Preview: Mutant HD 66 SE

Napísal Ivan 1 dňa 13 júl 2022 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

UHD SAT/COMBO prijímač s OS Enigma2 a Android

V dnešnom článku Vám predstavíme novinku značky Mutant, ktorá nesie názov Mutant HD 66 SE. Jedná sa o UltraHD, dvojtunerový, android/linux, satelitný/combo prijímač, pracujúci na operačnom systéme Enigma 2 a Android 7.

Prijímač je určený pre sledovanie satelitného, terestriálneho a káblového vysielania v UHD, HD a SD rozlíšení, v kompresiách Mpeg2, Mpeg4/h264 a HEVC/h.265.

mutant HD 66 SE ikona

Prijímač má jeden slot pre vloženie vymeniteľného satelitného Twin tuneru (2x DVB-S2), alebo Combo tuneru (1x DVB-S2 +1x DVB-T2/C). Prijímač je dodávaný v dvoch verziách, v závislostí od vloženého tuneru a to: Mutant HD66 SE Combo a Mutant HD66 SE Twin

OBSAH


Popis prijímača

Mutant HD 66 SE podporuje Multiboot, čo znamená viacero súbežne nainštalovaných operačných systémov vo flash pamäti, medzi ktorými si môžete prepínať a to konkrétne 1x OS Android + 4x OS Enigma2.

HD66 SE poháňa silný hardvér so štvorjadrovým procesorom (4x 1600 MHz), ARM Cortex A53 (15,000 DMIPS) chipset: Hisilicon HI3798MV200, doplnený o 1GB RAM DDR3, úložisko eMMC Flash 8GB a grafický čip GPU Mali 450. Má podporu zobrazenia 4K HDR, HDR10 a HLG a taktiež podporuje aj príjem multistreamového vysielania.

Podporuje príjem z viacerých družíc, za pomoci prepínačov DiSEqC 1.0 /1.1 a pozicionérov cez protokoly DiSEqC 1.2 a USALS.

Samozrejmosťou je aj možnosť príjmu po jednom kábli za pomoci UNICABLE LNB.

Pre nahrávanie a timeshift môžete použiť USB HDD, USB kľúč, pamäťovú kartu formátu micro SD, sieťový disk NAS, alebo interný 2,5"SATA/SSD HDD (nie je súčasťou balenia), ktorý má jednoduchú montáž vložením do zasúvacieho šuplíka, ktorý je na zadnom paneli prijímača.

K sieti sa môžete pripojiť 100Mbit ethernetom a LAN káblom, alebo k wifi sieti za pomoci zabudovaného 300Mbit dual band 2,4/5Ghz wifi adaptéru, ktorý má pre príjem wifi signálu k dispozícii dve odnímateľné výkonné wifi antény.

K novšej LCD, OLED, QLED TV a pod. pripojíte Mutant HD 66 SE cez HDMI port 2.0a a HDMI kábel, avšak môžete pripojiť tento prijímač aj k starším CRT TV, za pomoci analógového AV pripojenia CINCH.

Napriek svojim rôzmerom, ktoré sú príliš veľké na umiestnenie za TV, môžete ho schovať napr. do TV skrinky, nakoľko má v balení externé IR čidlo s displejom, pomocou ktorého môžete ovládač prijímač aj keď na prijímač nemáte priamy výhľad. Externé IR čidlo musí byť samozrejme pripojené k prijímaču a upevnené na viditeľnom mieste.

Hlavné rysy

- Funkcia multiboot s operačným systémom E2 Linux + Android
- 15 000 DMIPS (špičková hybridná čipová sada UHD: čip Hisilicon HI3798MV200)
- 4K / UHD (2160p)
- HDR a HDR10 (vysoký dynamický rozsah)
- Obraz v obraze v SD / HD a 4K UHD
- HbbTV
- EPG (elektronický programový sprievodca)
- Podpora vzhľadov-skinov
- Podpora pluginov

Technické dáta

- čip Hisilicon HI3798MV200 (špičková hybridná čipová sada UHD)
- CPU: Štvorjadrový (4x 1600 MHz), ARM Cortex A53 (15 000 DMIPS)
- DDR3 RAM 1 GB
- eMMC Flash 8 GB
- Mali 450 GPU
- Vysoký dynamický rozsah (HDR / HDR10)
- Prekódovanie v štandardoch HEVC264 a HEVC265
- 10-bitové dekódovanie 4K @ 60 fps
- Výstup HDMI 2.0a
- duálny tuner DVB-S2X ,alebo combo tuner DVB-S2X+DVB-T2/C
- Pripojenie USB 2.0
- čítačka kariet SD
- možnosť zabudovania interného HDD
- AV konektory CINCH 
- Sieťové pripojenie 10 / 100Mbit
- OpenGL ES 2.0 / 1.1
- Dekódovanie videa HEVC H.265
- Externé napájanie
- Optický výstup S / PDIF
- Externé IR čidlo s displejom 
- Neobmedzený zoznam kanálov pre televíziu a rádio

Späť na obsah


Balenie a príslušenstvo

mutant hd66 se 4k 1

Balenie obsahuje:

1x Mutant HD66 SE 
2x wifi anténa
1x diaľkové ovládanie
1x odnímateľný rám pre 2,5" pevné disky vrátane skrutiek
1x napájanie 12V/2,5A
1x externý IR prijímač s displejom
1x HDMI kábel
1x Sprievodca rýchlym spustením

Späť na obsah


Predný panel

Prijímač Mutant HD 66 SE je stredných rozmerov 28cm x 19,5cm x 5,8cm. Predný panel je z čierného lešteného plastu a kryt prijímača je z čierneho plechu, na ktorých je ochranná fólia.

mutant hd66 se 4k 3 mutant hd66 se 4k 9

Predný panel obsahuje:

1 x USB 2.0 pre pripojenie USB komponentov

7x ovládacie tlačidla (power, OK , menu, ch+, ch-, vol+ a vol-).

Pre zobrazovanie informácii ako čas a číslo kanálu má prijímač zabudovaný 4-miestny, 7-segmentový displej bielej farby .

Pre signalizáciu stavu prijímača má zabudované dve LED diódy (zelenú a červenú).

Predný panel má zabudované aj interné IR čidlo, ktoré slúži na komunikáciu prijímača s diaľkovým ovládačom. Ak by ste chceli prijímač schovať, môžete k zadnému panelu pripojiť externé IR čidlo s displejom a ovládať prijímač diaľkovým ovládačom cez toto externé čidlo (obr. vpravo vyššie).

Späť na obsah


Zadný panel

mutant hd66 se 4k 6 mutant hd66 se 4k 14

Zadný panel obsahuje:

1x vymeniteľný tuner - combo tuner DVB-T2/c+DVB-S2, alebo dual tuner DVB-S2.

Tlačidlo RESET - slúži pre nahratie recovery menu do prijímača a obnovenia SW prijímača.

1x USB port 2.0 - slúži pre pripojenie USB zariadení.

HDMI port 2.0a - slúži pre pripojenie prijímača k TV pomocou HDMI kábla.

3x AV CINCH - audio/video výstup slúži pre pripojenie k staršej TV, alebo pre pripojenie audio analógového výstupu k zosilňovaču.

S/PDIF - digitálny optický audio výstup, slúži pre pripojenie k AV receiveru, alebo domácemu kinu za pomoci optického kábla.

mini USB  konektor - slúži pre pripojenie externého IR čidla s displejom.

ETHERNET 10/100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača k internetu za pomoci LAN kábla.

zásuvka pre montáž interného 2,5" SATA HDD, alebo SSD HDD

2x konektory pre pripojenie wifi antén. 

čítačka micro SD kariet - slúži pre vloženie micro SD karty, z ktorej môžete prehrávať multimédia, alebo môžete na ňu nahrávať.

UNI čítačka dekódovacích kariet - slúži pre vloženie dekódovacej karty a dekódovanie satelitného, alebo terestriálneho vysielania. Karta sa vkladá čipom dopredu a nadol.

Čítačka po nakonfigurovaní spolupracuje so staršími kartami Skylink ICE a Irdeto , Freesat ICE a Irdeto, RTVS/Plustelka, Antiksat a Fotelka TV. Nemá však certifikovaný dekodér, takže čítanie akejkoľvek karty je bez záruky do budúcnosti.

Späť na obsah


Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie slúži iba pre ovládanie prijímača Mutant HD 66 SE (nie je ho možné nastaviť aj pre ovládanie TV). Smerovosť ovládania je dobrá, tlačidlá sú vhodne rozmiestnené, pri stláčaní vydávajú pukavý zvuk.

 mutant hd66 se 4k 10

Späť na obsah


Postup inštalácie OS Enigma2

OS Enigma 2 sa inštaluje cez recovery menu.

Spustenie recovery menu

1. Pri vypnutom prijímači, zadným vypínačom stlačte a držte stlačené tlačidlo power na diaľkovom ovládači, alebo tlačidlo power na prednom paneli (prvé tlačidlo od displeja).

2. Zapnite zadný vypínač prijímača, po cca 5 sekundách sa na displeji prijímača zobrazí nápis rCUY a následne na obrazovke TV sa zobrazí recovery menu. 

3. Inštalované image E2 môžete mať nakopírované na pripojenom USB HDD, alebo internom HDD. Súbory z imagom E2 alebo zálohou musia mať koncovku súboru _mmc.zip ( a nie _usb.zip), inak sa Vám nezobrazia v recovery menu! Pokiaľ máte vytvorenú zálohu s koncovkou _usb.zip, tak koncovku súboru jednoducho premenujte na _mmc.zip

Inštaláciu vykonajte podľa tohto postupu.

Pre inštaláciu sú dostupné zatiaľ tieto enigmy 2:

OpenATV 6.4

OpenATV 7.0

OpenATV 7.1

OpenPLI 8.2

Tieto enigmy sú dostupné aj online inštaláciou z recovery menu prijímača.

Nenakonfigurovaný Android je už v prijímači nainštalovaný a zatiaľ inštalačka Androidu nie je dostupná. V prípade pádu alebo zacyklenia OS Android sa dá urobiť reset Androidu cez recovery menu nasledovne:

Vojdete do recovery menu, nadídete na položku Boot Android, stlačíte tlačidlo menu na diaľkovom ovládači a následne potvrdíte položku Factory reset a Yes.

Po spustení položky Boot Android Vám nabootuje Android v základnom nastavení.

Späť na obsah


Spustenie operačných systémov Android a Enigma2

OS Android spustíte cez recovery menu potvrdením položky Boot android. Pokiaľ ste v OS Enigma2, tak sa nedá prepnúť priamo do Androidu, musíte zvoliť menu/vypnúť-reštart/Núdzový režim, čo Vás prepne do recovery menu, kde vyberiete položku Boot Android.

Z Androidu do Enigma 2 sa dá prepnúť ikonou TransE2 (avšak toto funguje iba u image OpenPLI a nie u OpenATV).

OS Enigma 2 spustíte cez recovery menu potvrdením položky daného nainštalovaného image Enigmy 2. Medzi jednotlivými image v multibootu môžete prepínať aj priamo z menu Enigma 2 a to v menu-Vypnúť/reštart-Volič image pre multiboot.

Späť na obsah


OS Android

Android je vo verzii 7 (Nougat). Hlavné menu pozostáva z dvoch hlavných obrazoviek, na ktorých sú zobrazené ikony aplikácií, nastavení a funkcií OS Android. Pohyb v menu môžete prevádzať smerovými tlačidlami diaľkového ovládača, alebo tlačidlom s ikonou myši (pod tlačidlom dolnej šípky), ktorým si aktivujete alebo deaktivujete funkciu myši a potom môžete smerovými tlačidlami ovládať kurzor.

20220707094757 20220707094804

Aplikácie

V Androide je predinštalovaných niekoľko aplikácií. Ďalšie doplnky, aplikácie a hry je možné doinštalovať online z marketov Google play a Aptoide, alebo ručnou inštaláciou za pomoci inštalačných súborov .apk.

20220707095049

Pre sledovanie LIVE TV, čiže živého vysielania z tunerov, má OS Android nainštalovanú aplikáciu Smart DTV live, ktorej veľká ikona pre spustenie sa zobrazuje na úvodnej obrazovke "Home".

20220707094335 20220707094401

Pre vyhľadávanie je dostupné automatické a manuálne vyhľadávanie staníc (Fastscan nemá ). Naladené stanice sa dajú triediť a aj priradiť do FAV skupín .

20220707094440 20220707094650

Zoznam staníc, ako aj nastavenia softcamu sa dajú zálohovať na USB.

Diakritika EPG sa žiaľ nezobrazuje správne. Nahrávanie je funkčné, nahrávať sa dá iba stanica ktorá je práve sledovaná.

2022070709470720220707094732

Aplikácia Smart DTV live však má ešte nedostatky (ako napr. spománaná zlá diakritika EPG, nemá fastscan...), pre bezproblémový príjem v OS Android si budeme musieť ešte počkať. Na základné sledovanie televízie však postačí.

20220707094406 20220707094427

Nastavenia OS Android sú podobné, ako napr. v Android telefóne, či tablete. Sú tam aj nastavenia Bluetooth, týmto rozhraním však prijímač hardvérovo nedisponuje.

20220707095009 20220707095017

Aplikácia Netflix funguje v SD rozlíšení.

KODI funguje pomerne svižne, jeho menu je zobrazované v rozlíšení 1080p, nemá však problém so zobrazením a prehrávaním v 4K rozlíšení.

Antik TV aplikácia funguje bezproblémov.

Youtube TV funguje v max. rozlíšení 1080p a to aj s možnosťou prihlásenia sa do Vášho účtu.

Aplikácie Skylink LIVE, HBO MAX a Disney + na OS Android nefungujú! 

Pre pohodlné ovládanie aplikácii a prehliadanie internetu, odporúčame dokúpiť klávesnicu s touchpadom.

Späť na obsah


OS Enigma2

OpenATV 6.4 ELLANO

Aktuálne dodávaná konfigurácia E2:

Prijímač Mutant HD 66 SE dodávame plne nakonfigurované, v nasledovnej konfigurácii.

Ako základ je použitá E2 OpenATV 6.4 z 06/2022, s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.18.5, ktorý vylepšuje prehrávanie videí. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony, skiny a pod.

20220707095326 mutinfoe2mut66sekombo

V enigme je defaultne nastavený skin MyMetrix.

20220707095426 20220707095432

V Enigme je taktiež nainštalovaný a nakonfigurovaný aj skin HDGlass 17, ten si môžete navoliť v menu/nastavenia/Používanie a Gui/Nastavenie vzhľadu/hd_glass17.

 20220707095633 20220707095802

Zoznam staníc

Zoznam staníc je nainštalovaný pre Skylink, Freesat UPC, Antiksat, DIGI TV, Astra19.2E a iné. V Enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN, pre rýchle vyhľadávanie staníc providerov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Fotelka TV, DIGI TV, TELLY TV a ďalších. Pre aktualizáciu zoznamu staníc je doinštalovaný aj náš plugin Ellano Setting.

20220707095333 20220707095337

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pre zobrazovanie TV programu sme nainštalovali obľúbený plugin pre zobrazovanie EPG - Cool TV Guide. Taktiež sme doinštalovali a nastavili plugin EPG refresh pre automatickú aktualizáciu EPG.

20220707095355 20220707095412

20220707095419 20220707100340

Pluginy

ArchívyCZ/SK 1.5,0 Infobartunerstate, Cool TV Guide 7.7.0, Mediaplayer2, Pictureplayer, EPG refresh, Youtube, Youtube TV, Netflix, KODI 18.9, HDMI CEC, HbbTV,, Openwebif a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádii WebradioFS. Nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádia.

mutplg1 mutplg2

Cez plugin Chromium2 môžete prehluiadať internetové stránky a aj sledovať platenú IPTV od rôzných poskytovateľov ako Netflix, Disney+, Skylink LIVE, ANtik TV a iné. Viac v článku TU.

mutplg3

KODI 18.9 LEIA (KODI má KODI HiPlayer a rozlíšenie 720p, defaultne nemá žiadne PVR doplnky - má však v našej konfigurácii doinštalovaný PVR IPTV Simple doplnok)

20220707100001 20220707100020

Prijímač podporuje aj transkóding streamovaného vysielania do formátu H.264, alebo H.265 s možnosťou nastavenia parametrov streamu.

Späť na obsah


Ďalšie funkcie prijímača

Nahrávanie je nekódované, vo formáte TS, nahrávky je možné prehrávať aj v PC. Okrem okamžitého a načasovaného nahrávania cez EPG je funkčný aj Timeshift (nahrávanie s časovým posunom). Nahrávať môžete aj súbežne z oboch tunerov na USB Flash, USB HDD, micro SD kartu, interný HDD, alebo na sieťový NAS disk. 

Thimeshift - nahrávanie s časovým posunom je taktiež plne funkčné. Streamovať vysielanie môžete súbežne na viac zariadení. 

Prijímač má aj funkciu PIP (obraz v obraze) 4K/UHD/HD/ a SD programov. PIP funguje aj pri zobrazení dvoch 4K staníc.

20220707095834

HbbTV je funkčné na SK aj CZ staniciach, aj s prehrávaním videí z archívu. .

Ostatné funkcie prijímača, ako prehrávanie multimédii, rádio, HDMI CEC, TXT a pod., sú totožné s funkciami iných linuxových 4K prijímačov s OS enigma2.

Prijímač má aj funkciu HDMI CEC pre súbežné zapínanie a vypínanie TV a satelitného prijímača.

Pri príjme DVB-T2 je funkčné v prípade potreby aj napájanie antény 5V priamo z DVB-T2/C tuneru prijímača.

Satelitný tuner DVB-S2 má podporu aj pre príjem multistreamového vysielania MIS.

Multimédiá

VIDEO prehráv E2: 3GP, Jelly fish 4K 120Mbit HEVC, HLG, AVI, MKV, FLV, h264, h265, MP4, XVID

AUDIO prehrá: AAC, AC3,DTS a MP3

NEPREHRÁ v E2: FLAC, WAW, FLV a MOV. Tieto formáty však bezproblémovo prehráte v OS Android.

Späť na obsah


Nastavenie Enigmy2 ELLANO.SK

Rozlíšenie je nastavené na 1080i.

Tuner A je nastavený na : družicu Astra23,5E

Tuner B : nenakonfigurovaný

FTP meno a heslo: root

Nastavenie tlačidiel:

červené: infopanel alebo aktivácia HbbTV- na programoch vysielajúcich HbbTV

zelené: zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

 

Prijímače Mutant HD66 SE Combo a Mutant HD66 SE Twin si môžete kúpiť za bezkonkurenčnú cenu, vzhľadom na konfiguráciu a podporu v našom e-shope ELLANO.SK.

Veríme, že sa Vám preview páčilo a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu