Konečne Multiboot vo flash pamäti aj pre 4K prijímače VU+!

Napísal Ivan 1 dňa 23 október 2023 do kategórie Digitálna škola, Magazín

Nové možnosti pre 4K prijímače výrobcu VU+ s OpenATV 7.3

Novinkou pre majiteľov prijímačov VU+ je nová funkcia Multibootu v image OpenATV 7.3, ktorá umožňuje flashovanie jednotlivých images priamo v internom úložisku prijímačov, čo predstavuje značný skok v pohodlí, stabilite a rýchlosti oproti predchádzajúcim riešeniam s externým úložiskom. V tomto článku vás oboznámime s touto inovatívnou funkciou, jej inštaláciou, výhodami i nevýhodami a aj technickými aspektami. Prejdeme aj užívateľskými skúsenosťami a poskytneme návody, ako môžete túto funkciu aktivovať a využiť na svojom prijímači, aby ste získali čo najviac z vašich prijímačov VU+.

vu plus multiboot flash 654654

Úvod do Multiboot funkcie

Multiboot je užitočným nástrojom, ktorý umožňuje užívateľom inštalovať a spúšťať viacero operačných systémov na ich prijímačoch VU+ v rámci jedného zariadenia. V minulosti bola táto funkcia dostupná len prostredníctvom externých úložísk (USB flash/HDD), čo prinášalo určité nevýhody, ako napr. pomalšiu rýchlosť pri bootovaní a aj nižšiu stabilitu. S príchodom OpenATV 7.3 sa však objavil tzv. Kexec multiboot, čím sa multiboot funkcia presunula do interného úložiska prijímača, čo značne zvýšilo jej rýchlosť a efektívnosť​​. 

16

Kexec multiboot pre prijímače VU+ vyšiel už začiatkom tohto roku, história jeho vývoja je celkom bohatá a prešla mnohými vylepšeniami a aktualizáciami, ktoré prispeli k jej dnešnej podobe. Od svojho uvedenia sa Kexec multiboot stal pre mnohých užívateľov zaujímavou možnosťou zlepšenia užívateľského zážitku, umožňujúc viac flexibility a personalizácie pre prijímače VU+ a prednedávnom sa dostal už aj do image OpenATV 7.3

Podporované modely prijímačov VU+: Väčšina 4K prijímačov VU+ by mala byť kompatibilná s multiboot funkciou v OpenATV 7.3. Tvorcovia údajne pracujú aj pre vývoj multibootu pre HD modely (MIPS), avšak zatiaľ dostupný nie je.

Kompatibilita s OpenATV 7.3

Kexec Multiboot v OpenATV 7.3 bola integrovaná priamo do interného úložiska prijímačov VU+, čo je zmena oproti predchádzajúcim implementáciám (OpenMultiboot), kde bolo potrebné používať externé úložisko. Užívatelia, ktorí testovali túto funkciu vo vývojových verziách, narazili na niektoré technické problémy, ktoré vývojári postupne riešili.

Odporúča sa prečítať diskusiu a zdieľať skúsenosti s komunitou pre získanie riešení. 

vu plus multiboot flash 654655

Inštalácia a konfigurácia

Nainštalovanie a nakonfigurovanie multiboot funkcie vo vašom prijímači VU+ je jednoduchý proces, ktorý zahŕňa niekoľko krokov:

1. Aktualizácia na OpenATV verziu 7.3

Uistite sa, že máte nainštalovanú najnovšiu verziu OpenATV 7.3 na vašom prijímači VU+. Buď online aktualizáciou/inštaláciou, alebo inštaláciou image, či zálohy.

2. Prístup k Multiboot funkcii

Po aktualizácii by mala byť multiboot funkcia automaticky dostupná v menu - Vypnúť /Reštart.


Tip: Pred aktiváciou multibootu si pre prípad obnovenia systému vytvorte zálohu Vášej nastavenej enigmy.


3. Aktivácia multibootu

Multiboot musíte najprv v prijímači aktivovať, čím Vám prijímač rozdelí internú flash pamäť na viac častí a pripraví ich na inštaláciu viacerých imagov OS Enigma2.

1 2

Po vstupe do menu-Vypnúť/Reštart potvrďte tlačidlom OK položku Zapnúť Kexec MultiBoot. Po vstupe do tejto položky stlačte zelené tlačidlo (Inicializovať) na diaľkovom ovládači (obr.nižšie). Po chvíľke začne prijímač inicializovať multiboot partície (táto operácia trvá niekoľko sekúnd/minút) a nakoniec sa prijímač reštartuje a nabootuje s pripraveným multibootom. 

3

Následne po vstupe do menu-Vypnúť/Reštartovať-Správca multiboot sa Vám zobrazí rozdelenie partícií, do ktorých môžete inštalovať ďalšie operačné systémy OS Enigma2. 

Na obrázku napravo nižšie je zobrazené rozdelenie partícii multibootu:

Slot1 :prázdne - prázdny vyhradený slot pre inštaláciu image OS Enigma2

Slot2 :prázdne - prázdny vyhradený slot pre inštaláciu image OS Enigma2

Slot3 :prázdne - prázdny vyhradený slot pre inštaláciu image OS Enigma2

Slot R: Hlavný (root) image -Aktuálne - je hlavný image, z ktorého sa budete prepínať do iných nainštalovaných multiboot imagov Enigmy 2.

4 5

 Takže môžete do prázdnych slotov 1,2 a 3 nainštalovať ďalšie tri image OS enigma2. 

4. Inštalácia images

Inštalované image Enigmy 2 do multibootu musia byť skomprimované v .zip súbore tak, ako je zabalený originál OpenATV image, tzn. že je v ňom zabalená inštalačná zložka "vuplus "(vrátane podpriečinku s názvom modelu a inštalačnými súbormi)

zaloha2

Názov inštalačného zip súboru musí obsahovať aj názov modelu prijímača (aby ho prijímač detekoval - ako zálohu pre daný model prijímača, čiže ak má v názve image openatv popis vuzero4k, tak ho musí mať v názve aj iný image, napr. záloha VTI enigmy, ako je vidieť na obr. nižšie)

zaloha

Inštalačný zip súbor musí byť pre inštaláciu umiestnený na inštalačnom USB kľúči v priečinku images (obr. nižšie).

zaloha3

USB kľúč vložte do USB portu prijímača VU+ a Enigmu nainštalujte cez Lokálnu inštaláciu - do niektorého z volných slotov multibootu (1 až 3).

6 8

Pred spustením inštalácie Vám dá prijímač na výber, do ktorého slotu multibootu chcete image enigmy nainštalovať (obr. vpravo nižšie).

9 10

Po výbere slotu pokračujete tradičným postupom Lokálnej inštalácie.

11 12

13 14

Po nainštalovaní enigmy sa prepnete do nainštalovaného multiboot image v menu-Vypnúť-Reštartovať-Správca Multiboot.

16

5. Prepínanie medzi images

Žiaľ, veľkým nedostatkom tohto multibootu je, že prepínanie medzi jednotlivými images multibootu je možné iba v hlavnom image (root) OpenATV, ktorý je v slote R - čiže v OpenATV 7.3 - a to v menu-Vypnúť/Reštartovať-Správca MultiBoot, kde si vyberiete a potvrdíte talčidlom OK, alebo zeleným tlačidlom image, ktorý chcete spustiť. 

16

6. Prepnutie späť na Root image (slot R)

Do hlavného root image E2, sa z images, ktoré sú nainštalované v slotoch 1-3 nedostanete jednoduchým prepnutím v menu daného image, pretože tieto nemajú v menu žiadnu položku na prepnutie do hlavného image enigmy. Čiže prepnúť sa do hlavného (root) image musíte trochu neštandartným postupom. 

  • Na naformátovaný USB kľúč (FAT32) musíte nakopírovať prázdny súbor, ktorý má názov  STARTUP_RECOVERY (tento súbor si môžete vytvoriť, alebo stiahnuť cez odkaz pod týmto článkom)

 recovery navrat

  • Prijímač VU+ vypnite zadným vypínačom a USB kľúč so súborom STARTUP_RECOVERY zasuňte do USB portu prijímača VU+. 
  • Zapnite prijímač VU+ zadným vypínačom. Prijímač by mal automaticky po chvíli nabootovať do hlavnej enigmy, kde si opäť môžete vyberať v multiboote medzi ďalšími image enigma 2.

 Odstránenie multibootu a návrat k systému iba s jednou enigmou

Pre zrušenie multibootu stačí preinštalovať prijímač štandartným postupom (pri štarte prijímača) bud čistým image alebo zálohou Enigma2, pomocou USB kľúča. Takáto inštalácia zruší rozdelenie partícií, čiže budete mať iba jeden systém - tak ako pred tým.

Skúsenosti s používaním

Na základe diskusií na fóre, užívatelia narazili na rôzne problémy, napr. s vytváraním swapfile a používaním USB flash disku, my sme zatiaľ na nič zásadné nenarazili, funkcia sa dá plnohodnotne využívať. Samozrejme, v aktuálnej verzii je ešte niekoľko funkcií, ktorých implementácia by potešila, ako napríklad online flashovanie na slot R a podpora USB slotov v rámci Multibootu, rovnako ako nepraktické prepínanie z iných images ako OpenATV 7.3, ale očakáva sa, že budú pridané v budúcich aktualizáciách​. 

Tipy pre užívateľov:

Inštalácia image: Na inštaláciu image do internej pamäte je potrebný image, ktorý oficiálne podporuje toto riešenie.
Používanie OMB: Ak používate OpenMultiboot (OMB), po inštalácii kexec multiboot nepoužívajte OMB, aspoň kým vám nebudú poskytnuté ďalšie inštrukcie.
Upozorenie: Inštaláciu multibootu vykonávate na vlastné riziko!

banner ellano

Záver

Kexec Multiboot sme testovali na prijímači VU+ZERO 4K a môžeme povedať, že otvára nové možnosti pre majiteľov prijímačov VU+. Umožňujúc inštaláciu viacerých operačných systémov priamo v internom úložisku si zvýšite pohodlie, rýchlosť a stabilitu používania prijímačov. Výhodou je hlavne pre tých užívateľov, ktorí radi experimentujú, prípadne potrebujú mať nainštalovaných viacero images z dôvodu, že prijímač napr. používajú viacerí používatelia (početné rodiny, penzióny a pod.), alebo využívať funkcie, ktoré majú len konkrétne images.

Nezabudnite, že satelitné prijímače VU+ zakúpiť v našom eshope kompletne nakonfigurované a v cene je aj budúca softvérová a technická podpora.

Apropo, vedeli ste že VU+ vyrába aj špičkové a plne certifikované multimediálne centrá pod značkou YAY?


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Stiahni súvisiaci súbor k článku

Download

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (4 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu