Je Troll od Netflixu sklamaním?: Nič nové pod slnkom (leda tak kameň)

Napísal Waerwulf 1 dňa 27 december 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Stará klasika v novom šate

Keď sa v okolí objavia gigantické odtlačky nôh, je povolaná paleontologička Nora Tiedemannová. Aj ona je spočiatku zmätená, keď zistí, že stojí v stope hlbokej jeden meter a dlhej desať metrov. Má podozrenie, ale neodváži sa ho vyjadriť. Až návšteva u jej trochu osamelého otca vnesie do prípadu viac svetla. Je možné, že ožil bájny tvor zo severskej mytológie - troll...?

troll netflix 2022 fb ikona 1130

Pekne poporiadku

Rozšírenie železničnej trate Dovre je tŕňom v oku ochrancov životného prostredia. Vo veľkom počte a hlasno protestujú, keď má horským masívom otriasť ďalší výbuch. A možno by bolo lepšie tomuto výbuchu predísť.

Ako sa totiž stavebný tím pozerá na výsledok, tunel sa postupne prepadáva a pochováva pod sebou niektorých robotníkov. Je to, akoby skalný masív žil vlastným životom, tak cieľavedome sa veľké balvany pohybujú.

Keď sa v okolí objavia gigantické odtlačky nôh, je povolaná paleontologička Nora Tiedemannová. Má za úlohu odhaliť, komu patria. A tu sa dostávame k hlavnej postave tejto Netflixovej novinky, trollovi.

troll netflix 2022 1125

foto: Netflix


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Inšpirácia v severskej mytológii

Čím je Godzilla pre Japoncov, tým je troll pre Škandinávcov. Toto stvorenie podľa mytológie prebýva v Utgarde, zatiaľ čo ľudia žijú v Midgarde. Viera v trollov bola medzi ľuďmi po stáročia natoľko živá, že pretrvala až do 19. storočia.

Verilo sa, že trollovia prebývajú pod mostami, vyberajú mýto za ich prekročenie a požierajú náhodných okoloidúcich. Nemôžu sa vystaviť slnečnému žiareniu, lebo by ich premenilo na kameň. S týmto obrazom sa môžeme stretnúť vo filme Hobit. Preto tá narážke v názve článku.

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) teraz využíva motív trolla vo fantasy filme v najlepšej tradícii slávnych vzorov. Usilovne sa inšpiruje z histórie zvieracích hororov, keď sa káva v šálke začne triasť a človek tuší, že sa čoskoro objaví T-Rex z Jurského parku.

Troll začína skôr ako Cloverfield s folkloristickým nádychom, ktorý miestami preberá takmer identické obrazy z Emmerichovej Godzilly. Pridanie paleontológa tiež vyvoláva spomienky na sci-fi hit z roku 1998, ktorého marketingová stratégiu "Na veľkosti záleží" môžeme s čistým svedomím aplikovať aj na trola z produkcie Netflixu.

Stará klasika v novom šate

Priebeh Trolla síce nie je nijako zvlášť inovatívny ani prekvapivý, ale tvorcovia pochopili pravidlá žánru. Réžia je zručná, kamera niekedy vytvára veľmi zaujímavé zábery, ktoré ilustrujú veľkosť stvorenia, a hudba sa k deju celkom dobre hodí.

Môžete sa tiež zmieriť s tým, že niektoré vládne a vojenské rozhodnutia sú (opäť) ťažko pochopiteľné a vojaci sa sotva správajú inteligentne. Okrem týchto očakávaných nepríjemností však tvorcovia odviedli vynikajúcu prácu pri animácii kamenného tvora. V žiadnom okamihu nepôsobí lacno ani umelo - dokonca aj v jasne osvetlených scénach vyzerá troll absolútne realisticky.

Hoci Troll medzi jednotlivými scénami rozhodne odľahčuje situáciu humorom (za ktorý je zodpovedný predovšetkým vládny strážca Andreas Isaksen) a v rámci charakterových skíc sa neberie príliš vážne, režisér Uthaug nerobí pri kresbe svojho titulného hrdinu žiadne kompromisy. S týmto kamenným obrom sa neradno zahrávať. Niet divu, že občas zo vzduchu  strháva vrtuľníky podobne ako King Kong. Akčné scény s obrom sú presvedčivé a v ničom nezaostávajú za americkými žánrovými filmami.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Herecké obsadenie je ťahúňom filmu

Ine Marie Wilman je silná a energická hlavná herečka, ktorá je presvedčivá nielen v hlavnej úlohe, ale aj v emotívnych scénach so svojím otcom. Hrá ho Gard B. Eidsvold a počas svojich scén je tajnou hviezdou filmu. Našťastie, on a jeho výstredné správanie nie sú terčom posmechu.

Kim Falck v úlohe vládneho predstaviteľa Isaksena sa obmedzil na úlohu múdreho pomocníka, ale nie je vykreslený ako smiešny idiot. A Mads Sjøgård Pettersen ako "kapitán Kris" je tiež sympatická postava.

troll netflix 2022 1126

foto: Netflix

Troll je plný Easter Eggov

Malo by byť jasné, že Troll sa v dnešnej dobe nezaobíde bez sociálnej kritiky. Avšak narážky na ničenie prírody, ktoré tu predstavuje výstavba nového úseku Dovrovej železnice, nie sú príliš povrchné, skôr naopak.

Mimochodom, k zábavnej hodnote prispievajú aj početné popkultúrne citáty. Zdá sa, že tvorcovia sú veľkými fanúšikmi Star Treku, napríklad keď sa pozriete na Spockov pozdrav medzi Andreasom alebo Norou a kolegom pri počítači a všimnete si, že austrálsky ovčiak sa volá "Zulu".

Vynaliezaví filmoví fanúšikovia nájdu množstvo ďalších Easter Eggov.

troll netflix 2022 1127

foto: Netflix


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný QLED televízor, v našej ponuke máme modely od Nokia. Pozri celú ponuku >


Záver

Troll je nenáročná, ale veľmi pútavá zábava, ktorej sa dá len ťažko niečo vytknúť. Uthaugov film síce nie je novým odkazom na Godzillu, ale počas svojho trvania určite pobaví. Scenár vyvažuje niekedy otravné stereotypy vtipnými humornými vsuvkami a skutočne očarujúcimi hlavnými postavami. Pomáha aj to, že troll je výborne animovaný.

@ellano.sk #troll #ellano #filmovarecenzia ♬ original sound - Ellano.sk

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu