Z e-knihy k post-apokalyptickej perle: Čo skrýva tajomstvo podzemného sveta v seriáli Silo?

Napísal misterz 1 dňa 13 október 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Najlepší sci-fi seriál roku? Silo vám zoberie dych!

Už trailer navnadil mnohých divákov a naznačil, že pôjde o celkom zaujímavý seriálový projekt. V súčasnosti je kvalitných post apo scifíčiek ako šafránu a všetko, čo vyčnieva nad priemer, je preto vítané. Námet je založený na sérii románov od Hugha Howeyho, pričom scenár napísal Graham Yost a réžie sa ujal Morten Tyldum. Ide teda o ďalšiu mega bombu na Apple TV+, alebo iba o nafúknutú bublinu? Povieme si o tom v našom článku.

 silo serial fb ikona 6564654

Z nenápadnej e-knihy až na vrchol

Autor nápadu a knižnej predlohy Hugh Howey je výborným príkladom toho, že napísať super vec a dosiahnuť úspech je možné aj bez veľkého nakladateľa. Už od malička miloval všetky možné sci-fi príbehy a postupne sa utvrdil v presvedčení, že napísať niečo vlastné nemusí byť až tak náročné. A viete čo? Mal pravdu. Ako jeden z mála pochopil, že v dnešnej dobe máme takmer neobmedzené možnosti.

Tak si vyhrnul rukávy a začal písať. Keďže ako kníhkupec správne predpokladal, že u žiadneho nakladateľstva nebude mať úspech, pretože jeho dielo nebola žiadna lacná braková evitovka ani román pre ženy, rozhodol sa ísť trochu inou cestou. Svoj román začal sám publikovať v elektronickej podobe a cez platformu Amazon ho ponúkal ostatným za symbolický poplatok na stiahnutie.

Netrvalo to dlho a Silo sa dostalo medzi bestsellery e-kníh na Amazone. Aj napriek tomu však americkým nakladateľom ešte chvíľu trvalo, kým si ho všimli. Keď Howeymu konečne ponúkli zmluvu na vydanie Sila, mal tento autor už za sebou viac ako pol milióna predaných e-kníh. To je dobré, nie? Takže pokiaľ máte nápad a chuť do písania, kľudne do toho. Šanca na úspech tu je vždy.

silo sERIAL 98765

O čom to je?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o tuctový námet, akých tu už je celá hromada. Zem má svoje dni spočítané a posledné zvyšky ľudstva sa musia skrývať hlboko pod zemou, aby vôbec prežili. Klasický vzor, ktorý nájdete s malými variáciami v každej druhej dystopii pre mladých teenagerov. Hugh Howey však z tohto námetu dokázal vytrieskať maximum a dostať sa z bežného priemeru.

Silo je do hĺbky rozľahlý podzemný komplex, kde prežíva približne 10 000 ľudí a kde platia prísne pravidlá, ktoré zabezpečujú chod úbohého zvyšku spoločnosti. Nikto nevie, kto Silo postavil, nikto nevie prečo sú všetci v ňom, nikto nevie aká apokalypsa sa hore na Zemi prihodila a nikto nevie ako to na povrchu vyzerá. Vie sa len, že kedysi pred 140 rokmi došlo v komplexe k povstaniu, ktoré bolo síce potlačené, ale pri ktorom bola zničená celá história ľudstva a všetky vedecké a historické poznatky.

Aby sa udržal poriadok, v Sile platia prísne zákony, ktoré okrem rôznych iných vecí, zakazujú šírenie nebezpečnej konšpiračnej teórie, že na povrchu je všetko v poriadku a že vrchnosť ľuďom klame. Ten, kto oficiálnej verzii neverí, dostane trest - jednosmerný lístok na cestu hore, z ktorej sa ešte nikdy nikto nevrátil. Raz však v Sile začnú záhadne zomierať ľudia, ktorí sa až moc vyzvedali. Ako to teda je, kto klame a kto hovorí pravdu? Je Silo spása alebo väzenie?


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Čo divák ocení?

To najlepšie je, že divák je už od samého začiatku a po celý čas v neistote. Nevie koľká bije, a či náhodou vrchnosť nakoniec predsa len nechce iba blaho a dobro zvyšku spoločnosti, a to aj za cenu drastických metód, alebo či sú to naozaj iba manipulátori s vlastnými cieľmi.

Čo je dôležité, žiadna epizóda z tých 10 nie je slabým článkom a druhá polovica série dosahuje naozaj epický vrchol a skvele diváka navnadí na 2. sériu

Celá séria je tiež veľmi dobre obsahovo koncipovaná. Šikovne rozplieta malé čriepky príbehu a postupne sa odhaľuje, čo sa vlastne deje. Zároveň ale pribúdajú stále ďalšie a ďalšie otázky, ktoré dráždia zvedavosť. Tým príbeh udržuje divákov v neustálom napätí a nedočkavosti. Nikdy si nie ste celkom istí, či to, čo vidíte, je skutočnosť alebo len ďalší trik, alebo ilúzia.

Výrazne pomáha aj fantastický produkčný dizajn, pri ktorom bolo do detailu premyslené fungovanie podzemného sveta a dizajn prostredia Sila. Pekne sú vykreslené aj spoločenské rozdiely - tí na nižších poschodiach hľadia nahor na tých na vyšších poschodiach. Prirodzene, nemôžeme zabudnúť na hudbu, ktorá svojim depresívnejším vyznením skvele dotvára stiesnenosť postáv žijúcich pod zemou.

Toto všetko vytvára veľmi presvedčivý svet obývaný hodnovernými postavami a oživený talentovaným hereckým obsadením. Vyniká tu hlavne Rebecca Ferguson, Iain Glen a Tim Robbins. Ich výkony sú tak vynikajúce, že po tomto seriáli si ich určite dá do svojej topky najlepších hercov veľké množstvo nadšených divákov.

silo3

Čo mohlo byť lepšie?

Ako už iste tušíte, tých chybičiek krásy tu naozaj nie je veľa. Za zmienku stojí hlavne to, že v niektorých častiach stráca seriál dynamiku, najmä v strednej časti série. Niektoré segmenty príbehu by sa dali jednoducho zhustiť.

Našlo by sa tu aj pár dejových nezrovnalostí, najmä okolo bezpečnostného tímu, napríklad počas veľkého odhalenia v polovici celého príbehu. To sú ale naozaj iba malé negatíva, ktoré rozhodne neuberajú seriálu na kráse a nezmenšujú pôžitok zo sledovania. Tie pozitíva sú v takej prevahe, že tieto zápory si ani neuvedomíte.

silo serial 564654

Kde sledovať Silo?

 

Záver

Už po prvej sérii a s prísľubom druhej je jasné, že Silo exceluje na jednu z najlepších sci-fi drám za veľmi dlhý čas. Apple TV+ stavila na dobrého koňa. Tento seriál si jednoducho musí pozrieť každý, kto má rád dobrú drámu a ťaživú dystopickú atmosféru s nádychom mystéria a thrilleru.

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.  

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu