Recenzia: The Rings of Power

Napísal Waerwulf 1 dňa 25 október 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Ako seriál konkuruje vysokej latke, ktorú nastavili Tolkien a Jackson?​

Tolkien, autor legendárnych kníh o Frodovi a zlatom prsteni, je všeobecne považovaný za otca fantasy žánru. Nie je preto ťažké pochopiť, prečo sú jeho diela také uctievané. Tolkien, ktorý nebol spokojný s úspechom Hobita a Pána prsteňov, strávil zvyšok svojho života rozširovaním sveta Stredozeme, vytváraním tradícií, postáv a dokonca celého jazyka. My sme sa v súčasnosti dočkali rozšírenia Tolkienovej tradície o seriálový rozmer. Či to bol dobrý krok, ukáže až recenzia.

Od 2017 až dodnes: kontroverzia

V roku 2017 Amazon oznámil, že získal práva na začatie vývoja seriálu založeného na Pánovi prsteňov. Odvtedy sériu sprevádzajú kontroverzie. Teraz je to konečne tu. Ako seriál konkuruje vysokej latke, ktorú nastavili Tolkien a Jackson?​

Jednou z mála kontroverzií, ktoré stoja za zváženie, je fakt, že obľúbená knižná séria, ktorá varovala pred nebezpečenstvom industrializmu, nadmerného bohatstva a zariadení schopných odpočúvať nás, bola spracovaná do seriálovej formy najbohatším mužom na svete. To, samozrejme, mnohých skalných fanúšikov podráždilo. Od samého začiatku preto The Rings of Power nemali ustlané na ružiach.

Je pochopiteľné, že niektorí diváci sa budú snažiť prekonať skutočnosť, že televízny seriál Pána prsteňov produkuje spoločnosť tak bohatá a kontroverzná, ako je Amazon. Na základe rozhovorov s hercami a scenáristami je jasné, že mnohí zúčastnení majú skutočnú lásku a obdiv k svetu, ktorý Tolkien vytvoril.

Napriek tomu by nebolo úplne fér hodnotiť šou na základe činov niekoľkých ľudí z vyšších vrstiev manažmentu Amazonu a nepochybne drvivá väčšina tých, ktorí na šou pracovali, tak urobila s tými najlepšími úmyslami. Dokonca sa objavila správa, že zakladateľ Jeff Bezos bol osobne zapojený do získania práv na show, keďže tvrdil, že je veľkým fanúšikom Tolkiena.

orc rop 1

Rasizmus medzi fanúšikmi Tolkiena? Paradox

Kontroverzia sa opäť prihlásila k slovu, keď Amazon začal odhaľovať obsadenie seriálu. Mnohým fanúšikom nebolo po chuti, že obsadenie bude tvorené rôznorodou skupinou hercov z rôznych etník. Ako to už pri takomto toxickom správaní býva, bola to malá, ale hlasitá časť Tolkienových obdivovateľov, ktorí vyjadrili pobúrenie nad myšlienkou, že v Stredozemi stvárňujú postavy iní ako bieli herci.

Po rokoch špekulácií boli prvé dve epizódy vydané na Amazon Prime.

Boli obavy oprávnené?

Rings of Power je údajne najdrahšia televízna relácia, aká bola kedy vyrobená. Scenáristi sa zviezli na vlne nedávnych populárnych temných fantasy relácií, ako sú Game of Thrones alebo The Witcher. Hrozilo, že do seriálu Rings of Power zahrnú scény nadmerného násilia či bezdôvodnej nahoty. Stále by to však bolo lepšie, ako keby mal byť seriál len nemastným - neslaným odvarom Tolkienovej vízie. S potešením a úľavou môžeme oznámiť, že sa nesplnila ani jedna z týchto strašidelných vízií.

Verní stúpenci Tolkiena, majte zľutovanie!

Po prvé, ak ste tolkienovský purista, ktorý nenávidí predstavu, že predstavenie sa odchyľuje od tradícií, môžete byť zo seriálu sklamaný.

Hovorí sa, že podobne ako Jacksonova trilógia, aj Rings of Power má práva len na určité kúsky Tolkienovho materiálu, čo znamená, že existujú miesta, mená a postavy, ktoré by mali byť prítomné, ale nie sú.

Boli sme sklamaní, keď sme zistili, že Ungolianta, obrovského pavúka, ktorého Melkor presvedčil, aby mu pomohol zničiť stromy Valinoru, vynechali z príbehu o ich zničení. Tiež nám neuniklo, že slovo Hobbit sa medzi malými ľuďmi nepoužívalo. Namiesto toho sú známi ako Harfooty, aj keď je možné, že Harfoots sú v tomto bode histórie Stredozeme skrátka predkovia tradičných hobitov.

Za zmienku tiež stojí, že hlavná postava seriálu, Galadriel, vykonáva činy a má motiváciu, o ktorej sa Tolkien nikdy nezmieňuje. To isté sa týka aj ďalších hlavných postáv. Veľká časť obsahu Rings of Power by sa dala opísať ako fan-fiction, hoci ide o veľmi kvalitnú fan-fiction.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s Prime Video a super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Tempo seriálu a menšie kixy

Dalo by sa tvrdiť, že tempo prvých dvoch epizód je pomalé. Seriál rozhodne potrebuje nabrať tempo. Trailery sľubujú, že to najlepšie z hľadiska deja ešte len príde.

Niektoré dialógy môžu pôsobiť miestami trochu kostrbato. Niekedy sa scenáristi pohybovali až na hranici Shakespearovských hier, najmä počas určitých interakcií medzi elfmi. Svet Stredozeme má však len málo spoločného s temným fantasy, ako je Game of Thrones a The Witcher. Vycibrený jazyk je jeho súčasťou. Ak chcete, aby vaše postavy nadávali ako námorníci a zapájali sa do názorného násilia a hedonizmu, radšej si pozrite House of the Dragon.

aky-je-serial-the-lord-of-the--image-977.jpg

Záverečné dojmy

Amazon plánuje päť sérií a nepochybne hľadá príležitosti pre spin-off a filmy. Boli časy, keď sa Game of Thrones považovalo za vrchol kinematografie, a potom sa v posledných sezónach rýchlo ukázalo, že kvalita seriálu klesla.

Rings of Power sú napriek všetkým neblahým okolnostiam na dobrej ceste. To ale neznamená, že nemajú priestor na zlepšenie. Seriál sa môže stať úspešným diamantom na Tolkienovej korune, za predpokladu, že budú diváci ochotní akceptovať fakt, že nejde o prerozprávanie toho, čo Tolkien napísal, stránku po stránke.

Zdráhavejší diváci možno budú potrebovať ďalšie epizódy, aby ich vtiahli do deja, a niektorí zarytí Tolkienovci môžu mať vždy problémy s prijatím nových verzií udalostí z Amazonu, ale aspoň nateraz je to ďaleko od katastrofy, ktorú mnohí predpovedali.

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu