Víkend na vlastné nebezpečie: 10 hororov, ktoré otestujú vašu odvahu

Napísal misterz 1 dňa 07 jún 2024 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Prežite júnové víkendy s najlepšími horormi na streamovacích platformách!

"Predletné" víkendové večery sú ako stvorené pre to, aby ste si na vašej obľúbenej streamovacej platforme pozreli nejaký dobrý hororový film a dovolili mu, aby vo vás prebudil strach. Desať hororových príbehov, ktoré sme pre vás vybrali, vás vtiahnu do hrôzostrašných udalostí a vyskúšajú vašu schopnosť čeliť temnotám. Ponúkajú možnosť ponoriť sa do sveta, kde sa hranica medzi realitou a nočnými morami prekrýva. Tak ktoré to sú? Tu je náš výber!

tipy na horory 2024 fbikona 21475

Výber dobrého hororového filmu je rovnako ako aj v iných žánroch subjektívnou záležitosťou. Každý má iné preference a obľúbené prvky žánru. Niekto má rád duchárske strašenie, niekto ďalší zase uprednostňuje krvák a nervy drásajúci slasher. Existujú však niektoré všeobecné kritériá, na základe ktorých sa podľa filmových expertov dá posúdiť kvalita hororového filmu:

  • Atmosféra - dobrý hororový film by mal byť schopný vytvárať a udržiavať napätie a strašidelnú atmosféru. V tomto smere hrajú dôležitú úlohu najmä hudba a osvetlenie.
  • Originalita príbehu - prekvapivé zvraty a inovatívne koncepty pridávajú hodnotu filmu. A to nielen tomu hororovému.
  • Znepokojujúce obrazy a efekty - vizuálny dojem hrá v hororových filmoch veľkú rolu. Kvalitné vizuálne efekty, strašidelné obrazy a dobre vytvorené masky či postavy, efektívne umocňujú strach u diváka.
  • Vynikajúce herecké výkony - ak herci presvedčivo prenášajú emócie a strach, pridáva to autenticitu celkovému zážitku.
  • Psychologický efekt - hororové filmy, ktoré vyvolávajú psychologický efekt a strach z neznámeho, majú trvalejší dojem na diváka.

Z minulosti poznáme niekoľko kultových hororových filmov, ktoré vytvorili nezmazateľnú stopu v histórii tohto žánru. Určite vám nie je neznáme napríklad Psycho (1960). Réžia Alfreda Hitchcocka urobila z tohto filmu jednu z najznámejších hororových klasík. Podobne sa do histórie filmu zapísal aj The Exorcist (1973). William Friedkinov režisérsky prístup vytvoril kultové dielo, ktoré je považované za jeden z najstrašidelnejších exorcistických filmov všetkých čias.

Kultovky však nemusíme hľadať iba v dávnej minulosti. Aj v súčasnosti má mnoho filmov našliapnuté na to, aby sa v tomto žánri stali legendou. Patria sem napríklad hororové série ako V zajatí démonov alebo Insidious.

Ktoré z hororov vás ešte môžu príjemne prekvapiť? Pripravili sme pre vás náš výber toho najlepšieho, čo môžete nájsť na streamovacích platformách:

Ouija: Zrodenie zla (2016)

ouija

Ouija je duchárska tabuľka, prostredníctvom ktorej sa účastníci seansí snažia komunikovať so svetom duchov. Už v roku 2014 sa objavil americký horror „Ouija“, ktorý sa pokúsil túto tému spracovať. Námet to bol síce zaujímavý, ale konečný výsledok nestál za veľa. Podľa mnohých je však toto druhé pokračovanie o level lepšie. O čo ide?

Osamelá vdova s dvoma dcérami sa snaží zlepšiť rodinnú finančnú situáciu a preto ponúka posedenia, pri ktorých sa ľudia môžu spojiť so svojimi zosnulými rodinnými príslušníkmi. Raz sa rozhodne kúpiť dosku Ouija. Ako sa ale zdá, tajomná doska nie je obyčajná. Začne totiž meniť správanie jej mladšej dcéry. Pri nedodržaní pravidiel hry sa totiž prebudil zákerný duch, ktorý chce nevinnú detskú dušu využiť vo svoj prospech.

Kde sledovať Ouija: Zrodenie zla?

 

Castle Rock (seriál, 2018-2019)

castle rock

Mysteriózny seriál s hororovými prvkami a majster hororu S. King v plnej paráde. Hlavná os dejovej linky, rozpletanie záhad a spájanie skladačiek jednotlivých kúskov do výsledného temného príbehu, pochmúrna a mrazivá atmosféra... to všetko robí z toho seriálu jeden veľký mysteriózny masterpiece!

Po návrate do svojho rodného mestečka Henry Deaver (André Holland) zisťuje, že prišiel v správnej chvíli. Obdrží telefonát od neznámej osoby, ktorá mu povie, že v neďalekej väznici Shawshank bol objavený muž, ktorý bol dlhé roky zatvorený v klietke pod zemou. Po vyslobodení boli jediné slová, ktoré vyslovil, jeho meno - Henry Deaver. Henry sa preto na prípad zameria a postupne začína zisťovať, že udalosti, ktoré sa tu začali odohrávať, by mohli pomôcť objasniť to, prečo je mestečko Castle Rock považované za prekliate. Podarí sa mu to?

Kde sledovať Castle Rock?

 

Cesta von (seriál, 2022-2023)

cesta von

Rodina na výlete dorazí do malého mestečka s čudnými obyvateľmi. Miestny šerif chodí každý deň po meste a pred západom slnka vyzváňa na zvonček, aby sa ľudia pozatvárali vo svojich domovoch. Keďže sa v ňom nič nenachádza, rodinka si pokračuje v ceste ďalej, ale po chvíli sa zase zjavujú na rovnakom mieste. Keď sa tento sled udalostí zopakuje, zisťujú, že sa ocitli v izolovanom meste, ktoré je počas nocí terorizované bytosťami žijúcimi v miestnych lesoch, pred ktorými sa dá chrániť jedine tajomnými symbolmi. A nedá sa z neho odísť.Rozhodne si tu užijete záhady, ktoré sa kopia jedna na druhú a sústavne dráždia zvedavosť. Čo sa to tam deje? Každý má síce svoje vysvetlenie, no je to len také tápanie. Realita je podstatne desivejšia. Dozvieme sa, čo sa tam deje?

Kde sledovať Cesta von?

 

American Horror Story (seriál, 2011-2024)

american

American Horror Story (AHS) je antologická hororová televízna séria vytvorená Ryansom Murphy a Bradom Falchukom. Každá sezóna predstavuje samostatný príbeh s odlišnými postavami, dejovými líniami a prostredím. Herecká zostava, vrátane hviezd ako Jessica Lange, Sarah Paulson, Evan Peters a ďalších, často zostáva konzistentná, pričom herci hrajú rôzne postavy v jednotlivých sezónach.

Navyše každá sezóna AHS sa venuje inému hororovému žánru či téme, čo umožňuje každej sérii preskakovať medzi rôznymi érami, miestami a fantastickými konceptmi. Príbehy zahŕňajú paranormálne javy, nadprirodzené bytosti, psychologické hrôzy, duchy, čarodejnice, cirkusové podujatia, postapokalyptické scenáre a ďalšie hororové motívy. Rozhodne tu žiadna nuda nehrozí.

Kde sledovať American Horror stories?

 

Marianne (miniséria, 2019)

marianne

Miniséria je o spisovateľke, ktorá píše hororové príbehy. Všetky tieto príbehy sú zamerané na jednu zápornú postavu, a to Marianne. Jedného dňa sa na jej autogramiáde ukáže jej bývalá spolužiačka a povie jej, aby sa vrátila do svojho rodného mesta, pretože ju jej matka potrebuje. Po návrate do rodného mesta ale začínajú ožívať hrôzy z jej kníh…

Niektoré scény sú skutočne nepríjemné a hororovo veľmi dobre spracované. Nie je to len boj proti tajomnej čarodejnici, je to boj proti všetkému zlému, čo predstavuje - Marianne totiž dokáže využiť každú temnotu, ktorá sa v nás nachádza...

Kde sledovať Marianne?

 

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Walking Dead (seriál, 2010-2022)

walking

Tento seriál netreba veľmi predstavovať. Mnohí na ňom v podstate vyrástli, pretože sa točil dlhých 12 rokov. Dôkazom jeho kvality je, že po ňom siahli viaceré veľké streamovacie platformy. Okrem výbornej akcie, nervy drásajúcich scén, nečakaných zvratov a šokujúcej smrti obľúbených postáv, si tu užijete fantasticky vyskladaný príbeh, ktorý tvorí jednu veľkú epopeju a vytvára vlastný, desivý svet s krutými pravidlami. Ten, kto chce prežiť, musí vedieť spolupracovať a hlavne dobre strieľať či oháňať sa mačetou.

Je to síce taký beh na dlhú trať a hotový seriálový maratón, no ak ste tento hororový skvost ešte nevideli, rozhodne netreba váhať! 

Kde sledovať Walking Dead?

 

Detská hra (2019)

detskahra

Základná kostra príbehu zostala rovnaká, tak ako sme boli zvyknutí v predchádzajúcich filmoch o vraždiacej bábike Chucky. Aj tentoraz sa dej točí okolo slobodnej matky žijúcej so synom, ktorý si k narodeninám prial kamaráta.

Režisér príbeh posunul do blízkej budúcnosti, kedy už jazdia samojazdiace autá a domácnosť sa dá kompletne ovládať cez aplikáciu, ktorá je prepojená práve s onou bábikou. Vo filme doslova tečie krv a vnútornosti prúdom. Navyše si v prvej polovici užijete aj humor.

Kde sledovať Detská hra?

 

Chata v horách (2012)

chatavhorach

Čisté žánrové potešenie, ktoré vďaka rafinovanému scenáru funguje v rámci jednotlivých scén aj viaczmyselne. Dokonca v niektorých scénach to pripomína paródiu na klasické horory.Hlavný príbeh začína, keď sa skupina mladých ľudí rozhodne stráviť víkend v osamelom dome na samote. Postupne však začínajú odhaľovať temné tajomstvá okolo chaty a zistia, že sú súčasťou niečoho omnoho väčšieho a komplexnejšieho, než si dokážu predstaviť. Boj o život sa môže začať!

Kde sledovať Chata v horách?

 

Verónica (2017)

veronica

Skutočný príbeh o študentke cirkevnej školy v Madride, ktorá sa vzhľadom k pracovnej vyťaženosti matky, musí neustále starať o trojicu mladších súrodencov. Keď počas dňa zatmenia slnka, roku 1991, spolu s dvomi spolužiačkami podnikne nevinnú zábavku so špiritistickou tabuľkou Ouija, ani v tom najhoršom sne by ju nenapadlo, aký to bude mať dopad. V ohrození života temnými silami sa totiž neocitne iba ona, ale aj jej mladší súrodenci…

Kde sledovať Verónica?

 

Izba 1408 (2007)

izba1408

John Cusack, ako spisovateľ Mike Enslin, vyhľadáva rôzne miesta opradené nadprirodzenými úkazmi. A to kvôli inšpirácií pre svoje nové knihy. Preto, keď narazí na jeden hotel, kde sa nachádza izba s označením 1408, v ktorej vraj nikto nevydržal dlhšie ako hodinu a došlo v nej k mnohým úmrtiam, príde mu to ako dokonalá senzácia. Zvlášť, keď sa mu to snaží vyhovoriť riaditeľ hotela, ktorého stvárnil ďalší skvelý herec - Samuel L. Jackson.

Niekedy na vybudovanie skvelej hororovej atmosféry stačí naozaj len jedna hotelová izba s jej návštevníkom. A ono to funguje ako atómové hodinky. Užijete si tu aj more ľakačiek, tak sa pripravte, aby ste nedostali infarkt!

Kde sledovať Izba 1408?

 

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.   

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu