Ako vytvoriť a zmeniť bootlogo v prijímačoch s OS enigma 2?

Napísal Ivan P. 1 dňa 21 august 2019 do kategórie Magazín, Digitálna škola

zmena bootloga v E2

V dnešnej časti digitálnej školy Vám vysvetlíme, ako zmeniť a vytvoriť si vlastný štartovací obrázok (bootlogo), ktorý sa zobrazuje pri bootovaní (štartgovaní) prijímača  s operačným systémom enigma2

 tux_2017.jpg

LOGOELLANO2018GLOW.png

 

Kde sa nachádza súbor s bootlogom?

 

Súbor s bootlogom - bootlogo.mvi, sa najčastejšie nachádza v priečinku usr/share/ . Priečinok usr/share/ pre umiestnenie bootloga používajú vývojári OpenPLI, Open ATV, OpenHDF a pod.

 

1

 

 

Niektoré iné images majú ešte v usr/share/ ďalší priečinok, v ktorom majú súbor s bootlogom. Napr enigma VTI pre prijímače VU+, má adresár s bootlogom v usr/share/enigma2/vuplus-bootlogo/ , Deambox má v image Dream Elite bootlogo v adresári usr/share/dreambox-bootlogo/.

Umiestnenie v iných enigmách môže byť aj iné, záleží od programátorov danej enigmy, kde umiestnia bootlogo ( v starších enigmách to bol napr. priečinok /boot/), takže ak máte menej známy image a nenašli ste tam takýto priečinok, je potrebné si presnú cestu vyhľadať na ich fóre.

 

Ako zmeniť bootlogo?

Súbor s bootlogom má v enigme 2 názov bootlogo.mvi . Bootlogo vymeníte tak, že nový súbor s bootlogom bootlogo.mvi nakopírujete cez FTP pripojenie (cez DCC, RCC,TC,Filezila a pod) do priečinku enigmy, kde sa nachádza pôvodný súbor s bootlogom bootlogo.mvi. Tým pôvodný súbor prekopírujete a nahradíte novým súborom bootlogo.mvi . 

 

2

 

Po reštarte enigmy sa Vám pri bootovaní enigmy zobrazí nové bootlogo.

Súbor bootlogo.mvi s už vytvoreným bootlogom si môžete stiahnuť z internetu z rôznych satelitných fór, alebo si môžete vytvoriť Vaše vlastné bootlogo, napr. s fotkou rodiny a pod.

 

Ako vytvoriť bootlogo?

Pri vytvorení súboru bootlogo.mvi, musí byť dodržaný určitý postup, inak sa Vám bootlogo na obrazovke TV nezobrazí (nestačí iba premenovať súbor s obrázkom na bootlogo .mvi !).

Postup vytvorenia vlastného bootloga:

1. Ako prvé si musíte na internete vyhľadať obrázok, ktorý chcete použiť ako bootlogo, alebo môžete použiť Vaše vlastné fotky. Základná podmienka je, že daný obrázok/fotka vo formáte JPG a musí mať HD rozlíšenie presne 1280x720 pix, takže v nejakom foto editore si musíte fotku najprv takto upraviť/orezať.

2. Obrázok formátu JPG 1280x720 pix si uložíte v PC.

3. Stiahnite si program Dream Logo Generator. Stiahnete ho TU.

4. Stiahnutý program je komprimovaný v zip formáte. Rozpakujte ho winzipom, alebo winrarom.

5. V rozpakovanej zložke s názvom Dream_Logo_Generator spustite program dvojklikom na súbor DLG.exe. 

dl1

 

6. V spustenom programe kliknite na ikonu Open JPG. file (obrázok naľavo nižšie) a vyberte v PC obrázok, určený pre konverziu na bootlogo a kliknite na otvoriť.

dl2 dl3

 

 

7. Následne program Dream_logo _generator vytvorí v priečinku, kde sa nachádza pôvodný JPG obrázok, súbor, ktorý bude pomenovaný rovnako, ako pôvodný obrázok, ale bude mať koncovku MVI. Tento súbor treba následne premenovať na bootlogo.mvi .Potom ho môžete cez FTP nakopírovať do linuxového prijímača a nahradiť ním staré bootlogo.

dl4 dl7dl8

8. Dalšia možnosť je vytvorené bootlogo nakopírovať priamo do prijímača bez nutnosti premenovania súboru (program odošle do prijímača už premenovaný súbor). Stačí po vygenerovaní súboru doplniť v spodnej časti programu IP adresu prijímača, do ktorého sa má bootlogo odoslať a zadať FTP meno a heslo do enigmy (štandartne je meno: root aj heslo: root). Následne kliknite v programe na ikonu "send to bootlogo.mvi". V ďalšom okne potvrďte Áno (tým potvrdíte reštart prijímača a načítanie nového bootloga).

dl5 dl6

 

Rovnakým spôsobom môžete do enigiem, ktoré používajú pri štarte viac bootovacích obrázkov (napr. VTI), odoslať aj súbor bootlogo_wat.mvi a ďalšie používané v danej enigme. Postup je vždy rovnaký, stačí len dodržať rovnaký názov súboru MVI.

Pod týmto článkom si môžete stiahnuť nami vytvorené bootlogo, popísané v tomto článku.

Veríme, že Vám článok pomôže a  zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK . V našom e-shope ELLANO.SK si môžete vybrať zo širokej palety linuxových prijímačov s OS enigma2.

 

Stiahni súvisiaci súbor k článku

Download

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget