Preview: Gigablue UHD IP 4K

Napísal Ivan P. 1 dňa 19 máj 2020 do kategórie UHD 4K prijímače, Recenzie

4k linuxový IPTV prijímač s možnosťou vloženia tuneru

V dnešnom preview prinášame novinku od nemeckej firmy Gigablue, ktorá nesie označenie Gigablue UHD IP 4K. Jedná sa o ultraHD/4K IPTV linuxový prijímač (Enigma 2), určený pre príjem SD, HD a UHD/4K staníc v IPTV, v kompresiách MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. Ide o ďalší, z radu tzv. HiSilicon boxov, ktoré sa vyznačujú vysokým výkonom a kvalitným obrazom. V základnom prevedení dodávaný bez tuneru, má však veľkú variabilitu možnosti TV príjmu, vďaka možnosti doplnkových tunerov.

Prijímač Gigablue UHD IP4K má totiž aj jeden slot pre vloženie PnP (Plug&Play) tuneru. Do neho si môžete dokúpiť a vložiť buď satelitný tuner pre príjem nekódovaného, alebo kódovaného satelitného vysielania v normách DVB-S/S2/S2X,alebo hybridný (terestriálny/káblový) tuner a tým rozšíriť možnosť sledovania terestriálneho DVB-T/T2, alebo káblového vysielania DVB-C/C2. 

Satelitný aj hybridný tuner je možnosť objednať v dvoch variantách, čiže ako jednotunerový, alebo dvojtunerový (Dual). Všetky tunery podporujú príjem aj v 4K rozlíšení, v kompresiách MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. 

Vložením tuneru DVB-T2/C získate jednotunerový prijímač, vložením Dual tuneru DVB-T2/C získate zase plnohodnotný dvojtunerový prijímač pre príjem pozemského vysielania, alebo káblovky. 

Vložením tuneru DVB-S2X získate jednotunerový prijímač, vložením Dual tuneru DVB-S2X získate zase plnohodnotný dvojtunerový prijímač pre príjem satelitného vysielania.

Varianty pre satelitné vysielanie podporujú príjem v novom DVB-S2X štandarde a majú možnosť príjmu multistreamového satelitného vysielania.

Práve kvôli možnosti variability tunerov je tento box zaujímavý, bezkonkurenčný je pri variante bez tuneru a variante s Dual DVB-T2/C tunerom. V danej kategórii nemá žiadny iný výrobca podobné modely bez tuneru, alebo s dvomi DVB-T2/C tunermi.

Pokiaľ teda hľadáte box do druhej izby, do ktorého sa bude streamovať z hlavného prijímača (ideálne dvojtunerového), alebo dvojtunerový prijímač pre príjem DVB-T2, alebo DVB-C, Gigablue UHD IP 4K je to, čo hľadáte.

Obrovský výkon 4-jadrového CPU, 1 Gbps LAN, USB 3.0, možnosť externého IR čidla a výborná podpora od výrobcu sú už len čerešničkami na torte

LOGOELLANO2018GLOW.png

GBIP4K_3.png

Prijímač poháňa štvorjadrový 64-bit procesor ARM Cortex A53 Hisilicon 9798mv200 (15000DMIPS), s frekvenciou jadra 1,6 GHz, doplnený o operačnú pamäť RAM o veľkosti 1 GB DDR3 a Flash pamäť 8 GB eMMC, pre inštaláciu pluginov, doplnkov, image a dalších vymožeností linuxového systému.

ram cpu

O chod prijímača sa stará overený linuxový operačný systém Enigma 2. Prijímač podporuje príjem z viacerých družíc pomocou protokolov prepínačov DiSEqC 1.0, 1.1 a pozicionéra DiSEqC 1.2, USALS. Taktiež podporuje príjem za pomoci UNICABLE LNB.

Pre pripojenie USB zariadení sú na zadnom paneli k dispozícii dva USB porty. Jeden vo verzii 2.0 a jeden v prevedení 3.0. Pre príjem platenej televízie je na pravej spodnej časti prijímača k dispozícii  jedna programovatelná UNI čítačka dekódovacích kariet.

K internetovej sieti môžete prijímač pripojiť vysokorýchlostným ethernetom 1Gbit a LAN káblom, alebo k wifi sieti za pomoci kompatibilného wifi USB adaptéru (nie je súčasťou balenia).

 

Balenie a príslušenstvo

IMG 3100   

V balení sa nachádza:

IMG 3102

  • prijímač  Gigablue UHD IP 4K
  • diaľkové ovládanie
  • 2x AAA batérie do diaľkového ovládania
  • návod na obsluhu prijímača (DE)
  • napájací adaptér 12V/2A

Prijímač Gigablue UHD IP 4K je menších rozmerov : (Š x V x H): 180 x 39 x 120 (mm). 

 

Popis výbavy

Na prednom paneli sa nachádza:

 GBIP4K 1

Na ľavej strane predného panela je jedno ovládacie tlačidlo Power, pre zap. a vyp. prijímača. V strede predného panela sa nachádza signalizačný LED pásik, signalizujúci stav a nahrávanie prijímača. Prijímač nemá displej. V septembri 2021 vyšla nová verzia prijímača Gigablue UHD IP 4K kde už má prijímač zabudovaný 4-miestný numerický displej bielej farby.

Na pravej strane predného panela je zabudované IR čidlo pre komunikáciu ovládania a prijímača.

GB IP4K 2

Pravá bočná strana prijímača:

IMG 3096 

Na pravej bočnej (spodnej) strane prijímača sa nachádza:

IMG 3097

1x UNI čítačka dekódovacích kariet (karta sa vkladá čipom nahor a dopredu). Karta po zasunutí prečnieva z prijímača cca 1cm. Čítačka kariet je v našej enigme nastavená pre spoluprácu s kartami Skylink Irdeto , Skylink ICE (okrem kariet Skylink Irdeto standart M7 s ktorými prijímač nespolupracuje)UPC Freesat ICE, RTVS, Plustelka, OrangeTV a Antiksat.

Zadný panel

GBIP4K 4

Zadný panel obsahuje:

Záslepka pre vloženie PNP tuneru.

Tesne pod záslepkou slotu tunera sa nachádza čítačka pamäťových kariet micro SD. Skarty je možné prehrávať a aj na ňu nahrávať.

2x USB 3.0 určený pre pripojenie USB komponentov ako USB HDD, USB flesh,USB wifi adaptér a pod.

S/pdif - optický zvukový výstup, slúži pre pripojenie prijímača ku domácemu kinu, alebo AV recieveru.

IR IN - jack konektor pre pripojenie externého čidla.

 HDMI 2.0 - slúži pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV pomocou HDMI kábla.

ETHERNET 1000MB -  ethernet slúži na pripojenie prijímača k internetovej sieti pomocou LAN kábla.

2x USB 2.0 určený pre pripojenie USB komponentov ako USB HDD, USB flesh,USB wifi adaptér a pod.

Tlačidlo RECOVERY - slúži pre servisné účely.

AV -analógový audio/video jack výstup pre pripojenieku starším TV, alebo zosilňovaču.

1x kolískový vypínač.

1x jack 12V DC - konektor pre pripojenie externého napájacieho adptéra 12V/2A. 

  • obrázky prijímača s vloženým dual satelitným DVB-S2X a hybridným dual DVB-T2/C2 tunerom 

Gigablue IP4K 5 Gigablue IP4K 6

 

 UPOZORNENIE:  LNB, HDMI kábel a kartu treba vkladať do vypnutého prístroja!

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie je programovateľné aj pre ovládanie televízora a iných zariadení. Má dobrú smerovosť. Tlačidlá vydávajú pri stláčaní mierne pukavý zvuk.

Gigablue IP4K 7

Hardvér prijímača

Prijímač má iba pasívne chladenie. Teplo z prijímača je odvádzané samovoľne, cez otvory na bočnej časti prijímača. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

Napájanie je externým adaptérom 12V/2A.

IMG 3095

 

 

Postup nahratia softvéru do Gigablue UHD IP 4K

Čistá Enigma 2, alebo záloha enigmy, ktorá má v názve "_mmc", sa inštaluje iba cez lokálnu inštaláciu, podľa postupu v tomto článku, alebo podľa tohto videa.

20200428145325

Enigma 2 a záloha enigmy , ktorá má v názve "_recovery_emmc", sa inštaluje podľa nasledovnáho postupu:

1. Stiahnutú Enigmu, alebo zálohu si rozbaľte v PC pomocou programu Winrar, alebo Winzip. Na naformatovaný USB kľúčik vo formáte FAT32, nakopírujte do koreňovej zložky týchto 5 súborov zálohy (obrázok nižšie). Súbory nesmú ísť do žiadnej zložky, iba priamo na čistý USB kľúč!

fl

2. Zasuňte USB klúč s enigmou do USB portu vypnutého Gigablue UHD IP 4K.

3. Stlačte a držte tlačidlo power na prednom paneli.

4. Zapnite prijímač zadným vypínačom, stále tlačidlo power držte, až kým sa nerozsvieti červená LED na prednom paneli (potom tlačidlo power uvoľnite).

5. Po cca 35 sekundach sa zobrazí na obrazovke televízora bootovacie menu, kde sa zvolí druhá volba od hora “Flash Recovery Image", ktorú potvrdíte tlačidlom OK na diaľkovom ovládači.

20200428144858

6. V ďalšom okne sa potvrďte volbu YES pre začatie fleshovania.

20200428144907

Prijímač načíta a naflashuje zálohu. Flashovanie trvá cca 2min. Priebeh inštalácie je zobrazovaný na TV.

20200428144952 20200428145038

Nakoniec sa box sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou.

 

Enigma OpenATV 6.3 od ELLANO.SK

Pri zakúpení prijímača Gigablue UHD IP 4K v našom eshope ELLANO.SK, získate prijímač s plne nakonfigurovanou enigmou. V cene prijímača je každá ďalšia konfigurácia, ktorú pre tento model vydáme!

Aktuálne dodávaná konfigurácia:

Ako základ je použitá E2 OpenATV 6.4 z 04/2020, s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.17.0, ktorý vylepšuje prehrávanie videí. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony, skiny a pod.

infoe2

enigme je defaultne nastavený skin MyMetrix.

infpe2 menu

V Enigme je taktiež nainštalovaný a nakonfigurovaný aj skin HDGlass 17, ten si môžete navoliť v menu/nastavenia/Používanie a Gui/Nastavenie vzhľadu/hd_glass17.

hdg1 hdg2 hdg3

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pre zobrazovanie TV programu sme nainštalovali obľúbený plugin pre zobrazovanie EPG Cool TV Guide. Taktiež sme doinštalovali a nastavili plugin EPG refresh pre automatickú aktualizáciu EPG.

Softcamy

Sú nastavené pre čítanie kariet Skylink Irdeto aj ICE (okrem kariet Skylink Irdeto Štandart M7 a kariet s vyšším zabezpečením, s ktorými prijímač nespolupracuje), UPC Freesat ICE, RTVS, Plustelka, OrangeTV a Antiksat. V prijímači je nainštalovaný aj softcam Skylink ice-irdeto, ktorý bude dekódovať ICE kartu Skylink v irdeto móde a tým Vám umožní sledovanie programov, ktoré sú už iba v kódovaní irdeto.

Zoznam programov

Zoznam programov je nainštalovaný pre Skylink, Freesat UPC, Antiksat, OrangeTV, Astra19.2E a iné. V enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN, pre rýchle vyhľadávanie programov providera Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Orange a ďalších providerov.

zp1

Pluginy

ArchívyCZ/SK 1.2.3 , Infobartunerstate, Cool TV Guide, Mediaplayer2, Pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, HbbTV, KODI 18.6 Leia, Openwebif a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádii WebradioFS. Nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádia.

plg1 plg2

Nainštalované multimediálne rozhranie KODI je verzie 18.6 LEIA. 

k1 k2 k3

OSD menu sa zobrazuje v rozlíšení 1280x720p a používa hi player KODI, ktorý prehráva videá až do rozlíšenia 4K. KODI nemá PVR doplnky.

k4 k5

 

Funkcie prijímača Gigablue UHD IP 4K

 

Stream vysielania

Prijímačom Gigablue UHD IP 4K môžete streamovať v domácej sieti vysielanie z iného serverového, najlepšie viactunerového, linuxového prijímača s OS Enigma2. Ideálne pre variant bez tuneru, čiže prijímač stačí mať napojený na Vašu domácu sieť, ideálne káblom cez ethernet konektor.

K tomuto účelu je v prijímači nainštalovaný plugin GB IPBOX Client , ktorého nastavenie nájdete v menu/nastavenie/príjem/IPBOX client.

Tento plugin Vám automaticky vyhľadá v domácej internetovej sieti iný linuxový prijímač s OS enigma2, z ktorého je možné streamovať vysielanie do prijímača Gigablue UHD IP 4K.

s1 s2

Vyberiete, ktorý prijímač chcete ako serverový (v prípade že máte viac prijímačov, tak Vám ich zobrazí na výber viac) a následne po uložení zeleným tlačidlom na DO (obr.naľavo nižšie), z neho Gigablue UHD IP 4K načíta rovnaký zoznam programov, aké má serverový prijímač.

s3 s4

Po otvorení zoznamu programov a potvrdení programu sa spustí stream zo serverového prijímača.

s5 s6

Pre streamovanie môžete použiť aj iný plugin a to remotechannelstreamconverter podľa návodu v tomto článku:  https://digitalne.ellano.sk/magazin-7/rady-a-tipy/digitalna-kola/item/stream .

 

Satelitný príjem

Po vložení tuneru DVB-S2X, alebo Dual tuneru DVB-S2X do prijímača, môžete okrem satelitného vysielania príjímať aj satelitný multistream MIS.

sattuner

Po pripojení dvoch satelitných prívodov z LNB kovertora do Dual tuneru DVB-S2X, budete môcť nahrávať z dvoch rozdielnych TP, alebo družíc.

 

Terestriálny a káblový príjem

Po vložení hybridného (terestriálny/káblový) tuneru DVB-T2/C, alebo Dual tuneru DVB-T2/C2 do prijímača, budete môcť prijímať terestriálne, alebo káblové vysielanie DVB-T/T2/C/C2.

dvbtctuner

K obom hybridným tunerom Vám stačí pripojiť jeden kábel (terestriálnej, alebo káblovej TV) od antény. V prípade Dual tuneru DVB-T2/C2 budete môcť nahrávať z dvoch rozdielných frekvencií (muxov).

 

Ďalšie funkcie

Nahrávanie je nekódované, vo formáte TS, nahrávky je možné prehrávať aj v PC. Okrem okamžitého a načasovaného nahrávania cez EPG, je funkčný aj thimeshift (nahrávanie s časovým posunom). Nahrávať môžete na USB Flash, USB HDD, micro SD kartu, alebo na sieťový NAS disk. Súbežne je možné nahrávať z oboch tunerov A aj B, a to u satelitného dual tuneru a aj u DVB-T2/C2 dual tuneru. 

Thimeshift - nahrávanie s časovým posunom je momentálne nefunkčné

Prijímač podoruje funkciu PIP (obraz v obraze), bezproblémovo zvládne aj dva programy v 4K rozlíšení..

HbbTV je plne funkčné, aj s prehrávaním videí z archívu.

hbbtv

Prijímač nedisponuje webbrovserom .

Plugin Youtube je momentálne funkčný.

Ostatné funkcie prijímača, ako prehrávanie multimédii, rádio, HDMI CEC, TXT a pod., sú totožné s funkciami iných linuxových 4K prijímačov s OS enigma2 a Gigablue UHD IP 4K ich zvláda bezproblémov.

Prijímač môžete pripojiť aj k wifi sieti, za pomoci kompatibilného wifi USB adaptéru.

Prijímač podporuje aj funkciu úpravy streamu, tzv. transcoding, do kódeku h264, alebo h.265, s možnosťou úpravy ďalších vlastností streamu, ako napr. zmena rozlíšenia, či bitrate.

Gigablue UHD IP 4K podporuje aj multiboot. Môžete do flesh pamäte prijímača nahrať až 4 OS enigma2. 

Multimédia

VIDEO súbory prehrá: 3GP,HDR,HLG,AVI,vob,divx,h264,h265,mp4,mov,xvid,ts a dalšie. Prijímač bezproblémov prehrá aj 4K video HDR 10bit o bitrate až 140Mbps. Prijímač pri prehrávaní videí, aj pozeraní vysielania podporuje automatickú detekciu HDR.

AUDIO súbory prehrá: FLAC,DTS,AAC,AC3,waw,MP3.

NEPREHRÁ: FLV.

 

Nastavenie Enigmy2 ELLANO.SK

Rozlíšenie je nastavené na 1080i.

Tuner A je nastavený na : družicu Astra23,5E

Tuner B : nenakonfigurovaný

FTP meno a heslo: root

Nastavenie tlačidiel:

červené: infopanel alebo aktivácia HbbTV- na programoch vysielajúcich HbbTV

zelené: zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

 

Prijímač Gigablue UHD IP 4K si môžete zakúpiť plne nakonfigurovaný, za bezkonkurenčnú cenu, vzhľadom na konfiguráciu a budúcu podporu v našom e-shope ELLANO.SK.

K prijímaču si môžete zakúpiť aj doplnkové tunery a tým rozšíriť možnosť sledovania nekódovaného aj kódovaného satelitného DVB-S/S2/S2X, terestriálneho DVB-T/T2, alebo káblového vysielania DVB-C/C2. Alebo môžete zakúpiť výhodné sety s už predinštalovaným tunerom:

Gigablue UHD IP 4K DVB-S2X Single

Gigablue UHD IP 4K DVB-S2X Dual

Gigablue UHD IP 4K DVB-T2/C Single

Gigablue UHD IP 4K DVB-T2/C Dual

Veríme, že sa Vám preview páčilo a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

4.3/5 hodnotení (7 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu