Zabudnite na Hollywood: prečo sa svet zbláznil do ázijských filmov?

Napísal Torben 1 dňa 20 október 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Prečo filmy ako „Parazit“ a „Squid Game“ dobýjajú svet?

Svet kinematografie neustále prechádza revolúciami, a v posledných rokoch sa stále viac do popredia tlačí ázijská kinematografia. Jej rastúca produkcia a najmä stúpajúca kvalita na globálnej úrovni signalizuje významnú kultúrnu zmenu vo vnímaní filmových a seriálových titulov z tejto časti sveta. Pýtate sa prečo? Čítajte ďalej.

azijska vs americka kinematografia 65465654
 
Spomeňme si napríklad na rok 2019, kedy film „Parazit“ z Južnej Kórey získal Oscara a stal sa celosvetovým fenoménom. Tento úspech bol len začiatkom nárastu ázijských filmov a televíznych relácií, pretože nielen že otvoril dvere mnohým iným ázijským tvorcom, ale aj výrazne posunul hranice toho, čo sa považuje za "mainstreamové" v západnom kinematografickom priemysle.

Kde sledovať Parazit?

 
ďalší
Ďalším príkladom, ktorý zaznamenal globálny úspech vďaka svojmu originálnemu príbehu a talentovanému hereckému obsadeniu, je určite každému známy seriál "Squid Game“Kombinácia unikátneho príbehu a kultúrneho kontextu prilákala k obrazovkám masy nielen v Ázii, ale aj v západných krajinách. 
 
Nie je teda prekvapujúce, že od roku 2019 sa produkcia ázijských filmov a predstavení viac než zdvojnásobila. Nie je to však len o množstve. Ázijská kinematografia preukazuje tiež vysokú kvalitu. Filmy a relácie z Ázie od roku 2019 zaznamenali v priemere nárast o 0,55 bodu na IMDb, pričom predtým sa pohybovali v priemere okolo hodnotenia 6,5.
 
graf vzostupu azijskych filmov 654655
 
Ako zaujímavý príklad ďalšej kvalitnej produkcie môžeme spomenúť nedávno vydaný hit „Physical 100“, v ktorom stovka súťažiacich plní množstvo náročných úloh. Na toho, kto ich všetky zvládne, potom čaká vytúžený titul aj poriadny balík peňazí.
 
sto zdatnych serial 654654

Kde sledovať Physical: Sto zdatných?

 
 
Aby sme boli konkrétnejší v odporúčaní: pripravili sme pre vás zoznam 10 najobľúbenejších kórejských a 10 najobľúbenejších japonských filmov a seriálov za posledné roky. 
 
TOP 10filmov a serialov produkovanych v Korei a Japonsku 6954654
 
Keď sa pozrieme na vrcholy streamingových rebríčkov, tak kým "Parazit" a "Squid Game" sú svetoznáme tituly, je zaujímavé sledovať, čo spôsobilo obľúbenosť menej známych titulov, ako sú seriály "Alchemy of Souls" alebo "The Glory"Ich popularita môže byť dôsledkom kombinácie kvalitného scenára, vynikajúcich hereckých výkonov a schopnosti osloviť domáce i medzinárodné publikum. Každý z týchto titulov ponúka jedinečný pohľad na kultúrne, sociálne a emocionálne tématické prvky, ktoré rezonujú v srdciach divákov po celom svete. 
 
alchymia duse 654775

Kde sledovať Alchýmiu duše?

 
 
Nie je dôvod sa obávať neznámeho. Ázijská kinematografia ponúka svieži pohľad na rôzne príbehy, ktoré obohatia váš filmový repertoár. Ich prístup k filmovému umeniu získava srdcia divákov po celom svete a prekračuje hranice jednoduchého trenduJe to dôkazom, že v dnešnom globalizovanom svete sa kvalitný obsah môže presadiť bez ohľadu na jeho pôvod. A to je skvelá správa pre všetkých fanúšikov filmu a televízie.
 

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.  
 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu