Nastavenie vzdialeného tuneru v E2 OpenATV

Napísal Ivan P. 1 dňa 13 marec 2019 do kategórie Magazín, Digitálna škola

stream vysielania z iného prijímača s os enigma2

Určite ste sa stretli so situáciou, keď ste si nahrávali obľúbenú reláciu na jednotunerovom satelitnom prijímači, s operačným systémom Enigma 2 a počas nahrávania ste chceli pozerať iný program, ale z iného transpondéru, inej družice, prípadne z káblovej, či terestriálnej televízie.

tux_2017.jpg

ellano_logo_hlavna.png

Na jednotunerovom prijímači je to v podstate nemožné, kedže sledovať počas nahrávania sa dajú sledovať iba programy, ktoré sa nachádzajú na tom istom transpondéri, ako je nahrávaný program. Programy, ktoré sa nachádzajú na rovnakom transpondéri, ako je nahrávaný program sú v zozname programov zobrazené bielou farbou. Programy zobrazené šedou farbou sú nedostupné programy a nie je ich možné počas nahrávania sledovať, pretože nemajú k dispozícii satelitný signál.

To však už vďaka vývojárom OS Enigma 2 neplatí, pokiaľ máte v domácej internetovej sieti pripojený aj druhý satelitný prijímač s operačným systémom Enigma 2. V dnešnej časti "Digitálnej školy" máme pre Vás riešenie ako sledovať počas nahrávania aj iné programy.

Jedná sa o použitie záložného tuneru vzdialeného prijímača v domácej sieti, z ktorého jednotunerový prijímač (alebo iný prijímač s OS Enigma2), bude v prípade absencie požadovaného signálu, vysielanie streamovať. To znamená, že oba prijímače musia byť zapojené aj na Vašu domácu sieť.

V praxi to teda funguje tak, že ak máte doma dva satelitné prijímače s Enigma 2, každý z nich je napojený na parabolu vlastným koaxiálnym káblom a sú zároveň pripojené k Vašej domácej sieti, môžu si medzi sebou, v prípade potreby "požičiavať" tuner. To požičanie tuneru nefunguje na princípe preposielania satelitného signálu, ale na princípe streamovania obrazu a zvuku (a dalších informácií) po sieti. Systém streamovania medzi prijímačmi sa používa už dlhšie, viac informácií nájdete v našom článku o Channel stream converter.

Takže ak obsadíte tuner na prijímači napr. v obývačke nahrávaním, a chcete si pozrieť iný program, pomocou tejto funkcie budete streamovanť ten iný program z prijímača v spálni, do prijímača v obývačke.

Nastavenie streamovania zo záložného tuneru vzdialeného tuneru

Ešte pred samotným nastavením si povieme čo je serverový prijímač a čo klient, pretože tieto pojmy sú tu uvádzané opačne, ako sú niektorí užívatelia bežne zvyknutí.

Serverový prijímač bude prijímač vo Vašej domácej internetovej sieti, z ktorého bude druhý prijímač, teda klient, streamovať a bude teda využívať jeho TV príjem. Pre serverový prijímač je výhodnejšie mať viactunerový prijímač, prípadne kombo prijímač s OS Enigma 2, nakoľko máte možnosť využívať viac druhov TV príjmu (satelitný/terestriálny/káblový-podľa nastavenia príjmu na serverovom prijímači) a zároveň neobmedzíte sledovanie TV na serverovom prijímači. Pokiaľ použijete ako serverový prijímač jednotunerový prijímač s OS enigma2, tak musí byť v prípade použitia pre stream vypnutý do pohotovostného režimu - tzv. standby režimu (soft standby).

Na obrázku nižšie je zobrazený prípad nahrávania jednotunerového satelitného prijímača s OS Enigma2 OpenATV. Na červeno je zobrazený nahrávaný program a nabielo ostatné dostupné programy, z toho istého transpondéru.

.vt1

Postup nastavenia streamovania zo záložného tuneru vzdialeného tuneru

Všetky nastavenia prevediete iba na prijímači klient , na serverovom prijímači nie je potrebné nastavovať nič.

1. Vojdite do menu/Nastavenie/Používanie a GUI/Prispôsobiť/

vt2 vt3 vt4

2.Prejdite šípkou dole na diaľkovom ovládači na položku Záložný tuner vzdialeného prijímača (URL)

3. V tomto riadku nastavíte IP adresu Vášho serverového prijímača v domácej sieti a port 8001 pre streamovanie. Ako príklad je v našom prípade nastavené: http://192.168.1.188:8001   (Ip adresu zistíte na serverovom prijímači v E2 OpenATV v menu/Informácia/Sieť/ alebo menu/nastavenie/Systém/sieť/Nastavenie zariadenia/ ), kde 192.168.1.188 je IP adresa serverového prijímača a :8001 je port pre stream (ten nemeňte). 

poznámka: znaky v danom riadku mažete tlačidlom vypnutia zvuku na DO (mute, alebo zo znakom reproduktora). Znaky, teda čísla IP adresy, sa píšu opakovaným stláčaním číselných tlačidel na DO.

.vt5 vt6 vt7

4. Po nastavení IP adresy serverového prijímača prejdite šípkou hore na DO o jeden riadok vyššie na položku Povoliť/zapnúť záložný vzdialený prijímač a šípkou doboku zmeňte nastavenie z nie na áno a nakoniec nastavenia uložte stlačením zeleného tlačidla na DO.

Po tomto nastavení už môžete využívať TV príjem zo serverového prijímača. V našom prípade na obrázku nižšie je zapnuté nahrávanie jedného programu a pritom ostatné programy už zostali zobrazené nabielo, nakoľko sú dostupné zo vzdialeného prijímača.

Pokiaľ prepnete na iný program, ktorý je k dispozícii na serverovom prijímači a nie je dostupný na klientovi, tak sa spustí prehrávanie (stream vysielania) zo vzdialeného serverového prijímača, ako je na obrázku napravo nižšie, kde miesto % satelitného signálu je zobrazené v infobare SNR N/A.

vt8 vt9

 

Takýmto spôsobom môžete zo serverového prijímača prijímať aj bežne nedostupné vysielanie na jednotunerovom klientovi, napr DVB-T, alebo satelitné vysielanie z inej družice, čiže všetky spôsoby príjmu DVB, ktoré máte dostupné na serverovom prijímači.  Taktiež je možné použiť tento soôsob TV príjmu ja pre zobrazenie obrazu v obraze PIP (pokiaľ Vám prijímač podporuje PIP). Ak chcete využívať všetky programy, ktoré sú dostupné na vzdialenom prijímači, musíte do klienta nahráť zoznam programov zo serverového prijímača (napr. prenesením zoznamu staníc cez Webinterface, alebo cez Dreamboxedit).

Veríme, že sa Vám článok pomohol a dostatočne Vám túto tématiku objasnil. Pokiaľ Vám niečo nie je jasné, píšte prosím do komentárov.

Ďalšie návody a recenzie nájdete na našom portáli https://digitalne.ellano.sk a youtube kanáli .

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom prijímača, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme s výberom pre Vás najvhodnejšieho satelitného prijímača, v cene ktorého je už aj kompletná konfigurácia.

Video k článku

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (6 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (7)

 • Peter

  Peter

  16 jún 2019 v 11:21 |
  Dobry navod, len sa spytam ci to funguje aj ked ja mam prijima v LM a serverovy bude napr. v Dolnom Kubine.
  Dakujem
  • Ivan.P

   Ivan.P

   17 jún 2019 v 04:53 |
   Dobrý deň.
   Táto funkcia je primárne určená v domácej internetovej sieti.Stream vysielania však funguje aj vzdialene, to však musíte mať verejnú IP adresu a otvorený port cez ktorý streamujete.
 • Mirek

  Mirek

  21 október 2019 v 13:41 |
  Dobrý den,

  na kolik zařízení lze takto souběžně streamovat?

  Díky.
 • Ivan.P

  Ivan.P

  21 október 2019 v 14:05 |
  Dobrý deň.
  Určite ide streamovať aj na viac zariadení , prioritné je kolkotunerový je serverový prijímač. Ak máte jednotunerový tak môžete streamovať programy iba nachadzajúce sa na rovnakej frekvencii ako sa sleduje na serverovom prijímači. Ak máte viactunerový prijímač tak možností je viac(stream aj z ineho TP peípadene z inej družice podmienka je samostatné pripojenie tuneru z LNB konvertora)..
 • Peter

  Peter

  07 júl 2020 v 14:01 |
  Návod je pekne napísaný nastavovanie jednoduché ale posledný krok nejde.... prepnem na stanicu ktorá je "viditeľna" a tma.... Otazka musí byť na obidvoch prijímačoch nainštalovaný rovnaký Image Open ATV 6.3 alebo môže byť na jednom Open ATV 6.3 klient a druhom VTI 14.06 server... Dik
  • Ivan.P

   Ivan.P

   08 júl 2020 v 06:31 |
   Dobrý deň.
   Skúste vypnúť serverový prijímač do standby (pohotovostného)režimu a potom prenúť na klientovi streamovaný program.
   Pokiaľ je na serveri obsadený tuner serverovým prijímačom ,tak Vám streamovať nebude.Vtedy pôjdu iba programy z TP ktorý používa serverový prijímač(samozrejme že to neplatí celkom pri FBC tuneri.).

   Ak to nepôjde ani tak ,tak skúste dať aj do serverového prijímača OpenATV.
 • Peter

  Peter

  08 júl 2020 v 14:23 |
  Uz to ide ... ďakujem ... server je VTI ...klient je OPEN ATV.. jediné nové čo som teraz spravil a doplnil voči návodu - po uložení zeleným tlačítkom som ešte spravil reštart ENIGMY ... dík

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget