Recenzia: Golden Interstar XpeedLX Class S2/C

Napísal Ivan P. 1 dňa 25 marec 2016 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

mipsel linuxové prijímače za dostupnú cenu

V dnešnej recenzii Vám predstavím nástupcov obľúbených modelov Golden Interstar Xpeed LX1/LX2.  Prijímače Golden Interstar Xpeed LX Class S2 a  Golden Interstar Xpeed LX Class C.  Jedná sa o takmer totožné jednotunerové, FULL HD, linuxové,digitálne prijímače jediný rozdiel je iba v type tunerov. Golden Interstar Xpeed LX Class S2 je určený pre satelitný príjem a Golden Interstar Xpeed LX Class C je určený pre príjem terestriálneho a káblového digitálneho vysielania. 

Srdcom prijímača Golden Interstar Xpeed LX Class je dvojjadrový mipsel procesor BCM7362 Dual Core 2x 750Mhz (2000Mips), doplnený o 512MB DDR RAM a 256MB flash pamäte, čo sú dostačujúce prametre pre stabilný chod enigmy2 a aj napr. pre prehrávanie FULL HD videí. Prijímač má celokovový (plechový) kryt matnej, čiernej farby.

classlxs2 1 lxclass1

Vlastnosti a špecifikácie:

Full HD DVB-S2

Linux OS Enigma2 - priama podpora od OpenPLI!

1x Conax CA  po softvérovej úprave UNI čítačka dekódovacích kariet

- Full HD DVB-S2 Receiver

- Linux Operating System (E2)
- BCM7362 Dual Core CPUr 2x 750Mhz/2000 Mips

- Flash 256 MB

- DDR Ram 512 MB

- 2-LED dióda

- 1x DVB-S2 Tuner alebo 1x DVB-T2/C tuner záleží od modelu

- 1x čítačka dekódovacích kariet

- RJ 45 10/100 Mbps Ethernet Interface

- HDMI Output

- RCA Output ( Audio L&R + Video )

- 2x USB (predný a zadný)

- Externý IR senzor

- SPDIF Output (Coaxial)

- Podpora wifi USB
- Power tlačidlo
- IPTV 

- EPG

- Nahrávanie a thimeshift

- Prehrávanie multimédii hudba/filmy /fotky

- FAST scan rýcle vyhľadávanie programov

- Streamovanie TV vysielania a nahrávok do PC a smartfónu/tabletu
- rôzne Images
- Web Browser

- HbbTV
- Webif Streaming and Screen Shot
- Pluginy /skiny
- Kovový kryt prijímača
- a oveľa viac...
- Rozmery 150 x 130 x 40 mm

 Balenie a príslušenstvo:

 

IMG 20151220 114331 IMG 20151220 114402 IMG 20151220 114733

 

Balenie obsahuje:

1x prijímač Golden Interstar Xpeed class

1x napájací adaptér 12V/1,5A

1x diaľkový ovládač

2xAAA batérie do diaľkového ovládača

1x návod ku obsluhe

1x externé IR čidlo

Predný panel:

IMG 20151220 115145 IMG 20151220 115201

Na prednom paneli sa nachádza jedno ovládacie tlačidlo POWER pre zap. a vyp prijímača. Prijímač neobsahuje žiadny displej, má však zabudované dve signalizačné LED diódy (bielej a zelenej farby), ktoré zobrazujú stav prijímača (pracovný režim/standby / deep standby). Na prednom paneli je zabudovaný interný IR senzor pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládačom. Prijímač má však aj možnosť pripojenia externého IR senzora (je súčasťou balenia prijímača) pomocou ktorého môžete prijímač ovládať v prípade, že sa ho rozhodnete schovať napr. za TV, alebo tam, kde by nebolo viditeľné interné IR čidlo.

IMG 20151220 115717 IMG 20151220 115747

 

Pre príjem kódovaného vysielania má Golden Interstar Xpeed LX Class zabudovanú jednu UNI čítačku dekódovacích kariet (karta sa vkladá čipom dopredu a hore), ktorá po softvérovej úprave bezproblémovo spolupracuje s dekódovacími kartami:  Skylink a CSlink Irdeto, Skylink ICE, Freesat UPC ICE (Freesat Irdeto nemám možnosť otestovať), RTVS Irdeto a Plustelka/Voľná Telka Irdeto.  Prijímač nespolupracuje s kartami Skylink Irdeto Standart M7!

Prijímač nemá CI slot pre vloženie dekódovacieho CI modulu.

USB port 2.0 ktorý je umiestnený na prednom paneli pod čítačkou kariet, môžete ho využiť pre pripojenie USB komponentov ako USB flash, USB HDD, USB wifi adaptér a pod.

Zadný panel:

IMG 20151220 115300

 

Na zadnom paneli nájdete:

Tlačidlo ON/OFF - slúžina celkové vypnutie prijímača od elektrickej siete.

DC IN - slúži pre pripojenie externého napájacieho adaptéra 12V/1,5A.

IR ext. - slúži pre pripojenie externého IR čidla v prípade schovania prijímača na neviditeľné miesto.

LNB IN - slúži pre pripojenie satelitnej antény, v prípade modelu Xpeed LX class C je tuner DVB-T2/C kde môžete pripojiť digitálne káblové vysielanie DVB- C, alebo terestriálne vysielanie DVB-T alebo DVB-T2.

3x RCA Cinch Audio/Video - RCA  výctupy slúžia pre pripojenie ku starším typom TV, alebo ku zosilňovaču.

S/PDIF - digitálny coaxiálny audio výstup slúži ku pripojeniu audia ku domácemu kinu, alebo AV receiveru pomocou koaxiálneho kábla.

HDMI - slúži pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV.

Ethernet (10/100Mbit) - slúži ku pripojeniu prijímača ku internetovej sieti za pomoci LAN kábla.

USB port 2.0 - môžete využiť pre pripojenie USB komponentov ako USB flash, USB HDD, USB wifi adaprér a pod.

Diaľkové ovládanie:

Diaľkové ovládanie je na spodnej časti vhodne tvarované pre lepší úchop. Tlačidla sú gumené sú dobre rozmiestnené a majú tichý chod. Ovládanie má dobru smerovosť a je určené iba pre ovládanie STB (nie je programovateľné aj pre ovládanie TV).

IMG 20151220 114950 IMG 20151220 114934

Hardvér prijímača:

Prijímač je napájaný externým napájacím adaptérom, čím sa eliminuje vznik nadbytočného tepla v prijímači. Chladenie prijímača je prirodzené (nemá ventilátor), nadbytočné teplo je odvádzané otvormi horného krytu prijímača. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

lxclaasshw

Postup nahratia softvéru:

1. Na naformátovaný USB kľúč formátom FAT32 nakopírujte zložku xpeedc v ktorej sú umiestnené inštalačné súbory enigmy.

2. Do vypnutého prijímača zasuňte USB kľúč s enigmou do predného USB portu (druhý USB port musí byť voľný!) a zapnite prijímač zadným vypínačom.

3. Po zapnutí prijímač prehľadá USB porty a po nájdení enigmy na USB kľúči 3x blikne biela LED dióda na prednom paneli prijímača.

4. V okamihu blikania LED diódy stlačte tlačidlo power na prednom paneli prijímača, tým sa začne inštalácia. Počas inštalácie svietia na prednom paneli obe LED diódy.

5. Inštaláciu neprerušujte! Po nainštalovaní sa prijímač sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou. Inštalácia trvá iba niečo cez 1 minútu!

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Po spustení nenakonfigurovaného prijímača Vás privíta úvodné nastavenie enigmy2 firmy Golden Interstar dostupné sú však i oveľa prepracovaniejšie enigmy ktoré poskytujú väčšie možnosti nastavení. Golden Interstar Xpeed LX Class má ako prvý prijímač od tejto firmy priamu softvérovú podporu od OPEN PLI. Prijímač má teda veľmi dobrú softvérovú podporu.

Dostupné sú pre tento prijímač enigmy  od viacerých vývojárských teamov a to: 

OpenPLI

OpenATV

HDMU

OpenHDF

 

Enigma2 ELLANO.SK

Ako je dobrým zvykom firma ELLANO.SK vychádza v ústrety menej skúseným užívateľom (budúcim majiteľom) linuxových prijímačov a dodáva pri kúpe v eshope ELLANO.SK prijímač ZADARMO plne nakonfigurovaný:

  • nakonfigurovaná čítačka kariet
  • naladený zoznam staníc Skylink/Freesat UPC/Voľná telka-Plustelka
  • nainštalované najlepšie pluginy
  • skiny, logá staníc atď.

Ako základ tejto enigmy je použitá enigma 2 Open PLI z marca 2016 s najnovšími drivermi.

Menu:

V prijímači je nainštalovaný defaultný skin OpenPLI PLI HD a taktiež je doinštalovaná najnovšia verzia skinu HD Glass 16, ktorý má množstvo nastavení zobrazovania a dokáže zobrazovať aj počasie pre Vaše mesto na viac dní dopredu.

Skin PLI HD:

menu

 Menu prijímača je prehľadné. Prijímač má množstvo rôzných nastavení.

nast1 nast2 nast3

Skin HDGlass 16:

Skin HDGlass 16 je veľmi obľúbený pre užívateľov OS enigma 2.

 hdg1 hdg2 hdg3

Infobar:

Infobar v oboch skinoch poskytuje množstvo informácii a zobrazuje aj logá (picony) programov.

infobar

Zoznam programov:

V prijímači je naladený zoznam programov zoradený do favoritných skupín programov. V zozname programov nájdete naladené programy satelitných operátorov Skylink, Freesat UPC, Voľnátelka/Plustelka, voľné nemecké programy a iné. Programy Skylinku sú zoradené do favoritných skupín, aj podľa žánra.

zp1 zp2

EPG (elektronický programový sprievodca):

Prijímač disponuje aj elektronickým programovým sprievodcom (EPG) pomocou ktorého si zobrazíte zoznam programov na sedem dní dopredu. Taktiež Vám EPG zobrazí aj podrobný popis vysielanej relácie. Pomocou EPG si môžete jednoducho načasovať nahrávanie požadovanej relácie.

 epg1 epg2 epg3

V enigme je nainštalovaný aj plugin pre dokonalejšie zobrazovanie EPG Cool TV Guide. Toto EPG si zobrazíte zeleným tlačidlom diaľkového ovládača.

cool1 cool2 cool3

U providerov Skylink aj Upc Freesat je dikriticky zobrazované EPG správne.

upcepg upcepg1 upcepg2

DVB-S2:

Prijímač Golden Interstar Xpeed LX Class S2 má napevno zabudovaný jeden satelitný DVB-S2 semi-tuner pre príjem satelitného vysielania v HD aj SD rozlíšení. Pre príjem z viacerých družíc podporuje prijímač protokoly prepínačov DiSEqC 1.0 a 1.1  a pozicionérov (motorov) DiSEqC 1.2 a USALS. Prijímač podporuje aj UNICABLE LNB pre pripojenie viacerých prijímačov jedným káblom pomocou UNICABLE LNB konvertora.

ladenie1 ladenie2

Prijímač Xpeed LX Class má veľmi slušnú kvalitu obrazu v SD aj HD rozlíšení. Nastavenie rozlíšenia je možné nastaviť až do 1080p/60Hz.

Pre ladenie programov môžete použiť manuálne, automatické vyhľadávanie, alebo FAST-SCANom

Pre providera Skylink je v prijímači dostupné aj rýchle ladenie programov pomocou FAST-SCANU.

Fastscan Vám naladené a systematicky usporiadané programy uloží do novo vytvorenej favoritnej skupiny "Skylink Slovak Republic" v priebehu pár sekúnd.

fs1 fs2

Samozrejme je aj možnosť importu a exportu už vytvoreného zoznamu programov (settingu) z PC cez internetovú sieť pomocou programu Dreamboxedit, alebo Dreamset

DVB-T/T2/C:

Modelom Golden interstar Xpeed LX Class C môžete prijímať terestriálne vysielanie DVB-T/T2, alebo digitálne káblové vysielanie DVB-C. Ostatné funkcie prijímača a operačného systému E2sú identicke so satelitným modelom Golden Interstar Xpeed LX Class S2.

Pripojenie ku prijímača ku internetu: 

V enigme OpenPLI mi wifi adaptér wifi USB Golden Media aktuálne nepracoval, verím, že v dalších aktualizáciách sa to vyrieši, avšak následne som ho testoval aj v enigme OpenATV 5.1, tam je wifi pripojenie bezproblémové.

Prijímač môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou ethernetu 10/100Mbit a LAN kábla, alebo ku wifi sieti bezdrôtovo pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra. Prijímač som testoval s wifi USB Golden Media, s ktorým pracuje bezproblémovo v OpenATV enigme, v enigme OpenPLI sú drivery pre iné chipsety wifi USB adaptérov. Taktiež existuje aj možnosť pripojenia internetu pomocu kompatibilného 3G USB modemu a mobilného internetu.

Nahrávanie:

Prijímačom môžete nahrávať na pripojený USB HDD, USB kľúč,  alebo sieťový disk. GI Xpeed LX Class spolupracuje s formátmi diskov FAT/FAT32, NTFS, alebo EXT3/4. Najlepšie si však každý linuxový prijímač s operačným systémom enigma2 rozumie s linuxovým formátom EXT3, EXT4. Xpeed LX Class zvládne nahrávanie viacerých programov v rámci toho istého transpondéru. Mne sa podarilo súbežne nahrať max. až 3 HD programy a ďalší pozerať. Nahrávanie som testoval na externom HDD NTFS a aj sieťovom NAS disku.

rec1 rec2

Všetky nahrávky boli plne funkčné.  Pokiaľ som však nahrával viac ako tri programy súčasne, tak nahrávky sekali a prijímač sa mierne spomalil. Myslím však, že už nahrávanie 3 staníc súčasne je u jednotunerového modelu viac než dosť. Načasované nahrávanie v standby režime je bezproblémové. Nahrávanie je signalizované blikaním červenej ikony v infobare a pluginom infobartunerstate. Počas nahrávania sú v zozname programov načerveno zobrazené nahrávané programy a nabielo programy nachádzajúce sa v rovnakom transpondéri, ako je nahrávaný program.

rec3 rec4

Thimeshift:

Prijímač podporuje nahrávanie s časovým posunom-thimeshift. Pomocou neho tlačidlom pauza pozastavíte práve vysielanú reláciu a prijímač automaticky začne program nahrávať od miesta pozastavenia na pripojené pamäťové médium , alebo sieťový disk. Stlačením tlačidla PLAY na diaľkovom ovládači si spustíte reláciu od miesta pozastavenia. V časovom posune sa môžete pohybovať pretáčaním dopredu i dozadu. Thimeshift deaktivujete stlačením tlačidla STOP na diaľkovom ovládači. Thimeshift pracuje teda správne. Môžete si doinštalovať plugin Pernament Timeshift, ktorý zabezpečuje nonstop prevádzku funkcie timeshift.

 thimes1 thimes2thimes3

Poznámka: Pre funkčnosť thimeshiftu musí byť pripojené pamäťové médium , alebo sieťový disk vo formáte EXT3 alebo EXT4!

Prehrávanie:

V prijímači môžete pomocou mediaplayeru prehrávať filmové a hudobné multimediálne súbory rôzných formátov.

Prijímačom GI Xpeed LX Class prehráte z pripojeného USB pamäťového média, alebo sieťového NAS disku video súbory a to aj vo FULL HD rozlíšení.

Mne sa podarilo prehrať tieto videoformáty: MKV, H264 HEVC, DIVX, AVi, XVID,MOV,VOB. Plynulo ide aj prehrávanie videa H264 Samsung Oceanic s bitrate 40Mbs a to lokálne a aj po sieti!

vob x264

Pomocou mediaplayeru 2 prijímač prehrá aj filmy s diakriticky správne zobrazenými SRT titulkami .

titulky

Prijímač mi neprehral formáty FLV a neprehrá ani nový formát H265 HEVC. Prehrávanie niektorých kodekov Xvid a AVI súborov sa mi zdal jemne trhaný(nie celkom vyladené drivery prijímača), ostatné formáty prehrával plynulo. Zo zvukových formátov videosúborov prijímač prehrá MP3, AAC, AC3 a aj DTS.

Spolupráca so sieťovým diskom: 

GI Xpeed LX Class bezproblémovo spolupracuje s NAS sieťovým diskom. Bezproblémové je pripojenie ku sieťovému disku, prehrávanie aj nahrávanie.

 nas

Spolupráca kariet s čítačkou:

plustelka

Čítačka kariet v našej nakonfigurovanej verzii Enigmy2 spolupracuje s kartami Skylink ICE aj Irdeto,T-Mobile ICE aj Irdeto, CSlink Irdeto, RTVS Irdeto,Plustelka-Voľná telka Irdeto, Freesat UPC ICE( funkčnosť s kartou Freesat UPC irdeto som namal možnosť otestovať nakoľko ju nemáme k dispozícií) . Čítačka kariet nespolupracuje s kartami Skylink Irdeto Standart M7!

Spolupráca s CI modulom:

Prijímač nemá CI šachtu pre vloženie CI modulu.

Pluginy:

V nakonfigurovanej enigme ELLANO.SK nájdete najobľúbenejšie pluginy medzi užívateľmi linuxových prijímačov.

plg1 plg2 plg3

 Archívy CZ/SK:

Pomocou tohto pluginu si môžete prehrávať televízne relácie z archívov vybraných televízí. Taktiež môžete sledovať seriály,relácie a filmy z rôznych internetových portálov(BeFUN, Sosáč...)

archivy

 CSFD:

Prostredníctvom tohto pluginu si zobrazíte podrobné informácie z česko-slovenskej filmovej databázy o práve vysielanej relácii. Popri podrobnom popise a hodnotení filmu nechýbajú ani komentáre divákov k danej relácii.

 csfd

Mediaplayer2:

Slúži na prehrávanie filmov a hudby. Mediaplayer2 je upravená verzia mediaplayeru pre diakriticky správne zobrazovanie SRT tituliek.

mp3 

Prehrávač obrázkov:

Slúži na prezeranie obrázkov a fotografii vo formáte jpeg,png a pod.

foto

 

Youtube:

V enigme je aj nová verzia pluginu Youtube na prehrávanie videí z portálu youtube. 

Videa si môžete vyberať podľa kategórie videí alebo si môžete vyhľadať požadované video , alebo požadovaný youtube kanál.

you1 you4 you2

Plne funkčné je aj prehrávanie videí VEVO. Vnastaveniach Youtube si môžete zvoliť aj preferované rozlíšenie videí pre prehrávanie.

you3 you5

OpenWebIf:

OpenWebIf je plugin webového rozhrania prijímača ktorý slúži na nastavovanie prijímača a vykonávanie zmien a časovanie nahrávania cez internetovú sieť.

webrozhr1 webrozr2

Cez toto webové rozhranie je už možné aj upravovať zoznam programov uložený v prijímači. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou tohto priijímača. GI Xpeed LX Class môžete jeden program sledovať na TV a ďalšie programy v rámci toho istého transpondéru ako je sledovaný kanál môžete streamovať do PC, smartfónu, alebo tabletu. Prijímač išiel stabilne aj keď som jeden program sledoval na TV, druhý streamoval do PC a tretí do smartfónu, bez nejakého spomalenia prijímača (všetky tri programy boly samozrejme z rovnakého transpondéru). 

HbbTV:

Prijímač disponuje aj hybridnou TV - HbbTV čo je spojenie kombinácie internetových informácii a satelitného vysielania. HbbTV je funkčné v enigme2 Open ATV, okrem prehrávania videí z archívov TV. Tie môžete pozerať cez plugin Archivy CZ/SK. V E2 OpenPLI zatiaľ nie je HbbTV funkčné.

Webbrowser:

V prijímači je nainštalovaný aj internetový prehliadač OpenOpera pomocou ktorého si môžete prezerať internetové stránky. V prehliadači sú uložené aj záložky niektorých internetových stránok (google,facebook apod.), ďalšie si môžete doplniť.

 webbr1 webbr2

webbr3 webbr4

Pomocou virtuálnej klávesnice a diaľkového ovládania môžete zadávať url adresy internetových stránok. Načítavanie stránok je však o dosť pomalšie ako na PC.

Webbrovser nemá flash player, takže nie je ním možné prehrávať internetové videá priamo cez webprehliadač, na IPTV však slúži kopec pluginov.

Teletext:

Prijímač disponuje aj vlastným teletextom, ktorý sa zobrazuje správne.

txt

Radio:

Prostredníctvom prijímača si môžete vypočuť aj slovenské a české satelitné rádia v digitálnej kvalite.

radio

PIP:

Prijímač GI Xpeed LX Class nedisponuje funkciou PIP (obraz v obraze).

Rýchlosti prijímača

nábeh prístroja z vypnutého stavu po načítanie karty skylink ice cez softcam až po nábeh obrazu : 56 sek (rýchlosť záleží od použitého softcamu)

nábeh prístroja z pohotovostného režimu : 3 sek

rýchlosť prepínania kódovaných SD programov: cca  2-2,5 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca  2,5-3 sek

reštart E2: 27 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca  1,5 sek

Plusy:

+cena

+dobrá softvérová podpora(priama podpora OpenPLI)

+kvalita obrazu

+pomer cena/výkon

+malé rozmery prijímača

+externé IR čidlo(možnosť schovatia prijímača

+výhody linuxových prijímačov (IPTV/stream vysielania/ovládanie prijímača po sieti.....)

+inštalácia pluginov,addonov a skinov,

+nahrávanie,thimeshift a prehrávanie z USB a sieťového disku

+prehrávanie multimédiíí-hudba/filmy/fotky

 

Mínusy:

-pomalšie načítavanie webbrovseru

-nemá displej

-nemá CI slot pre vloženie CI modulu

-HbbTV neprehráva videá

-nemá optický S/PDIF výstup

-prehrávanie niektorých videí Xvid a AVI mierne trhá

Záver:

Golden Interstar Xpeed LX Class S2 a  Golden Interstar Xpeed LX Class C sú kvalitné mipsel linuxové prijímače za nízku cenu, ktoré majú dobrú softvérovú podporu a priamu podporu od vývojárov enigmy OpenPLI. Prijímač pracuje stabilne, neprehrieva sa a má dobrú kvalitu obrazu.  Pohyb v menu prijímača a rýchlosť prepínania programov je svižný. V cenovej kategórii okolo 100€ je to výborný pomer cena/výkon. Pokiaľ sa Vám prijímače Golden Interstar Xpeed LX Class S2 a Golden Interstar Xpeed LX Class C zapáčili môžete si ich zakúpiť v eshope ELLANO.SK v plne nakonfigurovanom stave a to v cene prijímača. Kúpou prijímača v ELLANO.SK nekupujete iba prijímač, ale aj softvérovú podporu, budúce konfigurácie pre tento model a technické poradenstvo.

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Verím, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Video k článku

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget