Príjem TV signálu z dvoch družíc

Napísal Torben N. 1 dňa 02 február 2011 do kategórie Magazín, Digitálna škola

LNB Monoblock

 

Predovšetkým si treba ujasniť z ktorých družíc plánujeme signál prijímať. Ak sú družice „blízko“ seba, napr. Skylink umožňuje príjem bezplatných a platených TV staníc z družice Astra 23,5° E a z družice Astra 19,2° E príjem ďalších desiatok bezplatných televíznych staníc, je možné použiť tzv. LNB konvertor monoblock. Vo väčšine ostatných prípadov je nutné použiť dva a viac samostatných LNB konvertorov, podľa počtu družíc, z ktorých plánujeme prijímať satelitný signál, s použitím držiaka LNB – multifeed.

lnb inverto monoblock twin

LNB monoblock je vlastne LNB konvertor, ktorý má v sebe zabudované dva samostatné konvertory, vyrába sa na určité rozmedzie stupňov rozostupu družíc, takže v podmienkach príjmu z Astra 23,5° E a z družice Astra 19,2° E sa používa LNB monoblock s rozostupom 4,3°. Prevažná väčšina monoblockov má v sebe zabudovaný Diseqc prepínač, schopný automaticky podľa potreby prepínať medzi samostatnými LNB konvertormi v monoblocku, podľa toho z ktorej družice práve sledujeme TV kanál, takže o nič sa nemusíte pri prepnutí na iný televízny kanál starať.

lnb inverto monoblock twin 2

Monoblock treba vyberať aj s ohľadom toho, na koľkých prijímačoch budeme sledovať TV vysielanie. Pre jeden satelitný prijímač postačí LNB monoblock Single, čo znamená, že LNB má len jeden výstup na satelitný prijímač. V prípade dvoch satelitných prijímačov, a teda aj dvoch TV,  použijeme LNB monoblock Twin, ktorý má dva výstupy na koaxiálne káble, každý do jedného prijímača. Takto sa dá monoblock použiť aj na 3-4 televízory – LNB monoblock Quad.

05012011283 07012011286

Dôležitým aspektom pri výbere LNB konvertora je teda jeho odstup družíc v stupňoch, jeho počet výstupov, či má zabudovaný Diseqc prepínač a ďalším parametrom podľa ktorého sa LNB posudzujú je šumové číslo. Vo všeobecnosti platí, že čím je nižšie, tým lepšie, jeho hodnota sa vyjadruje v dB (decibely). Pre príjem TV vysielania v štandardnej kvalite SD, postačí  LNB konvertor so šumovým číslom do 0,3dB, pre príjem HDTV staníc je odporúčaná hodnota šumového čísla 0,1 dB.

Pre príklad montáže, možností použitia a nastavenia si prezrite priložené video nižšie.


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Video k článku

Hodnotenie článku

4.1/5 hodnotení (8 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (6)

 • puli

  puli

  01 november 2011 v 16:44 |
  Pri príjme viacerých družíc je dobre použiť motor na natáčanie ktorý spolupracuje so satelitným prijímačom
 • JohnCenaWWE

  JohnCenaWWE

  06 november 2011 v 07:14 |
  toje jasne ze motor ,inak sefe dobry postup dufam ze ludia uz budu vediet zakladne veci
 • iva

  iva

  02 január 2012 v 23:15 |
  zdravím, vie mi niekto poradiť? potrebujem zapojiť 4 samostatne fungujuce televizory a všade ponukajú len dva. je to vobec možne?
 • JohnCenaWWE

  JohnCenaWWE

  04 január 2012 v 09:18 |
  je to mozne ale dost drahe a nakladne ale osbne by som ti odporucal nejaky Linux ako server a potom uz mozes ist na kolko chces,ale musis mat boxy napojene na net,a praca z linuxom je dost narocna pre laikov,musis si spoctat kolko ta vyndu napr 2 x 2 alebo linux a dalsie box klienty,
 • stefan

  stefan

  02 august 2012 v 06:59 |
  zdravim prosim o radu da sa to pouzit aj ked mam motor?? mam twin konvertor jedna vetva ide do jednej izby druha vetva do druhej izby ktorou ovladam motor a tam by som chcel 23,5 a 19,2 s tym ze ta prva vetva by bola stale 23,5 dakujem
 • Drummer

  Drummer

  04 november 2012 v 18:29 |
  keď chcete 1 stály príjem a jeden meniaci znamená to 1a1 a to jest 2 paraboly...(1 pasivna a 1 s motorom) nič viac...

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget