Postup inštalácie a nastavenia skinu HDGLASS

Napísal Ivan P. 1 dňa 14 máj 2019 do kategórie Magazín, Digitálna škola

inštalácia a nastavenie obľúbeného skinu OS enigma2

V dnešnej časti digitálnej školy si vysvetlíme, ako nainštalovať užívateľmi obľúbený skin OS enigma2 HDGlass, a ako previesť základné nastavenia tohto skinu. Taktiež si povieme, ako online aktualizovať picony po preladení staníc našich TV providerov.

tux_2017.jpg

axas_screen.jpg

Verzie skinu HDGLASS:

Skin HDGlass je tu vďaka programátorovi "Shamann"  (ktorý sa podieľa na programovaní najobľúbenejšieho skinu HDGLASS, za čo sme mu všetci vďační), vydávaný v troch verziách:

HDGlass 16 - pre plynulý chod prijímača ho odporúčame inštalovať na menej výkonnejšie stroje.

HDGlass 17 - odporúčame inštalovať aspoň do dvojjadrových CPU o frekvencii 1,3Ghz, a silnejšie CPU

HDGlass 18 -  je výlučne iba pre enigmy OE 2.5, ktoré sú určené pre Dreamboxy. Inštalačný súbor tohto skinu nie je .ipk (ako v inštalačkách HDG16 a HDG17), ale formátu .deb .

Do prijímačov s pomalým jednojadrovým CPU SH4 neodporúčame inštalovať skin HD Glass, pretože tieto procesory sú málo výkonné!

 

Kde stiahnuť skin HDGlass?

2

Jednotlivé verzie skinu HDglass môžete stiahnuť na tejto webovej adrese: https://www.hdglass16.eu/download.htm, alebo po registrácii priamo na fóre skinu HDglass : https://forum.hdglass16.eu/. Na tomto fóre nájdete aj množstvo odpovedí ohľadom skinu HD Glassu.

 

Inštalácia skinu HDGlass

hdg3 hdg2

hdg1 hdg4

Po stiahnutí inštalačného súboru HDGLASS do PC postupujte nasledovne:

1.Inštalačný súbor HDGlassu s koncovkou . ipk (v prípade enigmy OE2.5 s koncovkou . deb), nakopírujte cez program DCC, RCC, TC, alebo podobný program na prenos cez FTP do prijímača, do koreňového adresára (alebo do tmp, alebo na USB, kto je ako zvyknutý).

.1

2. Spustite inštaláciu inštalačného súboru HDglass v menu/nastavenia/správa softvéru/inštalovať miestné rozšírenie, kde vyberiete umiestnenie, kde sa nachádza inštalačný súbor, v našom prípade je to  internal flash, pretože inštalačný súbor je nakopírovaný v koreňovom adresári prijímača.

3 4 5

3. V ďalšej voľbe prejdite na internal flash a potvrďte ju tlačidlom OK.

4. V ďalšej voľbe potvrďte tlačidlom OK položku Inštalovať miestne rozšírenia .

6 7

 

5. Následne sa Vám zobrazia všetky inštalačné súbory, nachádzajúce sa v koreňovom adresári - internal flash . Nadídite na požadovaný inštalačný ipk, alebo deb súbor a potvrďte ho tlačidlom OK. Tým sa Vám vybraný súbor na inštaláciu označí zelenou fajkou.

8 9

 6. Následne spustite inštaláciu súboru zeleným tlačidlom (inštalovať) . Priebeh inštalácie sa Vám bude zobrazovať na obrazovke TV.

 Týmto sa Vám skin HDGlass nainštaloval do prijímača.

 

Navolenie skinu HDGlass

Po nainštalovaní skinu si ho musíte navoliť tak, že vojdete do  menu/nastavenie/Používanie a GUI/ a tam nadídete na položku hd_glass  a potvrdíte ju tlačidlom OK a v ďalšej voľbe potvrdíte položku Áno. Následne prijímač reštartuje enigmu a nabootuje so skinom HDGlass. Po pár sekundách cca 5-10 sekúnd sa enigma znova automaticky reštartuje a aktivujú sa nastavenia HDglass ( toto sa deje pri každej aktualizácii skinu).

 10 11 12

 

Nainštalovaný skin HDGlass bude bez picon a iba so základným vzhľadom. Preto treba previesť ďalšie nastavenia a doinštalovať picony.

31

Nastavenie skinu HDGlass

Pre nastavenie skinu HDglass musíte vojsť do menu/nastavenia/nastavenie HD Glass 16 (HD Glass17, alebo 18 podľa verzie skinu).

13

 

Po vstupe do tohto menu sa Vám zobrazí množstvo rôznych nastavení skinu, sťahovanie picon a pod. V pravom stĺpci meníte nastavenia skinu. Tieto nastavenia musíte po Vašich zmenách nastavení uložiť zeleným tlačidlom na DO . Po uložení nastavení zeleným tlačidlom na DO sa enigma vždy reštartuje a nabootuje s novým nastavením skinu.

18 17

15 14

 

1. Nastavenie cesty pre sťahovanie picon

Ako prvé by sa mala nastaviť cesta pre sťahovanie (inštaláciu) picon. Túto voľbu nájdete v HDGlass 16 v dolnej časti nastavení .

14 

Pokiaľ máte prijímač s dostatočne veľkou flesh pamäťou (viac ako cca 512MB), tak nastavte šípkou doboku na DO cestu usr/share/enigma2 . To je štandartný priečinok enigmy pre ukladanie picon do internej flesh pamäte prijímača.

Skin HDGlass si po uložení nastavenia cesty vytvorí vo zvolenej ceste niekoľko priečinkov ako : picon, piconweather, piconcam a pod., kde sa budú stiahnuté picony ukladať.

Pokiaľ budete sťahovať veľa picon rôzných veľkostí a z viacerých družíc, tak je možné zvoliť ukladanie picon na externé pripojené zariadenia ako USB flesh, alebo USB HDD, interný HDD , SD kartu a pod. Vtedy treba nastaviť cestu ukladania picon podľa toho, kde máte mountnuté externé zariadenie, napr. pre USB /media/usb, pre hdd /media/hdd a pod.

V niektorých enigmách treba túto cestu ku piconom nastaviť aj priamo v enigme, napr. v enigme VTI je to v menu/VTI/nastavenie-zoznam staníc a v menu/VTI/nastavenie- užívateľské rozhranie nastavíte predvolené umiestnenie picon, podľa Vášho umiestnenia (inak sa Vám nezobrazia picony v zozname programov).  Čiže ak máte v HDGlass navolenú cestu /media/hdd tak v nastaveniach enigmy VTI musíte zadať cestu /media/hdd/picon 

Nastavenie cesty ukladania picon uložte zeleným tlačidlom na DO. Následne môžete prejsť k sťahovaniu picon.

vti1 vti2

 

Upozornenie: Skin HDGlass 17 ukladá automaticky do svojho priečinku HDGlass17_files ! Takže štandartná cesta nebude usr/share/enigma2 , ale usr/share/enigma2/hdglass17_files .

 

Sťahovanie picon

Upozornenie: Pokiaľ chcete sťahovať online picony zo serveru skinu HDGlass, tak musíte mať prijímač pripojený k internetu!

 Pre sťahovanie picon vstúpte do položky Ponuka sťahovania . Následne prejdite úplne dole na položku 7zip a musíte ho označiť zeleným tlačidlom a spustiť sťahovanie potrebného doplnku 7zip modrým tlačidlom na DO.

19 20

 

Až po inštalácii 7zip  môžete pristúpiť k sťahovaniu ďalších čiernych, alebo bielych picon. Prejdite na položku čierne picon a stlačte zelené tlačidlo na DO. Zobrazí sa ponuka s piconami satelitných providerov, dvb-t piconami a piconami zoradené podľa jednotlivých družíc. Označte si požadované skupiny picon pre stiahnutie zeleným tlačidlom a uložte žltým tlačidlom na DO.

Po uložení žltým tlačidlom Vás to vráti do hlavnej ponuky sťahovania picon, kde môžete modrým tlačidlom stiahnuť označené picony staníc, alebo môžete označiť ďalšie skupiny picon  a spustiť naraz sťahovanie picon modrým tlačidlom.

21 22

Pre zobrazovanie všetkých picon v štandartnom infobare potrebujete okrem picon staníc stiahnúť aj piconCAM (picony softcamu), piconPROV (picony providera), piconSAT (picony satelitu) a ikony počasia (v prípade použitia zobrazovania počasia). Po výbere všetkých kategórii picon pre sťahovanie stlačte modré tlačidlo .

23 24 25

 

Odporúčame stiahnúť aj picony nápoveda, po stiahnutí týchto picon sa Vám na pravej dolnej strane nastavenia HDGlass zobrazí popis a obrázok daného nastavenia HDGlass, ako je na obrázku nižšie. Tým viete aké nastavenie meníte a ako bude vyzerať napr. iný zozonam programov, menu, alebo infobar. Ďalšie zmeny nastavení infobaru, menu, epg, zobrazenia počasia a pod. prevádzajte podľa nápovedy, v pravom dolnom rohu nastavenia HD Glassu.

41

 

Ďalšie picony ako 400x220, sada ikon a pod sa používajú pri iných infobaroch a vzhľade menu ikony a pod.

40

 

Upozornenie: Stiahnuté picony sa zobrazia až po reštarte enigmy!

Nastavenie HDGlass 17 

32

Vzhľad menu nastavení HDGlass 16 a HDGlass 17 je trochu odlišný, v HDGlass 17 sú nastavenia umiestnené do jednotlivých položiek. Tzn. nastavenia sú rovnaké, iba sú umiestnené v jednotlivých kategóriach, ako je na obrázkoch nižšie.

33 34

 

Pri zmene nastavení v HDGLass 17 postupujte tak, že tlačidlom OK vstúpite do jednotlivej kategórie nastavení, preveďte nastavenie a stlačte exit na DO, tým sa vrátite do ponuky položiek nastavení.

35

Potom preveďte ďalšie nastavenia a až po prevedení všetkých nastavení stlačte zelené tlačidlo uložiť na DO, tým sa nastavenia uložia. Následne sa prijímač reštartuje a skin HDGlass nabehne s novými nastaveniami.

Aktualizácia picon 

Pokiaľ chcete napr. po preladení staníc Skylinku, alebo iného providera aktualizovať a doplniť chýbajúce picony, tak stačí znovu stiahnuť picony daného providera a chýbyjúce a nové picony sa doplnia ( za predpokladu, že ich na server doplnia administrátori, ktorí odvádzajú skvelú prácu a starajú sa o server s piconami).

Nové picony prepíšu staré, takže sa aktualizujú. Po stiahnutí picon je nutný reštart enigmy!

Záverom by som znovu rád poďakoval všetkým ľuďom okolo Shamanna a aj celej komunite, vďaka ktorím máme také skvelé doplnky, akým nepochybne je aj skin HDGlass.

Pokiaľ ešte nemáte linuxový prijímač s OS enigma2, tak si ho môžete zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v našom e-shope ELLANO.SK.

Veríme, že Vám článok pomohol a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.0/5 hodnotení (4 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (9)

 • Vladimir

  Vladimir

  17 máj 2019 v 10:41 |
  Perfektne a priam učebnicovo spracovaný článok ku skinu HDGLASS.
  Autor si zaslúži velké poďakovanie......
  S pozdravom Vlado.
 • Ivan.P

  Ivan.P

  20 máj 2019 v 05:31 |
  ĎAKUJEME!
 • lakky

  lakky

  28 máj 2019 v 18:57 |
  Zišlo by sa doplniť ešte pár info ktoré ikony (velkosti) treba stiahnuť aby sa zobrazovali vo VYBERE KANALOV alebo VYBERE EPG či SPECIALNYCH INFO a pod. Ikon je tam veľa druhov a nikde nie je presne uvedené ake velkosti sú kde použite.
 • Ivan.P

  Ivan.P

  29 máj 2019 v 08:39 |
  Dobrý deň.
  Možností je v hdglasse veľa , každý infobar , každý vzhľas zoznamu programov môže mať iné zobrazenie a môže používať iné veľkosti pikon.
  Je to na užívateľovi aby skúsil kde aké picony sedia.
  V prípade nejasnoostí je fórum pre skin HDGlass tam sa dočítate všetko podstatné:
  https://forum.hdglass16.eu/index.php?sid=3e40a73969f83266665a8b3e9934cb5d
 • lakky

  lakky

  29 máj 2019 v 14:57 |
  Tak napr vybrať jeden modelový a ten konkretne popísať (ako je napr obr. hdg2.jpg). Mne sa napr. ani za ten svet ešte nepodarilo dostať všetky picony stanic ako sú tam (max. je ich polovica) a dokonca ani ten vzhľad presne nezodpovedá tomu čo zvolim (počet stlpcov s informáciami).
  • Ivan.P

   Ivan.P

   31 máj 2019 v 05:03 |
   Dobrý deň.
   HDglass poskytuje rôzne nastavenia vhľadov zoznamu programov tento je PIG3 . Pokiaľ stiahnete všetky logá programov , tak sa Vám všetky zobrazia. Po stiahnutí treba reštartovať enigmu.
 • lakky

  lakky

  14 jún 2019 v 21:20 |
  Nahlad na ktorý poukazujem (obr. hdg2.jpg) má zoznam programov vľavo a náhlad bežiaceho programu vpravo. Ked zvolím v HDGlass17 doporučený vzhľad sPIG3 tak ten má náhľad bežiaceho programu vľavo a zoznam staníc vpravo ! Logá programov som stiahol všetky čo boli v ponuke. Netreba nastaviť aj samotnom VTI -> Zoznam stanic nejakú cestu kde sú umiestnené ?
 • Ivan.P

  Ivan.P

  16 jún 2019 v 07:28 |
  Dobrý deň.
  V článku vyššie je to napísané:
  V niektorých enigmách treba túto cestu ku piconom nastaviť aj priamo v enigme, napr. v enigme VTI je to v menu/VTI/nastavenie-zoznam staníc a v menu/VTI/nastavenie- užívateľské rozhranie nastavíte predvolené umiestnenie picon, podľa Vášho umiestnenia (inak sa Vám nezobrazia picony v zozname programov). Čiže ak máte v HDGlass navolenú cestu /media/hdd tak v nastaveniach enigmy VTI musíte zadať cestu /media/hdd/picon .

  Nastavenie cesty ukladania picon uložte zeleným tlačidlom na DO. Následne môžete prejsť k sťahovaniu picon.
 • Milan

  Milan

  10 február 2020 v 06:35 |
  Ivan P.

  ešte som zabudol dodať že mám v prijímači interný 1 TB disk.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget