultraHD/4k rozlíšení, v kompresiách MPEG2, Mpeg4/h.264 a HEVC/h265. Maximálne rozlíšenie prijímača je 2160p. 

Okrem DVB-S a DVB-S2 vysielania podporuje aj príjem programov v novej norme DVB-S2X. Taktiež je možný príjem multistreamového satelitného vysielania MIS.

Pre príjem kódovaného vysielania má k dispozícii jednu programovateľnú UNI čítačku dekódovacích kariet a 2x CI slot pre vloženie dekódovacích CI modulov.

Technické špecifikácie

tuner DVB-S2X
Procesor: QUAD CORE, 15 000 DMIPS
Flash: 8GB EMMC
RAM: 2GB DDR4
1x čítačka karier
2x CI slot
1x HDMI
1x slot pre microSD kartu 
2x USB 2.0
Video decoding: 4K x 2K@60 10-bit decoding, 1920 x 1080, 1280 x 720, 720 x 480, 720 x 576
HDR/HDR10 a HLG
Transcoding: Multi transcoding a Multiroom podpora
Displej: LED 7-segmentový
Ethernet RJ45: 10/100 Mbps
Šuflíkový systém pre interný 2,5" HDD
S/PDIF optický digitálny audio výstup
IR extender pre IR oko (nachádza sa v balení)
Video Format: 4:3 Letter Box, 4:3 Pan Scan, 16:9
Video Decoding: MPEG1, MPEG2, H264, H265 HEVC, CAVS, VP8, VP9
Audio Decoding: MPEG-1 layer I/II, PCB downmix, IEC958 SPDIF Left / Right / Stereo / Mono

Balenie a príslušenstvo

IMG 3538 IMG 3540

Balenie obsahuje

 • prijímač Pulse 4k
 • napájací externý zdroj 240/12V
 • diaľkové ovládanie
 • návod na použitie (viacjazyčný - vrátane SK a CZ jazyka)
 • kábel HDMI
 • 2x batérie AA do diaľkového
 • extrený IR senzor + obojstranná nálepka pre nalepenie čidla
 • 4ks skrutky pre upevnenie HDD do šuplíka pre HDD 

Predný panel

Prijímač je stredne veľkých rozmerov (27x19x6,2 cm). Predný panel je z plastu. Vrchný kryt prijímača je z plechu.

IMG 3545 IMG 3546

Na ľavej strane predného panela sa nachádza efektné a podsvietené dotykové tlačidlo POWER, ktoré je v tvare loga prijímača. V pracovnom režime je podsvietené modrou farbou a v standby režime hlbokého spánku (úplne vypnutý) červenou farbou. Podsvietenie tlačidla Power sa dá v nastaveniach vypnúť.

IMG 3557

Napravo od dotykového tlačidla sa nachádza 4-miestny, 7-segmentový displej bielej farby, zobrazujúci číslo aktuálnej stanice, alebo aktuálny čas. Intenzita podsvietenia displeja sa dá meniť.

IMG 3548 IMG 3550

V pravej časti predného panela sa nachádzajú odklopné dvierka, pod ktorými sa nachádza:

 • čítačka micro SD pamäťovej karty - slúži pre prehrávanie multimédií, alebo pre nahrávanie a pod.
 • USB port 2.0 -  pre pripojenie USB zariadení (USB HDD, USB wifi a pod.)
 • 1x UNI čítačka dekódovacích kariet - čítačka aktuálne spolupracuje (po nakonfigurovaní príslušného softcamu) s týmito kartami: Skylink Irdeto (staršie karty bez UNI bloku), Skylink ICE, RTVS, Plustelka, Fotelka, Orange TV, Freesat ICE, Freesat Irdeto a Antiksat. Karta sa vkladá čipom dopredu a nadol.
 • 2x CI slot pre vloženie dekódovacích CI/CI+ modulov. Vo vloženom CI module Skylink Irdeto môžete v prijímači prevádzkovať aj nové karty Skylink Irdeto M7 s vyšším zabezpečením.

Zadný panel

IMG 3552

Na zadnom paneli sa nachádza:

(obrázky prijímača sú s vloženým vymeniteľným satelitným tunerom DVB-S2X)

LNB IN (pevný sat tuner) - vstup tuneru A pre pripojenie satelitnej antény

LNB IN (vymeniteľný tuner) - vstup vymeniteľného tuneru B pre pripojenie satelitnej antény

Loop OUT - výstup z vymeniteľného tuneru B

Tlačidlo RECOVERY - slúži pre servisné účely.

S/PDIF - optický zvukový výstup, slúži pre pripojenie prijímača k domácemu kinu, alebo AV recieveru.

HDMI 2.0 - slúži pre pripojenie prijímača k LCD, alebo plazmovej TV pomocou HDMI kábla.

USB 2.0 - USB port slúži pre pripojenie USB zariadení, ako napr. USB kľúč, USB HDD, USB wifi adaptér a pod.

LAN - 10/100Mbit - ethernet slúži pre pripojenie prijímača k internetu pomocou LAN kábla.

EXT IR  - jack konektor pre pripojenie externého IR čidla.

jack 12V DC - konektor pre pripojenie externého napájacieho adptéra 12V/3A. 

kolískový vypínač

šuplík pre montáž interného 2,5" SATA HDD (max. výška HDD môže byť 15 mm)

IMG 3553 IMG 3554

Diaľkové ovládanie

IMG 3544 IMG 3543

Prijímač používa diaľkové ovládanie V2 CryptoBox, ktoré je kompatibilné aj s prijímačmi AB Cryptobox, takže ak máte v tej istej izbe aj tento model, nebude to práve vhodná kombinácia. Slúži iba na ovládanie prijímača (nie je programovateľné). Smerovosť ovládania je dobrá. Ešte viac sa dá smerovosť vylepšiť, ak si pripojíte externé IR čidlo, ktoré je súčasťou balenia a umiestnite ho na viditeľné miesto. Tlačidla sú pogumované a pri stláčaní vydávajú mierne pukavý zvuk.

Hardvér prijímača

Prijímač je napájaný externým napájacím zdrojom, čím sa eliminuje vznik nadbytočného tepla v prijímači. Pulse 4k má iba pasívne chladenie chladičom na procesore, teplo sa samovoľne uvoľňuje vetracími otvormi krytu prijímača. Do prijímača je možné jednoduchým spôsobom zabudovať interný 2,5" SATA HDD, alebo 2,5" SSD HDD. Harddisk sa iba vloží do plastovej zásuvky pre HDD, upevní sa skrutkami a zásuvka s vloženým HDD sa zasunie do prijímača. Výrobca u tohto modelu zväčšil výšku zásuvky HDD až na 15mm, takže je do neho možné nainštalovať aj veľkokapacitné HDD o veľkosti 4-8 TB.

IMG 3556 IMG 3556

Postup nahratia softvéru

1. Na naformátovaný USB kľúč nakopírujete čistý image, alebo zálohu E2, tak ako ju stiahnete, teda v komprimovanom stave - v ZIP formáte.

 fl1

2. Zasuňte USB kľúč s image/zálohou do USB portu prijímača.

3. Stlačte a držte stlačené tlačidlo power na diaľkovom ovládači a súčasne zapnite kolískový vypínač napájania na zadnom paneli. Po cca 10 sekundách sa na obrazovke TV zobrazí BOOT MENU, vtedy môžete tlačidlo POWER pustiť.

4. V zobrazenom menu prejdite na položku BootMenu a potvrďte ju tlačidlom OK.

 fl2

5. V ďalšej ponuke potvrdíte tlačidlom "OK" voľbu Flash local image.

 fl3

6. Následne sa Vám zobrazí pripojené pamäťové zariadenie k prijímaču (USB Kľúč s image E2), na ktorom vyhľadáte a potvrdíte (tlačidlom OK) súbor s image E2.

 fl4 fl5

7. Vyberiete, do ktorej partície chcete nainštalovať daný image E2 - LINUX1 až LINUX4. Ak nemáte obsadené ďalšie pozície, odporúčame inštaláciu do LINUX1.

 fl6

8. Následne sa spustí inštalácia image do vybranej partície. Priebeh inštalácie sa zobrazuje na TV. Inštalácia sa ukončí nápisom Flashing completed.

fl7 fl8

9. Po nainštalovaní image spustíte požadovaný image v hlavnom menu BOOTMENU, potvrdením požadovaného image.

fl9

Verzie enigmy

Pre prijímač PULSe 4k sú zatiaľ dostupné image enigmy2 :

OpenATV 6.4

OpenATV 7.0

OpenPLI 8.x

Tieto image sa dajú nainštalovať aj cez sieť, pomocou nástroja Online flash  v BOOT MENU.

Konfigurácia ELLANO.SK

Naša firma ELLANO.SK vychádza v ústrety našim zákazníkom a prijímač dodáva plne nakonfigurovaný, s nakonfigurovanou čítačkou kariet pre našich operátorov Skylink (staršie karty bez unibloku), Freesat UPC, Antiksat, OrangeTV, Fotelka TV, Plustelka a RTVS. (Funkčnosť kariet nie je garantovaná!).

Aktuálne dodávaná konfigurácia:

Ako základ je použitá E2 OpenATV 6.4 z 08/2021, s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.17.0, ktorý vylepšuje prehrávanie videí. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony, skiny a pod.

 pamat

Menu a Infobar

V enigme je štandartne predvolený skin MyMetrix.  Menu prijímača je prehľadné a má vzhľad podľa navoleného skinu.

infb menu

Infobar obsahuje množstvo informácii vrátane názvu kanálu, pikony kanálu, EPG, času, družice a pod.

Taktiež sme do našej konfigurácie doinštalovali aj obľúbené pluginy a skin HDGlass 17.

hsg2

Tento skin má množstvo nastavení, prispôsobenia vzhľadu a má aj možnosť zobrazenie online počasia pre Vaše mesto.

hsg1 hdg3

Zoznam staníc

Zoznam staníc je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat UPC, ANTIKSAT, OrangeTV,  FOTELKA TV, nemecké programy 19.2E a množstvo ďalších staníc z rôznych družíc. Zoznam staníc je prehľadne zoradený vo favoritných skupinách (buketoch). Vo FAV skupine UHD/4K, sú uložené aj niektoré ultra HD programy, ktoré vysielajú na družiciach ASTRA 19,2E, 23,5E atď., a zobrazia Vám výnimočnosť a detaily obrazu príjmu v rozlíšení 2160p. Taktiež tu nájdete aj FAV skupinu Multistream, v ktorej sú naladené niektoré programy multistreamového vysielania z družíc 4,8E, 9E, 5W a 12W .

zp1 zp2

V enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN, pre rýchle vyhľadávanie staníc providera Skylink, Freesat UPC a ďalších zahraničných providerov. Má aj možnosť automatickej aktualizácie staníc daných providerov. Fastscan Vám v priebehu pár sekúnd naladí programy vybraného providera a uloží ich systematicky zoradené do FAV skupiny staníc, ktorá má názov daného operátora.

Pre aktualizáciu zoznamu staníc môžete využiť aj nainštalovaný náš plugin Ellano setting, ktorý Vám nainštaluje náš najnovší zoznam staníc online.

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 dní dopredu (dĺžka záleží od poskytovateľa EPG). 

epg5 epg6

Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť časové nahrávanie, alebo prepnutie požadovanej relácie v čase jej začiatku.

epg3 epg7

Pre prehľadnejšie zobrazovanie EPG sme Vám doinštalovali plugin COOL TV GUIDE, ktorý má množstvo možností zobrazenia EPG a aj výkonné funkcie vyhľadávania.

epg2 epg1

V prijímači je nainštalovaný aj plugin EPG refresh, ktorý automaticky sťahuje informácie EPG k staniciam v zozname, takže informácie v EPG budete mať vždy aktuálne.

Nastavenia prijímača

Rozlíšenie obrazu prijímača je možné nastaviť od 480/576/720/1080 až po 2160p. Najvyššie rozlíšenie 2160p si však vychutnáte iba na 4K  UHD TV. Pri HD televízoroch je možné zobrazenie rozlíšenia prijímača do 1080p (UHD 4K satelitné programy Vám pôjdu aj pri tomto rozlíšení, ale nie v plnej kvalite, ako cez UHD TV). Napriek tomu už pri zobrazení rozlíšením 1080p má prijímač veľmi pekný obraz na SD, HD aj na UHD/4k. Prijímač podporuje aj 4K formáty HDR 10 aj HLG. V prijímači nefunguje automatická detekcia HDR formátu. V nastaveniach videa je možné však manuálne prepínať medzi režimami SDR, HDR a HLG.

V nastaveniach ladenia sa nachádza zabudovaný Tuner A (satelitný DVB-S2X) a v prípade namontovania vymeniteľného tuneru, pribudne pre vyhľadávanie aj druhý Tuner B, v našom prípade sa jedná tiež o satelitný tuner DVB-S2X .

tunery

Pre naladenie staníc môžete použiť ručné, automatické hľadanie, alebo hardvérový blindscan. V enigme je nainštalovaný aj plugin FastScan, pre rýchle vyhľadávanie staníc aj pre providerov Skylink, Freesat, DigiTV, OrangeTV, Antiksat a iných satelitných operátov.

ladenie

Samozrejmosťou je u linuxových prijímačov aj možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu staníc z PC do prijímača, a naopak cez internetovú sieť cez webové rozhranie, alebo cez program Dreambox Edit, či Dreamset. 

Prijímač PULSe 4K podporuje aj príjem z viacerých družíc protokolom DiSEqC 1.0,  DiSEqC 1.1 a pre motor protokolom DiSEqC1.2, alebo USALS.

Nemá problém ani s príjmom operátora FOTELKA TV na družici Belinterstart 51,5E, ktorý má rýchlosť SR až 45000.

51E 2 51E 2

V našom e-shope si môžete zakúpiť dekódovaciu kartu Fotelka TV a aj predplatné balíčka Fotelka TV.

Multistream

Prijímač PULSe 4k podporuje aj príjem tzv. multistreamu (MIS)ktorý sa používa na vybraných družiciach na distribúciu signálov staníc pre pozemné vysielače, alebo pre káblové rozvody. Stanice sú cez satelit šírené v rovnakej podobe, aké sú k dispozícii domácnostiam na klasickú pozemnú anténu, alebo káblovú TV. 

mis1 mis2

Stanice vo viacnásobnom multiplexe Multistream sa nachádzajú momentálne na satelitoch 45 ° E, 13 ° E, 10 ° E, 9 ° E, 4,8 ° E, 5 ° W, 12,5 ° W a 30 ° W. MultiStream MIS umožňuje šíriť v jednom satelitnom multiplexe niekoľko samostatných transportných streamov - každý môže zodpovedať jednému terestriálnemu multiplexu.

DVB-S2X

Plne funkčný je aj satelitný príjem v novej satelitnej norme DVB-S2X. V tejto norme vysielajú stanice TF1 suisse, TFX Susse a TMC Suisse na družici 33E.

 33e

Pripojenie prijímača k internetu

PULSe 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou ethernetu a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra s chipsetom rallink.

wlan1 wlan2

Nie je vylúčená ani možnosť pripojenia prijímača za pomoci kompatibilného 3G USB adaptéru a mobilnej internetovej siete.

Nahrávanie

Prijímačom PULSe 4K môžete nahrávať na sieťový NAS disk, USB HDD,USB kľúč, alebo micro SD pamäťovú kartu, formátu EXT3/EXT4, EXFAT, FAT32, alebo NTFS.

Nahrávky prijímača sú nekódované, vo formáte TS, takže ich môžete prehrávať aj v PC.

Prijímač umožňuje súbežné nahrávanie viacerých kódovaných a nekódovaných staníc. Pri testovaní sme súbežne nahrávali z oboch satelitných tunerov a dokázali sme v rámci dvoch TP nahrať až 8 kódovaných staníc (s použitím dekódovacej karty v internej čítačke kariet).

rec1 rec2

Nahrávanie je signalizované, v pracovnom režime, nápisom REC na displeji prijímača a blikaním ikony REC v infobare na obrazovke TV. V pohotovostnom režime je nahrávanie signalizované nápisom REC na displeji prijímača. Nahrávané stanice sú v zozname staníc zobrazené červenou farbou, bielou sú vyfarbené stanice, ktoré sú na rovnakom transpondéri (frekvencii), ako nahrávaný program a šedým vyfarbením sú označené stanice, pre ktoré už nie je voľný tuner, čiže sú na inom TP, z akého sa práve stanice nahrávajú.

rec3 rec4

Nahrávanie sme testovali na externý USB HDD, interný HDD, micro SD kartu a aj na sieťový NAS disk, všetky nahrávky boli v poriadku.

Thimeshift

Nahrávanie s časovým posunom, tzv. timeshift pracuje správne. Tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači si živé vysielanie programu pozastavíte a prijímač automaticky začne reláciu, od miesta pozastavenia nahrávať. Opätovným stlačením tlačidla pauza/play, si spustíte reláciu od miesta pozastavenia.

tim1 tim2

Thimeshift sa deaktivuje tlačidlom stop. V danom časovom posune sa môžete posúvať dopredu i dozadu.

tim3

Prehrávanie

Prehrávačom médií, alebo pluginom Mediaplayer 2 môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory, ako hudbu, obrázky a videá. Prijímačom môžete prehrávať z USB kľúča , USB HDD, interného HDD, micro SD karty, alebo zo sieťového disku NAS, a to protokolmi DLNA alebo SAMBA.

nas prehr2

Bezproblémov prehral videá formátov a kódekov:

VIDEO: 3GP,4k Jelly fish 140Mbps 10bit, AVI, VOB, MKV, FLV, H264, H265, Xvid, MOV, MP4, TS

Neprehrá DIVX

AUDIO: FLAC,DTS,AAC,AC3,WAW,MP3

Spolupráca so sieťovým NAS diskom

Pri testoch s NAS sieťovým diskom sme nezaznamenali žiadne problémy. Na sieťový NAS disk môžete nahrávať, alebo môžete z neho prehrávať multimediálne súbory hudbu, fotky, alebo videá.

prehr

Nerobil mu problém prehrávať zo sieťového disku aj 4K / UHD 2160p videá s bitrate cca 80 Mbps (video s bitrate 120Mbps už sekalo). To aké kvalitné video dokáže prijímač po sieti prehrať je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej siete. Mount sieťového disku bol takisto bezproblémov.

Spolupráca dekódovacích kariet s čítačkou kariet

Čítačka v našej nakonfigurovanej enigme spolupracuje s kartami týchto operátorov: Skylink Irdeto (starší typ kariet bez unibloku), Skylink ICE, Freesat UPC ICE, Freesat UPC Irdeto, OrangeTV, Antiksat, RTVS a PlustelkaPrijímač je od nás nastavený na čítanie všetkých týchto typov kariet. U karty Skylink ICE nechýba možnosť čítania karty v Irdeto móde, takže funkčné sú aj novo pridávané stanice ako Prima Krimi, Slager 2, Travel XP a pod.

Pozor, plná funkčnosť akejkolvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.

Spolupráca s CI modulmi

Na trhu je aktuálne velmi málo prijímačov s dvomi CI slotmi, takže ich prítomnosť u tohto modelu je jeho veľkou devízou. Testovali sme ho modulmi Smit Irdeto so Skylink, Orange, freeSAT a Fotelka kartou a aj s bezkartovými modulmi CAM 701 Skylink Viacess a CAM701 HD Austria.

Oba moduly použité samostatne bezproblémov fungovali s danými kartami. U modulu CAM701 bola funkčná aj funkcia Dualdecrypt, čiže duálne dekódovanie dvoch staníc súčasne (v rámci jedného tuneru). U modulu CAM701 HD Austria fungovali aj stanice v CI+, stačilo správne nastaviť plugin CI+ Helper. A čerešnička nakoniec, funkčná bola aj karta Fotelka Irdeto v module SMIT Irdeto.

Ak sa však používali súbežne dva CI/CI+ moduly, tak dekódovanie modulov nefungovalo správne. Pri prepínaní medzi stanicami operátorov často nastávali výpadky dekódovania, bolo potrebné znovu poprepínať, alebo urobiť reštart modulu. Takže nami odporúčaná kombinácia je použitie jednej karty v internej čítačke a druhej v dekodóvacom module.

PIP

K dispozícii je aj funkcia PIP (obraz v obraze). Ten je možné zobrazovať na SD, HD a aj na UHD/4K staniciach.  QuadPIP (mozaika 4 staníc) tento model nemá, prijímače s QPIP sú stále ojedinelé.

pip1 pip2

Zobrazovanie PIP aktivujete dlhým stlačením modrého tlačidla diaľkového ovládača (dostanete sa do Rozšírení) a následným výberom voľby PIP - obraz v obraze. Zobrazenie môžete použiť klasický PIP (malé okno vo veľkom), alebo aj PAP (okná vedľa okna). Meniť sa dá veľkosť aj pozícia malého okna.

Pluginy

V našej konfigurácii nájdete nainštalované a nakonfigurované tieto pluginy: ArchívyCZ/SK 1.3.8, Infobartunerstate, Cool TV Guide 7.7.0, Mediaplayer2, Pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, HbbTV, KODI 18.9, Chocholousek picons, Ellano setting, Openwebif a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádii WebradioFS. Nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádiá.

 plg1 plg2

plg3

Plugin Netflix nie je dostupný pre tento prijímač.

KODI

Nainštalované KODI 18.9 LEIA má v našej konfigurácii doinštalovaný aj PVR doplnok PVR IPTV SIMPLE (štandartne nemá KODI predinštalované žiadne PVR doplnky). Doplnok je potrebný pre prehrávanie niektorých streamovacích služieb.

k1 k2

Pre prehrávanie médii z HDD aj pre prehrávanie IPTV doplnkov používa KODI vlastný prehrávač HIplayer. KODI má menu v rozlíšení 720p, bezproblémov však prehráva aj 4K obsah v UHD rozlíšení.

k4 k5

KODI však nie je ešte tak dobre odladený, ako u niektorých iných modelov s týmto chipsetom.

HbbTV

Prijímač podporuje aj príjem hybridnej televízie HbbTV, čo je spojenie TV vysielania a interaktívnych funkcií cez internet. HbbTV si zobrazíte stlačením červeného tlačidla na diaľkovom ovládači, iba na staniciach vysielajúcich HbbTV, ako napr. stanice Skylinku na družici Astra 23,5E- STV1, STV2, stanice skupiny Markíza a JOJ, české, prípadne nemecké TV na družici Astra19,2E a pod. 

hbbtv1 hbbtv2

Prostredníctvom HbbTV si môžete zobraziť interaktívne informácie, teletext, spustiť relácie uložené v archíve danej TV a pod.

hbbtv4 hbbtv5

Hbbtv je plne funkčné, vrátane prehrávania videí z archívov TV a to aj na CZ programoch ako NOVA, PRIMA a pod., kde sa už využíva vyššia verzia HbbTV.

Webrozhranie a streamovanie

Prijímač má aj webové rozhranie, ktoré slúži na zmenu nastavení prijímača, ovládanie prijímača cez internetovú sieť, streamovanie vysielania, alebo načasovanie nahrávania cez internetovú sieť.

Cez webové rozhranie je možné aj upravovať zoznam staníc uložený v prijímači, zálohovať a obnoviť do prijímača uložený zoznam programov. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou a funguje spoľahlivo. Prijímačom môžete jednu stanicu sledovať na obrazovke TV (cez PIP aj dva) a ďalšie stanice (v rámci toho istého transpondéru u jednotunerovej verzie, alebo aj z iného TP u dvojtunerovej verzie) môžete streamovať do PC, smartfónu, tabletu, alebo do iného linuxového prijímača.

 stream1 stream2

Prijímač fungoval stabilne, aj keď som jednu stanicu sledoval na TV, druhú streamoval do PC a tretiu (v rámci toho istého TP) streamoval do smartfónu a to bez nejakého spomalenia prijímača. Streamovanie je do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej internetovej siete. Streamovanie UHD, HD aj SD staníc je bezproblémové.  

Transcoding

Pomocou nastavenia úpravy streamu cez transcoding, si môžete upraviť dátový tok, kódek, rozlíšenie a rýchlosť FPS tak, aby Vám prijímač plynulo streamoval aj vysielanie s vysokým dátovým tokom. Toto je výhodné pri pomalšej internetovej sieti, alebo ak máte zariadenia pripojené cez WIFI, prípadne ak je koncové zariadenie so slabším HW, ktorý nestíha dekódovať stream v plnej kvalite. Nastavenia transcodingu upravíte v menu/pluginy/multi transcoding setup. Upravený transcodovaný stream spustíte vo webrozhraní ikonkou mobilu.

Pomocou transcodingu je možné streamovať až do dvoch zariadení súbežne, a to vďaka funkcii Multi transcoding, ktorou disponuje.

 trans1 trans2

Pomocou upraveného streamu cez transcoding je možné streamovať aj ultra HD/4K stanice. Podmienkou je zachovanie formátu streamu v kódeku h.265/HEVC, takže aj klientske prijímacie zariadenie musí podporovať tento kódek.

V nastaveniach Transcodingu môžete meniť nasledovné vlastnosti streamu:

Bitrate od 100kbps až do 5Mbps

Framerate od 23,976 až po 30 fps

Rozlíšenie 480p/576p/720p

Video codec H.264 alebo H.265

Webbrowser, teletext a rádio

OS Enigma 2 nemá u tohto modelu k dispozícii internetový prehliadač. 

K dispozícii je však teletext v plnej funkcionalite. V teletexte je možné po načítaní prepínať aj podstránky teletextu.

txt

Môžete prehrávať aj satelitné rádiá (aj CZ/SK).

radio

Multiboot

Táto funkcia umožňuje inštaláciu až piatich operačných systémov do flash pamäti prijímača súčasne. Z toho môže byť 4 x OS Enigma 2 a 1 x OS Aadroid (ten však ešte nie je k dispozícii pre tento prijímač).

Prepínanie medzi nainštalovanými images Enigmy je možné v menu - Vypnúť /Reštart - Volič image pre multiboot, alebo pri štarte prijímača cez bootmenu.

 multiíboot fl9

Rýchlosti prijímača

 • nábeh prístroja z vypnutého stavu po nábeh obrazu FTA stanice : cca 30 sek. 
 • nábeh prístroja z pohotovostného režimu : cca 2 sek.
 • rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca 2-3 sek.
 • reštart E2: 15 sek.
 • rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca 1-1,5 sek.

Plusy:

+ výkonný HW a až 2GB RAM
+ možnosť príjmu DVBS2X a multistreamu
+ možnosť doplnkového tuneru s možnosťou výberu S2X/T2/C
+ rýchlosť prijímača a výborný obraz
+ prehrávanie multimédii, IPTV a streamov, vrátane AVI a XVID
+ prehrávanie a nahrávanie po sieti (SAMBA, DLNA)
+ čítačka microSD kariet a možnosť interného HDD
+ Multi transcoding a streamovanie aj UHD staníc
+ PIP funkčný aj u UHD staníc
+ multiboot a Fastscan aj pre freeSAT
+ má až dva CI sloty + jednu UNI čítačku
+ v balení má aj externé IR čidlo

Mínusy:

- vysoká cena v danom segmente
- nemá gigabitový ethernet a ani USB 3.0
- neprehrá DIVX
- neodladená funkčnosť pri súbežnom použití dvoch CI modulov
- slabá podpora pre KODI a absencia Netflix

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Záver

Novinka AB PULSe 4K je jedno, až dvojtunerový linuxový satelitný/combo prijímač (záleží od osadenia tunerov), určený pre sledovanie TV vysielania v UHD, HD a SD rozlíšení. Prijímač podporuje príjem multistreamového vysielania a príjem satelitného vysielania v novej norme DVB-S2X.

AB PULSe 4K sa počas testovania neprehrieval a išiel stabilne. Značka AB je známa podporou pre svoje prijímače, ako u jedného z mála linuxových prijímačov tu nájdeme Fastscan aj pre freeSAT a tak je predpoklad, že uvedené nedostatky budú časom opravené.

Výhodou je možnosť nahrávania na rôzne typy úložísk - na micro SD kartu, alebo na zabudovaný interný HDD, ktorý má jednoduchú montáž, prípadne na sieťový HDD.

V multiboote prijímača môžete mať až 4 rôzne image Enigmy ,takže môžete skúšať a testovať iné enigmy. Výborné by bolo, ak by bol dostupný pre tento prijímač aj Android (ideálne taký, aký má nedávno predstavená Zgemma H9.2H SE), čo by výrazne zvýšilo multimediálnosť tohto prijímača.

Prijímač  AB PULSe 4K si môžete zakúpiť v našom eshope vo viacerých variantách a samozrejme v plne nakonfigurovanom stave a s budúcou podporou v cene:

Taktiež si môžete dokúpiť samostatné vymeniteľné tunery v prevedení:

Pre pripojenie k wifi internetovej sieti si môžete dokúpiť kompatibilný wifi USB adaptér.

Pre nahrávanie si môžete dokúpiť:

Veríme, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálufirme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.4/5 hodnotení (22 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (3)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu