Sharper by mohol byť ostrejší, ale za pozretie stojí, ak milujete podfuky

Napísal Waerwulf 1 dňa 15 november 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Nechajte sa oklamať: Prečo 'Sharper' stojí za váš čas, hoci kritici tvrdia opak.

Filmové podvody a klamy majú dlhú a fascinujúcu históriu, ktorá sa tiahne od klasickej éry Hollywoodu až po modernú kinematografiu. Film Sharper od spoločnosti A24 sa začína s taktom amatérskeho prejavu a ponúka slovníkovú definíciu titulného pojmu: "Človek, ktorý žije vďaka svojmu dôvtipu." Tento nový prírastok vťahuje na cestu do sveta zrady, dôvtipu či nečakaných zvratov a do žánru podfukárskych filmov sa snaží priniesť niečo nové na stôl, no čelí výzve, ako prekvapiť diváka, ktorý už videl všetko.

SHARPER filmy 654654

Ďalší zo série podfukárskych filmov

Nazývajte ich podvodníkmi, hustlermi, švindlermi - všetci znamenajú to isté: podvodníci. Samozrejme, kinematografia má bohatú a pestrú históriu filmov o podvodníkoch, od víťaza súťaže o najlepší film The Sting (1973) až po azda stelesnenie tohto žánru, film Davida Mameta House of Games (1987). Niekedy ide o psychologicky zložité charakterové štúdie, ako napríklad v prípade Mametovho filmu a filmu Stephena Frearsa Podfukári (1990).

Niekedy sú zabalené do zábavných a efektných balíčkov, ako napríklad trilógia Ocean's Stevena Soderbergha a Chyť ma, ak to dokážeš (2002) Stevena Spielberga. Zoznam je dlhý, od Papierového mesiaca (1973) cez Bratov Bloomovcov (2008) až po American Hustle (2013). Vzhľadom na presýtenosť žánru však filmári čelia jedinečnej výzve: Ako si udržať náskok pred divákmi, ktorí sa naučili predvídať zvraty a zrady, ktoré sú pre filmy o podvodníkoch typické?

sharper

Toto bude bolieť. Uff...

Sharper na túto otázku nemá odpoveď. Zostáva nudnou náhradou za vyššie spomenuté zapamätateľnejšie podfukárske filmy. Režisér Benjamin Caron vymýšľa známy scenár, v ktorom sa všetci snažia využiť jeden druhého a nikomu nemožno veriť.

Scenár Briana Gatewooda a Alessandra Tanaku však ponúka istú novinku prostredníctvom dejovej štruktúry, ktorá postupne uvoľňuje informácie o postavách v sérii nechronologických kapitol.

Úvodná slovníková definícia filmu a rozvrhnutie príbehu môže pripomenúť Pulp Fiction (1994) Quentina Tarantina. Caron a spol. však nemajú v zálohe nič také zábavné, uhladené ani žánrovo redefinujúce. Namiesto toho sa nízka kvalita rozprávania, postáv a hereckých výkonov ukáže ako dostatočne úslužná na to, aby udržala našu pozornosť, ale nikdy nezanechá trvalý dojem.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Obsah (SPOILER)

Príbeh sa začína príbehom Toma (Justice Smith), majiteľa newyorského kníhkupectva, ktorý pozve na rande zákazníčku Sandru (Briana Middleton), absolventku vysokej školy. Tá ho najprv odmietne, ale neskôr večer sa vráti a súhlasí. V montáži, ktorá pokrýva nasledujúce týždne, Tom a Sandra prežívajú uvoľnený, ale intenzívny románik. Všetko sa zdá byť idylické a predurčené na trvalý vzťah, kým sa nevyskytne rodinná dráma a Sandra nepotrebuje 350 000 dolárov, aby zachránila svojho brata z problémov. Ukáže sa, že Tom nie je len obyčajný prevádzkovateľ kníhkupectva; má peniaze, ktoré mu pomôžu, uložené v banke z otcovho fondu.

To, čo sa stane potom, vedie k ďalšej kapitole, zameranej na Sandru - zúfalú bývalú trestankyňu, ktorú si naverbuje charizmatický Max (Sebastian Stan), ktorý ju naučí, ako získať a využiť dôveru ľudí. Neskôr sa stretávame s Maxovou matkou Madeline (Julianne Moore, tiež producentka), ktorá je vydatá za vplyvného miliardára (John Lithgow).

sharper 654654

Recenzia

Hoci nechcem kaziť žiaden z mnohých Sharperových zvratov, postavy ani herecké výkony vo filme neponúkajú veľa efektných momentov.

S účinkujúcimi tohto kalibru spolu so sľubným nováčikom Middletonom mal film divákom priniesť jednu alebo dve ohromujúce scény. Ale britský režisér Caron, ktorého skúsenosti z prestížnej televízie (The Crown, Sherlock a Wallander) skrývajú potenciál, prináša nudne vyrovnanú produkciu.

Kameramanka Charlotte Bruus Christensen (Lov, 2012) poskytuje scény s tlmeným vzhľadom InstaGramových filtrov v atraktívnych kompozíciách, zatiaľ čo strihač Yan Miles vytvára štruktúru, ktorá do seba zapadá ako puzzle. Mohlo by to znamenať obdivuhodné rozprávačské inžinierstvo, lenže filmu chýba osobitosť, spád a prekvapenia.

sharper film 65454

Po toľkých videných filmoch o podvodníkoch nemá scenár šancu diváka zaskočiť. Každá výmena finančných prostriedkov a vyjadrenie dôvery sa stáva očividným podvodom. Len čo niekto odovzdá svoje peniaze - a tie zmenia majiteľa niekoľkokrát - divák čaká, že scenár odhalí, kto sa za podvodom skrýva.

Na konci tejto hry na mačku a myš bude divák predvídať, čo sa stane ďalej. Takže keď sa film uchýli k ťažkopádnym flashbackom a montážam, aby odhalil skompletizovanú skladačku, dieliky zapadajú do obrazu, ktorý sme už dávno uhádli. Niekedy sa vedomosť o tom, čo sa stane, stáva spôsobom, ako prehĺbiť postavy, ale tu pôsobí ako druhoradá záležitosť v porovnaní s dejovou mechanikou.

Horšie je, že v žiadnom momente nie je Sharper múdrejší ako divák, čo je zvyčajne pre presvedčivý film o podvodníkoch nevyhnutnosťou. Ak nie sme oklamaní, prečo by sme mali veriť, že postavy na plátne sú?

020723 Apple Celebrates Premiere Sharper BFI London Big Image 01 big image post.jpg.large

Oplatí sa to teda pozrieť?

Hoci naša recenzia môže naznačovať, že film trpí určitou predvídateľnosťou a chýbou originality, je dôležité zdôrazniť, že Sharper stále ponúka solídnu zábavu a je hodnotený divákmi pozitívne, s hodnotením okolo 70%.

Jeho príbeh, hoci známy, je podaný s istým šarmom a finesou, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. Herecké výkony, najmä od talentovaného obsadenia, pridávajú k filmu hĺbku a dynamiku. Navyše, jeho nechronologická štruktúra a postupné odhaľovanie informácií o postavách poskytujú zaujímavý a iný pohľad na tradičný príbeh podvodu.

Preto, hoci možno neprekročí hranice žánru ako niektoré jeho predchodcovia, stále poskytuje pútavý filmový zážitok, ktorý si zaslúži vašu pozornosť. Ak ste fanúšikom podfukárskych filmov alebo len hľadáte slušnú zábavu na večer, "Sharper" by mohol byť presne tým pravým výberom.

Kde sledovať Sharper?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.   

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu