10 super tipov na filmy a seriály, ktoré vás zoberú do sveta fantázie a kúziel

Napísal misterz 1 dňa 23 december 2022 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Relax, zvyčajne chytľavý dej a o zábavu je vždy postarané

Fantázia je dôležitou súčasťou filmového sveta mnohých z nás. Dobre sa pri nej relaxuje, dej je zvyčajne chytľavý a o zábavu je preto vždy postarané. Samozrejme, pokiaľ takýto film či seriál spĺňa aspoň základné požiadavky na kvalitu a nejde o nejaké druhotriedne „béčko“. V článku vám preto prinášame zopár zaručených tipov na takéto filmy a seriály, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

10 tipov na fantasy filmy ikona 88545

Cieľom fantasy žánru je, či už prostredníctvom kníh alebo filmového spracovania, zaujať svojim prepracovaným fantasy svetom, ktorý sa riadi nejakými zaujímavými pravidlami. A niekedy sa ani nemusíme nechať preniesť do čisto vymysleného prostredia, stačí pridať do filmu nejaký zaujímavý sci-fi prvok, napríklad cestovanie časom. A ten následne zapracovať do pútavého príbehu s prímesou akčných scén, romantiky alebo dobrodružstva. Pochopiteľne, ešte je tu svet mágie a kúziel, ktorý tiahne k obrazovkám najmä mladšie ročníky.

V minulosti sa presadilo veľa takýchto projektov, medzi najznámejšie patrí napríklad séria o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi, či trilógia Pána prsteňov. Z novších projektov tu máme mega úspešný seriál Hry o tróny a z poslednej doby jeho prequel Rod Draka. V článku sme pre vás pripravili tipy aj na ďalšie projekty z tohto súdka, ktoré nájdete i na streame.

The Sandman (2022) - Netflix

Meditatívna prechádzka ľudskosťou a krásna adaptácia kultových komiksov Neila Gaimana. Ide o vizuálne hravé, zaujímavé a čarovné dielo, ktoré ponúka celú hromadu nádherne rozpracovaných tém. A to od tých najzákladnejších, až po tie najkomplexnejšie. A vo všetkých má hlavné slovo pán Snov - The Sandman (Tom Sturridge). Zároveň tu môžete nájsť aj všehochuť iných žánrov, najmä drámu a horor.

Čistokrvný hororový fanúšik bude sklamaný, to je jasné, no pre tých čo hľadajú v žánri fantasy niečo nové a neopozerané, to bude laskomina. Väčšina častí zaujme aj veľmi zaujímavým príbehom, ktoré čerpajú z rôznych povier a tradícií.

Outlander (2014-2022) - Netflix

Seriálový projekt Outlander, ktorý je behom na dlhú trať. No rozhodne sa vyplatí. Dejová linka je vystavaná na svetoznámych knižných predlohách od Diany Gabaldon, ktoré očarili mnohé romantické duše. Príbeh sám o sebe je veľmi epický a výborne prepracovaný - prelínanie dvoch časových rovín a ich ovplyvňovanie, romantické linky, trochu sexu, dobrodružstvá, napätie, emotívne scény, nádherná výprava, nádherné prírodné scenérie (škótska vysočina, americká divočina), vynikajúca hudba, dôraz na vývoj postáv.... je tu toho veľa čo funguje na jednotku.

Pozitívom tohto seriálu je tiež fakt, že nosná kostra príbehu spolupracuje so všeobecne známymi faktami z histórie - škótske povstanie proti Britom, osídľovanie Ameriky.... A prirodzene, prvok cestovania časom má svoje pravidlá, mystiku a je logicky zapracovaný do príbehu. Vytvára tak čarovne krásny svet s vlastnými pravidlami.

2173212 w1200h675cx600cy338cxt0cyt0cxb1200cyb675


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Santa Clausovia (2022) - Disney+

Scott Calvin (Tim Allen) je takmer po tridsiatich rokoch späť a tentoraz dokonca v seriálovom vydaní. Mnohí na trilógii Santa Clausa vyrástli a tak akosi sa už stala prirodzenou súčasťou domácností vo vianočnom období.

Žiaľ, v jeho svete ľudia prestávajú veriť na Vianoce a tak začína prichádzať o svoju čarovnú moc. Čo s tým? Odísť na dôchodok a hľadať si vhodného nasledovníka? Všetko sa dozviete. Jedno je však isté už teraz. Santa Clausovia je ideálny seriál na vianočné obdobie, ktorý si najlepšie vychutnáte v kruhu svojej rodiny.

Fate: The Winx Saga (2021-2022) - Netflix

Veľkou prednosťou Winx Sagy je prostredie a vykreslenie fantasy sveta. Tiež nastavenie toho, kto je dobrý a kto zlý. V princípe však ide o guilty pleasure, ktoré zaujme najmä mladšie ročníky. A v tomto smere je tu úplne všetko - sexy víly, namakaní nagélovaní bojovníci, meče na chrbte, náležité mystérium, temná minulosť, šokujúce odhalenie, obludy, efekty….

Zaujímavé tiež je, ako sa seriál snaží priblížiť súčasným teenagerom. Dôkazom je nielen vysoká koncentrácia správ na mobile a prezeranie Instagramu, ale aj fakt, že počas večierku v kúzelnej škole pre víly sa pije pivo a hrá beerpong. Pre dorast ako stvorené.

The Wheel of Time (2021-2022) - Prime Video

The Wheel of Time sa pokúša byť novým epickým fantasy na seriálovom poli. Divákom ponúka rôzne filozofické a metafyzické koncepty, ktoré sú často orientálneho pôvodu. Napríklad v súvislosti s cyklickou povahou času alebo reinkarnáciou. Má skvelé herecké výkony, zaujímavé charaktery, slušnú dejovú zápletku, hudbu, výpravu a pomerne vydarenú akciu. Niekomu možno dokonca pripomenie fenomenálnu trilógiu Pána prsteňov.

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


 

Good Omens (2019-2023) - Prime Video

Roztomilo absurdno-naivný príbeh, do ktorého sú primiešané inteligentné vtipné situácie s náznakmi satiry. Autorom Good Omens sa tu presne podarilo zachytiť ducha knihy, v ktorej sa mieša Gaimanova temnota s Pratchettovou hravosťou a typickým suchým britským humorom. Celkový výborný dojem je doplnený aj castingom, ktorý nemohol byť už dokonalejší - všetkému jednoznačne šéfujú David Tennant s Michaelom Sheenom. Jedna z najlepších knižných adaptácií, ktorá nemôže uraziť ani najortodoxnejších fanúšikov predlohy.

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).

His Dark Materials (2019) - HBO Max

Filmový Zlatý kompas možno nie je ideálnou adaptáciou prvej knihy trilógie Philipa Pullmana, no má dostatok silných momentov a takmer dokonalé obsadenie. Seriál Temné hmoty prekvapí svojim rýchlym spádom, napätím a veľkou dávkou emócií. Multiverzum v prepracovanom svete fantázie, ktorý jednoducho musíte vidieť.

Luca (2021) - Disney+, Apple TV+

Animovaná rozprávka Luca s milým príbehom o tom, že aj keď sme rozdielni, tak to nemusí znamenať, že je niekto horší. Luca má zároveň posolstvo o tom, že sa treba prestať báť neznámeho, prijať seba samého a ísť si za tým čo človek chce. Pixar tentoraz ťaží z talianskeho folklóru, pričom práve režisér filmu talianskeho pôvodu Enrico Casarosa pri tvorbe tohto animáku čerpal zo spomienok na svoje detstvo.

luca


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný QLED televízor, v našej ponuke máme modely od Nokia. Pozri celú ponuku >


A Discovery of Witches (2018-2022) - HBO Max

Zaujímavo spracovaná a trochu temnejšia fantasy o čarodejniciach, upíroch a démonoch. Tiež o hľadaní knihy života a túžbe po moci, ktorá je v niektorých ľuďoch zakódovaná po stáročia rovnako. Perfektná chémia medzi hlavným duom, solídna výprava a triky. Divák ocení aj sympatické herecké obsadenie a dobre premyslený ústredný motív zápletky Času čarodejníc, ktorý zaujme hneď od začiatku.

Chilling Adventures of Sabrina (2018-2020) - Netflix

Legendárny sitcom prerobený na jeho temnejšiu variantu, a samozrejme bez toho sitcomu. Aj keď občasný humor by sa tu našiel. Ide o viac ako tridsať hodinovú vstupenku do sveta čarodejníc, satanských rituálov, padajúceho lístia, cintorínov, hlbokých lesov, okultizmu a démonov. Seriál je priam až goticky temný, ale zároveň aj vizuálne zaujímavo spracovaný. Vzhľadom na cieľovku (teenageri) sú Sabrinine desivé dobrodružstvá pomerne odvážny, solídne napísaný a bravúrne obsadený seriál.

 

@ellano.sk #topserialy #topfilmy #fantasy ♬ original sound - Ellano.sk

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu