Gigablue UHD X3 4K - sila FBC tunerov v praxi

Napísal Torben N. 1 dňa 06 máj 2021 do kategórie UHD 4K prijímače, Recenzie

Alternatíva k VU+ ZERO 4K

Gigablue UHD X3 4K sme Vám už na našich stránkach predstavili. Ide o 4K UHD linuxový prijímač s operačným systémom Enigma 2, výkonným dvojjadrovým (ARM) procesorom od americkej firmy Broadcom o takte 2x1500 Mhz, založený na chipsete BCM 72604. Tento chipset používa aj obľúbený satelitný prijímač VU+ ZERO 4K, ktorý je aktuálne dlhšiu dobu nedostupný a termín jeho naskladnenia, v dobe nedostatku čipov na trhu, je neistý a stále sa odkladá.

Krátke predstavenie prijímača:

Ako náhrada sa núka práve Gigablue UHD X3 4K, ktorý má približne rovnakú cenovku, avšak lepšiu výbavu a podľa mnohých aj lepší obraz. Okrem väčšieho počtu USB portov má však hlavnú výhodu v počte a type tunerov.  Disponuje totiž dvojicou FBC tunerov, ktoré majú len prijímače vyššej cenovej kategórie. Aktuálne majú FBC tunery vo svojom portfóliu len prijímače značiek Dreambox, VU+ a Gigablue, pozrite si kompletný zoznam prijímačov s FBC tunermi.

Aké výhody ponúka prijímač s FBC tunermi? Hlavnú výhodu má pri nahrávaní, alebo streamovaní, prípadne u VU+ prijímačov aj pri rýchlosti prepínania staníc (funkcia FCC - dostupná je len u modelov UNO/DUO/SOLO 4K).

FBC tunery majú dva fyzické tunery, ku ktorým pripájate koaxiálny kábel od LNB konvertoru a ďalších šesť virtuálnych tunerov, tzv. demodulátorov. Takže k dispozícii máte plnohodnotný osem tunerový prijímač. To umožňuje súčasné nahrávanie, alebo streamovanie niekoľkých staníc súčasne, až z 8 rôznych transpondérov, v rámci jednej družice.

Všetky nahrávané, alebo streamované stanice môžu byť nekódované (tzv. FTA), alebo aj kódované, avšak pri kódovaných je podmienkou, aby dekódovacia karta bola v internej čítačke prijímača.  Ak máme kartu v dekódovacom module, celý systém je degradovaný a chová sa tak, ako keby sme mali jednotunerový prijímač.

Tunery nastavujeme vždy len tie fyzické, čiže tunery A a B. Tunery C-H sa nekonfigurujú, systém si ich konfiguruje automaticky, podľa potreby.

Ak máme možnosť k prijímaču priviesť dva káble od LNB, máme k dopozícii všetkých 8 tunerov, bez obmedzení, takže môžeme nahrávať z 8 rôznych transpondérov.

Tu je ukážka nahrávania zo všetkých tunerov pri zapojení oboch tunerov samostatnými káblami od LNB:

 

Ak nemáme možnosť priviesť dva káble od LNB, pripájame len tuner A a tuner B dáme na voľbu Prepojené s tunerom A.

Nastavenie tunerov pri zapojení jedného, alebo dvoch káblov:

 

V takomto zapojení môžeme takisto nahrávať z 8 rôznych transpondérov, ale všetky musia byť na rovnakej polarizácii (horizontálna, alebo vertikálna).

Tu je ukážka nahrávania z 8 tunerov, pri zapojení s jedným káblom:

 

Tohto obmedzenia sa môžeme zbaviť použitím Gigablue Unicable LNB konvertora, viac ako to celé funguje sa dočítate v našom článku o zapojení FBC tunerov s Unicable LNB.

Okrem nahrávania je takto možné aj streamovať, tzv. Multiroom. Streamovať môžete napr. do ďalšieho Enigma 2 boxu, pomocou funkcie Remote channel stream converter, postup nastavenia nájdete tu. Alternatívne môžete použiť aj plugin Gigablue IP client, ktorý toto nastavenie ešte viac zjednodušuje.

gigablue multiroom 1024x563

Streamovať môžete aj do Android boxu, ktorý má prehrávač KODI, videonávod tu. Alebo do Android Smarfónu, alebo tabletu, ideálne vlastnou aplikáciou Gigablue Player, použiť však môžete aj iné, napr. Dreamdroid.

Streamovať je taktiež možné aj viacero staníc súčasne. Ideálne je mať v takomto prípade Gigablue UHD X3 4K pripojený cez výkonný USB Wifi adaptér o rýchlosti 600Mbit, alebo 1200 Mbit, pretože ethernet port je tu len 100 Mbit.

Pozrite sa ako sa nám podarilo streamovať až 7 staníc súčasne do PC a ôsma stanica sa prehrávala na TV:

 

Samozrejme to treba brať len ako test, extrémny stav, ktorý nie je možné využívať spoľahlivo natrvalo, na to slúžia iné zariadenia a nie end-user prijímač. Spoľahlivo sa však dá využívať pre stream do 2-3 zariadení.

Na záver si ukážeme ako rýchlo Gigablue X3 4K prepína. Test bol vykonaný na družici Astra 23,5E, použitá dekódovacia karta Skylink:

 

Prepínanie pod 2 sekundy u kódovaných staníc a z rôznych transpondérov je naozaj veľmi dobrý čas! Prirátajte k tomu dobrú podporu od výrobcu, stabilný chod a výborný obraz a voľba je jasná.

Ešte stále neviete akú náhradu zvoliť za nedostupný VU+ ZERO 4K? :)

Linuxové prijímače Gigablue UHD X3 4K v kompletne nakonfigurovanom stave zakúpite len za 149€ v eshope Ellano.sk.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Komentáre (3)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu