Recenzia: Opticum AX 4K BOX HD51

Napísal Ivan P. 1 dňa 11 október 2016 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

4k/UHD linuxový dvojtunerový prijímač za výhodnú cenu

V dnešnej recenzii Vám predstavím ultra HD, linuxový prijímač od firmy Globo Opticum, ktorý nesie označenie Opticum AX 4K BOX HD51 . Jedná sa o ultra HD/4k jedno až dvojtunerový , linuxový, satelitný/combo prijímač určený pre príjem satelitného, terestriálneho a káblového vysielania (záleží od osadenia tunerov) s podporou 4K UHD rozlíšenia ktoré dosahuje až 3840 x 2160pixelov, taktiež nechýba podpora HD a SD rozlíšenia. Prijímač má plnú podporu nového kodeku HEVC H.265 a veľmi dobrú kvalitu obrazu. Srdce prijímača tvorí rýchly dvojjadrový procesor ARM BCM 7251s o takte jadra 1,5Ghz (10500DMIPS), doplnený o veľkú Flash pamäť o veľkosti až 4096 MB (4 GB) a operačnú pamäť 1Ghz DDR. O chod prijímača sa stará linuxový operačný systém Enigma 2, ktorý má široké možnosti multimediálnosti.

opticum-ax-4k-uhd-box-hd51-linux-dvb-s2.jpg

Prijímač AX 4K BOX HD51 má dva sloty pre vloženie vymeniteľných tunerov, pričom má štandardne zabudovaný jeden DVB-S2 vymeniteľný PNP satelitný tuner a druhý slot je voľný pre vloženie druhého tuneru v prevedení DVB-S2 satelitný, alebo hybridný DVB-T/T2/C terestriálny a káblový tuner v jednom.

Technicke dáta:
CPU: BCM 7251s DMIPS CPU 10500
SoC: 28-nm 
Taktovanie v Mhz: 1500
Cores: 2
Threads: 2
Max. rozlíšenie: 2160p (4K) 
H.265: Áno
VP9 ? 4K Youtube: Áno do budúcna
VP8 - Youtube: Áno
OpenGL ES: 2.0
UNI čítačka kariet: 1
Common Interface: 1
Tuner vymeniteľný: Áno, 2 x Plug & Play Tuner
Bootloader SPI Flash: 8MB
Nand Flash: 4096MB (4GB)
DDR Memory: 1 GB
HDD: 1 x SATA interný 2,5" HDD (voliteľné)
USB 2.0 predné: 1x
USB 2.0 zadné: 1x
USB 3.0 zadné: 1x
LAN (max Mbps): 1000 Gigabit LAN
HDMI Version: 2.0
YUV: Nie
SCART: Nie
RCA: Áno
S/PDIF (optical): Áno
RS-232: Nie
SD/MMC CARD: Nie
Rozmery (ŠHV): 30 x 22 x 5
Displej: VFD dot-matrix Display
Napájanie: Externé 12V
Spotreba : 13,1W | 7,1W | 0,5W

Balenie a príslušenstvo:

IMG 0714 IMG 0715

Balenie Opticum AX 4K HD51 obsahuje: 

IMG 0716

1x prijímač Opticum AX 4K HD51

1x diaľkové ovládanie 

2x AAA batérie do diaľkového ovládania

2x návod na obsluhu

1x HDMI kábel

1x externý napájací zdroj 12V

1x prívodný napájací kábel ku zdroju

1x SATA kábel pre pripojenie interného HDD

Skrutky + podložky pre upevnenie HDD /HDD nie je súčasťou balenia!/

Predný panel:

Prijímač je stredne veľkých rozmerov (šxhxv)33x22x5 cm . Predný panel je z čierného lesklého plastu. Obsahuje jedno ovládacie tlačidlo Power, ktoré slúži na zap. a vyp. prijímača a používa sa aj pri flashovaní enigmy do prijímača.

V prednom paneli je ukryté aj IR čidlo pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládaním.

IMG 0721 IMG 0722

 

Pre zobrazovanie informácii ako čas, číslo programu, názov programu, ikony dostupných funkcií a vlastností daného programu a pod. je na prednom paneli umiestnený alfanumerický VFD-dot matrix displej zelenej farby.

IMG 0738 IMG 20160830 200556 IMG 20160830 200703

 V pravej časti predného panelu sa nachádza odklopná časť pod ktorou sa nachádza:

1x USB 2.0 - port pre pripojenie USB komponentov, ako USB flash/USB HDD/USB wifi adaptér a pod.

1x Smart card  (UNI čítačka dekódovacích kariet) - čítačka kariet po softvérovej úprave spolupracuje s kartami Skylink Irdeto/Skylink ICE/a aj Irdeto/RTVS-Plustelka-Voľnátelka Irdeto a Freesat UPC ICE (Freesat UPC Irdeto som nemal možnosť otestovať). Karta sa vkladá čipom dopredu a nadol. Čítačka kariet nespolupracuje s dekódovacími kartami Skylink Irdeto Standart M7! Pre jej funkčnosť je nutné v tomto prijímači použiť certifikovaný CI modul!

1x CI slot - slúži pre vloženie dekódovacieho CI modulu a čítanie dekódovacej karty. Vhodné pre prevádzkovanie karty Skylink Irdeto standart M7 so Skylink ready CI modulom.

IMG 0724

 

Zadný panel: 

 IMG 0727

 

Na zadnom paneli sa nachádza:

1x PNP satetelitný vymeniteľný tuner - vložený vymeniteľný DVB-S2 satelitný tuner.

1x voľný slot pre vloženie druhého sateitného , alebo hybtŕidného vmeniteľného tuneru DVB-T2/C.

SPDIF - digitálny optický audio výstup slúži pre pripojenie zvukovej digitálnej stopy ku AV receiveru , alebo domácemu kinu za pomoci optického kábla.

HDMI 2.0 - port pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV (prípadne ku AV receiveru s HDMI vstupom).

1x USB port 2.0 (5V-500 mA max) - USB port pre pripojenie USB komponentov (USB HDD/USB kľúč/USB WIFI adaptér a pod).

1x USB port 3.0 (5V-500 mA max) - vysokorýchlostný USB port v prevedení 3.0 pre pripojenie USB komponentov (USB HDD/USB kľúč/USB WIFI adaptér a pod).

LAN (ethernet)1Gbit - rýchly gigabitový ethernet slúži pre pripojenie prijímača ku internetovej sieti pomocou LAN kábla.

Jack 12V/2A - konektor pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/2,5 A.

IMG 0728 IMG 0729

 

Diaľkové ovládanie:

Diaľkové ovládanie je na spodnej strane tvarované pre jeho lepší úchop. Tlačidla sú pogumované a dostatočne veľké, chod tlačidiel je tichý. Rozloženie tlačidiel je vhodné. Smerovosť ovládača je dobrá.

IMG 0720 IMG 0719

Hardvér prijímača Opticum AX 4K BOX 51HD:

Opticum AX 4k BOX 51HD má iba pasívne chladenie (nemá žiadny ventilátor) a to hlinníkovým chladičom umiestneným na procesore prijímača. Napájanie prijímača je riešené externým napájacím zdrojom čím sa eliminuje vznik nadbytočného tepla pod krytom prijímača. Prebytočné teplo z prijímača je samovoľne odvádzané otvormi horného krytu prijímača. 

IMG 0730 IMG 0736

Do prijímača je možné vložiť dva vymeniteľné tunery , čiže prijímač môže byť ako jednotunerový satelitný prijímač, dvojtunerový satelitný prijímač, alebo dvojtunerový combo (satelitný/terestriálny/káblový) prijímač, záleží iba na osadení tunerov.

IMG 1061 IMG 1062 IMG 1063

Vymeniteľné PNP tunery majú jednoduchú montáž (odmontovaním záslepky a zasunutím do voľného slotu) .

IMG 1065 IMG 1066

Do prijímača  je možné zabudovať interný HDD 2,5" SATA HDD. 

IMG 0732 IMG 0734

Postup nahratia enigmy2 do prijímača Opticum AX 4K BOX 51HD:

Štruktúra inštalačných súborov enigmy 2 pre prijímač AX 4k je trochu iná, ako u ostatných linuxových prijímačov a rozdielny je aj spôsob flashovania vytvorenej zálohy.

Pre inštaláciu čistej (nenakonfigurovanej enigmy) sú dôležité inštalačné súbory disk.img a imageversion.

Pri inštalovaní vytvorenej zálohy sú potrebné súbory kernel.bin a rootfs.tar, kde sú uložené nastavenia zálohovanej enigmy.

Všetky tieto inštalačné súbory musia byť nakopírované v priečinku s názvom hd51, ako je na obrázku nižšie .

fls1

Postup flashovania enigmy2 do prijímača Opticum AX 4K BOX 51HD:

1.Na naformátovaný USB kľúč formátom FAT32, nakopírujte zložku hd51 v ktorom sa nachádzajú inštalačné súbory enigmy.

2.Odpojte prijímač AX 4K od elektrickej siete.

3.Zasuňte USB kľúč s enigmou do predného USB portu prijímača (ostatné USB porty musia byť voľné!).

4.Už pred zapojením prijímača do el. siete musíte stlačiť a držať stlačené tlačidlo POWER na prednom paneli prijímača.

5.Zapojete prijímač do elektrickej siete.  Tlačidlo power uvoľnite v momente, keď sa Vám na displeji zobrazí nápis Flashing. (Prijímač nevypisuje žiadnu hlášku o nájdení imagu enigmy2 ako je to u iných linuxových prijímačoch).

6.Inštaláciu neprerušujte!  Po nainštalovaní sa prijímač automaticky reštartuje a nabootuje s novou enigmou. Inštalácia trvá cca 4minúty.

 

Postup flashovania zálohy E2:

Pokiaľ máte vytvorenú zálohu vždy sa nainštaluje najskôr vyššie uvedeným postupom cez tlačidlo power . Po spustení Vás enigma ( ktorá je nenakonfigurovaná)prevedie úvodnými nastaveniami, ktoré môžete preskočiť nakoľko nastavenie enigmy prenesieme s vytvorenej zálohy. Pokiaľ chcete preniesť nastavenia enigmy z vytvorenej zálohy musíte to previesť nasledovným spôsobom:

1.Na zasunutom USB kľúči v prijímači musíte mať súbory so zálohou teda nesmú chýbať ani súbory kernel.bin a rootfs.tar (pozri obrázok nižšie).

fls1

 

2. Stlačte modré tlačidlo na diaľkovom ovládači , čím sa Vám zobrazí panel rýchleho nastavenia. V ňom prejdite na položku Software Manager / Flash Online a potvrďte ju tlačidlom OK.

fls2

 

3. V ďalšom kroku na obrazovke  naľavo nižšie stlačte modré tlačidlo (Local).

4. Následne stlačte žlté tlačidlo (Zariadenia) kde sa Vám zobrazia všetky pamäťové zariadenia pripojené ku prijímaču (ako je na obrázku nižšie napravo). Mne sa tam zobrazil interný HDD ST500..., USB flash na ktorom mám zálohu enigmy USB FLASH DRIVE a interná flash pamäť prijímača Internal Flash. Vyberiem si teda zariadenie kde mám uloženú zálohu enigmy2 v mojom prípade je to USB FLASH drive  a potvrdím ho tlačidlom OK .

fls3 fls4 fls5

5. Súbory so zálohou na USB mám v zložke hd51 tak nadídem na túto zložku a potvrdím ju tlačidlom OK (obr. naľavo nižšie). Po potvrdení sa Vám zobrazia inštalačné súbory enigmy umiestnené v zložke hd51 ako je na obrázku nižšie v strede. Nás zaujíma súbor so záohovanými nastaveniami Kernel.bin na ktorý sa šípkami diaľkového ovladania presunieme a následne spustíme inštaláciu stlačením zeleného tlačidla (Flash).

Priebeh inštallácie sa Vám bude zobrazovať v okne ako je na obrázku napravo nižšie. Po nainštalovaní zálohy sa prijímač sám reštartuje a nabootuje s nakonfigurovanou zálohou enigmy2.

fls6 fls7 fls81 

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Po spustení nenakonfigurovaného prijímača Vás privíta úvodne nastavenie "NO NAME" enigmy2 ktorá je značne oklieštená a neponúka veľa možností. Prijímač má však softvérovú podporu v enigme OpenATV, ktorá je stabilná a dobre vyladená. Použiteľné sú však aj iné enigmy ako OpenPLI , OpenHDF...síce sú určené pre iný prijímač, ale postavený je na tom istom HW, iba pod inou značkou. 

infoe2

E2 ELLANO.SK

Ako je dobrým zvykom firma ELLANO.SK vychádza v ústrety menej skúseným užívateľom (budúcim majiteľom) linuxových prijímačov a dodáva pri kúpe prijímač Opticum AX 4K BOX 51HD ZADARMO plne nakonfigurovaný:

  • nakonfigurovaná čítačka kariet
  • naladený zoznam staníc Skylink/Freesat UPC/Voľná telka-Plustelka
  • nainštalované najlepšie pluginy
  • skiny, logá staníc atď.

Ako základ tejto enigmy je použitá enigma 2 Open ATV 5.3 postavená na novom kerneli 4.4.0 s najnovšími drivermi a novým GStreamerom 1.9.0 pre lepšie prehrávanie streamov a multimédií.

Menu:

Menu prijímača je prehľadné. Defaultne je v enigme nastavený skin Open ATV "MY Metrix", ktorý má množstvo nastavení a zobrazuje v infobare aj aktuálne počasie pre Vaše mesto. Infobar poskytuje množstvo informácii a zobrazuje aj logá (picony) programov.

 menu inb

 V enigme je nainštalovaný a nakonfigurovaný aj skin HDGlass16, ktorý ponúka ešte viac možností nastavenia a grafického zobrazenia menu, zoznamu programov, infobaru a pod.

hdg1 hdg2

 

Taktiež je možné zobrazenie počasia pre Vaše mesto a to aktuálne počasie a aj počasie na viac dní dopredu.

hdg3 hdg4

 

Skin HD Glass16 má veľké množstvo nastavení, my Vám však tento skin v enigme prinášame nastavený a nakonfigurovaný.

 4k2 uhd2

 

Zoznam programov:

V prijímači je naladený zoznam programov zoradený do favoritných skupín programov. V zozname programov nájdete naladené programy satelitných operátorov Skylink, Freesat UPC, Voľnátelka/Plustelka a voľné nemecké programy. Programy Skylinku sú zoradené do favoritných skupín, aj podľa žánra.

 

zp1 zp2

 

EPG (elektronický programový sprievodca):

Prijímač disponuje aj elektronickým programovým sprievodcom (EPG), pomocu ktorého si zobrazíte zoznam programov na sedem dní dopredu. Taktiež Vám EPG zobrazí aj podrobný popis vysielanej relácie. Pomocou EPG si môžete jednoducho načasovať nahrávanie požadovanej relácie.

epg1 epg2 epg3

Nastavenia prijímača:

Prijímač má má možnosť nastavenia rozlíšenia až do 2160p, toto rozlíšenie však prijímač využije iba po pripojení k UHD/4K LCD TV. prijímač má upscalling do 4K rozlíšenia, takže HD stanica vyzerá o niečo lepšie ako na Full HD prijímači. Pri nastavenom rozlíšení 1080p a pripojení klasickej LCD TV (nie 4k LCD) má prijímač taktiež veľmi dobrú kvalitu obrazu v SD ,HD a aj UHD/4k rozlíšení.

uhd 4k

4K/UHD satelitné programy idú prehrávať aj na klasickom LCD TV, rozlíšenie prijímača Opticum 4k BOX 51HD musí byť nastavený max na HD rozlíšenie teda 1080p nakoľko staršie LCD TV nezobrazia UHD/4k rozlíšenie 2160p. Prijímač podporuje prehrávanie aj 4K/HDR programov.

nast1 nast2 nast3

Pre príjem z viacerých družíc podporuje prijímač protokoly prepínačov DiSEqC 1.0 a 1.1  a pozicionérov (motorov) DiSEqC 1.2 a USALS. Prijímač podporuje aj UNICABLE LNB pre pripojenie viacerých prijímačov jedným káblom pomocou UNICABLE LNB konvertora. Pre ladenie programov môžete použiť manuálne alebo automatické vyhľadávanie.  Taktiež môžete použiť aj rýchle vyhľadávanie programov FASTSCAN ktorý programy Skylinku naladí v priebehu niekoľkých sekúnd a systematicky uložené programy uloží do favoritnej skupiny programov Skylink Slovak Republic.

fs1 fs2

Samozrejme že do prijímača si môžete nahrať  už zoradený uložený zoznam programov (setting)z PC pomocou programov Dreamset, alebo Dreambox Edit.

Príjem u dvojtunerovej verzie 2x DVB-S2 (resp. s vloženým druhým satelitným tunerom):

Satelitný prííjem s osadením dvoch tunerov DVB-S2 je bezproblémový. Jeden tuner som nastavil na DiSEqC prepínač 1.0 a druhý na motor s protolokom USALS. Po takomto pripojení tunerov som mohol nahrávať a pozerať niekoľko staníc súčasne na dvoch rozdielných družiciach, alebo TP v rámci jednej družice. Taktiež je možný v takomto zobrazení aj PIP (obraz v obraze), alebo /tabletu, alebo smartfónu. Rovnaká možnosť streamu, nahrávania a PIPu je aj pri kombinácii tunerov 1x DVB-S2+1xDVB-T2/C.

 2xdvbs2

Príjem u dvojtunerovej combo verzie 1x DVB-S2+ 1x DVB-T2/C (resp. s vloženým druhým hybridným tunerom DVB-T2/C):

Prostredníctvom vloženého PNP hybridného tuneru DVB-T2/C môžete prijímať pozemné terestriálne vysielanie DVB-T/DVB-T2 a aj digitálne vysielanie DVB-C.

Technické parametre k týmto tunerom nemáme k dispozícii, no podľa informácii z internetu by mal mať tento tuner podporu aj nového kodeku HEVC H.265 a je pripravený pre sledovanie DVB-T2 v kodeku HEVC.

DVB-T/T2:

 Tuner má veľmi dobrú citlivosť. Napájanie anténneho zosilňovača 5V je možné priamo z tuneru.

dvbt1 dvbt2

 Prijímač vyhľadal všetky dostupné DVB-T a DVB-T2 programy v mojej lokalite. Žiaľ otestovať príjem DVB-T2 v HEVC nemám možnosť.

dvbt3 dvb t2 opticum hd51 4k dvbt5

 

Príjem DVB-T/T2 je bezproblémový.

DVB-C:

Príjem DVB-C som testoval na našej mestskej káblovej TV.

dvbc dvbc2

 

Prijímač nedokázal vyhľadať automatickým ladením aktívne frekvencie  a naladiť tak programy DVB-C. Pre ladenie som musel použiť manuálne ladenie prostredníctvom zadávania a vyhľadávania konkrétnych frekvencií. Príjem DVB-C je bezproblémový.

dvbc3 dvbc4 dvbc5

Pripojenie ku prijímača k internetu:

Prijímač môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou rýchleho ethernetu 1Gbit a LAN kábla, alebo ku wifi sieti bezdrôtovo pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra. V našej enigme je nastavená spolupráca s wifi USB s chipsetom rallink rt3070, alebo rt 5370. Prijímač som testoval s wifi USB Golden Media, s ktorým pracuje bezproblémovo. Taktiež existuje aj možnosť pripojenia internetu pomocou kompatibilného 3G USB modemu a mobilného internetu.

wifi1 wifi2

Nahrávanie:

Prijímačom môžete nahrávať na pripojený USB HDD, USB kľúč, interný HDD alebo sieťový HDD. Nahrávanie som testoval na interný HDD a aj na sieťový HDD. Nahrávky sú vo formáte TS, nekódované, nahrávky je možné prehrávať v PC. Podarilo sa mi s použitím jedného tuneru bezproblémovo súbežne nahrávať až 8 kódovaných  HD programov v rámci toho istého transpondéru. 

 rec1 rec2

 

Po doplnení druhého vymeniteľného PNP tuneru v prevedení DVB-S2, alebo DVB-T2/C už je možné nahrávať súbežne z dvoch družíc,z dvoch rozdielnych TP, alebo súbežne z jedného satelitného tuneru satelitné vysielanie a z druhého hybridného tuneru terestriálne/káblové vysielanie. Možnosti nahrávania pozerania je tým pádom oveľa viac ako u jednotunerovej verzie.

rec2xdvbs2 

 

Všetky nahrávky boli plne funkčné. Nahrávané programy sú v zozname programov zobrazené načerveno.

Nahrávanie je signalizované červenou ikonou REC v infobare a je taktiež je signalizované aj na displeji prijímača červenou ikonou REC.

IMG 20160830 200556 IMG 20160830 200703

Práve nahrávanú nahrávku je možné prehravať už počas priebehu jej nahrávania. Načasované nahrávanie pomocou EPG zo standby režimu je taktiež bezproblémové.

rec3 rec4

Do zoznamu nahrávok sa dostanete tlačidlom LIST umiestneným na diaľkovom ovládači. Nahrávky môžete prehrávať a posúvať skokovito tlačidlami 3,6,9 dopredu a 1,4,7 dozadu.

Thimeshift:

Nahrávanie s časovým posunom (thimeshift) pracuje správne. Stlačením tlačidla Pauza sa aktivuje thimeshift, tým sa pozastaví aktuálna relácia a začne sa nahrávať. Stlačením tlačidla Play sa relácia spustí od miesta pozastavenia. V časom posune sa môžete pohybovať dopredu i dozadu. Thimeshift deaktivujete tlačidlom Stop. Pre funkciu thimeshift musí byť pripojené pamäťové médium formátu EXT3 alebo EXT4!

 thim1 thim2 thim3

Prehrávanie:

Prostredníctvom prijímača Opticum HD51 4K môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory ako hudbu, obrázky a videá. Prijímačom prehráte bezproblémovo aj videa vo vysokom HD rozlíšení formátu TS, DIVX,XVID,VOB,MOV,MP4,3GP,hevc 264 , MKV a taktiež prijímač prehrá aj videá v HEVC H.265/ UHD/4k rozlíšení a prehrá aj 4K HDR videá. Neprehrá formát videí FLV . 

4k 1  4k 2

 

4k 3 4k 4

Cez mediaplayer2 bezproblémovo prehráte aj filmy s titulkami formátu SRT. Diakritiku tituliek zobrazuje prijímač správne.

titzlky

Videá sa dajú posúvať dopredu i dozadu, skokovito číslicami 3,6,9 dopredu a 1,4,7 dozadu v intervale 30sek, 1min a 5min.

Zvukové stopy videosúborov Opticum4k BOX 51HD prehral tieto: MP3,AAC,AC3, DTS.

Prehrávanie je bezproblémové aj zo sieťového disku a to pomocou protokolov DLNA, alebo SAMBA.

Cez mediaplayer si môžete prehrať aj hudobné súbory formátu MP3 apod.

mp3

Spolupráca kariet s čítačkami: 

Čítačka kariet v našej nakonfigurovanej verzii Enigmy2 Open ATV 5.3 spolupracuje s kartami Skylink ICE aj Skylink Irdeto, RTVS Irdeto,Plustelka-Voľná telka Irdeto, Freesat UPC ICE(funkčnosť s kartou Freesat UPC irdeto som namal možnosť otestovať nakoľko ju nemáme k dispozícií) . Čítačka kariet nespolupracuje s kartami Skylink Irdeto Standart M7!

Spolupráca s CI modulom:

V prijímači som otestoval dva CI moduly a to Skylink ready Irdeto Neotion Dual Crypt a aj Irdeto EUROCAM CI+. Spolupráca s oboma modulmi a kartami Skylink Irdeto, Skylink ICE, RTVS Irdeto, Plustelka-Voľná telka je bezproblémová. 

cimodul

S použitím modulu Irdeto Neotion Dual Crypt a aj Irdeto EUROCAM CI+ je možné jeden program nahrávať a druhý kódovaný v rámci toho istého transpondéru sledovať. Nahrávky aj s použitím Ci modulu sú nekódované a nahrávky je možné prehrať v PC

Spolupráca so sieťovým diskom NAS :

Mount NAS disku cez protokol CIFS je bezproblémový. Prehrávanie a nahrávanie zo sieťového disku je taktiež bezproblémové.

Prehrávať môžete samba aj DLNA protokolmi.

nas

Pluginy:

V nakonfigurovanej enigme ELLANO.SK nájdete najobľúbenejšie pluginy medzi užívateľmi linuxových prijímačov.

plg1 plg2

 

 Archívy CZ/SK:

Pomocou tohto pluginu si môžete prehrávať televízne relácie z archívov vybraných televízií. Taktiež môžete sledovať seriály,relácie a filmy z rôznych internetových portálov(BeFUN, Sosáč...)

 CSFD:

Prostredníctvom tohto pluginu si zobrazíte podrobné informácie z česko-slovenskej filmovej databázy o práve vysielanej relácii. Popri podrobnom popise a hodnotení filmu nechýbajú ani komentáre divákov ku danej relácii

arch csfd

 

 Mediaplayer2:

Slúži na prehrávanie filmov a hudby. Mediaplayer2 je upravená verzia mediaplayeru pre diakriticky správne zobrazovanie SRT tituliek.

mediaplayer 

Prehrávač obrázkov:

Slúži na prezeranie obrázkov a fotografii vo formáte jpeg,png a pod.

foto1 foto2

OpenWebIf:

OpenWebIf je plugin webového rozhrania prijímača ktorý slúži na nastavovanie prijímača a vykonávanie zmien a časovanie nahrávania cez internetovú sieť.

Cez toto webové rozhranie je už možné aj upravovať zoznam programov uložený v prijímači. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou tohto priijímača. Prijímačom AX4K box 51HD môžete jeden program sledovať na TV, iné programy môžete streamovať do PC alebo do iného linuxového prijímača a taktiež môžete streamovať do smartfónu,tabletu alebo do druhého PC. Pri jednotunerovej verzii môžete streamovať programy iba v rámci toho istého transpondéru ako je sledovaný program na TV. Pokiaľ je prijímač dvojtunerový a máte zvlášť dva satelitné prívody tak nie ste pri streamovaní obmedzený transpondérom a ani družicou. Prijímač ide stabilne aj keď som jeden program sledoval na TV, druhý streamoval do PC a tretí do smartfónu bez nejakého spomalenia prijímača.  Streamovanie UHD/4k programov však už internetová sieť a prijímač nezvládnu kôli veľmi vysokému dátovemu toku (stream seká resp. zasekne). Streamovanie HD aj SD programov je bezproblémové.

webrozhr1 webrozhr2

 

Youtube:

V enigme je aj nová verzia pluginu Youtube na prehrávanie videí z portálu youtube. Videá si môžete vyberať podľa kategórie videí alebo si môžete vyhľadať požadované video , alebo požadovaný youtube kanál. Plne funkčné je aj prehrávanie videí VEVO. V nastaveniach Youtube si môžete zvoliť aj preferované rozlíšenie videí pre prehrávanie.

you1 you2 you3

 V nastavení Youtube rozlíšenia pri tomto 4K prijímači je možné nastaviť rozlíšenie videí Youtube až do 2160p.

you4 you5

 

HbbTV a webbrovser:

V enigme zatiaľ nie je dostupný plugin pre HbbTV (hybridnú televíziu) a webbrovser pre prehliadanie webových stránok.

Inštalácia pluginov:

Ďalšie množstvo pluginov je možné nainštalovať pomocou manualnej inštalácie a ipk. inštalačných súborov , alebo zo serveru enigmy priamo v menu prijímača cez internetovú sieť.

Pluginy sú na serveri zoradené do jednotlivých kategórii. Veľkosť internej flash pamäte prijímača je obrovská, takže sa do nej bez obáv zmestí aj veľa pluginov.

plginst

PIP (obraz v obraze):

Funkcia PIP obraz je už od 26.9.2016 v enigme dostupná . Je nutné však použiť v prijímači najnovší bootloader, verziu E2 Open ATV 5.3 po dátume 26.9.2016 a taktiež je nutná úprava konfigurácia spúšťania módu prijímača. To všetko je už pri kúpe prijímača z ELLANO .SK nastavené, takže to nemusíte riešíť.  Prijímač nezvláda však zatiaľ PIP 2x UHD program. Zvládne jeden1x UHD+1x HD, 2x HD, alebo inú kombináciu HD a SD programov. Pri dvojtunerovom prijímači môžete mať každé okno PIP z rozdielných tunerov, či TP.

IMG 1069 IMG 1070

PIP sa aktivuje dlhým stlačením modrého tlačidla na DO a opätovným stlačením modrého tlačidla. Okno PIP si môžete zväčšiť a aj premiestniť na iné miesto obrazovky TV.

pip

Teletext:

Prijímač disponuje aj vlastným teletextom, ktorý sa zobrazuje správne.

 txt

Radio:

Prostredníctvom prijímača si môžete vypočuť aj slovenské, české a zahraničné satelitné rádia v digitálnej kvalite.

rad1 rad2

Multiboot:

Prijímač Opticum AX 4K BOX 51HD má možnosť v enigme OpenATV nainštalovať priamo do Flash pamäte prijímača nainštalovať až štyri image enigmy2. Je to vďaka  multibootu ktorý je súčasťou enigmy Open ATV. Flash pamäť prijímača je teda v prijímači rozdelená na štyri oddiely a to STARTUP_1, STARTUP_2 ,STARTUP_3 a STARTUP_4 pre štyri image enigmy2. Hlavný image nainštalovaný klasickou inštaláciou cez tlačidlo power pri štarte prijímača sa nachádza v sektore STARTUP_1 a do ostatných si môžete nainštalovať ďalšie enigmy pomocou online inštalácie, alebo lokálnej inštalácie prostredníctvom vytvorených multiboot záloh imagov enigmy.

mult3 mult4 mult5

 

Hlavný image nainštalovaný klasickou inštaláciou cez tlačidlo power pri štarte prijímača sa nachádza v sektore STARTUP_1 a do ostatných si môžete nainštalovať ďalšie enigmy pomocou online inštalácie, alebo lokálnej inštalácie prostredníctvom vytvorených multiboot záloh imagov enigmy.

mult6 mult7 mult8

 

Ktorý image multibootu sa má po reštartovaní(resp. spustení prijímača) spustiť si zvolíte v menu/Vypnúť-reštartovať/Multiboot/ kde šípkou doboku vyberiete, ktorý image (STARTUP_1- STARTUP_4) sa má spustiť. Škoda však, že sa nedá vybrať image multibootu pri štarte prijímača.

mult1 mult2

 

Rýchlosti prijímača

nábeh prístroja z vypnutého stavu po načítanie karty skylink cez softcam až po nábeh obrazu : 42 sek 

nábeh prístroja z vypnutého stavu na FTA program:25sek

nábeh prístroja z pohotovostného režimu :  2sek

rýchlosť prepínania kódovaných SD programov: cca  1-1,2 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca 1,5sek

rýchlosť prepínania kódovaných UHD FTA programov: cca 1sek

reštart E2: 6 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca 1sek a menej

Plusy:

+pomer cena / výkon takmer o 1/3 lacnejší ako VU+solo 4k

+UHD 4K rozlíšenie a podpora kodeku H.265(prehrávanie 4K/UHD programov) 

+kvalita obrazu a rýchlosť prepínania

+rýchlosť spustenia a reštartu prijímača

+1xCI šachta pre CI modul+21xUNI čítačka

+možnosť rozšíriť prijímač o ďalší tuner DVB-S2, alebo DVB-T2/C

+Gigabitový ethernet

+vymoženosti linuxového prijímača(inštalácia pluginov/skinov, prehrávanie a nahrávanie po sieti a pod.)

+prehrávanie množstva multimediálnych formátov vrátane H.265, UHD/4K HDR

+možnosť sledovania satelitného/káblového a terestriálneho vysielania (záleží od osadenia tunerov)

+možnosť pripojenia ku internetu pomocou wifi USB

+USB port 3.0

+možnosť zabudovania 2,5" interného HDD

+multiboot (až päť OS enigma vo flash pamäti prijímača)

+PIP obraz v obraze 

Mínusy:

- nepodporuje zatiaľ transcoding

- nemá zatiaľ plugin pre HbbTV a webbrovser

Záver:

Opticum 4K BOX 51HD je v pomere cena/výkon/podpora z pomedzi 4K-UHD prijímačov momentálne bezkonkurenčne najvýhodnejší. Poskytuje stabilný systém, možnosť satelitného, terestriálneho a káblového vysielania v UHD/4K, HD a aj SD kvalite. Kvalita obrazuje je veľmi dobrá. Prijímač sa nehreje, je úplne tichý a ide stabilne. Hardvér prijímača je dostatočne silný aj na zvládnutie tých náročnejších úloh, ako je prehrávanie UHD/4k videí. Funkcie prijímača sa priebežne postupne ešte stále rozširujú, takže verím, že čoskoro bude mať aj tento box k dispozícii aj funkčný plugin pre HbbTV a webbrovser.

Pokiaľ máte záujem o prijímač Opticum 4K BOX 51HD, tak si ho môžete zakúpiť v eshope ELLANO.SK v jednotunerovej sateltnej verzii DVB-S2, alebo v dvojtunerovej verzii 2x DVB-S2. Dokúpiť si môžete aj vymeniteľné PNP tunery v prevedení satelitný DVB-S2 alebo hybridný pre príjem terestriálneho a káblového vysielania DVB-T2/C

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Verím, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

 

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (16 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget