Smile: úsmevy, úsmevy, ach tie úsmevy (recenzia)

Napísal Waerwulf 1 dňa 31 október 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

originál, a zároveň vzdáva hold iným hororovým filmom

Keď je horor pomenovaný podľa fyzického prejavu, zaručuje to kvalitný zážitok. Vo filme Smile o jumpscary nie je núdza. Dominantou filmu je tiež zvuk. Od strašidelnej hudby, ktorá sa zdá byť takmer nemiestna, až po hlasné náhle rany a výkriky, ktoré presahujú rámec toho, čo sa v tomto žánri bežne vyskytuje, je tu od všetkého trochu. A kedy inokedy ako na Halloween si dopriať poriadnu dávku zimomraviek?

Úsmev a jeho obsah

Čo je hrozivejšie ako niekto, kto na vás uprene hľadí s veľkým, zubatým, mrazivým, strašidelným úsmevom? Debutový hororový celovečerný film Parkera Finna, ktorý založil na svojom vlastnom krátkom filme z roku 2020, Laura Hasn’t Slept, vyšperkoval tento koncept do dokonalosti.

smile poster 2

Stručné zhrnutie (spoiler alert)

Film sleduje Dr. Rose Cotter (Sosie Bacon), mladú lekárku pracujúcu na pohotovostnej psychiatrickej jednotke, ktorá sa jedného dňa stretne s veľmi rozrušenou pacientkou. Tá bola svedkom hroznej samovraždy svojho univerzitného profesora.

Kľúčové je, že profesor mal na tvári desivý úsmev predtým, ako sa zabil. Potom sa pacientka zrazu začne strašidelne usmievať, kým si rýchlo podreže hrdlo. Rose je vystrašená a netrvá dlho a začne vidieť desivé vízie úsmevov a zlovestných postáv číhajúcich v tmavých kútoch jej domu.

Novinka alebo klišé?

​​Hrôzostrašný úsmev, samozrejme, nie je v hororových vodách žiadna prevratná novinka. Dráma Paula Leniho The Man Who Laughs z roku 1928 spracovala motív tak efektívne, že film bol spätne klasifikovaný ako horor a nakoniec ovplyvnil množstvo žánrových scén. Inšpirovali sa ním dokonca aj tvorcovia Jokera.

A hoci Leniho obraz bol založený na románe Victora Huga, toto je neodmysliteľne filmový koncept. Film postavený na úsmevoch – najmä špecifickom type úsmevu – musí vedieť dobre využívať ľudskú tvár. Zvláda to film Smile?

Zvláda. A ešte ako!

Dcéra Kevina Bacona a Kyry Sedgwickovej je príšernou herečkou, no v jej vizáži je určitá tvárnosť, ktorú režisér Finn šikovne využíva pre zámer diela. Keď je Rose v práci, nalíčená a upravená, pôsobí štýlovo a decentne.

Ako príbeh pokračuje, mejkap mizne, na čele sa objavujú vrásky a vačky pod očami a zdá sa, že Finn ju natáča širšími šošovkami a drsnejším svetlom – akoby zveličoval jej črty. Zveličovanie čŕt, ako je toto, nie je v horore, samozrejme, žiadnou novinkou, ale tu je transformácia taká extrémna, že uchváti predstavivosť. Naznačuje, že Rose sa stáva inou osobou, keď už si nemusí nasadzovať povestnú upravenú tvár.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Priťahuje pozornosť

Pre film s názvom „Úsmev”, ktorý je celý o potláčaných spomienkach a zakopaných hrôzach, je to fascinujúca štylistická myšlienka. A na základe dôkazov len z prvej približne polhodiny tohto filmu je jasné, Finn je ten druh režiséra, ktorý si zaslúži viac uznania.

Priame detailné zábery, pri ktorých sa postavy v podstate pozerajú priamo do kamery, prispievajú k znepokojujúcemu tónu obrazu a zameriavajú našu pozornosť na najmenšie pohyby ich tvárí. Inak povedané, film nás učí, ako ho sledovať. To je pekný úspech. Len keby film nakoniec nezabudol na svoje vlastné lekcie.

smile_1.png

It followsup?

Už len letmý pohľad na zápletku vám dá určitú predstavu o tom, kam to všetko smeruje, aj keď to trvá strašne dlho, kým si naša hrdinka uvedomí, že ju sprevádzajú úsmevy – že toto je reťaz vírusových strašidiel, ktorých obeť je vždy svedkom samovraždy a následne obeťou vlastnej samovraždy.

Ešte dráždivejšia je skutočnosť, že nikto z Roseinho najbližšieho okolia – ani lekári, ani jej bývalý priateľ policajt (Kyle Gallner), jej zdanlivo nápomocný snúbenec (Jessie T. Usher), ani jej zaneprázdnená sestra (Gillian Zinser) — si nie sú schopní dať dve a dve dokopy napriek skutočnosti, že všetky tieto samovraždy sa dejú v pomerne malej komunite a sú dobre zdokumentované.

Medzitým, ako Rose postupne stráca kontrolu nad realitou, sa film mení na sériu snových vízií, z ktorých každá slúži na to, aby to, čo sa deje na obrazovke, bolo stále menej zaujímavé.

Vďaka posledným scénam Smile funguje najlepšie, aj keď niektoré scény ku koncu pôsobia trochu schematicky. To však neuberá filmu na kvalite. Keďže Smile odhaľuje démonickú silu, ktorá stojí za Roseinými najhoršími nočnými morami, film dokonca obsahuje obraz pripomínajúci záverečné momenty projektu Blair Witch z roku 1999. Našťastie je koniec tohto nového filmu oveľa úplnejší, a preto je vo výsledku aj desivejší. 

smile poster 1

Záver

Smile je originál a zároveň vzdáva hold iným hororovým filmom, ktoré prišli dávno pred ním, napríklad It Follows. Myšlienky nie sú nič prevratné, ale cesta, ktorou sa tento film uberá, vedie k odplate. Rozvíjanie príbehu a ponorenie sa do témy traumy si vyžaduje čas. Jumpscary sú zábavné, aj keď nie sú také desivé, ako by sme dúfali. Kde sledovať Smile?

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu