Recenzia: Qviart Lunix 4K

Napísal Ivan P. 1 dňa 19 jún 2019 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

UHD linuxové combo s CI slotom

V dnešnej recenzii Vám predstavíme ďalší produkt novej značky Qviart, ktorá prichádza na český a slovenský trh. Jedná sa o Qviart Lunix 4K - dvojtunerový, Ultra HD, linuxový, combo prijímač, pracujúci na linuxovom operačnom systéme Enigma 2.  Qviart Lunix 4K je vyrábaný v Kórei, produkovaný španielskym distribútorom. Prijímač Qviart Lunix 4K podporuje príjem UHD/4k, HD a SD satelitného DVB-S2X, terestriálneho DVB-T/T2 a káblového vysielania DVB-C, v kompresiách MPEG2/MPEG4/H.264 a HEVC/H.265 . Prijímač umožňuje príjem 4K/UHD vysielania aj s podporou HDR/HLG, až do rozlíšenia 2160p.

qviart_lunix_4k_3bff727022d3ff29.jpg

Qviart Lunix 4K  je poháňaný dvojjadrovým ARM v7 procesorom, s chipsetom Broadcom 72604, o frekvencii jadra 1,7GHz, pamäťou RAM 1GB DDR4 a 4GB eMMC flash pamäte, ktorá slúži pre uloženie operačného systému Enigma 2 a jeho doplnkov (pluginov, addonov a pod).  Prijímač Qviart Lunix 4k pracuje na overenom linuxovom operačnom systéme Enigma 2. 

 

Špecifikácia:

Linux E2 operačný systém
Možnosť nastaviť rôzne plug-iny, doplnky a skiny
Rozlíšenie 4K / UHD ( 2160p )
Dekódovanie MPEG2 / H.264 /HEVC H.265 
Podpora HbbTV
Funkcia Multistream
DiSEqC 1.0 / 1.1 / 1.2 / USALS, podpora Unicable
IPTV 
Mediaplayer
Webové rozhranie pre počítače a mobilné zariadenia
Elektronický programový sprievodca (EPG), voliteľná rezervácia záznamu
HDR10/HLG/PLM4
Viacjazyčné menu
Teletext a titulky
Automatické a manuálne vyhľadávanie kanálov
Podpora Wi-Fi ( voliteľné )
Nahrávky s časovačom

Balenie a príslušenstvo:

IMG 2609 IMG 2610

Balenie obsahuje:

 • prijímač Qviart Lunix 4K
 • napájací externý zdroj 12V/2A
 • návod na obsluhu
 • HDMI kábel
 • diaľkové ovládanie
 • 2x batérie AAA do diaľkového ovládania

IMG 2611

Predný panel:

Prijímač Qviart Lunix 4K má malé rozmery (š 155 mm x  h 105 mm x v 26 mm), je určený pre príjem UHD/HD/SD satelitného, terestriálneho a káblového vysielania v norme DVB-S, DVB-S2, DVB-S2X, DVB-T, DVB-T2 a DVB-C v kompresii MPEG2/MPEG4/H.264 a HEVC/H.265.

Prijímač má napevno osadený jeden satelitný tuner DVB-S2X a jeden hybridný tuner DVB-T2/C, určený pre príjem terestriálneho a káblového vysielania.

 

IMG 2616 IMG 2617

 

Predný panel neobsahuje žiadné ovládacie tlačidlá a taktiež nemá displej. Pre informáciu o stave prijímača a pre signalizáciu nahrávania má prijímač zabudované dve LED diódy. Ľavá LED dióda zobrazuje buď modrou, alebo červenou farbou pracovný režim, alebo standby (pohotovostný) režim prijímača. Pravá LED slúži na signalizáciu nahrávania.

IMG 2623 IMG 2624

Okrem nich má na prednom paneli interné IR čidlo, ktoré slúži pre komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládaním.

V pravej časti predného panela sa nachádza 1x UNI čítačka dekódovacích kariet, ktorá po nakonfigurovaní v našej nakonfigurovanej enigme, spolupracuje s kartami Skylink Irdeto (staršie verzie bez unibloku) , Skylink ICE, Freesat UPC ICE, Antiksat, OrangeTV, Plustelka a RTVS. Nové karty Skylink Irdeto Standart M7 v čítačke kariet nefungujú, fungujú iba v dekódovacom module!

Karta sa zasúva čipom dopredu a nadol. Po zasunutí do čítačky karta prečnieva z prijímača cca 3 cm.

IMG 2621

Nad čítačkou kariet je zabudovaný CI slot pre vloženie dekódovacieho CI/CI+modulu. Po zasunutí do CI slotu prečnieva Ci modul z prijímača cca 3,5 cm.

Zadný panel:

IMG 2619

Na zadnom paneli sa nachádza:

 • S/PDIF - digitálny zvukový optický výstup - slúži na pripojenie prijímača pomocou optického kábla k AV receiveru, alebo k domácemu kinu
 • Tuner1 IN - vstup satelitného tuneru DVB-S2X slúži pre pripojenie koaxiálneho kábla z LNB konvertora satelitnej paraboly
 • Tuner2 IN - vstup hybridného DVB-T2/C tuneru slúži pre pripojenie koaxiálneho kábla z terestriálnej antený, alebo káblovej TV
 • 2x USB port 2.0 (max.500mA) - USB porty slúžia pre pripojenie USB zariadení  /USB kľúč /USB HDD/USB wifi adaptér a pod.
 • Ethernet 10//100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača k internetu pomocou LAN kábla 
 • HDMI - HDMI výstup verzie 2.0 slúži na pripjenie prijímača k LCD, QLED, alebo plazmovej TV
 • Jack 12V - slúži pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/2A
 • Kolískový vypínač - slúži pre vypnutie a zapnutie prijímača

Prijímač Qviart Lunix 4K nemá pripojenie pre externé IR čidlo. Prijímač nie je možné pripojiť k starším TV bez HDMI portu, ktoré majú k pripojeniu iba konektory cinch, alebo Scart!

Diaľkové ovládanie:

K prijímaču Qviart Lunix 4K je dodávané diaľkové ovládanie, ktoré je určené iba k ovládaniu prijímača, tzn. nedá sa naprogramovať aj pre ovládanie TV.

Chod tlačidiel ovládača je tichý. Tlačidlá sú vhodne rozmiestnené, až na farebné tlačidlá, ktoré by mohli byť umiestnené bližšie ku krížovému smerovému ovládaču. Ovládanie má veľmi dobrú smerovosť, nie je potrebné mieriť priamo na prijímač. Ovládanie má aj niektoré špeciálne tlačidlá, pre rýchly vstup do niektorých položiek menu, alebo pre špeciálne funkcie.

LAN- vstup do nastavení sieti

Plugins- vstup do menu/pluginy

Zoom - zväčšenie, alebo zmenšenie obrazu

List - vstup do zoznamu nahrávok

Media - spustenie prehrávača médií mediaplayera

Timer - vstup do zoznamu časovačov

IMG 2615 IMG 2614

Hardvér prijímača:

Qviart Lunix 4K je napájaný externým napájacím zdrojom. Prijímač má iba pasívne chladenie, chladičom procesoru. Nakoľko je hardvér prijímača v malej plastovej krabičke, tak sa v prijímači kumuluje viac tepla, ktoré je samovoľne odvádzané cez otvory po obvode prijímača. Prijímač je teplejší. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

Postup nahratia softvéru Qviart Lunix 4K:

 1. Na naformátovany USB kľúč formátom fat32 nakopírujte zložku update , ktorá obsahuje podzložku lunix4k v nej inštalačné súbory enigmy.
 2. Vypnite satelitný prijímač zadným vypínačom.
 3. Zasuňte USB kľúč z enigmou do USB portu prijímača ( ostatné porty USB musia ostať voľné!).
 4. Zapnite prijímač zadným vypínačom satelitného prijímača
 5. Po zapnutí prijímač kontroluje USB porty, nájde na USB kľúči inštalačné súbory enigmy začnú striedavo blikať LED diódy na prednom paneli prijímača. V okamihu blikania LED diód treba stlačiť tlačidlo Power na diaľkovom ovládači. Pokiaľ tlačidlo nestlačite do cca 5sekúnd tak prijímač začne bootovať enigmu, ktorú máte v prijímači, takže musíte do cca 5tich sekund od detekovania stlačiť a pustiť tlačidlo Power na diaľkovom ovládači. Následne sa spustí inštalácia enigmy a začnú LED diódy blikať načerveno .
 6. Inštaláciu neprerušujte!  Počas inštalácie blikajú  na prednom paneli LED diódy načerveno . 
 7. Inštalácia trvá cca 2 minúty 30sekúnd, po nainštalovaní sa Vám prijímač sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou.

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Pri prvom spustení prijímača sa Vám spustí sprievodca nastavením firemnej enigmy OpenPLI 6.1. Qviart Lunix 4K má softvérovú podporu od viacerých nezávislých vývojárskych skupín ako OpenATV, OpenPLI, OpenSpa a možno k nim pribudnú aj ďalšie. K dipozícii sú pre Qviart Lunix 4K momentálne enigmy od týchto vývojárov:

OpenATv6.2

OpenATV6.3

OpenSpa 7.3

OpenPLI 7.1

Dá sa teda povedať, že softvérová podpora prijímača je pomerne slušná.

E2 ELLANO.SK

Naša firma ELLANO.SK vychádza v ústrety našim zákazníkom a prijímač dodáva plne nakonfigurovaný, s nakonfigurovanou čítačkou kariet pre našich operátorov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, OrangeTV, Plustelka a RTVS. Taktiež sme doinštalovali aj obľúbené pluginy a skin HDGlass. V cene prijímača je každá dalšia konfigurácia, ktorú pre tento model vydáme. Prijímač sme testovali s enigmou OpenATV 6.2. a OpenATV 6.3 

infoe2

Infobar:

Infobar poskytuje veľké množstvo rôzných informácii. Aké informácie sa Vám budú zobrazovať, si môžete nastaviť v nastaveniach daného skinu, alebo si môžete skin (vzhľad) zmeniť. 

infb 20190129155548

Zoznam programov:

Zoznam programov (setting) je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat UPC, Antiksat. OrangeTV a iné. V našom settingu nájdete aj slovenských operátorov AntikSAT a OrangeTV. Obaja operátori vysielajú na družici Eutelsat 16E a pre príjem týchto programov je nutná parabola o veľkosti ideálne 90cm a odporúčaný LNB je Inverto black ultra. V ponuke máme za výbornú cenu aj prístupové karty Antiksat , čítačku kariet sme nastavili aj pre funkčnosť oboch providerov Antiksat aj Orange TV. 

zp1 zp2

EPG (elektronický programový sprievodca):

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 dní dopredu. Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť aj nahrávanie, alebo prepnutie obľúbenej relácie v čase jej začiatku.

epg5 epg6

epg7 epg8

Do enigmy sme doinštalovali aj graficky krajšie a prehľadnejšie EPG - CoolTV Guide. Toto EPG má viac spôsobov zobrazenia elektronického programového sprievodcu.

epg1 epg2

epg3 epg4

Menu:

Štandartný skin enigmy OpenATV 6.2 je skin MyMetrix.

menu 20190129155433

 

Okrem štandartného skinu enigmy My Metrix sme pre Vás nakonfigurovali a nastavili aj najobľúbenejší vzhľad užívateľov linuxových prijímačov - skin HDGlass17.

hdg1 hdg2 hdg3

HDGlass 17 má množstvo nastavení, zobrazenie počasia pre Vaše mesto a taktiež má možnosť online inštalácie picon.

Rozlíšenie prijímača je možné nastaviť na 480i/480p/576i/576p/720p/1080i/1080p/2160p30/2160p50hz. Najvyššie rozlíšenie 2160p si však vychutnáte iba na 4K /UHD TV. Pri 4K UHD TV vyzerá obraz Full HD staníc s prijímačom Qviart Lunix 4K lepšie, ako s Full HD prijímačom, vďaka upscallingu. Pri HD televízoroch je možné zobrazenie rozlíšenia prijímača prevádzkovať iba do rozlíšenia 1080p (UHD 4K satelitné programy Vám pôjdu aj pri tomto rozlíšení, ale nie v plnej kvalite ako cez UHD TV). Napriek tomu už pri zobrazení s rozlíšením 1080p, má prijímač veľmi pekný obraz na SD, HD aj na UHD/4k.

Pre naladenie programov môžete použiť vyhľadávanie programov ručné, alebo automatické. 

tunery ladenie

Vyhľadávanie naslepo, tzv. blindscan je v enigme nefunkčný- nepodporovaný. V enigme je nainštalovaný aj plugin Fast Scan, pre rýchle vyhľadávanie programov, ktorý poskytuje ladenie pre providera Skylink, Antiksat, Freesat, DigiTV, Orange, Fotelka a ďalších. Tento fastscan má aj automatické dolaďovanie, je však potrebné mať prijímač napojený na internet.

Samozrejmosťou prijímača s OS enigma2, je možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu programov (settingu) z PC do prijímača, cez internetovú sieť a program Dreambox Edit, alebo Dreamset. 

Qviart Lunix 4K podporuje aj príjem z viacerých družíc protokolom DiSEqC 1.0,  DiSEqC 1.1 a pre motor protokolom DiSEqC 1.2, alebo USALS.

Prijímač tiež podporuje aj príjem s UNIcable LNB konvertorom, ktorý umožňuje príjem viacerých prijímačov po jednom kábli. Podporuje LNB Unicable 1 aj Unicable 2.

Prijímačom naladíte satelitné vysielanie v normách DVB-S/DVB-S2 a aj DVB-S2X. Okrem toho je možné prijímačom prijímať aj satelitné vysielanie šírené v multistreame.

Prijímač Qviart Lunix 4K podporuje pre príjem satelitného vysielania modulácie QPSK/8PSK/16APSK a 32APSK.

Multistream:

Prijímač vie naladiť a prijímať programy tzv. multistreamu, ktorý sa používa na niektorých družiciach na distribúciu signálov programov na pozemných vysielačoch, alebo v káblových rozvodoch. Programy sú cez satelit šírené v rovnakej podobe, aké sú k dispozícii domácnostiam na klasickú pozemnú anténu. Takže tieto bezplatné programy sú šírené vo viacerých verziách ako FTA. Programy vo viacnásobnom multiplexe sa nachádzajú súčasne na satelitoch 45 ° E, 13 ° E, 10 ° E, 9 ° E, 4,9 ° E, 5 ° W, 12,5 ° W a 30 ° W. MultiStream MIS a T2MI umožňuje šíriť v jednom satelitnom multiplexe niekoľko samostatných transportných streamov - každý môže zodpovedať jednému terestriálnému multiplexu.

mis1 mis2

Príjem multistreamu sme testovali z družice 4,9E a 5W, kde sa jednalo o MIS ukrajinský paket, pakety talianského RAI a francúzskeho Mediasat. Pre príjem multistreamu je možné použiť režim PLS gold/combo a root.

mis3 mis4

V našom settingu prijímača Qviart Lunix 4k nájdete aj FAV skupinu programov Multistream, kde nájdete naladené aj niektoré stanice multistreamu.

DVB-T:

Príjem terestriálneho vysielania na Slovensku je bezproblémový (české DVB-T2 sme nemali možnosť otestovať). Tuner má dobrú citlivosť, vyhľadal všetky programy.

dvbt1 dvbt2

Taktiež príjem platenej terestriálnej televízie Plustelka, s použitím karty Plustelka, je bezproblémový. Napájenie zosilňovača 5V je možné použiť priamo z tuneru prijímača.

dvbt3 dvbt4

DVB-C:

Príjem DVB-C nemáme k dispozícii, takže sme ho nemali možnosť otestovať.

 

Nahrávanie:

Prijímačom Qviart Lunix 4K môžete nahrávať na sieťový disk, USB HDD, alebo USB kľúč , formátu EXT3/EXT4, EXFAT, FAT32, alebo NTFS.

Nahrávky prijímača sú nekódované, vo formáte TS, takže ich môžete prehrávať aj v PC. Prijímač umožňuje nahrávanie kombinácie troch, až štyroch kódovaných a nekódovaných programov z každého tuneru, takže súbežne nahrá kľudne osem a viac programov. Nahrávanie programov každého tuneru musí byť v rámci toho istého TP, nakoľko je jeden tuner satelitný a druhý terestriálny/káblový.

Nahrávanie sme testovali na USB HDD 3.0 a aj na sieťový NAS disk, všetky nahrávky boli v poriadku.

rec1 rec2

Nahrávanie je signalizované blikaním ikony REC v infobare a aj trvalým červenej led diódy REC, na prednom paneli prijímača. Nahrávané programy sú v zozname programov zobrazené na červeno, ďalšie dostupné programy, nachádzajúce sa na rovnakom transpondéri, sú nabielo a nedostupné programy na iných TP sú šedé.

rec3 re4

Thimeshift:

Nahrávanie s časovým posunom, tzv. thimeshift pracuje správne. Tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači si živé vysielanie programu pozastavíte a prijímač automaticky začne reláciu od miesta pozastavenia nahrávaťOpätovným stlačením tlačidla pauza, alebo play, si spustíte reláciu od miesta pozastavenia.

thime1 thime2 thime3

Thimeshift sa deaktivuje tlačidlom stop. V danom časovom posune sa môžete posúvať dopredu i dozadu.

Prehrávanie:

Prehrávačom médií, alebo Mediaplayerom2 môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory, ako hudbu a videá. Prijímačom môžete prehrávať z USB , USB HDD, alebo sieťového disku protokolmi DLNA, alebo SAMBA.

mkv mp3

 

Prijímač bezproblémovo prehral videá formátu MKV,4k-HEVC-HDR,TS,3GP,VOB,MOV,MP4,H-265,H-264. Prijímač si pri prehrávaní z USB hravo poradí aj s prehrávaním 4K HDR videa, s bitrate cca 75Mbit.

20190129154816

Pomocou Mediaplayeru 2 bezproblémovo prehráte aj filmy so SRT titulkami. 

Prijímač neprehral videá formátu DIVX,AVI,XVID,FLV.

Zvukové stopy a hudobné súbory prijímač prehrá formátu WAW, FLAC, MP3, AAC a AC3.

Prijímač neprehral audio DTS.

Prostredníctvom prehliadača obrázkov si môžete na obrazovke TV prehliadať fotografie.

Pripojenie prijímača k internetu:

wifi1 wifi2

Qviart Lunix 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou ethernetu 10/100Mbit a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra

Nie je vylúčená ani možnosť pripojenia prijímača za pomoci kompatibilného 3G USB adaptéru a mobilnej internetovej siete. 

Spolupráca so sieťovým NAS diskom:

Prijímač bezproblémovo spolupracuje s NAS sieťovým diskom. Môžete na sieťový disk nahrávať, alebo môžete z neho prehrávať multimediálne súbory hudbu, fotky, či videá.

nas1 20190129154834

Prijímač bezproblémovo prehral so sieťového disku 4K HDR videá s bitrate do cca 50Mbit. Záleží od rýchlosti Vašej siete, aké kvalitné videá dokáže prehrať po sieti.

Nahrávanie a prehrávanie z NAS disku je bezproblémové.

Spolupráca dekódovacích kariet s čítačkou kariet:

Čítačka po nakonfigurovaní bezproblémovo spolupracuje s kartami našich operátorov, testovali sme karty: Skylink Irdeto (starší typ bez unibloku), Skylink ICE, Freesat UPC ICE, OrangeTV, Antiksat, RTVS a Plustelka. Prijímač je od nás nastavený na čítanie všetkých týchto typov kariet. U karty Skylink ICE nechýba možnosť čítania karty v Irdeto móde, takže funkčné sú aj novo pridávané stanice ako Prima Krimi, Slager 2, Travel XP a pod.

Spolupráca s CI modulom:

Prijímač spolupracuje aj s CI modulom. Testovali sme prijímač s modulom Skylink ready Neotion dual Crypt a spolupráca tohto modulu a prijímača bola bezproblémová, modul dekódoval aj dve stanice v rámci toho istého transpondéra, čiže dual crypt je funkčný. Treba však v nastavení CI modulu nastaviť voľbu Podpora viacerých staníc z "Auto", na "Áno". Potom pôjde jeden program nahrávať a druhý, v rámci toho istého transpondéra, pôjde pozerať.

ci1 ci2

PIP:

Funkcia obraz v obraze je momentálne nefunkčná.

Pluginy:

V enigme sú všetky dostupné najobľúbenejšie pluginy Archívy CZ/SK 1.1.2, CSFD 12.50, HbbTV, mediaplayer2, youtube a pod., ich zoznam vidíte na obrázkoch nižšie. 

plg1 plg2

Do enigmy sme nainštalovali aj prehrávač internetových rádií WebradioFS , kde nájdete aj množstvo CZ a SK rádií.

Ďalšie pluginy a skiny si môžete nainštalovať z feedu E2, alebo ručnou inštaláciou za pomoci inštalačných ipk. súborov. 

HDMI CEC:

Prijímač má podporu súbežného zapínania, vypínania prijímača a TV a dalších možností ovládania TV. Jedná sa o funkciu HDMI-CEC, ktorá pracovala bezproblémovo.

Youtube:

V našej enigme nájdete nainštalovaný aj prehrávač videí z portálu Youtube. 

20190129155828 20190129155832 20190129155843

Prijímač prehrá plynulo videá aj v 4K rozlíšení. 

20190129155650 20190129155724

HbbTV:

Prijímač podporuje aj príjem hybridnej televízie HbbTV, čo je spojenie informácii TV vysielania a interaktívnych funkcií z internetu. HbbTV si zobrazíte stalčením červeného tlačidla na diaľkovom ovládači, iba na programoch vysielajúcich HbbTV, ako napr. programy Skylinku STV, programy Markízy, ČT, prípadne nemecké TV na družici 19,2E a pod. 

hbbtv1 hbbtv2

Prostredníctvom HbbTV si môžete zobraziť interaktívne informácie, teletext, spustiť relácie uložené v archíve danej TV a pod.

hbbtv3 hbbtv4

Webrozhranie prijímača a streamovanie :

Webové rozhranie prijímača slúži na nastavovanie/ovládanie prijímača, vykonávanie zmien, alebo načasovanie nahrávania cez internetovú sieť.

Cez toto webové rozhranie je možné aj upravovať zoznam programov uložený v prijímači, zálohovať a obnoviť do prijímača uložený zoznam programov.

 

webrz1 webrz2 webrz3

Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou tohto priijímača. Prijímačom môžete jeden program sledovať na TV a iné programy z toho istého transpondéru, alebo z druhého terestriálneho/káblového tuneru, môžete streamovať do PC,smartfónu, tabletu,alebo do iného linuxového prijímača.

Prijímač ide stabilne, aj keď som jeden program sledoval na TV, druhý streamoval do PC a tretí do smartfónu, bez nejakého spomalenia prijímača. Počas streamovania na prednom paneli prijímača Qviart Lunix 4K svieti červená LED dióda rec.

IMG 2626

Streamovanie je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej internetovej siete. Streamovanie HD aj SD programov je bezproblémové.  UHD/4k programy streamovať nejde.

KODI 17.6:

V nových verziách enigmy z mája až júna 2019, je už dostupné pre tento prijímač aj multimediálne rozhranie KODI 17.6. Menu KODI je v rozlíšení 1280x720p. Pomocou KODI môžete prehrávať video streamy cez rôzne doplnky, internetové rádia, či prehrávať multimédia z domácej sieti, alebo USB zariadení.

 20190619073741 20190619073757 20190619073805

Pre prehrávanie používa prehrávač Enigmy 2 - mediaplayer, takže niektoré doplnky pôjdu a niektoré nie (nejedná sa o plnohodnotné KODI). Napr. na hudobnom doplnku MP3 stream nejde zvuk, takže to treba brať KODI ako spestrenie prijímača a nie ako primárnu aplikáciu. Na druhej strane však treba povedať, že výrobca dal do KODi možnosť prehrávať streamy aj cez iný player, avšak táto funkcionalita ešte nefunguje ako má, je čo dolaďovať. Musíme však výrobcu pochváliť, ide o prvý pokus mať na ARM procesore plnohodnotný KODi v Enigme, dúfame, že sa to podarí v dalších aktualizáciách.

20190619074316 20190619073959

Máme pre Vás pripravenú aj enigmu OpenATV6.3 z 06.2019, ktorej súčasťou je aj nainštalovanmé KODI 17.6.

Webbrowser:

Prijímač nedisponuje prehliadačom webových stránok .

Teletext:

Prijímač disponuje aj vlastným teletextom, ktorý má viacej možnosti zobrazenia. Teletext sa zobrazuje správne. 

Radio:

Prostredníctvom prijímača si môžete vypočuť aj slovenské, české a zahraničné satelitné rádia v digitálnej kvalite.

Rýchlosti prijímača stream nejde zvuk

nábeh prístroja z vypnutého stavu po nábeh obrazu FTA programu : 1min 8 sek

reštart E2: 17sek

nábeh prístroja z pohotovostného režimu : 4 sek

rýchlosť prepínania kódovaných SD programov: cca  2-2,5 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca  3-4 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca 1,5 sek

 

Plusy:

+ ULTRA HD príjem/kvalita obrazu

+ cena

+ možnosť príjmu DVBS2X a multistreamu

+ možnosť príjmu satelitného terestriálneho aj káblového vysielania

+ výhody linuxového prijímača

+ prehrávanie multimédii, IPTV a streamov

+ prehrávanie a nahrávanie po sieti (SAMBA,DLNA)

+ dobrá softvérová podpora

 

Mínusy:

- nemá vyhľadávanie naslepo - blindscan

- nefunguje PIP

- prijímač sa mierne hreje 

- nemá USB 3.0

- nemá gigabitový ethernet

- neprehrá formáty AVI,DIVX,Xvid,FLV,DTS( pri prehrávaní nepodporovaných formátov sa prijímač zacyklí - potrebný reštart prijímača).

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

 

Záver:

Qviart Lunix 4K je linuxový UltraHD combo prijímač strednej triedy, s podporou nového kódeku HEVC H.265, ultraHD, HD a SD satelitného,terestriálneho a káblového vysielania, s možnosťou príjmu multistreamu, to všetko za veľmi dobrú cenu. Výhodou je určite CI slot, pre použitie platenej ponuky operátorov, ktorých karty v UNI čítačke nefungujú (napr. nové karty/moduly Skylink, DIGI, či zahr. operátori), keďže v rozumnej cene je UHD Enigma 2 prijímačov s CI slotom, ako šafranu. Prijímač ponúka okrem príjmu TV vysielania aj iné multimediálne funkcie, ako prehrávanie multimédii, HbbTV, IPTV, pluginy, stream vysielania, nahrávanie a prehrávanie po sieti a veľa ďalšieho.

Prijímač sa počas testovania mierne hrial, čo však nemalo vplyv na chod prijímača. Prijímač počas testovania nezamrzol a ani sa samovoľne nereštartoval. 

Pokiaľ sa Vám prijímač Qviart Lunix 4K zapáčil, môžete si ho zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v eshope ELLANO.SK

K prijímaču si môžete dokúpiť v prípade pripojenia ku wifi aj wifi USB adaptér.

Veríme, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK. Ďalšie recenzie, testy a návody nájdete aj na našom Youtube.

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget