Vyberáme satelitný prijímač I.

1 dňa 09 február 2011 do kategórie Magazín, Digitálna škola

Ako vybrať satelitný prijímač

dvb_s_logoV čase digitalizácie televízneho vysielania na Slovensku, znova prepukol ošiaľ známy z pred pár rokov – príjem satelitnej televízie. Občania SR tak majú v rámci digitalizácie svojho televízneho príjmu možnosť okrem štandardného príjmu pozemného digitálneho vysielania DVB-T, možnosť prijímať aj satelitnú digitálnu televíziu. Niet však pochýb o tom, že príjem satelitnej televízie poskytuje väčšiu ponuku televíznych kanálov ako ponuka DVB-T, čo býva veľký argument pri vyberaní si formy príjmu digitálneho TV vysielania.

 

Ak uvažujete nad satelitným kompletom, ktorý sa skladá z niekoľkých komponentov satelitného kompletu, treba si uvedomiť, že jeho jadrom je práve satelitný prijímač. Jeho výberom je potrebné prispôsobiť aj výber ostatných komponentov.

Prvoradú otázku pri výbere satelitného prijímača treba zodpovedať  po úvahe, či plánujete príjem TV programov v štandardnom rozlíšení, alebo budete chcieť prijímať aj TV stanice vysielajúce vo vysokom rozlíšení obrazu HDTV, s kvalitným zvukovým doprovodom. Ponuka SD prijímačov na trhu postupne klesá, tendencia výrobcov produkovať viac HDTV satelitné prijímače  súvisí s poklesom ceny HDTV prijímačov, ktorá má za následok to, že výrobcom sa pri nižších cenách SD prijímačov už jednoducho nevypláca výroba. Takže ponuka HDTV prijímačov je väčšia, cenový rozdiel medzi SD a HDTV prijímačmi sa postupne zmenšuje a HDTV prijímač Vám poskytuje väčšiu kvalitu a komfort pri sledovaní televízie. Satelitný prijímač HDTV by mal pre čo najkvalitnejšie zobrazenie obrazu na Vašom TV obsahovať konektor HDMI, do ktorého zasuniete HDMI kábel, ktorý prepojíte s Vašim televízorom. V prípade príjmu len v SD kvalite, postačí, aby mal prijímač konektor SCART.

405_hdtv_logo

Ďalším aspektom pri výbere je, či budete chcieť využiť ponuku niektorého satelitného operátora, alebo budete prijímať len voľne vysielané, nekódované TV stanice – tzv. FTA. Voľne vysielané TV stanice sú väčšinou zahraničné, z našich je to napríklad TA3, alebo česká ČT. Pre príjem FTA voľných satelitných programov postačuje najlacnejší SD prijímač, bez čítačky kariet, alebo CI slotu. V prípade príjmu TV staníc ako je Markíza, JOJ, NOVA, Spektrum, Discovery, HBO..., ktoré nie sú vysielané voľne, pretože sú kódované, je potrebné už využiť ponuku niektorého operátora a poobzerať sa po prijímači, ktorý podporuje dekódovanie týchto staníc, teda by mal mať čítačku kariet, podporujúcu kódovací systém operátora, prípadne CI slot pre vsunutie CAM modulu do prijímača spolu s kartou operátora.

Čítačka kariet môže byť univerzálna, podporujúca s príslušným softvérom prijímača akúkoľvek kartu, alebo čítačka kariet priamo na ten kódovací systém, ktorý potrebujete. Na našom trhu je operátorov niekoľko, spomeniem najväčšieho Skylink, alebo CS Link, UPC, MagioSat..., väčšina z nich podporuje kódovací systém Cryptoworks, postupne však budú prechádzať na nový systém kódovania Irdeto.

25122010215 03022011670

Karty sú dodávané od jednotlivých operátorov, u niektorých sú platené, bez mesačných poplatkov, u iných zas zadarmo, ale s pravidelnými poplatkami. Všetko záleží od Vášho výberu prijímaných TV programov z ponuky operátora.

irdeto logo skylinkirdeto

Či bude satelitný prijímač SD, alebo HDTV už máme ujasnené, takisto aj či bude náš prijímač mať čítačku kariet, alebo CI slot a pristúpime k ďalšiemu kroku – PVR funkcie. PVR Vám vo vašom satelitnom prijímači zabezpečí komfortné sledovanie TV vysielania, napr. pomocou funkcie Timeshift, čo je vlastne možnosť kedykoľvek počas živého prenosu obraz zastaviť a po čase ho znova spustiť, sledovaný program je okrem iného možné aj pretáčať, vracať a opakovať. Medzi ďalšie výhody patrí možnosť okamžitého začatia nahrávania sledovaného programu, možnosť nastavenia času a dátumu začatia a konca nahrávania programu, prípadne cez EPG prijímača je možné nastaviť priamo nahratie konkrétneho programu na konkrétnej TV stanici.  

t35cru    voyagergtr

K využívaniu PVR funkcií prijímača je potrebné mať k prijímaču pevný disk (HDD), ktorý však môže byť v prijímači aj zabudovaný. V prípade ak prijímač nemá zabudovaný HDD, je možné takýto externý disk zakúpiť. Externý disk sa pripája k satelitnému prijímaču cez USB konektor, prípadne cez konektor e-SATA, takže prijímač tieto konektory musím mať. Cez USB konektor je možné namiesto externého HDD použiť aj flash disk (USB kľúč), treba si však dať pozor na rýchlosť zápisu USB disku, odporúčaná rýchlosť zápisu je 8 MB/s.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Hodnotenie článku

4.4/5 hodnotení (9 volieb)

Zdieľajte článok

Komentáre (2)

 • Milan

  Milan

  31 január 2013 v 20:54 |
  pekny večer prajem. Rad by som sa opytal aky HD satelitny prijmač si mam kupiť aby bol spolahlivy s peknym obrazom jednoduchym rychlim menu a aby vedel sam vyhladať nove programi . Dakuem
 • Marek

  Marek

  05 február 2013 v 15:17 |
  ALMA 2200

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget