Recenzia: Kaon MZ-102

Napísal Ivan P. 1 dňa 26 marec 2020 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

Skylink ready prijímač s Viaccess a archívom

V dnešnej recenzii Vám predstavíme nový produkt od kórejskej firmy Kaon, s názvom Kaon MZ-102. Jedná sa o FULL HD, jednotunerový satelitný prijímač s integrovanou dekódovaciou kartou Skylink Viacess Orca. Prijímač je určený pre príjem satelitnej televízie Skylink. Prijímače značky KAON sú známe svojou spoľahlivosťou a skylink-v3.gifjednoduchou obsluhou. Model Kaon MZ-102 bol vyrobený pre spoločnosť Canal Digital, ktorej členom je aj operátor Skylink. 

Kaon MZ-102 ponúka prostredníctvom internetového pripojenia prijímača, okrem sledovania satelitnej TV, aj sledovanie 7 dňového archívu vybraných televíznych staníc, a taktiež funkciu červeného tlačidla diaľkového ovládača - HBBTV (hybridnú TV - kombinácia informácii zo satelitného vysielania a internetu). Dostupná je aj online videopožičovňa (VOD) rôznych poskytovateľov.

 

 

kaonmz102.jpg

Hlavné vlastnosti

 

- FastScan

- Vstavaná karta

- HbbTV 

- Interná dual WiFi

- Archív

- EPG

- Sám sa naladí

- Sám sa preladí

- Sám sa aktualizuje

 

Technické špecifikácie

 

Hybridný prijímač s USB miestnym PVR
Čipová sada Broadcom BCM73xx
Pamäť 256 MB NAND / 1 GB (512 MB DDR3 x 2)
Tuner front-end DVB S / S2 (konektor F-TYPE 1, samica)
LNB DiSEqC: 1.0.1.1.1.2. USALS. Unicable
CAS: Viaccess AC56.x.
DRM: Playready v2.5, certifikovaný Widevine Level 3

Video
Hlavný profil MPEG-2
hlavná úroveň (MPEG-2 M P41, ML) a hlavný profil MPEG-2
vysoká úroveň (MPEG -2 MP @ HL) H.264 / AVC hlavný profil úroveň 3 &
H264 / AVC vysoká úroveň profilu 4 Rozlíšenie až 10801

Audio

Zvuková vrstva I a II MPEG-1.
Dolby Digital (AC-3) a HE-AACy2
Prehliadač ACCESS Browser (NFNX - NetFront Browser NX)
Wi-Ft 802.11ac 2X2 2,4 / 5GHz voliteľné duálne pásmo
Výstupné rozhranie (zadné / bočné)
Napájanie 12 V / 1,0 A DC IN x R145 (Ethernet 10/100 Mhos)
1 x HDMI (1.4a / HDCP 1.2)
1 x AV výstup jack
1 x anténa INI x USB 2.0 (bočné)
1 x slot pre SIM kartu (bočný)

Diaľkový ovládač IR-RC6 
Rozmery 135mm x 135mm x 25mm 


Balenie a príslušenstvo prijímača

Pomerne veľká krabica ukrýva v balení prijímač malých rozmerov a jeho príslušenstvo.

IMG 2930 IMG 2931

- Kaon MZ-102

- inštalačná príručka v Sk aj Cz jazyku

- diaľkový ovládač

- HDMI kábel

- karta Skylink Viaccess

- zdroj

- batérie

 

Predný panel

Prijímač je malých rozmerov, iba 135mm x 135mm x 25mm. Kryt prijímača je v kombinácii čierneho matného a lešteného plastu.

IMG 2934 IMG 2935

Na prednom paneli prijímača nenajdete žiadny displej, ani ovládacie tlačidlá. Pre indikáciu stavu prijímača je na prednom paneli zabudovaná signalizačná LED dióda. Pre komunikáciu prijímača a diaľkového ovládača je tu zabudované interné IR čidlo. V hornej časti nad predným panelom sa nachádza tlačidlo POWER, ktore slúži pre zap. a vyp. prijímača.

IMG 2937

 

Ľavá bočná strana prijímača

Na ľavej strane prijímača nájdete zabudovaný jeden USB port 2.0, ktorý slúži pre pripojenie USB komponentov, ako USB HDD, USB flash a pod.

IMG 2936

 

Pravá bočná strana prijímača

Na pravej strane je zasunutá dekódovacia karta Skylink Viaccess Orca. Vložená dekódovacia karta je spárovaná s prijímačom a nie je možné ju použiť v inom zariadení!

IMG 2938

 

Zadný panel 

IMG 2940 IMG 2939

Zadný panel obsahuje:

 • LNB IN - vstup satelitného tuneru, slúži pre pripojenie satelitnej antény.
 • AV OUT - analógový audio/video výstup slúži pre pripojenie prijímača k starším TV, prostredníctvom kábla jack/CINCH.
 • HDMI - digitálny audio/video výstup slúži pre pripojenie prijímača ku LCD, OLED, alebo plazmovej TV za pomoci HDMI kábla.
 • ETHERNET RJ45 - slúži pre pripojenie internetu , pomocou LAN kábla.
 • JACK 12V - slúži pre pripojenie napájacieho zdroja 12V/1,5A.

 

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie slúži iba pre ovládanie prijímača KAON (nie je programovateľné aj pre ovládanie TV). Zadná časť ovládania je pre lepší úchop na zadnej strane vhodne tvarovaná. 

Tlačidla sú vhodene rozmiestnené, majú pri stláčaní tichý chod. Smerovosť ovládača je dobrá. 

IMG 2932 IMG 2933

 

Prvé spustenie prijímača

Pri prvom spustení prijímača sa automaticky aktualizuje FW prijímača a to tak, že prejde do vypnutého režimu, LED svieti na červeno a následne začne červená LED blikať - to znamená, že sa prijímač aktualizuje. Prijímač vtedy nesmiete vypínať! 

IMG 2971

Po aktualizácii sa prijímač sám reštartuje a nabootuje do vypnutého režimu. Následne diaľkovým ovládačom zapnete prijímač a zobrazí sa menu pre úvodné nastavenie prijímača, kde nastavíte jazyk menu (dostupná je okrem iných jazykov slovenčina aj čeština). Prijímač v ďalšom kroku skontroluje, či je pripojený k internetovému pripojeniu. Následne si môžete zmeniť PIN rodičovskej kontroly prijímača. 

IMG 2941 IMG 2942 IMG 2943

Potom automatickým ladením Vám prijímač automaticky prehľadá Diseqc porty prepínača a naladí programy Skylinku (podľa nastaveného jazyka regiónu SK/CZ). Nakoniec prijímač skontroluje verziu FW prijímača.

IMG 2944 IMG 2946 IMG 2948

Pokiaľ máte aktuálnu verziiu FW, tak sa Vám prijímač spustí na prvom programe (podľa regiónu) a zároveň začne vložená karta Viaccess dekódovať kódované programy Skylinku.

K dispozícii máte skušobné 10 dňové vysielanie, po tejto dobe si musíte zariadenie zaregistrovať (na stránke Skylinku, alebo u predajcu), uhradiť registračný poplatok vo výške 39,90€ a predplatiť niektorý z balíčkov Skylinku. Pokiaľ ste existujúci zákazník Skylinku, čiže vlastníte kartu Skylink Irdeto, je nutné Vašu kartu preregistrovať na kartu Viaccess (ktorá je v prijímači), s čím je spojený poplatok vo výške 9,90€.

Infobar

 IMG 2974

Infobar je pekne spracovaný, obsahuje všetky potrebné údaje ako: číslo programu, názov programu, názov a časový priebeh práve vysielanej relácie. Pokiaľ pri zobrazenom infobare stlačíte šípku doprava, tak sa Vám zobrazí EPG nasledujúcich relácií daného programu.

Menu

IMG 2979

 

Menu prijímača je užívateľský prívetivé a jednoduché na ovládanie. Tvorí ho týchto šesť položiek:

Vyhľadávanie

Domov

Sprievodca

Knižnica

Nahrávky

Nastavenie

Vyhľadávanie

Pomocou položky "Vyhľadávanie" si môžete v EPG vyhľadať požadovanú reláciu. Stačí napísať názov relácie a prijímač vyhľadá na všetkých programoch v EPG názov požadovanej relácie a zobrazí Vám všetky vysielania danej relácie na 7 dní dopredu.

IMG 3003 IMG 3004

Domov

Ide o základnú obrazovku prijímača, ktorá naskočí aj po spustení boxu. Dá sa do nej dostať nielen cez menu, ale aj priamym stlačením tlačítka HOME na diaľkovom ovládači. Obsahuje programové tipy, návrhy, najsledovanejšie relácie a podobne, pokiaľ ste už niekedy používali službu Skylink Live TV, tak ste sa už s touto obrazovkou stretli.

Sprievodca (EPG)

Prijímač disponuje elektronickým programovým sprievodcom, pomocou ktorého si zobrazíte televízny program až na 7 dní dopredu. Prostredníctvom EPG si môžete načasovať aj nahrávanie požadovanej relácie. Dvojitým stlačením tlačidla info, alebo potvrdením vybranej relácie v EPG si zobrazíte podrobné informácie o danej relácii.

IMG 2977 IMG 2978

Knižnica

V tejto položke nájdete Archív vysielania TV a videopožičovne AXN, Skylink 7, Filmbox, Film Europe, Banaxi, Viasat a archív niektorých erotických staníc. Prijímač musí byť pripojený k internetu. Táto položka je však dostupná až po registrácii zariadenia. 7 denný Archív a jednotlivé videopožičovne sú dostupné predplatiteľom balíčkov, v ktorých sa nachádzajú dané stanice. 

skylink mz 1

Nahrávky

V tomto menu si zobrazíte všetky nahrávky uložené na pripojenom USB zariadení. Do tohto menu sa dostanete aj stlačením tlačidla PVR na diaľkovom ovládači. Nahrávky môžete prehrávať, pozastaviť a pretáčať dopredu i dozadu, rýchlosťami 4x/16x/32x/64x. Nahrávky je možné pozerať iba na tomoto prijímači Kaon, kedže sú zakódované. Iné multimediálne formáty súborov (video/fotky/hudba), okrem nahrávok prijímača, nie je možné prehrávať.

IMG 2998 IMG 2999 IMG 3000

Nastavenie

IMG 2984

Prijímač umožňuje príjem iba z družíc, na ktorých je prevádzkované vysielanie operátora Skylink a to na družiciach Astra 19,2E, Astra 28,2E, Astra 23,5E, Hotbird 13E a Eutelsat 9APríjem vysielania z iných družíc nie je možný.

Pre príjem vysielania z viacerých družíc je možné požiť protokoly DiseqC prepínačov 1.0 a 1.1. Pre pozicionér sú dostupné protokoly DiseqC 1.2 a USALS (momentálne nefunkčný).

Prijímač podporuje aj príjem viacerých prijímačov po jednom kábli s použitím LNB UNICABLE.

IMG 2973IMG 2985

Ladenie programov je možné automatické, cez rýchle vyhľadávanie Fastscan s automatickou detekciou DiseqC portov, ručne sieťovým vyhľadávaním danej družice, alebo prehľadaním vybraných transpondérov na vyššie spomínaných piatich družiciach. 

IMG 3005

Fastscan Vám pri pripojení prijímača na sieť vyhľadá aj stanice, ktoré sa nenachádzajú na družici, ale sú dostupné len cez internet, ako IPTV.

Vyhľadané programy Fastscanom sú zoradené od čísla 1, a nedajú sa presúvať, nakoľko automatický Fastscan si sám dolaďuje a preladuje nové programy a následne zoradí podľa tabuľky operátora. Programy naladené ručným vyhľadávaním prijímač zoradí od poradového čísla 4001. V prijímači je niekoľko FAV skupín programov, do ktorých si môžete priradiť obľúbené programy. FAV skupiny programov si môžete premenovať. Programy vo FAV skupine tiež nie je možné presúvať. Ich poradie vo FAV skupine je určené podľa poradia pridaného programu do FAV skupiny programov.

Prijímač podporuje tieto jazyky OSD: anglický, holandský, flámsky, francúzsky, nemecký, český a slovenský. V nastaveniach jazyka si môžete nastaviť aj jazyk primárného a sekundarného zvuku a tituliek pre TV vysielanie

Rozlíšenie obrazu si môžete vybrať nastavenia: auto, 1080p/1080i/720p/576i. Formáta obrazu sú podporované: Fullscreen/Pillar box/Pan and scan, s pomerom strán 16:9, alebo 4.3. Pri nastavenom rozlíšení 1080, má prijímač pekný obraz.

Prijímač podporuje zvuk AC3 formátu PCM, alebo Bitstream.

Pre úsporu elektrickej energie má prijímač ECO mód (režim hlbokého spánku), ktorý je možné nastaviť na prechod po 5min/4hod/8hod, alebo ho môžete vypnúť a prijímač bude vypínať do standby režimu (pohotovostného režimu).

Rodičovská kontrola:

Prijímač má aj ochranu uzamknutia vybraných programov (podľa vekového obmedzenia) a taktiež je možné ochrániť PIN-kódom aj uzamknutie menu. Pri uzamknutí menu sa Vám PIN -kódom ochráni iba menu/nastavenia, takže nehrozí Vám nechcené rozladenie prijímača, alebo manipulácia cudzej osoby s nastavením prijímača.

Prednastavený PIN je 1234, tento PIN je možné zmeniť v nastavení rodičovskej ochrany.

 

Pripojenie k internetu

Prijímač môžete pripojiť k internetu pomocou ethernet konektoru o rýchlost 100Mbit a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou zabudovaného 2,4Ghz wifi modulu.

Internetové pripojenie je potrebné pre využívanie služieb Archívu a HbbTV.

 

Nahrávanie 

Pre nahrávanie musíte k prijímaču pripojiť USB kľúč, alebo USB HDD o kapacite min. 16GB a max. 3TB. Po pripojení HDD k prijímaču si prijímač musí naformátovať pamäťové médium (vymaže z neho všetky dáta!) na linuxový formát EXT. Pred formátovaním USB, prijímač od Vás bude pýtať PIN, ktorý je nastavený na 1234.

Tento PIN si môžete zmeniť v nastavení rodičovskej kontroly. Prijímač však nechcel naformátovať 16GB a 32Gb USB kľúče. 8GB USB kľúč nafomátoval a dalo sa naň nahrávať, avšak pre funkčnosť timeshiftu bola jeho kapacita nedostatočná. Naformátovanie USB HDD 3.0 s kapacitou 500GB bolo bezproblémové.

IMG 2986 IMG 2987 IMG 2989

Nahrávať môžete iba jeden program , počas nahrávania však môžete sledovať aj iný program, ale len v rámci rovnakého transpondéru, ako je nahrávaný program.

IMG 2991 IMG 2992

Programy, ktoré môžete počas nahrávania sledovať sú v zozname staníc zvýraznené bielou farbou. Pokiaľ by ste chceli prepnúť počas nahrávania na program z iného TP, tak Vás prijímač upozorní, že to nie je možné. Taktiež Vás prijímač upozorní, ak by ste počas nahrávania chceli nahrávať ďalší program.

IMG 2990 IMG 2993

Nahrávať môžete okamžite stlačením tlačidla REC na ovládači, alebo načasovaním pomocou EPG. V nastaveniach nahrávania si môžete pridať čas pred a po nahrávaní na hodnoty 5/10/15min.

Pokiaľ máte pripojené nahrávacie médium USB HDD, alebo USB kľúč, tak sa Vám v EPG zobrazí aj možnosť pre načasovanie nahrávanie daného programu.

IMG 2994 IMG 2995

Po načasovaní nahrávania, sa pri načasovanej relácii na nahrávanie zobrazí v EPG ikona hodiniek. Cez EPG môžete načasovanie nahrávania aj zrušiť.

IMG 2997 IMG 2996

 

Nastavené časovače nahrávania si môžete zobraziť a spravovať v menu/nahrávky/časovač.

Nahrávky do PC neprenesiete nakoľko USB kľúč je naformátovaný linuxovým formátom s ktorým Windows nespolupracuje.

 

Timeshift

Prijímač podporuje aj nahrávanie s časovým posunom. V nastaveniach nahrávania si môžete nastaviť ručný timeshift, alebo automatický timeshift.

Pri ručnom timeshifte, tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači, pozastavíte živé vysielanie a tlačidlom play, si ho znova spustíte od miesta pozastavenia. V časovom posune je možné sa posúvať pretáčaním dopredu i dozadu.

IMG 3006 IMG 3007 IMG 3008

Pri automatickom timeshifte prijímač ukladá na HDD vysielaný program automaticky, až do prepnutia na iný program, ktorý začne automaticky nahrávať. V časovom posune, od doby prepnutia na daný program, je možné pretáčanie aj pozastavenie. Timeshift ukončíte stlačením tlačidla stop na diaľkovom ovládači a následným potvrdením voľby Zavrieť.

HbbTV

Prijímač má v demo móde (pred zaregistrovaním) funkčnú aj hybridnú televíziu HbbTV, čo je kombinácia informácií zo satelitu a internetu. Tato funkcia však nie je providerom Skylink na tomto prijímači deklarovaná a po zaregistrovaní je deaktivovaná. Pomocou HbbTV si môžete prehliadať vylepšený teletext, spravodajstvo, môžete sledovať relácie s archívu danej TV, ktorá poskytuje HbbTV a pod.

IMG 2975 IMG 2976

 

Teletext

Prijímač Kaon MZ 102 má podporu pre teletext.

IMG 3011

 

Radio

Pomocou tohto prijímača je možné aj počúvanie satelitných rádií.

IMG 3009 IMG 3010

 

PIP (obraz v obraze)

Prijímač nepodporuje funkciu obrazu v obraze PIP.

 

HDMI CEC

Prijímač nedisponuje HDMI CEC, funkciou súbežného zapínania a vypínania STB a TV.

 

Skylink LIVE

skl.live

Po zaregistrovaní prijímača (karty Skylink) môžete sledovať internetové vysielanie Skylink LIVE aj na ďalších štyroch zariadeniach (PC/mobil/tablet). Stačí vytvorenými prihlasovacími údajmi sa prihlásiť na web Skylink LIVE, alebo cez aplikáciu Skylink LIVE. 

 skl1 skl2

Okrem TV vysielania je v aplikácii Skylink LIVE dostupný aj  7dňový TV archív, EPG (TV program) a videopožičovňa. 

skl3 skl4 skl5

 

 

Rýchlosti prijímača.

Nábeh prijímača z vypnutého stavu: 58 sek.

Nábeh prijímača so standby: 3 sek

Rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: 3 až 3,5 sek

Rýchlosť prepínanie SD kódovaných programov: 2,5 až 3 sek

Rýchlosť prepínania nekódovaných programov: 2 sek

Plusy prijímača

 • bezproblémová funkčnosť prijímača s dekódovaciou kartou 
 • Fastscan (rýchle ladenie programov Skylink) s automatickým dolaďovaním nových programov
 • počas nahrávania je možné sledovať iný program, v rámci toho istého TP
 • počas nahrávania je možné prehrávať aktuálne nahrávanú nahrávku
 • 7 dňový archív vysielania TV
 • jednoduché užívateľské menu
 • možnosť uzamknutia nastavení prijímača
 • zabudovaný wifi adaptér- možnosť pripojenia k wifi
 • pekný obraz
 • pomerne rýchle prepínanie programov

Mínusy prijímača

 • vysoká cena
 • neprehráva iné multimediálne súbory (prehráva iba nahrávky a tie sú kódované)
 • karta je spárovaná s prijímačom (nedá sa použiť v inom zariadení)
 • nedajú sa presúvať programy, ani vo FAV skupine programov
 • pre nahrávanie je nutné formátovanie USB úložiska prijímačom (s USB kľúčmi si často neporadí) 
 • nemá funkciu HDMI CEC
 • dajú sa naladiť programy iba z piatich vybraných družíc
 • nefunkčný protokol USALS pre pozicionér
 • nie je momentálne funkčný HbbTV

 

Záver

Prijímač Kaon MZ 102 je certifikovaný (Skylink Ready) FULL HD satelitný prijímač, so zabudovanou dekódovaciou kartou Skylink Viaccess Orca. Prijímač má jednoduché ovládanie, takže je vhodný aj pre starších a menej technicky zdatných ľudí. Prijímač si sám v prípade potreby aktualizuje softvér a automaticky doladí nové programy do zoznamu programov. Veľkým bonusom je aj 7-dňový TV archív. Počas testovania prijímač ani raz nezamrzol, ani nedošlo k samovoľnému reštartu prijímača. Prijímač je trochu teplejší, avšak nemá to na funkčnosť prijímača vplyv. Prepínanie programov je na Skylink ready prijímač rýchle a kvalita obrazuje tiež veľmi dobrá.

Kaon MZ 102 si môžete zakúpiť v našom e-shope ELLANO.SKPrijímač samozrejme ako je u nás zvykom dodáme kompletne nakonfigurovaný, čiže najnovší softvér nahráme za Vás a postaráme sa aj o registráciu Vašej karty, či preregistráciu Vašej starej karty Skylink za zabudovanú kartu Viaccess. Zaktivujeme Vám aj službu Skylink Live TV, aby ste mohli využívať vo Vašom Kaone aj službu 7 dňového archívu. 

Registračný poplatok pre nových zákazníkov aj existujúcich zákazníkov zdarma! Využite uvádzaciu akciu, zakúpte si nový prijímač Kaon MZ-102 u nás a nemusíte platiť Registračný poplatok 39,90€ u nových zákazníkov, alebo 9,90€ u existujúcich zákazníkov. Kartu teda za Vás nielen za/pre-registrujeme, ale aj zaktivujeme, Vy si už len objednáte niektorý z balíčkov, prípadne si ho môžete objednať u nás rovno s prijímačom.

Veríme, že sa Vám recenzia páčila a naďalej zostanete verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.5/5 hodnotení (11 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu