Recenzia filmu Black Panther: Wakanda Forever

Napísal Waerwulf 1 dňa 16 december 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Wakanda už nikdy nebude ako predtým

Smútok, ktorý mnohí diváci pocítia pri sledovaní filmu Black Panther: Wakanda Forever, zodpovedá kolektívnemu smútku, ktorý zaplavuje toto ambiciózne a emotívne pokračovanie.

black panther wakanda ikona 87956

Smrť hviezdy

Režisér Ryan Coogler sa pokúsil priniesť nový významný diel v Marvel Cinematic Universe a vzdať poctu bývalej hviezde Chadwickovi Bosemanovi, ktorý zomrel v roku 2020 na rakovinu hrubého čreva vo veku 43 rokov, a vytvoril jednu z najvýraznejších kapitol série.

Ale v procese skúmania toho, ako T'Challova smrť zasiahne jeho najbližších, sa Wakanda Forever ukáže ako dojímavá dvoma spôsobmi: film je premyslený v skúmaní úmrtia, no snaží sa prekonať to, čo hercova strata znamená pre budúcnosť tejto série.

wwwaaakkaandaaaa 5

foto: Marvel Studios

Rozlúčka vo veľkom štýle

Disney vydalo Wakanda Forever 11. novembra v nádeji, že sa priblíži k celosvetovému zárobku originálu z roku 2016 vo výške 1,3 miliardy dolárov.

Strata Bosemana bude stredobodom veľkej časti pokrytia tohto pokračovania, ale skvelé herecké obsadenie, ktoré zahŕňa Letitiu Wrightovú, Danai Guriru a Angelu Bassett, pomáha priniesť určitý pocit kontinuity. A aj keď recenzie nemusia byť také žiarivé ako v prípade Black Panthera, nemožno poprieť potenciál filmu poskytnúť nejakú katarziu pre fanúšikov postihnutých smrťou umelca nominovaného na Oscara.

Dej (pozor, spoiler)

Na začiatku Wakanda Forever T’Challa zomrel na bližšie nešpecifikovanú chorobu, pričom ani geniálna vedkyňa Shuri (Wright) ho nedokázala zachrániť. O rok neskôr zostáva Wakanda zasiahnutá smútkom, ale jej kráľovná Ramonda (Bassett) musí obrátiť svoju pozornosť na objav skrytého podmorského kráľovstva Talokan, ktorému vládne mocný mutant Namor (Tenoch Huerta Mejia).

Po odhalení, že Talokan vlastní obrovské množstvo vibránia – dlho sa predpokladalo, že sa nachádza iba vo Wakande – Namor navrhuje spojenectvo medzi týmito dvoma národmi, aby prevzali svet. Ak Ramonda odmietne, zameria sa ďalej na Wakandu.

Ak niekedy Wakanda potrebovala svojho padlého šampióna, je to práve teraz – a skutočne, veľká časť filmu je o prežívajúcich postavách, ktoré začali akceptovať, že T’Challa je navždy preč.

wakanda 885456

foto: Marvel Studios


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Smrť, ktorú nemožno zvrátiť

Coogler sa voči smrti herca, ktorý stvárňoval hlavného hrdinu, postavil čelom a často využíva tieto tragické okolnosti na strhujúce, politicky vyhranené divadlo, ktoré sa dotýka aj xenofóbie a krutosti nekonečných vojen o ubúdajúce prírodné zdroje. Film je poháňaný živými vedľajšími hercami, ktorí sú teraz stredobodom záujmu.

blackpantherwakandaforever lob mas mob 03

foto: Marvel Studios

Originál verzus Wakanda Forever

Ale napriek srdečnému prevedeniu a vynaliezavosti produkčného dizajnu Hannah Beachlerovej a kostýmom Ruth E. Carterovej, film nedokáže celkom zachytiť kúzlo originálu. To je možno nevyhnutné a zdá sa, že Wakanda Forever toto obmedzenie akceptuje.

Zdanlivo neporaziteľní vojaci Talokanu sú hrozivým nepriateľom, no akokoľvek je Huerta Mejia presvedčivý ako pomstychtivý Namor, jeho prekvapivo empatická darebnosť nie je na úrovni podobne fascinujúceho Killmongera Michaela B. Jordana.

Pokračovania sa často pokúšajú prekonať svoje predchádzajúce kapitoly tým, že sa snažia byť veľkolepejšie, a hoci táto tendencia k prehnanosti brzdí Wakanda Forever, film je navyše ovplyvnený nedostatkom ústrednej postavy.

V tom, ako Coogler v podstate vytvoril trhák okolo útrpného vedomia mocného národa, že žiadny Wakanďan nemôže nahradiť T’Challu, je niečo nevýslovne dojímavé. Shuri a jej kamaráti sa istým spôsobom snažia prekonať spoločnú bolesť tým, že sa spojili, aby porazili Namora.

221107132741 10 black panther wakanda forever

foto: Marvel Studios

Čo by o pokračovaní Black Panthera mohlo zaujímať rodičov

161-minútový film, ktorý je ohodnotený PG-13 za silné násilie, intenzívnu akciu a jazyk, je plný pozitívnych správ – či už ide o ukážku plodov, ktoré môže priniesť spolupráca a diplomacia, alebo o skúmanie procesu vyrovnávania sa so stratou.

Pokračovanie si zachováva rôznorodé zastúpenie tým, že do vedúcich úloh umiestňuje ľudí inej farby pleti, najmä ženy. Tie teraz totiž vedú Wakandu.

Common Sense Media uviedlo, že vo filme existuje veľa násilných akčných scén, ktoré zahŕňajú rôzne zbrane, ako sú bomby, pištole a oštepy. Ľudia sú zranení a niektoré postavy dokonca zomierajú.

Očakávajte tiež veľa nadávok. Film neobsahuje žiadne scény so sexom, nahotou alebo užívaním návykových látok.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


wakanda 8545

foto: Marvel Studios

Záver

V konečnom dôsledku je Wakanda Forever o skutočnosti, že Wakanda už nikdy nebude ako predtým – srdcervúcej realite, ktorej tento strašidelný, nedokonalý film nemôže uniknúť, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snaží bojovať. Kde sledovať Black Panther: Wakanda forever na streame?

 

@ellano.sk #wakandaforever #blackpanther #filmovarecenzia #marvel ♬ original sound - Ellano.sk

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu