Encanto: Čarovný svet

Napísal misterz 1 dňa 14 september 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Animák s chytľavou hudbou a charakternými postavami, ktoré si zamilujete

Animáky od Walt Disney Animation Studios sa už dávno stali zárukou roztomilých animovaných filmov pre celú rodinu. A vždy sa im podarí prísť s nejakou zaujímavou zmenou. Alebo s niečím hlbším, čo ihneď zaujme i staršieho diváka. Zapadá do tohto konceptu aj nová a jubilejná 60. disneyovka, ktorá sa točí okolo latinoamerickej rodiny, kde má takmer každý člen špeciálne schopnosti?

encanto disney recenzia 54456

Slušná réžia, ale chybičky by sa našli

Režírovania Encanto sa chopili skúsení Byron Howard a Jared Bush, ktorí ako režisér respektíve scenárista stáli aj za mega úspešným animákom Zootropolis: Mesto zvierat. A ten právom patrí medzi to najlepšie, čo štúdio Walt Disney Animation Studios za uplynulých niekoľko rokov ponúklo.

Aj preto sa od Encanta dali očakávať veľké veci. Možno ale práve to je niekedy škoda. Na základe predpokladov totiž očakávame trhák a dostaneme hoci roztomilý, no predsa iba mierne nadpriemerný animák. Žiaden ďalší megahit sa tak nekoná. Prečo?

Encanto má pôvabnú a kreatívnu animáciu, zaujímavé hlavné i vedľajšie postavy a samotná zápletka mala už od začiatku dobre naštartované na zaujímavé dejové odbočky. Avšak veľmi tu mrzí, že vo finále hlavná dejová linka a konflikt v nej pôsobia až príliš jednoducho a lacno.

Žiadne výraznejšie posolstvo v pozadí, ani bombastické pospájanie dejových odbočiek v závere sa nekonajú. Jednoducho Encanto predstavuje len štandardný príbeh tuctového animáka, pri ktorom si divák uvedomí, že celý ten magický svet bol síce fajn, ale tiež ani ničím výraznejším neupútal.

banner encanto 3354

Scenár nebol zlý, no mohol byť trochu kreatívnejší

Dejová linka sleduje príbeh o neobyčajnej rodine Madrigalovcov, ktorí žijú ukrytí v kolumbijskom pohorí v zázračnom dome a na kraji živého mestečka. Na tomto krásnom a čarovnom mieste, ktoré sa nazýva Encanto, záhadné kúzlo obdarovalo každé dieťa v rodine rôznymi zvláštnymi superschopnosťami.

A to od nadľudskej sily až po moc uzdravovať. Pravda, až na jedno dieťa - Mirabel. Avšak keď Mirabel zistí, že kúzlo Encanta je v ohrození, pokúsi sa celej záležitosti prísť na kĺb a svoju výnimočnú rodinu zachrániť.

Najväčšou prednosťou scenára je zaujímavý námet - príbeh o rodine s neobyčajnými schopnosťami, avšak aj napriek tomu s obyčajnými starosťami. Prirodzene, dobre vykreslené je tu aj centrum deja, v ktorom stojí Mirabel (ako jediná bez daru) a jej vzťah s rodinou. Aj napriek tomu jej to ale neuberá na veselej a otvorenej povahe. Žiadne zbytočné žiarlivostné scény tu teda našťastie nenájdeme.

Divák si tu po Mirabel obľúbi najmä siláčku Luisu, ktorá počas filmu začína strácať svoju supersilu. A prirodzene, úsmev na tvári často pričaruje aj stará mama Abuela.

Náš tip! Ak máte TV s podporou HDR, určite to treba pri tomto animáku využiť. Na pestrofarebný svet a skvelo vypiplanú animáciu je radosť pozerať. 

Na druhej stranu je ale škoda, že hlavný príbeh je až príliš jednoduchý a priamočiary. Neprináša žiadne neočakávané zvraty, ktoré by diváka dokázali vytrhnúť z príjemnej letargie pozerania a trochu mu tak rozprúdiť emócie. Finále je ale našťastie v tomto smere celkom uspokojivé a zahreje pri srdci.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s Disney+ so super obrazom v HDR?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Plusy a mínusy

Encanto je predovšetkým svieži a príjemný muzikál, pretože jeho hudobné čísla sú sami o sebe živé a nápadité. A to aj čo sa týka dabingu, hoci originálne znenie piesní od Lin-Manuela Mirandy je pochopiteľne chytľavejšie. Plusom je tiež istá rovnováha medzi postavami. Každý člen rodiny dostane příležitost se aspoň trochu nejakým spôsobom prejaviť. Divák si tu tak ľahko môže vytipovať charakter, ktorý je jeho srdcu najbližší.

Najväčším negatívom ale je, že to po emotívnej stránke nefunguje tak, akoby malo. Načrtnuté vzťahy v rodine pôsobia až príliš čudácky a celé to v pár momentoch vyložene pôsobí dojmom, že si tu dramaturgia vo Walt Disney Animation Studios práva vzala neplatené voľno.

 

Záver

Od autorov Zootropolis mohlo vzísť niečo výrazne komplexnejšieho. Vo finále tak prišla k divákovi iba mierne nadpriemerná animovaná jazda. Najviac tu chytí za srdce chytľavá hudba a niektoré z postavičiek, ktorých charakter je pekne vykreslený.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu