Quantumania: sklamanie na Ant-ú. Alebo nie?

Napísal Waerwulf 1 dňa 09 august 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Dokáže Quantumania udržať krok s predchádzajúcimi filmami Ant-Man a Wasp, alebo sa z neho stáva kvantový zlyhanie?

Piata fáza Marvel Cinematic Universe je tu a začína sa v plnom prúde. Peyton Reed sa vracia ako režisér tretieho Ant-Mana s príznačným názvom Ant-Man and the Wasp: Quantumania. Film je už aj na streame, a kritici ho vôbec nešetria. Prečo je podľa mnohých takým sklamaním? Cieľom tejto recenzie je pomôcť vám získať lepší prehľad a vytvoriť si vlastný názor.

ant man quantumania fb ikona 98974

Príbeh nenaplneného otcovského pudu

Paul Rudd je v úlohe Scotta Langa rovnako sympatický ako vždy, keďže si po víťazstve nad Thanosom v Avengers užil prestávku od boja so zločinom. Napísal memoáre s názvom "Look Out For The Little Guy" a v starej dobrej spoločnosti Baskin-Robbins ho dokonca nazvali "zamestnancom storočia".

Po nespočetných bitkách a istej nechuti na tejto ceste sa Lang väčšinou zmieril s tým, že je superhrdina. Jediné, čo Scott teraz chce, je byť otcom. Koniec koncov, už zmeškal 8 rokov života svojej dcéry Cassie (tri roky kvôli pobytu vo väzení a päť kvôli uväzneniu v Kvantovej ríši).

Aký taťka, taká Katka

Scott nevie, že Cassie (teraz ju hrá hviezda filmu Freaky Kathryn Newtonová) ide v otcových stopách a bola niekoľkokrát zatknutá, hoci z úplne iných dôvodov. Naposledy ju zatkli po tom, čo pokojne protestovala proti vysídľovaniu bezdomovcov v ich rodnom meste San Francisco.

Cassie Langová v podaní Kathryn Newtonovej je bystrá, zvedavá a vedecky založená. Pod nosom svojho otca si zaobstarala vlastný superoblek a dokonca zostrojila zariadenie na štúdium kvantovej sféry. Do mikroskopického vesmíru sa dá vstúpiť len prostredníctvom špeciálnych subatomárnych častíc, ktoré vytvoril Hank Pym v podaní Michaela Douglasa.

Prostredníctvom tohto zariadenia môže Cassie posielať signály do tejto sféry a pokračovať v štúdiu. Takmer okamžite po spustení zariadenia je celá mravčia rodina vtiahnutá do miniatúrnej dimenzie, čím sa spustí Kvantománia z názvu filmu.

filmova-recenzia-ant-man-a-was-image-691.jpg

A máme tu záporáka

​​Do hry vstupuje Kang Dobyvateľ (Jonathan Majors), multivesmírny nepriateľ cestujúci v čase. Po havárii v Kvantovej ríši chce Kang odísť. Potrebuje opraviť svoju loď a potrebuje Ant-Mana, aby mu pomohol. Aby ho prinútil mu pomôcť, vyhráža sa, že ak tak neurobí, zabije Cassie.

Scott nemá inú možnosť, a tak súhlasí. Stojí za zmienku, že Jonathan Majors predtým stvárnil inú verziu (známu ako "variant") Kanga z alternatívneho vesmíru v seriáli Loki 1. série, pričom vystupoval len pod menom "Ten, ktorý zostáva". Toto nie je tá istá bytosť. Zmizla z nej niekdajšia svojráznosť a hravosť. Tento Kang je mocný a hrozivý. V porovnaní so svojou predchádzajúcou inkarnáciou je absolútne bezohľadný. 

Kang vo filme Ant-Man and the Wasp: Quantumania sa môže pochváliť intelektom na úrovni génia s hyperpokročilou technológiou a telekinetickými schopnosťami. Kang si z kvantového väzenia urobil svoje impérium, zničil domy a vybudoval svoje kráľovstvo na kostiach obyvateľov kráľovstva.

Vo svojich plánoch na útek je neúprosný a z jeho výkonu je zrejmé, že Jonathan Majors berie túto úlohu rovnako vážne ako všetky svoje ostatné vzrušujúce projekty, minulé aj súčasné. Je charizmatický a na plátne má prirodzene silnú auru.

Na druhej strane jeho motívy sú stále trochu abstraktné. Hoci nie je úplne jasné, aký je jeho plán činnosti po úteku z Kvantovej ríše, Kang sa má ako ďalší postaviť Avengerom. Hoci je tento film zatiaľ možno zámerne nejasný, pripravuje pôdu pre Avengers: Kangova dynastia veľmi vzrušujúcim spôsobom.


Nemáš na čom sledovať filmy a seriály v 4K kvalite?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v ponuke máme desiatky modelov. Pozri celú ponuku >
 


Ďalšie postavy, ktoré by ste mali poznať

Hope van Dyneová v podaní Evangeline Lillyovej sa od filmu Ant-Man z roku 2015 ako postava veľmi posunula. Z Hope, ktorá zostala na vedľajšej koľaji, sa stala plnohodnotná hrdinka. Napriek tomu má vo filme Ant-Man a Wasp: Quantumania o niečo menej práce v porovnaní s predchádzajúcimi filmami, čo je pre fanúšikov, ktorí ju sledujú od začiatku, sklamaním. Hope mohla byť oveľa viac, keby jej scenárista dovolil byť viac než len základnou definíciou "silnej hrdinky".

Celá mravčia rodina je aktívnym účastníkom daného príbehu. Najmä Kathryn Newtonová a Michelle Pfeifferová sú najvýraznejšie postavy. Napriek tomu, že Cassie je v superhrdinskom živote nováčikom, vyjde ľuďom v núdzi v ústrety, aj keď sa tým vystavuje nebezpečenstvu. Vždy sa stará o slabších a ide tak ďaleko, že pomáha oslobodiť bojovníkov za slobodu z Kvantovej ríše.

Cassie sa ukáže ako šarmantná a odvážna bojovníčka na svojom mieste. Janet van Dyneová v podaní Michelle Pfeifferovej môže ukázať svoje schopnosti, ktoré si musela zdokonaliť, keď sa musela prispôsobiť životu v Kvantovej ríši, pričom veľká časť filmu je venovaná práve jej. Janet, ktorá tam uviazla na 30 rokov, musela zháňať odpadky a bojovať, aby prežila. Pfeifferová konečne dostáva na klinec svoje vlastné úžasné akčné údery a zaslúžene dostáva toľko času na plátne ako Paul Rudd.

marvel-ant-man-and-the-wasp-quantumania.webp

Vizuálny tím odviedol skvelú prácu

Aj keď vizuálna stránka Kvantovej ríše nie je až taká bláznivá, ako by mohla byť, predsa len sa v nej prejavuje určitá predstavivosť, od farebnej flóry a fauny až po živé budovy. Jedna z najlepších efektových sekvencií vo filme Ant-Man a Wasp: Quantumania prichádza, keď Scott uviazne v prostredí, ktoré vytvára nekonečný počet Ant-Manov.

Tieto klony sa spoja a vytvoria vertikálny most (ako to robia mravce v skutočnom živote), aby Scott mohol dosiahnuť to, čo potrebuje na záchranu Cassie.

Scott, Hope a Cassie dostanú aj nový spôsob obliekania svojich oblekov. Stačí, aby si na hruď pripli gombík, a ich obleky sa takmer okamžite zhmotnia okolo ich tiel. Aj keď sa obleky pripomínajúce nanoboty stávajú v superhrdinských médiách otrepanou trofejou, táto technika je o niečo originálnejšia.


Chceš si užiť skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Rodina na prvom mieste

To, čo sériu Ant-Man odlišuje od zvyšku MCU, je srdce v jadre jej príbehu zameraného na rodinu, ktoré je najviac vidieť medzi Scottom a Cassie. Napriek temnejšiemu tónu si Ant-Man a Wasp: Quantumania zachováva rovnakú úprimnosť ako jeho predchodcovia. Filmy o Ant-Manovi sú predovšetkým o rodine a tieto témy neboli nikdy zjavnejšie ako v Quantumanii.

V priebehu filmu vidíme, ako ďaleko je Scott Lang ochotný zájsť pre svoju dcéru Cassie. Je ochotný nasadiť svoj život a ísť pre ňu až na kraj sveta (alebo v tomto prípade ríše). Napriek skúškam, ktorým sú vystavení, a tajomstvám, ktoré hrozia, že sa medzi nich dostanú, si nakoniec všetci navzájom vyjdú v ústrety.

Tieto témy lásky a rodiny nám budú veľmi chýbať, ak alebo keď sa filmy Ant-Man a Wasp skončia. Na konci filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania je jasné, ako veľmi sú títo hrdinovia potrební na ďalšie spestrenie MCU.

Kde sledovať Ant-Man a Wasp: Quantumania?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu