Ako rozšíriť satelitný príjem o ďalšie družice?

Napísal Torben N. 1 dňa 14 február 2020 do kategórie Magazín, Digitálna škola

Multifeedy pre 3 stupne

Často sa nás v poslednej dobe pýtate, ako si doplniť na satelitnú parabolu príjem z ďalšej družice. Napríklad k príjmu Skylinku z Astra 23,5E doplniť príjem Antiksat, alebo Orange z družice 16E, či príjem nekodovaných staníc z nejakej inej družice (napr. zahraničné stanice z Hotbird 13E a pod).

LOGOELLANO2018GLOW.png

tux_2017.jpg

 

Obsah

 

1. Doplnenie príjmu o jednu družicu

2. Varianty pre viac TV

3. Doplnenie príjmu o jednu družicu k LNB monoblock

4. Príjem dvoch družíc s menším rozostupom

5. Príjem viacerých družíc s menším rozostupom

6. Ďalšie možnosti

 

Čo budeme potrebovať?

Ideálne je vlastniť parabolu minimálne o velkosti 85 cm a viac, kvalita príjmu je však závislá aj od výberu doplňujúcej družice, kvality použitého LNB konvertora a samozrejme aj presnosti nastavenia. Dokúpiť potrebujeme multifeed, ďalší LNB konvertor a Diseqc prepínač.

 

Doplnenie jednej družice

V prvom rade potrebujete na existujúcu parabolu pripevniť multifeed, čo je vlastne koľajnica, na ktorú sa umiestni ďalší LNB konvertor. Multifeed má v balení okrem koľajnice aj dva držiaky pre LNB, jedným držiakom sa multifeed uchytí o existujúci LNB, ktorý je pripevnený v držiaku paraboly.


2 1


Do ďalšieho držiaku uchytíme druhý LNB konvertor, ktorý bude mieriť na ďalšiu družicu.

18

 • nákres uchytenia multifeedu a LNB pre družice 16E a 23,5E

Pokiaľ bude rozostup medzi družicami väčší ako 4 stupne (napr. 23,5E a 16E, alebo 23,5 a 13E), môžete použiť existujúci LNB konvertor, ako vidíte na obrázku nižšie, kde je nastavený príjem z 23,5E (pôvodný LNB konvertor vpravo) a z 16E (nový LNB konvertor vľavo). 

3

Príjem z 16E je v strede ohniska paraboly a s novým LNB konvertorom, pretože signál z tejto družice je slabší ako z 23,5E (tejto družici stačí aj odraz, keďže signál má silnejší).

Po správnom nastavení a nasmerovaní LNB konvertorov ostáva už len prepojiť oba LNB konvertory do jedného káblu, aby ste mali v prijímači možnosť prijímať obe družice. Na toto neslúži zlučovač (ako sa mnohí mýlia), ale prepínač, konkrétne Diseqc prepínač.

Pokiaľ riešite príjem na jeden TV, tak stačí použiť LNB Single (s jedným výstupom) a jeden Diseqc prepínač 2/1. 

7 6

 • Single LNB konvertor + DiSEqC prepínač 2/1

Od každého z LNB pôjde jeden kábel do vstupu Diseqc prepínača a z jeho výstupu pôjde následne kábel do tuneru prijímača:

S2 1PCNpos W1

 

Varianty pre viac televízorov

Ak pôjde o príjem na dva TV, alebo pre dvojtunerový prijímač, tak je nutné použiť dva dvojvýstupové LNB, čiže tzv. Twin LNB a Diseqc prepínač 4/2, prípadne dva kusy prepínačov 2/1.

8 9

 • Twin LNB konvertor + DiSEqC prepínač 4/2 (2x2 vstupy pre LNB a 2x výstup pre dva prijímače)

10

 

Pokiaľ chcete príjem pre 3 až 4 prijímače musíte použiť quad LNB so štyrmi výstupmi, ak chcete pre 5 až 8 prijímačov, tak treba použiť Octo LNB s ôsmimi výstupmi. K tomu samozrejme zodpovedajúci počet Diseqc prepínačov 2/1 (pre 3 prijímače - 3 ks prepínačov, pre 4 prijímače - 4 ks prepínačov, atď.).

14 15

 • quad a octo LNB konvertor

Postup ako nastaviť multifeed a tuner prijímača, nájdete v našom článku o príjme z viacerých družíc, konkrétne v časti Multifeed.

 

Doplnenie jednej družice k LNB monoblock

Veľká časť užívateľov Skylinku vlastní tzv. LNB monoblock, čiže na príjem dvoch družíc, konkrétne Astra 23,5E a 19,2E. Aj k takémuto LNB je možné pripevniť další LNB konvertor, je však nutné použiť špeciálny Diseqc prepínač 2/1 s povelmi Option. Klasický prepínač 2/1 nebude fungovať. Nastavenie prijímača pre Diseqc porty bude potom nasledovné:

port A - 19,2E

port B - 23,5E

port C - 13E

Port A a B môže byť aj opačne, to záleží od nastavenia LNB od výrobcu. Väčšina výrobcov používa nastavenie uvedené vyššie, ale napr. monoblock LNB Inverto používa opačné.

 

Príjem dvoch družíc s menším rozostupom

Ak však bude rozostup menší ako 4 stupne (napr. 16E a 19,2E, alebo 16E a 13E), ideálne je rovno použiť LNB konvertor typu Monoblock, čiže pre dve družice, avšak s rozostupom pre 3 stupne:

gtmo3

https://satelity.ellano.sk/241/1/monoblocky/gt-sat/

https://satelity.ellano.sk/vyhladavanie/?produktsr=maximum+xo-3&fulltext=yes

 

Takýto monoblock sa dá použiť pre obe varianty (buď 16E + 19,2E, alebo 16E + 13E), záleží to len od umiestnenia monoblocku v držiaku paraboly:

mnb3

 

Príjem viacerých družíc s menším rozostupom

Nie je možné použiť riešenie, ktoré sme popisovali v prvej časti článku, pretože družice sú príliš blízko seba a klasické LNB konvertory nie je možné dať, pre ich konštručnú veľkosť, tak blízko k sebe. Je teda nutné použiť oba LNB konvertory s úzkou špičkou, ktoré sú určené pre rozostup 3 stupne napr. takéto úzke LNB s 40 mm krkom:

12 gigablue ultra rocket twin lnb

 

 

 

 

Alebo takéto úzke LNB s 23 mm krkom (v balení majú aj redunkciu pre 40 mm), ktoré umožnujú v špeciálnych multifeedoch aj rozostup 2 stupne:

 megasatsingl

 

https://satelity.ellano.sk/203/1/lnb-konvertory/megasat/

https://satelity.ellano.sk/vyhladavanie/?produktsr=ab01+m&fulltext=yes

https://satelity.ellano.sk/vyhladavanie/?produktsr=multicon&fulltext=yes

Ďalší problém ale vyvstáva s držiakom LNB na parabole, ten je takisto vo väčšine prípadov konštrukčne tak veľký, že neumožňuje umiestnenie držiaku multifeedu dostatočne blízko k LNB, ktoré je v držiaku paraboly, aby bol možný príjem družíc s malým rozostupom. Nie je teda možné použiť multifeed s uchytením o existujúce LNB, ale taký, ktorý umožňuje uchytenie o rahno paraboly:

4 5


https://satelity.ellano.sk/univerzalny-multifeed-pre-3-lnb-mf-3_39211.html

https://satelity.ellano.sk/univerzalny-multifeed-pre-4-lnb-mf-4_39212.html


Uchytenie takéhoto multifeedu na rahno paraboly dáva ešte väčšiu variabilitu pri výbere družíc. Sú takisto univerzálne a je ich možné použiť na veľké množstvo parabol. Jedinou podmienkou je, aby šírka rahna paraboly nemala šírku väčšiu ako 3,5cm:

 multifeed uni navod drziak multifeedu 1


Rozsah týchto multifeedov je cca 20-25 stupňov, záleží od velkosti paraboly. 

U značkových offsetových parabol sú dostupné originálne multifeedy, často však nemajú držiaky pre rozostup 3 stupne (česť výnimkám), takže kľudne môžete takýto univerzálny multifeed použiť aj na Vašu značkovú parabolu.

V prípade príjmu z troch, až štyroch družíc, musíte vždy použiť prepínač pre štyri družice 4/1. Pre viac družíc ako 4, je nutné použiť DiSEqC prepínač 8/1, alebo prepínač 16/1

 

Ďalšie možnosti

Pre zaujímavosť a hlavne pre kutilov: pokiaľ by ste chceli riešiť príjem z viacerých družíc, máme v ponuke aj klasický multifeed pre 3 LNB,  kúpou dvoch takýchto multifeedov a menšou úpravou rahna paraboly je možný príjem 5 družíc s malými rozostupmi, čomu sme sa venovali v našom článku z pred pár rokov.

Ideálnou možnosťou je samozrejme použiť niektorú z multifokálnych parabol, alebo ešte lepšie toroidnú, ktoré už majú originálny multifeed v balení, ale aj tam často býva problém s hrúbkami držiakov LNB pre umiestnenie družíc s malým rozostupom a treba improvizovať. Napríklad multifocus od Maximum nie je vhodný pre rozostup 3 stupne:

e 85 drziaky rozostup

 

 

Multifocus paraboly od Viasat (Cahors) umožnujú dokúpiť úzke držiaky, takže príjem s malým rozostupom možný je, pokiaľ sa použijú LNB s hrdlom 23 mm. U toroidnej paraboly treba s držiakmi tiež častokrát improvizovať.

Pokiaľ budete mať ďalšie otázky, neváhajte kontaktovať náš e-shop ELLANO.SK.

Veríme, že Vám článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (2)

 • Fero

  Fero

  14 február 2020 v 20:02 |
  Zdravím,ako je to z nadstavením LNB pre toroidnú anténu.
 • Fero

  Fero

  14 február 2020 v 20:11 |
  Už to mám :-)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget