ČT začala piktogramom upozorňovať na koniec DVB-T

Napísal Ivan P. 1 dňa 05 november 2019 do kategórie Magazín, Správy

dvbt.png

Od piatku 1. novembra upozorňuje Česká televízia svojích divákov v Prahe a stredných Čechách na blížiaci sa koniec pozemného vysielania v štandarde DVB-T formou piktogramu na programoch ČT v multiplexe 1.

Piktogram je umiestnený do programov Českej televízie v multiplexe 1 z vysielačov Praha - mesto, Praha - Cukrák a Votice - Mezivrata, ktoré pracujú v rámci jednofrekvenčnej SFN sieti na K53. Prvé dva uvedené vysielače budú vypnuté už 27. novembra 2019. Z technických dôvodov nebude po tomto dátume tu umiestnený žiadny informačný titulok. Vysielač Votice vypne DVB-T multiplex 1 až začiatkom roka 2020.

Diváci v predmetnej lokalite môžu prejsť už dnes na príjem programov ČT z druhej generácie pozemného vysielania, označovanej DVB-T2. Táto sieť je v prevádzke od marca 2018. V Prahe a stredočeskom kraji naladí verejnoprávna multiplex PS11 (Prechodová sieť 11) s programami ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT 24 HD a ČT: D HD / ČT art HD a vybranými programami českého rozhlasu na K26.

piktogram-ceske-televize-dvb-t.png

Pre sledovanie programov v DVB-T2 potrebuje divák novšie televízor, prípadne set top box pripojený k existujúcemu televízoru s podporou DVB-T2 a vyspelého video kodeku HEVC. V niektorých prípadoch bude aj potrebná úprava prijímacej antény - pridaním ďalších prijímaných televíznych kanálov.

Piktogram, ktorý znázorňuje vysielač s výkričníkom, by mal divákov v Prahe a stredných Čechách upozorniť na to, že sa ich prechod na moderný signál DVB-T2 bude už čoskoro týkať.

K prechodu na nový vysielací štandard dochádza na základe rozhodnutia vlády a medzinárodných dohôd. Česká televízia a všetky ostatné tuzemské televízie musia preto postupne preladiť svoje existujúce pozemné vysielanie v štandarde DVB-T a ďalej vysielať len v novom štandarde DVB-T2. Táto zmena sa teda týka všetkých používateľov, ktorí prijímajú televízny signál pomocou klasickej izbovej alebo vonkajšej antény, prípadne spoločnej televíznej antény a doteraz na modernejší formát nepřeladili.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget