Preview: Formuler F4

Napísal Ivan P. 1 dňa 08 september 2016 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

linuxový jednotuner s možnosťou zabudovania za TV

logo3.jpgV dnešnom preview Vám predstavím už v poradí tretí produkt od firmy Formuler s názvom Formuler F4.

Jedná sa o jednotunerový, FULL HD, linuxový, digitálny satelitný prijímač. Výrobcom prijímača je známa kórejská firma FORTIS. Prostredníctvom tohto prijímača môžete prijímať satelitné vysielanie v SD (mpeg2/mpeg4) aj HD rozlíšení (mpeg4). Okrem satelitného príjmu môžete využívať všetky funkcie linuxového prijímača (inštalácia pluginov/skinov,IPTV,HbbTV,webbrovser,stream vysielania a pod.), vrátane nahrávania a prehrávania z USB, micro SD karty alebo sieťového disku. Srdcom prijímača je dvojjadrový mipsel procesor Broadcom BCM 7362 s frekvenciou 751 MHz/2000 DMIPS, doplnený o 512MB operačnej pamäte a 256MB flash pamäte.

f4_1.jpg

Formuler F4 je hardvérovo takmer identický s prijímačom Formuler F3.

Hlavné rozdiely medzi Formulerom F3 a Formulerom F4:

1.Dizajn prijímačov

2.Farba displeja - Formuler F3 má zelený numrický displej a Formuler F4 má biely numerický displej.

3.Formuler F3 má čítačku pamäťových SD kariet a Formuler F4 má čítačku pamäťových kariet micro SD.

4. Formuler F4 je pripravený pre zabudovanie za TV, rovnako ako aj druhá verzia Formuleru F3 ktorá má už aj externé IR čidlo a držiak VESA pre uchytenie prijímača ku TV. Formuler F3 verzie 2 ktorý je momentálne v predaji, nemá narozdiel od Formuleru F4  AV výstup jack, pomocou ktorého je možné Formuler F4 pripojiť aj ku starším TV pomocou kábla jack/Cinch .

5. Formuler F4 má o jeden USB port 2.0 viac ako Formuler F3 a celkovo ich má tri.

Formuler F4 pracuje na otvorenom linuxovom operačnom systéme ENIGMA2, ktorý disponuje rôznými multimediálnymi možnosťami.

Špecifikácia prijímača Formuler F4:
* Rýchly dvojjadrový MIPSEL  procesor BCM7362 o takte 2×742 Mhz / 2000 DMIPS
* AVC / H.264 / MPEG-4 / MPEG-2 (HD / SD), DVB-S2 / DVB-S RoHS 
* Výkonná Kompatibilita cez Linux OS Enigma2
* Nahrávanie a prehrávanie pomocou zariadenia externý HDD USB 2.0, sieťový disk alebo micro SD karta
* Nahrávanie a TimeShift súčasne
* Záznam udalostí podľa EPG
* Broadcom chipset BCM7362
* Flash ROM: 256 MB – SD-RAM: 512 MB (DDR3)
* 3x USB 2.0 porty
* Podpora Micro SD-Card
* 1x Common Interface a 1x Smart Card slot
* 10/100 Base Tx Ethernet port
* 7 Segment – 4 miestny displej (biela)
* 1LED (Standby, Power & Remote: Dual Color)
* A / V výstup (Phone Jack)
* IR IN – Externý IR diaľkové ovládanie
* Podpora VESA
* A oveľa viac…

Balenie a príslušenstvo:

IMG 0778 IMG 0779 IMG 0780

Obsah balenia:

  • receiver Formuler F4
  • HDMI kábel
  • AV kábel jack/cinch
  • napájací adaptér
  • diaľkový ovládač
  • 2ks  AAA batérie
  • stručný návod na inštaláciu
  • externé IR čidlo
  • držiak VESA pre uchytenie prijímača na TV
  • 2x skrutky pre uchytenie držiaka VESA

 Predný panel:

Prijímač je stredných rozmerov, horný kryt je z čierného plechu ktorý má na sebe vetracie otvory pre odvod nadbytočného tepla. Ľavá časť predného panelu je z lesklého čierného plastu. Pravá strana je z matnejšieho plastu z dekorom. Celkový vzhľad prijímača pôsobí dizajnovo veľmi pekne.

IMG 0785 IMG 0786

 

Na prednom paneli sa nachádza:

Na prednom paneli niesú žiadne ovládacie tlačidla, nachádza sa na ńom 4-miestný 7-segmentový numerický displej bielej farby zobrazujúci číslo programu a aktuálny čas. Na prednom paneli je taktiež zabudované interné IR čidlo pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládačom a pre zobrazovanie stavu prijímača je zabudovaná červeno a zelená LED dióda.

IMG 0793 IMG 0794

Pravá bočná strana prijímača:

Jediné ovládacie tlačidlo umiestnené na prijímači - tlačidlo POWER je na ľavej bočnej strane predného panela. Toto tlačidlo sa používa na zap. a vyp. prijímača do standby režimu a taktiež sa využíva na spustenie flashovania operačného systému Enigma2 do prijímača.

IMG 0787

 Zadný panel:

IMG 0788

Na zadnom paneli sa nachádza:

Jack 12V/2A - konektor pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/2A.

LNB IN - vstup pre pripojenie satelitnej antény. 

HDMI - port pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV (prípadne ku AV receiveru s HDMI vstupom)

LAN (ethernet)10/100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača ku internetovej sieti pomocou LAN kábla.

3x USB port 2.0 -USB porty pre pripojenie USB komponentov (USB HDD/USB kľúč/USB WIFI adaptér a pod).

RS 232 - servisný port pre pripojenie ku PC.

Micro SD - čítačka pamäťových kariet formátu micro SD- slúži na prehrávanie multimédií z SD karty a aj na nahrávanie a thimeshift.

SPDIF - digitálny optický audio výstup slúži pre pripojenie zvukovej digitálnej stopy ku AV receiveru , alebo domácemu kinu za pomoci optického kábla.

IR - jack konektor pre pripojenie externého IR čidla, ktoré slúži pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládaním v prípade zabudovania prijímača za TV.

1x CI slot - slúži pre vloženie dekódovacieho CI modulu a čítanie dekódovacej karty. Vhodné pre prevádzkovanie karty Skylink Irdeto standart M7 so Skylink ready CI modulom.

1x Smart card slot (UNI čítačka dekódovacích kariet) - čítačka kariet po softvérovej úprave spolupracuje s kartami Skylink Irdeto/Skylink ICE/CSlinkIrdeto/Tmobile ICE aj Irdeto/RTVS-Plustelka-Voľnátelka Irdeto a Freesat UPC ICE. Karta sa vkladá čipom dopredu a nadol.

Čítačka kariet nespolupracuje s dekódovacími kartami Skylink Ideto Stansart M7! Pre jej funkčnosť je nutné v tomto prijímači použiť certifikovaný CI modul!

AV/OUT -  obrazový výstup pre pripojenie ku starším typom prijímača pomocou kábla jack/cinch (kábel je súčasťou balenia).

Diaľkové ovládanie:

Diaľkové ovládanie je na spodnej strane tvarované pre jeho lepší úchop. Tlačidla sú pogumované a dostatočne veľké, vydávajú však pri stláčaní mierne pukavý zvuk. Smerovosť ovládača je dobrá. Ovládanie slúži iba pre ovládanie prijímača Formuler, nie je programovateľné aj pre ovládanie iných zariadení ako TV a pod.

IMG 0783 IMG 0784

 

Postup nahratia softvéru ENIGMY 2 do prijímača Formuler F4 :

1.Na naformátovaný USB kľúč formátom FAT32, nakopírujte zložku formuler4 v ktorom sa nachádzajú inštalačné súbory enigmy.

2.Odpojte prijímač Formuler F4 od elektrickej siete.

3.Zasuňte USB kľúč s enigmou do USB portu prijímača (ostatné USB porty musia byť voľné!).

4.Zapojete prijímač do elektrickej siete.

5.Po spustení prijímač prehľadá USB porty prijímača a detekuje USB kľúč s enigmou. Keď sa na displeji sa zobrazí nápis USB stlačte a pustite tlačidlo power na ľavej bočnej strane predného panela prijímača, tým sa spustí inštalácia enigmy. Počas inštalácie svieti na displeji nápis FLASH.

6.Inštaláciu neprerušujte!  Po nainštalovaní sa prijímač automaticky reštartuje a nabootuje s novou enigmou. Inštalácia trvá cca 4minúty.

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Po spustení nenakonfigurovaného prijímača Vás privíta úvodne nastavenie firmnej enigmy2 ktorá je na báze OpenPLI ale je značne oklieštená. Ako je u nás dobrým zvykom prijímač dodávame plne nakonfigurovaný, takže pri kúpe nemusíte mať žiadne obavy z nastavovania či konfigurácie prijímača. Prijímač má dobrú softvérovú podporu a aj priamu podporu od vývojárov enigmy OpenPLI.

Dostupné sú zatiaľ pre tento prijímač enigmy  od viacerých vývojárských teamov a to:

OpenPLI 4

OpenHDF 5.3

OpenHDF 5.4

OpenDroid 5.5

Verím však (i keď to nie je potrebné), že postupne pribudnú enigmy aj od iných vývojárských týmov enigmy 2.

 Zoznámenie s funkciami prijímača Formuler F4 a konfiguráciou enigmy ELLANO.SK pre tento prijímač:

Ako základ sme použili enigmu 2 OpenATV 5.3 z 08/2016 postavenú na kerneli 4.0.1 s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.9.0.

infoe2

V enigme je nastavený defaltný skin enigmy OpenATV a to skin My Metrix ktorý má množstvo nastavení a taktiež zobrazuje v infobare aj počasie ktoré si môžete nastaviť pre Vaše mesto. Vzhľad menu enigmy je veľmi prehľadné a obsahuje veľmi veľa možností nastavení prijímača. Pre zobrazovanie TV programu je v prijímači 7-dńové EPG pomocou ktorého si zobrazíte TV program na 7 dní dopredu, ale taktiež si môžete nastaviť pomocou EPG aj nahrávanie.

inb menu

Do enigmy sme doinštalovali a nastavili aj obľúbený skin HD Glass 16, ktorý si môžete navoliť v menu/nastavenia/Usage & GUI/Skiny/HDGlass16.  V skine HD Glass 16 si tktiež môžete zobraziť počasie pre Vami nastavené mesto.

hdg1 hdg2

V infobare a aj v zozname programov sa zobrazujú picony (logá staníc).

hdg3 hdg4

Softcamy:  nastavené pre čítanie kariet Skylink/CSLink Irdeto,ICE, UPC Freesat ICE a taktiež je nastavená funkčnosť kariet RTVS irdeto a Plustelka/Voľná Telka Irdeto (okrem kariet Skylink StandartHD M7, s ktorými čítačka kariet nespolupracuje).

Setting: enigma má aktuálny Skylink,Freesat UPC, Voľná Telka a ďalšie. V E2 sú aj picony (logá) programov, ktoré sa zobrazujú v infobare a zozname programov

zp1 zp2

Pre rýchle vyhľadávanie programov providera Skylink je v enigme doinštalovaný aj FASTSCAN.

Pluginy:

plg1 plg2

V enigme od ELLANO.SK sú doinštalované tie najobľúbenejšie a najpoužívanejšie pluginy ako:

ArchívyCZ/SK , Infobartunerstate, ClerMem, Mediaplayer2, pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC,OpenwebIf, HbbTV,webbrovser a iné. HbbTV (hybridná televízia)je plne funkčná aj s prehrávaním videí.

hbbtv1 hbbtv2 hbbtv3

Pripojenie prijímača ku internetu:

Prijímač môžete pripojiť ku internetovej sieti pomocou ethernetu 10/100Mbit a LAN kábla alebo ku wifi sieti bezdrôtovo pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra. V našej enigme je nastavená spolupráca s wifi USB s chipsetom rallink rt3070 alebo rt 5370. Prijímač som testoval s wifi USB Golden Media s ktorým pracuje bezproblémovo. Taktiež existuje aj možnosť pripojenia internetu pomocu kompatibilného 3G USB modemu a mobilného internetu.

Vlastnosti a funkcie prijímača Formuler F4:

Všetky vlastnosti a funkcie prijímača Formuler F4 ako EPG, nahrávanie, thimeshift, prehrávanie multimédií, stream TV vysielania do smartfónu, alebo PC a pod. sú úplne totožné s modelom Formuler F3. Podrobnejší popis funkcií prijímača si môžete pre čítať v recenzii prijímača Formuler F3.

Pokiaľ sa Vám prijímač Formuler F4 zapáčil môžete si ho zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v eshope ELLANO.SK.

Verím že sa Vám článok páčil a zotanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (7 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget