Na západe nič nové… alebo predsa?

Napísal Waerwulf 1 dňa 15 november 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Filmová adaptácia románu na Západe nič nové á la Netflix

Netflix povstáva z popola a uvádza filmovú adaptáciu románu na Západe nič nové. Film za niekoľko dní od svojho uvedenia zožal slávu a potlesky. Prečo je to tak? V čom je adaptácia z roku 2022 iná oproti ostatným? Netflix zacítil príležitosť a chytil ju, ako sa hovorí, za pačesy. Zhýčkaná mládež 21. storočia zbožňuje naturalizmus, ak sa mu môže oddávať z odstupu. Krv, pot a špina sú ako magnet pre oči.

na zapade nic nove ikona 887745

Úvod

Nemecký protivojnový film „Na západe nič nové“ sa pôvodne volal „Im Westen nichts Neues“ a je inšpirovaný historickým románom Ericha Maria Remarqua. Udalosti tohto filmu sa odohrávajú v záverečných fázach prvej svetovej vojny a prostredníctvom príbehu mladého nemeckého vojaka zobrazujú, ako realita vojny demoralizuje vojakov. Zároveň sledujeme cestu diplomata, ktorý sa pokúša zastaviť chaos a zachrániť niekoľko životov.

Postavy

Ústrednými postavami príbehu sú naivný tínedžer Paul Bäumer a jeho spoločníci Albert a Müller, ktorí všetci prechovávajú romantické a vlastenecké predstavy o vojne. Paul v dokumentoch klame o svojom veku, aby mohol vstúpiť do armády a brániť svoju krajinu.

On a jeho priatelia túžia bojovať v prvej línii, zmocniť sa francúzskeho územia a víťazne sa vrátiť domov. Bohužiaľ, keď sa Paul ocitne v zákope, nepripravený a má na sebe oblečenie iného vojaka, veci sa zhoršia.

na zapade nic nove 2022foto: Netflix


Na čom si užiješ skvelý seriálový zážitok na Netflixe v 4K rozlíšení?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Zápletka

Keď mladí vojaci uvidia hrôzy bitky a budú svedkami ničenia na vlastnej koži, všetka vznešenosť rýchlo vyprchá. Podmienky pre všetkých mužov na fronte sú stále také zlé ako v prvých dňoch, a to aj napriek možnosti mieru črtajúcej sa v diaľke. Keď sa bitka skončí, stratia všetku horlivosť a naivitu, s ktorou začali.

Na západe nič nové nie je prvý film, ktorý zobrazuje, aká brutálna je vojna. Tento špecifický príbeh bol v kinematografii zobrazený už skôr; v skutočnosti adaptácia Na západe nič nové z roku 1930 získala Oscara. Neuveriteľný román o 1. svetovej vojne v podaní filmára Edwarda Bergera je dojímavý ako vždy.

Avšak adaptácia od Netflixu z roku 2022 prináša oproti ostatným spracovaniam aj niečo navyše. Je to surová brutalita, násilie a utrpenie, ktoré zobrazuje tak verne, že jedno oko nezostane suché.

Šero, krv a smrť

Bergerova interpretácia tejto známej tragédie je veľmi pochmúrna. Jeho jemný a úprimný dôraz na propagandu, v kontraste s pochmúrnou realitou života v zákopoch, je skutočne srdcervúci. Najmä jedna scéna je skutočne mrazivá a zobrazuje Pavla, ako si zbiera oblečenie bez toho, aby si uvedomil, že šaty, ktoré má oblečené, boli pozbierané z mŕtvych.

Okrem toho sa film snaží vykresliť vojnu ako nenásytné pole smrti, opakované ničenie a dni hladovania, vyčerpania, chorôb a traumy. Vidíme letmý pohľad na to, ako sa ilúzie odvahy rýchlo rozbijú, keď sa bitka rozbehne. Sme svedkami toho, že vojaci sú len doplnkovou surovinou pre vojnovú mašinériu.

Brutalita vojny pomáha vyhnúť sa oslavovaniu akejkoľvek zložky vojny, namiesto toho sa zaoberať každodennými bojmi vojaka. Film slúži ako spomienka na vojakov, ktorí zomreli v boji na oboch stranách.

Unikátne prevedenie knižnej klasiky

Minimalistická partitúra Volkera Bertelmanna často pôsobí ako zlovestná, rozzúrená mašinéria. Režisér Edward Berger sa zameriava na brutalitu, ktorú mladí vojaci zažívajú na bojisku, a vynecháva časti knihy, kde ich profesor podnecuje do vojny, ako aj zobrazenie ich ťažkosti žiť normálny život po návrate domov.

Kinematografia je mrazivá, a zatiaľ čo Paul plní svoje úlohy a pohltia ho záchvaty zúrivosti a hystérie, jeho tvár je zvyčajne pokrytá špinou alebo popolom, vďaka čomu sa v dôsledku takej hroznej vojny javí ako obludný.

Berger používa dlhé sekvencie a silné vizuálne prvky, vylepšuje pôvodný dej, aby nám poskytol strhujúci príbeh. Kinematografia je okamžite podmanivá, keď nás vezme na cestu Bäumera a jeho priateľov. Bäumer sfalšoval podpis svojich rodičov, aby sa prihlásil do vojny v roku 1917, pretože on a jeho priatelia sú nadšení z vyhliadok na boj za vlasť.

Veselo pochodujú z mesta, ale až keď sa dostanú do zákopov, zasiahne ich realita vojny. Bäumerovi, Albertovi Kroppovi, Franzovi Müllerovi a Ludwigovi Behmovi sa celý svet a ich predpojaté predstavy o vojne obrátia hore nohami.

na zapade nic nove 2022 1

foto: Netflix

Kto je kto

Kammerer môže byť vo filme vojakom zelenáčom, ale jeho stvárnenie je jemné a znepokojujúce. Každá scéna je zachytená s bolestivou intenzitou. Toto skutočne pôsobivé predstavenie osvetľuje utrpenie mladého vojaka, ktorý musí čeliť každému mysliteľnému strachu. Bäumer je v centre pozornosti, pretože ho každá sekunda vzďaľuje od mladého muža, ktorým kedysi bol.

Schuchovo stvárnenie veterána, ktorý má zarmútenú rodinu, je oveľa bohatšie a brilantnejšie. Albrecht Schuch podáva nezabudnuteľný výkon v úlohe bizarne optimistického Kata, darebáckeho šarmantného nemeckého vojaka, ktorý pre svojich spoločníkov obetuje všetko.

Tjaden Stackfleet a Edin Hasanovic tiež dodávajú filmu ďalší rozmer. Medzi výkrikmi a krviprelievaním je krásna sekvencia, v ktorej čata ukradne hus z neďalekého francúzskeho pozemku a predvedie týchto vojakov v ich najlepšej forme.


Chceš doma zažiť filmy a seriály na veľkej uhlopriečke ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Záver

Na západe nič nové, vyzbrojený vynikajúcim zvukovým dizajnom, kinematografiou a sláčikovými témami, je jedným z najlepších vojnových filmov poslednej doby a určite stojí za pozretie.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu