Daniel Kaluuya prekračuje hranice: Nová éra dystopie vo filme Kuchyňa

Napísal misterz 1 dňa 24 apríl 2024 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Film, ktorý zmení váš pohľad na budúcnosť Londýna

Daniel Kaluuya možno nepatrí medzi najväčšie filmové hviezdy, postupne sa však dokázal vypracovať z vedľajších rolí do tých hlavných (Uteč, Queen & Slim…). Dokonca mu jeho snaha a herecké umenie priniesli Oscara, a to za rolu Freda Hamptona v Judáš a čierny mesiáš. Nemožno sa preto čudovať, že má aj režisérske ambície. Dystopická sci-fi Kuchyňa však nie je len režijným debutom Kaluuya, ale aj celovečerným debutom architekta a tvorcu krátkych filmov Kibweho Tavaresa. Má tento počin potenciál zaujať diváka?

KITCHEN 2023 film 35499 

Čo môžete očakávať od neočakávaného sci-fi?

Zaujímavých sci-fi filmov nie je nikdy dosť. Hlavne takých, ktoré ponúkajú aj sociálny podtext. Samozrejme, na prvý pohľad sa nedá povedať, že by Kuchyňa Kaluuya a Taveresa hneď evokovala sci-fi Neilla Blomkampa alebo nedávneho Stvoriteľa Garetha Edwardsa. Je to trochu iné, zvláštne. No na druhú stranu aspoň ide v oblasti sci-fi žánru o niečo nové, čo sa často nevidí.

Táto komorná sci-fi totiž svojim futuristickým dizajnom ľahko evokuje, že vlastne ide o nie príliš vzdialenú budúcnosť. No napriek dystopickému minimalizmu sa môže Kuchyňa spoľahnúť aj na vypilované vizuálne efekty. Navyše pôsobí ako film, ktorý má vďaka svojmu režisérskemu double tímu jasne danú víziu. Do veľkej miery sa im predovšetkým podarilo dosiahnuť pocit realistického príbehu, ktorý pekne zabalili do sci-fi kulís.

KITCHEN 2023 film 35454

Kaluuya a Taveres pritom ani nemusia vsádzať na revolučné filmové postupy, prichádzať so zásadnými zvratmi a usilovať o nejaký väčší zásah do sci-fi žánru. Servírujú totiž znepokojujúci obraz blízkej budúcnosti, ktorý nutne nepotrebuje veľmi výraznú tvorivú vynaliezavosť.

Jasne tu evokujú toľko známu dramatickú formulu o sociálnom útlaku, len okorenenú futuristickými kulisami. Šikovne sa tu po špičkách preskakuje medzi komorným ľudským príbehom a výrazným politickým presahom. Vlastne chýba málo a film by ani nemusel byť vôbec sci-fi.

Dystopia krok za krokom

Príbeh nás zavedie do dystopického Londýna, kde sa tridsaťročný Izi (Kano) musí každý deň potýkať so svojim temným osudom. Pracuje v ekologickom pohrebnom ústave, kde sa popol zosnulých premieňa na hnojivo pre rastliny, a to podľa predstáv klienta. Jeho hlavným záujmom je ušetriť si dostatok financií, aby sa mohol presťahovať do lepšej štvrte.

Izi totiž žije v chudobnej komunite The Kitchen, ktorá sa nachádza v oblasti, ktorú vláda plánuje vyčistiť. Boj medzi komunitou a vládou vzniká v dôsledku snahy bohatých, získať nad týmto územím kontrolu. Zatiaľ vláda síce prenajíma tieto oblasti rodinám s nízkymi príjmami, ale väčšina obyvateľov je aj tak nútená opustiť svoje domovy, čo spôsobuje napätie aj v samotnej komunite.

KITCHEN 2023 film 35456

Prirodzene, hoci Izi sám pochádza z tejto komunity, túži po lepšom živote a snaží sa presťahovať do luxusného apartmánu s pekným výhľadom na mesto. Jeho život sa ale zmení, keď sa náhodou zúčastní pohrebu svojej bývalej priateľky a stretne tam Benjiho (Jedaiah Bannerman) - syna zosnulej. V tom momente v jeho živote nastáva zvrat, ktorý ovplyvní nielen jeho osobný život, ale aj vzťahy v komunite.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Výnimočné prvky príbehu

Divák môže oceniť viacero aspektov tohto príbehu. Prvým z nich je temný dystopický svet, do ktorého nás zavedú Iziho životné osudy. Ponurý a nekompromisný Londýn so svojimi sociálnymi vrstvami a konfliktmi medzi komunitou a vládou, ponúka pútavé pozadie pre vývoj postáv. A čo je na tom najlepšie, vôbec to nemusí byť veľmi vzdialené dnešnému svetu o pár rokov v budúcnosti.

Okrem toho tu divák ocení originálny koncept ekologického pohrebného ústavu a možnosti, ako sa popol zosnulých môže využiť na podporu rastlín. Táto myšlienka dodáva príbehu jedinečný a inovatívny rozmer.

KITCHEN 2023 film 35455

Napätie medzi bohatými a chudobnými vrstvami obyvateľstva a snaha hlavného hrdinu presťahovať sa na lepšie miesto pre život, pridávajú zaujímavý sociálny podtext celému príbehu. Téma sily komunity a boja za spravodlivosť, ktorá je v súčasnej dobe veľmi aktuálna, dokáže diváka zasiahnuť a povzbudiť k zamysleniu. A to aj napriek tomu, že niektoré skryté myšlienky možno niekto nepochopí, alebo ich naopak, bude zámerne ignorovať.

Prínosom je aj rozvoj hlavnej postavy a vzťahy medzi postavami - ich zmeny a vzájomné ovplyvňovanie dodávajú dejovej linke emocionálnu hĺbku a podporujú budovanie temnej atmosféry. Je Benji Iziho syn? Na to bude musieť divák prísť sám.Prečo to nie je perfektné?

Aj keď príbeh ponúka viaceré zaujímavé prvky, predsa len sa tu nachádza niečo, čo mohlo byť vykreslené lepšie. Čo tu veľmi chýba, je hlbší ponor do tohto dystopického sveta a jeho spoločenských štruktúr. Divák by mohol mať prospech z podrobnejšieho pohľadu na to, ako tu presne funguje spoločenská hierarchia a aká bola história, ktorá formovala takéto prostredie.

Filmu tiež podráža nohy slabšia charakterizácia niektorých postáv. To vedie k tomu, že  divák s nimi nesúcití, alebo nechápe ich motiváciu. Hodilo by sa napríklad viac detailov o živote v komunite The Kitchen a boji, ktorému čelí. Filmu by tiež pomohla zložitejšia zápletka a hlavne záver, ktorý by nebol šitý horúcou ihlou.

kitchen2

Oplatí sa to teda pozrieť?

Napriek negatívam, je tento film hodný zamyslenia a ponúka zaujímavý pohľad na dystopický svet blízkej budúcnosti. Výrazná atmosféra, spolu s kombináciou sociálneho podtónu a pútavých postáv, robí z tohto filmu svieži vánok do žánru sci-fi. Je len na divákovi, či si nechá Kuchyňou prehovoriť do duše, alebo bude myšlienky tejto šikovne spracovanej sociálnej drámy ignorovať.

Kde sledovať The Kitchen?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.   

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu