Nočná krajina: Ženský pohľad oživuje Temný prípad

Napísal misterz 1 dňa 12 jún 2024 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Čo prináša nová séria Temného prípadu?

Prvá séria antologického seriálu Temný prípad je mnohými vnímaná ako jeden z najzásadnejších televíznych míľnikov uplynulej dekády. Nic Pizzolatto predložil pred diváka brilantnú mysterióznu kriminálku, ktorá vsadila na zohranú dvojicu Matthew McConaughey a Woody Harrelson. To stačilo na vznik legendy. 

serial temny pripad 4 nocna krajina 16585

Potom prišli ešte dve kvalitné série. A konečne po dlhých piatich rokoch tu máme štvrtú sériu - Nočná krajina. Tentoraz ale pôjde o ženský pohľad na vec, pretože si ju pod patronát vzala režisérka Issa López, ktorá sa podieľala napríklad na historickom seriáli Britannia (2019). Ako sa jej s touto výzvou podarilo popasovať?

Úspech, alebo sklamanie?

Zvláda štvrtá séria fungovať aj bez účasti Pizzolatta? Zaujímavosťou je, že sám Pizzolatto sa k tejto novej sérii nevyjadril dvakrát lichotivo. Konkrétne, Nočnú krajinu označil za hlúposť. López sa k prístupu Pizzolatta vyjadrila tak, že každý autor má špecifický, zvláštny a jedinečný vzťah k príbehom, ktoré vytvára, a nech sú jeho reakcie akékoľvek, má na ne právo. Podľa svojich slov realizovala Nočnú krajinu s hlbokou láskou k práci, ktorú odviedol Pizzolatto, a s láskou k ľuďom, ktorí ju milovali.

Hlavnou stratégiou režisérky bolo vniesť do celého formátu sviežosť. Ak je totiž za pochodu v rámci všetkých 6 epizód niečo cítiť, je to fakt, že aj keď tu López vzdáva hold predchádzajúcim sériám a štýlu Pizzolatta, k látke pristupuje veľmi inovatívne. A to nielen vďaka totálne odlišnému prostrediu.Po Louisiane, Kalifornii a Plošine Ozark, sa 4. séria odohráva na Aljaške. Čo je ale dôležité, López sa darí už na začiatku seriálu budovať to, čo toľko fungovalo v prvej sérii - atmosféru, stupňovanie napätia a náčrt detektívnej zápletky. Podobne ako predtým, aj tu sa pracuje s dvomi zaujímavými ústrednými postavami.

Jodie Foster sa predstavila v postave Elizabeth Danvers a jej parťáčku Evangeline Navarro stvárnila profesionálna boxerka Kali Reis. A už od prvých chvíľ je zrejmé, že angažovaním týchto dvoch herečiek vsadila režisérka na správnu kartu.

serial temny pripad 4 nocna krajina 16584

Krimi príbeh plný tajomstiev

Nočná krajina sa zakladá na krimi príbehu Elizabeth Danversovej a Evangeline Navarro, ktoré boli kedysi dávno partnerkami. Žiaľ, zostalo medzi nimi veľa nevypovedaného. To však budú musieť odložiť stranou a nájsť spoločnú reč, pokiaľ chcú čeliť krutej a mrazivej realite. Vo fiktívnom meste Ennis na Aljaške totiž začína niekoľkomesačná polárna noc a práve bez stopy zmizne osem vedcov, ktorí vedú arktickú výskumnú stanicu Tsalal.Danvers, tvrdá a nekompromisná šéfka miestnej polície, a Navaro, bývalá vojačka, sa na to, aby záhadný prípad vyriešili, budú musieť najskôr postaviť temnote, ktoré obe v sebe nesú. Len tak môžu krôčik po krôčiku postupne odhaľovať desivú pravdu, ktorá stojí za zmienenými vraždami. Pritom jediným vodítkom, ktoré na vyriešenie majú, je štruktúra majonézy v nájdenom sendviči, podľa ktorej sa dá určiť aspoň približný čas zmiznutia vedcov… 

serial temny pripad 4 nocna krajina 16583

Čo vyvoláva divácke vášne?

Pochopiteľne, názory na štvrtú sériu fanúšikov Temného prípadu sú rôzne. Niektorí sú nadšení a pochvaľujú si originalitu, ktorú do celého projektu vniesla ženská ruka. Naopak, druhý tábor sa nevie zmieriť so zmenami a Nočnú krajinu porovnávajú s prvou sériou, ktorá im pred desiatimi rokmi doslova odpálila dekel. A samozrejme, hundrú…

Nech už sa prikloníme k jednej alebo druhej skupine, jedno sa Nočnej krajine nedá uprieť. A tým je už zmienená sviežosť v podobe rôznych drobných zmien. Zároveň je tu ale aj snaha o zachovanie toho najlepšieho z predchádzajúcich sérií. Táto fúzia sa podarila dokonale.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Temný prípad sa tak vracia k svojim koreňom, ktorý okrem kriminálneho thrilleru zvládne v istých momentoch fungovať aj ako psychologická dráma. Mnohých určite potešia aj aktuálne témy, ktoré sa tu pretriasajú - rasizmus, mizogýnia, environmentálne problémy…

Navyše, okrem masového vraždenia tu dôležitú úlohu zohrávajú aj osobné vzťahy hlavných postáv, pričom Jodie Foster tentoraz hrá skôr antihrdinku. Avšak vo svojej úlohe je fantastická. Takže sa môžete tešiť aj na osobnú a rodinnú drámu, ktorá sa bude účelovo a veľmi rozumne prepletať s riešením krimi záhady. Rovnako poteší, že aj keď finále prináša jasné odpovede, ponúka i niekoľko možných interpretácií, ktoré dodávajú Nočnej krajine ešte väčší emocionálny náboj.

serial temny pripad 4 nocna krajina 16581Kde sa strácajú cenné body?

Často vytýkané negatíva sú paradoxne v rozpore a sú pekným príkladom toho, ako Nočná krajina rozdelila divákov na dva tábory. Na jednej strane tu totiž máme oslavu hororových prvkov, ktoré tu vytvára hlavne temné prostredie Aljašky, no na strane druhej práve tento aspekt tu mnohým divákom vadí.

Zakomponovanie hororových a spirituálnych prvkov totiž posunulo celý koncept Temného prípadu niekam, kam pôvodne pravdepodobne ani nesmeroval. Je to jednoducho niečo iné, čo tu nezapadá a tomu, kto lipne na Pizzolattovej forme, to prirodzene bude vadiť.Problémom je pre mnohých aj scenár, ktorý je vôbec najslabším článkom celého projektu. Pátranie a riešenie záhady tu neponúka takú strohú sofistikovanosť, ktorá bola ťahúňom predchádzajúcich sérií. Lepšie mohli byť aj niektoré dialógy. V niektorých scénach má divák pocit, akoby boli točené nasilu, len aby vyplnili prázdny priestor medzi tým dôležitým. Veľmi tu chýba postava na štýl osobnosti Woodyho Harrelsona, ktorého mnohé hlášky dodávali celému pátraniu potrebné grády.

temny pripad 2

Záver?

Nočná krajina je zaujímavou a odvážnou exkurziou do temného labyrintu kriminálnej drámy. Režisérka Issa López dokázala vniesť do univerza Temného prípadu sviežosť a inováciu, pričom ale zachovala esenciu predchádzajúcich sérií.

Zvlášť tu oceníte atmosféru, napätie a hlavné postavy, ktoré okrem riešenia samotnej záhady musia čeliť aj svojim osobným problémom. Napriek niektorým negatívam ohľadom scenára, Nočná krajina predstavuje dôstojný prírastok do rodiny Temných prípadov, ktorý si zaslúži pozornosť a určite aj pokračovanie.

Kde sledovať Temný prípad?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu